Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Τι είναι αυτό που λένε Α/Ο - Αντίστροφη όσμωση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35633)

theok1200s 03-03-10 00:20

σκαλάρια,γκουράμι,τιγράκια
χωρίς κανένα πρόβλημα μεταξύ τους.

Γιώργος Κ 03-03-10 01:24

Mε το νερο βρυσης εχουν προβλημα τα σκαλαρια σου ;)

LeeHook 08-03-10 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 422713)
Αν θελει καποιος να ανεβασει σκληροτητα για καποιο λογο μπορει με νερο βρυσης!

Απορία Νο1: Για να ανεβάσουμε την σκληρότητα, αντί για νερό βρύσης δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το "βρώμικο" νερό από την ΑΟ; Νομίζω οτι είναι πιό καθαρό από αυτό της βρύσης(αφού έχει περάσει από τα φίλτρα), συν το οτι δεν χρειάζεται αντιχλώριο.

Απορία Νο2: Το "βρώμικο" νερό έχει χαμηλότερο PH από αυτό του δικτύου; Έχω κάνει μετρήσεις και μου έδωσε PH 7,5 ενώ το νερό της βρύσης έχει 8,5. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Αν ισχύει αυτό θα ήταν το ιδανικό αφού (για να μην πετάω νερό) θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο για ψάρια που θέλουν γύρω στο PH 7,5 και dH γύρω στο 15 (ξιφοφόρους, bronze corydoras κ.λ.π.)

Γιώργος Κ 08-03-10 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 424896)
Απορία Νο1: Για να ανεβάσουμε την σκληρότητα, αντί για νερό βρύσης δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το "βρώμικο" νερό από την ΑΟ; Νομίζω οτι είναι πιό καθαρό από αυτό της βρύσης(αφού έχει περάσει από τα φίλτρα), συν το οτι δεν χρειάζεται αντιχλώριο.

Απορία Νο2: Το "βρώμικο" νερό έχει χαμηλότερο PH από αυτό του δικτύου; Έχω κάνει μετρήσεις και μου έδωσε PH 7,5 ενώ το νερό της βρύσης έχει 8,5. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Αν ισχύει αυτό θα ήταν το ιδανικό αφού (για να μην πετάω νερό) θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο για ψάρια που θέλουν γύρω στο PH 7,5 και dH γύρω στο 15 (ξιφοφόρους, bronze corydoras κ.λ.π.)

Μπορεις να χρησιμοποιεις το "βρωμικο" της οσμωσης αλλα θα πρεπει να βαλεις πιο λιγο απο οτι θα εβαζες απο τη βρυση!

Και βεβαια μπορεις να χρησιμοποιεις το "βρωμικο" νερο για να κανεις αλλαγες νερου σε ζωοτοκα μονο που τα κορυ που αναφερεις θελουν μαλακό νερο!!! Βασικα αυτο το νερο εχει πιο μεγαλη σκληρoτητα απο αυτο της βρυσης και λογικα θα εχει μεγαλυτερο ph ...

chria 22-05-10 17:09

Μία ερώτηση ασχέτου: Σύμφωνα με το αρχικό Post (αν κατάλαβα καλά) οι συσκευές Α/Ο έχουν υλικά φιλτραρίσματος που αλλάζουν. Έχουν καποια άλλη συντήρηση? Ας πούμε το

http://www.shopsolution.nl/shop/home...euk&prodid=ro2

τι αναλώσιμα υλικά παίρνει ώστε να υπολογίσω το κόστος λειτουργίας του?


Ευχαριστώ

Γιώργος Κ 22-05-10 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chria (Μήνυμα 448274)
Μία ερώτηση ασχέτου: Σύμφωνα με το αρχικό Post (αν κατάλαβα καλά) οι συσκευές Α/Ο έχουν υλικά φιλτραρίσματος που αλλάζουν. Έχουν καποια άλλη συντήρηση? Ας πούμε το

http://www.shopsolution.nl/shop/home...euk&prodid=ro2

τι αναλώσιμα υλικά παίρνει ώστε να υπολογίσω το κόστος λειτουργίας του?


