Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Γενικές ερωτήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19216)

Lenore 01-09-07 18:46

Γενικές ερωτήσεις
 
Πριν λίγες μέρες μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο. Είναι 40lt καθαρά και το μισό το γέμισα με νερό από ένα άλλο ενυδρείο. Το γέμισα φυτά και έβαλα ένα applesnail , δύο corydoras albinos , ένα corydoras swartz , έναν golden algae eater και σήμερα πήρα έναν betta . Σκέφτομαι να βάλω και 8 neon tetra , αλλά περιμένω να πέσουν λίγο οι θερμοκρασίες . Θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας πάνω στην επιλογή μου για τα ψάρια . Επίσης είναι κάτι που δεν καταλαβαίνω . Πήρα στον golden ειδική τροφή , αλλά τρώει ελάχιστα και προτιμάει το φαγητό των γατόψαρων . Το ίδιο συμβαίνει και με τον μονομάχο . Νόμιζα πως το κάθε είδος θέλει ειδική διατροφή ...

klaz 01-09-07 19:06

το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο..????
μετρησεις εχεις κανει....???

Lenore 01-09-07 19:11

Ναι . Όλα είναι οκ . Το άφησα μια μέρα χωρίς ψάρια για να κάνει δουλειά το φίλτρο και να κάνω τις μετρήσεις και χρησιμοποίησα και αντιχλώριο στο νερό που έβαλα για να το συμπληρώσω .

klaz 01-09-07 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lenore (Μήνυμα 196434)
Ναι . Όλα είναι οκ . Το άφησα μια μέρα χωρίς ψάρια για να κάνει δουλειά το φίλτρο και να κάνω τις μετρήσεις και χρησιμοποίησα και αντιχλώριο στο νερό που έβαλα για να το συμπληρώσω .

δεν μου λεει τιποτε το οκ...
απο την αλλη ποιος σου ειπε οτι σε μια μερα ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχθει ψαρια ,εκτος και αν χρησιμοποιησες στρωμενο ετοιμο φιλτρο......εε..?? ετσι ειναι..?
ετσι απο περιεργεια,μπορεις να μου πεις ακριβως τις μετρησεις σου..?:rolleyes:

chris the trik 01-09-07 19:36

Και εμένα φίλε μου, μου φαίνεται ότι το φίλτρο δεν το έχεις ακόμα στρώση. Δεν αρκεί μόνο το νερό από ένα άλλο ενυδρείο αλλά η βιολογία που καλλιεργείται στο φίλτρο πράγμα που πιστεύω δεν έχεις κάνει από ότι έχεις γράψει.
Τα παραπάνω δεν σου τα λέω για να σε αγχώσω, κάνε αναζήτηση περί «στρώσιμο ενυδρείου» εδώ μέσα στο φόρουμ και θα βρεις αρκετά ποστ για αυτό το θέμα.
Για το θέμα των ψαριών από τις λίγες γνώσεις μου πάνω στο θέμα θα σου έλεγα για τον μονομάχο ότι είναι δύσκολο στην συμβίωση του με άλλα ψαράκια και πιστεύω ότι είναι καλό να το επιστρέψεις πίσω.
Όσο για όποια άλλη κίνηση σου στο ενυδρείο σου κάνε μία απλή ερώτηση και εδώ υπάρχουν άτομα που θα σε κατευθύνουν σε σωστές λύσεις.
Τέλος θα σου έλεγα να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις (δηλαδή πρώτα ψάξε πληροφορίες για την κίνηση που θέλεις να κάνεις και άμα δεν βρεις τίποτα που να σε καλύπτει κάνε την ερώτηση σου)

Και ένα σιτε που με λίγο διάβασμα θα σου λυθούν πολλές απορίες
http://www.tsamisaquarium.gr/eisagogi.htm :)

netblues 01-09-07 20:41

Μονο οκ δεν ειναι ολα....
Περισσοτερο απο ολα αυτο το golden algae eater... τι τερας ειναι?
Το betta τι ρολο παιζει εκει μεσα?
40 λιτρα ειναι ενα μαλλον ειδικο ενυδρειο που απαιτει αρκετή γνώση και χειρισμους για να μην αρχισουν τα οργανα.....

MiziGr 01-09-07 21:02

Βασικά μήπως έχει και πρόβλημα υπερπληθυσμού;;;; Λέω εγώ τώρα μήπως....

