Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY καπάκι από ξύλο,βάψιμο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102269)

akvariym 02-03-19 17:30

DIY καπάκι από ξύλο,βάψιμο??
 
6 Συνημμένο(α)
Εφτιαξα αυτο καπακι απο καλουποταβλες,με εσωτερικα στιριγματα για να παταει στο τζαμι. Τα φωτα θα ειναι πανω σε κομματι πλεξι γκλας το οποιο μπορει να κινείται μπρος-πίσω και ειναι χωμενο μεσα στο ξυλο για να μην φευγει.

Το ερώτημα είναι με τι να το βάψω?
Σκεφτόμαι για πλαστικό χρώμα και απο πανω διάφανο βερνίκι θαλάσσης.

FoX36 02-03-19 20:51

Εγώ θα προτεινα να το βαψεις με χρωμα εμποτισμού για ξυλα, νερού όχι διαλυτου, κατάλληλο για εξωτερική χρήση.
-------------------------
Εναλλακτικά και κάποιο λάδι για ξυλα όπως της clou ή teak oil. Δίνουν ωραία αίσθηση και προστατεύουν σε βάθος τα ξυλα.

akvariym 02-03-19 22:18

Το χρωμα εμποτισμού θα μου βγει το μαυρο ματ χρωμα?θελω να ταιριαζει με το επιπλο

FoX36 02-03-19 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1052040)
Το χρωμα εμποτισμού θα μου βγει το μαυρο ματ χρωμα?θελω να ταιριαζει με το επιπλο



Αν το περάσεις 4 χέρια ή και παραπάνω, ναι. Όχι ακριβώς ματ, αλλά προς σατινε. Επίσης, θα σου κρατήσει τη δομή του ξύλου στην αφή και στο μάτι. Δλδ, αν το ξύλο έχει αγριάδες και νερά, μιας και απο ότι είδα χρησιμοποίησες μασίφ ξυλεία, θα διατηρούν ως έχουν. Τα χρωματα εμποτισμού δεν γεμίζουν τα φυσικά βαθουλώματα των ξύλων. Αν το θες σαν το έπιπλο από κάτω θ πρέπει το τρίψιμο να είναι πολύ καλό.

Το πλαστικό πάντως που ανέφερες παραπάνω θα φουσκώσει από την υγρασία και θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Θα ελεγα να μην το επιλέξεις.

akvariym 02-03-19 23:07

Θελω να γινει σαν το επιπλο μαυρο ματ,δεν θελω να την αφη και δομη του ξυλοθ μιας και δεν ειναι οτι ποιοτικότερο.
Το πλαστικο θα το περασω απο πανω με βερνικη θαλασσης,και τα δυο νερου για να πιασει.Εκει δεν νωμιζω να εχω θεμα τις υγρασιες??

G_AQUA 08-03-19 22:00

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα αν θες, εναλλακτικά, να βρεις ένα ωραίο πλαστικό μαύρο "καλό" αυτοκόλλητο κι αφού τρίψεις το ξύλο καλά να το περάσεις κατ' ευθείαν από πάνω. Μιλάμε ότι με λίγη προσοχή ώστε να "γυρίσουν" σωστά οι άκρες θα πετύχεις αποτέλεσμα πολύ καλύτερο κι από βάψιμο με πιστόλι. Θα γλυτώσεις και το πέρασμα με βερνίκι αφού έτσι θα έχεις και αδιαβροχοποιήση…
Υπάρχει και μαύρο αυτοκόλλητο που κάνει "νερά", το είχα πάρει στο Πράκτικερ, το είχα χρησιμοποιήσει και το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό, δεν το ξεχωρίζει κανείς από ξύλο.

Ψάχνω να βρω κάποιες φωτό από το καπάκι που είχα κάνει πριν 2-3 χρόνια, τώρα δεν τις έχω πρόχειρες, θα τις βρω το ΣΚ να τις ανεβάσω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01251 seconds with 11 queries