Ευχαριστώ

Το γραφει παραπανω αν διαβασεις προσεκτικα ... εχει αναλωσιμα τα προφιλτρα αλλα και καποια στιγμη η μεμβρανη θελει αλλαγη (οταν παραγει νερο με υψηλα tds). Εδω εχει ενδεικτικες τιμες: http://www.waterwaves.gr/index.php?t...category_id=87

chria 22-05-10 17:53

Ωραία, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τώρα καινούρια ερώτηση: Το RO Ion Exchanger ( http://www.shopsolution.nl/shop/home...euk&prodid=ro3 ) γεμισμένο με Mixed bed ion exchanger ( http://www.shopsolution.nl/shop/home...euk&prodid=ro6 ) χρειάζεται για το ενυδρείο μου? Ακόμα βέβαια δεν έχω αποφασίσει το είδος του ενυδρείου, αλλά μάλλον για τροπικό ενυδρείο προσανατολίζομαι


Ευχαριστώ και πάλι

Γιώργος Κ 22-05-10 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chria (Μήνυμα 448281)
Ωραία, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τώρα καινούρια ερώτηση: Το RO Ion Exchanger ( http://www.shopsolution.nl/shop/home...euk&prodid=ro3 ) γεμισμένο με Mixed bed ion exchanger ( http://www.shopsolution.nl/shop/home...euk&prodid=ro6 ) χρειάζεται για το ενυδρείο μου? Ακόμα βέβαια δεν έχω αποφασίσει το είδος του ενυδρείου, αλλά μάλλον για τροπικό ενυδρείο προσανατολίζομαι


Ευχαριστώ και πάλι

Εξαρτουνται ολα απο τα ψαρια που θα εχεις!! ;)

kws 24-09-10 18:55

να ρωτησω ποσο κοστιζει αυτο το μηχανιμα?

Γιώργος Κ 25-09-10 00:50

Η πιο φτηνη που εχω δει ειναι 61 ευρω εδω: http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=189 ...

magman 28-01-11 14:18

Εγώ έχω pH βρύσης 7.5. Μετρώντας το βρόμικο νερό (πήρα την όσμωση μόλις χθές :D) έιχε και αυτό 7,5ph. Άν κατάλαβα καλά λοιπών το 7.0pH που μέτρησα στο νερό που έβγαλε η Α/Ο ήταν άκυρο. Αλλαγές κάνω 30lt κάθε εβδομάδα. Τί ανάμιξη καθαρού- βρώμικου νερού νομίζετε οτι θα χρειαστεί να κάνω;

kifinas 20-03-11 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από magman (Μήνυμα 545549)
. Άν κατάλαβα καλά λοιπών το 7.0pH που μέτρησα στο νερό που έβγαλε η Α/Ο ήταν άκυρο. Αλλαγές κάνω 30lt κάθε εβδομάδα. Τί ανάμιξη καθαρού- βρώμικου νερού νομίζετε οτι θα χρειαστεί να κάνω;

Δεν μπορεις να μετρησεις το ph του καθαρου νερου γιατι αποτι λεει και η λεξη ειναι καθαρο ωστε να παρει οποια τιμη χρειαστει οταν το αναμηξεις με βρωμικο νερο.

Αφαιρει το kh - gh του νερου σου, και κατω απο 3 kh εχεις ph crash, οποτε η τιμη μπορει να γραφει οτι θελει.

Οσο για τι αναμιξη θελεις να κανεις εξαρταται τι ph θελεις να εχεις στο νερο σου. Οσο περισσοτερο καθαρο νερο εχεις στο ενυδρειο σου τοσο πιο ευκολα μπορεις να μειωσεις την τιμη του ph σου, και αντιστροφως αναλογα.

delta66 20-03-11 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kifinas (Μήνυμα 568643)
και κατω απο 3 kh εχεις ph crash

To εχεις παθει ποτε αυτο?
Γιατι εγω τοσα χρονια με 1 kH δεν το εχω.
Μηπως χρειαζονται κι αλλοι παραγοντες για να συμβει?
Και τι ειναι το ph crash?

kifinas 20-03-11 23:28

Οταν εχω κατω απο δυο kh το ph μετρο την ωρα που εχει φως φτανει στα 6,70, το βραδυ ομως πεφτει στα 6,05 (μεχρι εκει εχω δει αποκληση).

Η αποκληση ειναι τεραστια για να αντεξει καποιος οργανισμος οπως πχ η γαριδες που ειναι μεσα.

Υποθετω οτι η ενδειξη ειναι λαθος και δεν πεφτει το ph 0,65.

Μεχρι και πριν 15 μερες ελεγα οτι μπορει να συμβαινει και αυτο (δηλαδη οντως να πεφτει τοσο πολυ το ph το βραδυ), και να μην πειραζει τις γαριδες, αλλα οταν ανεβασα λιγο το Kh, σταθεροποιηθηκε το ph απο 6,7-6,8.

delta66 22-01-12 01:56

Παρεχεις CO2? λιπασμα φωσφορικων? pH down buffer?
Εχεις μετρηση φωσφορικων?

jimsko 28-02-12 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kifinas (Μήνυμα 569051)
Οταν εχω κατω απο δυο kh το ph μετρο την ωρα που εχει φως φτανει στα 6,70, το βραδυ ομως πεφτει στα 6,05 (μεχρι εκει εχω δει αποκληση).

