Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Επιστροφή από τα αλάτια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100263)

Pitsiovic 08-04-18 10:55

Επιστροφή από τα αλάτια
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά



Μετά απο 5 χρόνια στα αλάτια προβλήματος με τον εξοπλισμό και οικονομικών αποφάσισα να επιστρέψω στο γλυκό με το ενυδρείο που έχω. Διαστάσεις 120*70*55* περίπου 420L και sump 90*40*40. θέλω γνώμες και βοήθεια αρχικά για ψαροσύνθεση.Είναι σίγουρο πως θα πάω Ν.Αμερική απλά δεν μπορώ να πάρω τελική απόφαση. Οι 3 κύριες επιλογές ψαριών είναι.*

1) Μια μικρή ομάδα δίσκων 6-7 ατόμων

2)Μια μικρή ομάδα από Σκαλάρια με κάποιο κοπάδι από κορυδορας

3)2 ζευγάρια ramirezi με κοπαδι από ροδοστομους ή cardinal tetra και κάποιο πλέκο

*Να σημειώσω πως στην 1η περίπτωση θα προσπαθήσω να το κάνω βιοτοπικό ενώ στο 2-3 φυτεμένο αλλά με έυκολα φυτα.Επίσης μελλοντικά θα ήθελα να κάνω προσπάθεια αναπαραγωγής με κάποιο από τα 3 είδη. οπότε θα ήθελα απόψεις συμβουλές και γνώμες.

Τέλος μια ερώτηση στην επιλογή 1-3 επειδή θέλουν πολύ καλές συνθήκες νερού σκεφτηκα το ενυδρείο να τρέξει 3 μήνες τουλάχιστον με κάποιο άλλο είδος με συνθήκες ίδιες ή σχεδόν ίδιες που χρειάζοντε για να είναι καλύτερα στρωμένο το ενυδρείο όταν θα μπουν οι δίσκοι ή τα ραμιρεζι. Τα σκαλάρια απο αυτά που διάβασα εχουν μεγαλύτερες ανοχές οπότε θα μπουν μετά το βασικό στρώσιμο. Πως σας ακούγεται και τι εναλλακτική πρόταση



Ευχαριστώ πολύ*

Κλεόβουλος 08-04-18 19:11

Χρόνια Πολλά και με το καλό στα γλυκά :)
Έχεις δυνατότητα επεξεργασίας του νερού με α/ο ? Τα είδη που θέλεις απαιτούν αρκετά πιο μαλακό και όξινο νερό απ' αυτό του δικτύου της πόλης.
Η 3η επιλογή μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα (και στη περίπτωση των δίσκων/σκαλαριών η προσπάθεια αναπαραγωγής θέλει επιπλέον ενυδρεία).

Pitsiovic 08-04-18 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1039276)
Χρόνια Πολλά και με το καλό στα γλυκά :)
Έχεις δυνατότητα επεξεργασίας του νερού με α/ο ? Τα είδη που θέλεις απαιτούν αρκετά πιο μαλακό και όξινο νερό απ' αυτό του δικτύου της πόλης.
Ναι ναι φυσικά και έχω


Η 3η επιλογή μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα (και στη περίπτωση των δίσκων/σκαλαριών η προσπάθεια αναπαραγωγής θέλει επιπλέον ενυδρεία)

επίσης το γνωρίζω γι αυτό είπα μελλοντικά που σίγουρα θα δημιουργηθούν ζευγάρια θα φτιάξω γενήστρα..

alan boy 08-04-18 21:47

Καλώς να είναι η μετάβαση σου στο γλυκό.
Στη θέση σου θα πήγαινα στην επιλογή 1

Pitsiovic 09-04-18 10:22

καλημέρα σας

Μέχρι στιγμής η σειρά είναι 1>2>3. Θα πήγαινα σίγουρα στους δίσκους αλλά έχω ενδοιασμό λόγο λίτρων ή μάλλον λόγο μήκους 1,2μ.Θέλω να πιστέυω πως μέχρι αυριο βράδυ θα έχω επιλέξει , έτσι ώστε Τετάρτη που ξεκινάει η άδεια να ξεκινήσει άδειασμα και στήσιμο. περιμένω καμιά ακόμη γνώμη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01255 seconds with 11 queries