Alucard 02-09-07 00:38

Παιδιά , το ενυδρείο το δώρισα εγώ στην Lenore το οποίο και δούλευε για αρκετό καιρό πριν. Δεν υπάρχει θέμα στρωσίματος.
Ο betta μια χαρά συμβιώνει με τα υπόλοιπα ψαράκια του ενυδρείου. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κολάεi..
Λέμε να καταλήξουμε σ'εναν τελικό πληθυσμό ψαριών με τα εξής :
4 Cories
1 μικρό school από Neon Tetra (Λιγότερα απο 8 :p (4-5?) )
1 betta
και τον golden algae eater
Πιστεύετε ότι είναι πολλά τα ψάρια για το συγκεκριμένο ενυδρείο?
Επίσης να σημειώσω ότι το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο

netblues 02-09-07 06:08

Καταρχας εαν ο golden algae eater ειναι Gyrinocheilus Aymonieri, τοτε και το ενυδρειο ειναι μικρο και το ψαρι πολυ επιθετικο καθως θα μεγαλωσει.
Τα bettas συνηθιζουμε να τα κραταμε χωριστα, τοσο λογω συνθηκων, οσο και προσωπικοτητας/συνηθειων.
Προς το παρον δεν υπαρχει προβλημα, αλλα αν υπαρξουν νεοι συγκατοικοι, ολα ειναι πιθανα.
Το νερο σου ποσο σκληρό είναι?
Και τι θερμοκρασιες εχεις και περιμενεις να πεσουν? Ειδικοτερα αν εχεις φυτά?
Εγω θα εβαζα ενα κοπαδι zebra danios. Κινηση, χρωμα, και ευκολο ψαρι...



Lenore 02-09-07 15:42

Οι μετρήσεις είναι οι εξής :
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 ppm
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 ppm
Όσον αφορά τον golden algae eater δεν είμαι σίγουρη για το είδος , οπότε σας στέλνω μια φωτογραφία για να με βοηθήσετε .
[img=http://img512.imageshack.us/img512/8715/02092007119ke9.th.jpg]
Η σκληρότητα είναι αυτή του δικτύου του Ηρακλείου .

PascM 02-09-07 16:14

Είναι αυτό που είπε ο sir!!!

Lenore 02-09-07 17:35

Οπότε μάλλον πρέπει να βρω κάποιον με μεγάλο ενυδρείο για να τον δώσω , ε ? Κρίμα ... Πολύ ωραίο ψάρι ..

george 02-09-07 22:29

Παλιοχαρακτήρας......:grin:

crazyio 06-09-07 18:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 196644)
Παλιοχαρακτήρας......:grin:

Δεν χάνεις ευκαιρία να το κατηγορείς αυτό το ψάρι ... χαχα :D :D :D

loverman 16-03-09 20:51

επιθετικο ψαρι
 
παιδια καλησπερα,σας παραθετω φωτο απο το ψαρακι μου (το πορτοκαλι,οχι το πλατυ)και θελω την βοηθεια σας,γιατι την "πεφτει" συνέχεια στο black molly μου,οποτε βρεθουν κοντα? μονο ομως σ'αυτο! οποτε εμφανιζεται το black molly και παει να φαει την αλγη απο τα φυτα η να φαει τροφη αυτος ο ##@@* του την πεφτει και τον κυνηγαει.βεβαια εχω αποφασισει να τον βγαλω απο το ενυδρειο,αλλα ετσι για εγκυκλοπαιδικη γνωση...
ευχαριστω


http://photoshosting.net/thumb-30F0_49BE9F17.jpg

Σπύρος Μ 16-03-09 20:58

poecilia velivera ...

Tolis 17-03-09 01:16

Τα P. velifera και τα P. latipinna ειναι πολυ κοντινα ειδη, και με τη σημερινη κατασταση στην αγορα και τη πληθωρα υβριδιων molly που κυκλοφορουν δεν βγαζεις ακρη - το σιγουρο ειναι οτι και τα δυο ειναι "molly", ειναι συμβατα, και την πεφτει ειτε για ζευγαρωσει (αν το αλλο ειναι θηλυκο) ειτε για να επιβληθει (αν το αλλο ειναι αρσενικο).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01850 seconds with 11 queries