Η αποκληση ειναι τεραστια για να αντεξει καποιος οργανισμος οπως πχ η γαριδες που ειναι μεσα.

Υποθετω οτι η ενδειξη ειναι λαθος και δεν πεφτει το ph 0,65.

Μεχρι και πριν 15 μερες ελεγα οτι μπορει να συμβαινει και αυτο (δηλαδη οντως να πεφτει τοσο πολυ το ph το βραδυ), και να μην πειραζει τις γαριδες, αλλα οταν ανεβασα λιγο το Kh, σταθεροποιηθηκε το ph απο 6,7-6,8.

Το νερό που παράγεται από μία συσκευή αντίστροφης όσμωσης αποτελεί την ιδανική συνταγή για να ρυθμίζεις το περιβάλλον του ενυδρείου. Εχω χρόνια ενυδρείο απο τότε που έβαλα μια τέτοια συσκευή μου είναι ποια ποιο εύκολο να ρυθμίζω τις παραμέτρους του νερού, ανάλογα με το είδος του ψαριού.

dizio 22-10-12 00:16

μια ερώτηση, για την οποία δεν βρήκα αποτελέσματα. αν για κάποιο χρονικό διάστημα(χρόνο) δεν θα χρησιμοποιηθεί η Α.Ο. πρέπει να την αποθηκεύσω καπως? πρεπει να κανω κατι δλδ ώστε να μη χαλάσει η μεμβράνη?

Γιώργος Κ 22-10-12 00:19

Θα πρεπει οπωσδηποτε να μη στεγνωσει ... και φυσικα να μην ερθει σε επαφη με νερο απο τη βρυση που περιεχει χλωριο!
Βουλωνεις δηλαδη ολες τις εξοδους και την εισοδο της!
Αν και εχω διαβασει οτι δεν ειναι καλο για τη μεμβρανη να μεινει αχρησιμοποίητη για πολυ καιρο! :rolleyes:
Στη θεση σου θα την εδινα σε καποιον (η πουλαγα) και θα επαιρνα μια καινουργια και θα την εβαζα οταν ηθελα να την χρησιμοποιησω ξανα!!

dizio 22-10-12 00:41

ok, μαλλον το νεο ξεκινημα θα εχει καινουρια, οποτε...ευχαριστω για την απαντηση

Κουραμπιές 22-10-12 01:21

Θανο τι αο εχεις; Αν ειναι πριν φυγεις θελεις να μου δωσεις τη μεμβρανη με την θηκη; Θελω να τσεκαρω τι διαφορα αποδοσης με μια και δυο μεμβρανες στη δικη μου.

g81gr 22-10-12 07:22

Παιδιά, δε χρειάζεται να την αποθηκεύεται τη συσκευή, εγώ έχω μία τέτοια συσκευή για πόσιμο νερό!!! βρίσκεται μόνιμα κάτω από το νεροχύτη, έχει πιο πολλά φίλτρα από αυτή που έχετε ανεβάσει (5 φίλτρα δηλαδή) και χρησιμοποιώ το νερό για να μην κουβαλάω τα εμφιαλομένα νερά!!! Για την ώρα βάζω στο ενυδρείο μου τέτοιο νερό μαζί με λίγο από το "σκληρό"¨που βγάζει από την άλλη μεριά!!! Σκεφτείτε καλύτερα να βάλετε ένα τέτοι φίλτρο στο σπίτι σας όχι μόνο για το ενυδρείο!!! Το κόστος τώρα απ ότι διαφημίζουν είναι 190 €, και η αλλαγή των φίλτρων περίπου 100 το χρόνο!!! Σκεφτείτε τι δίνετε σε εμφιαλωμένα όλο το χρόνο!!!

Κουραμπιές 22-10-12 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g81gr (Μήνυμα 705512)
Παιδιά, δε χρειάζεται να την αποθηκεύεται τη συσκευή, εγώ έχω μία τέτοια συσκευή για πόσιμο νερό!!! βρίσκεται μόνιμα κάτω από το νεροχύτη, έχει πιο πολλά φίλτρα από αυτή που έχετε ανεβάσει (5 φίλτρα δηλαδή) και χρησιμοποιώ το νερό για να μην κουβαλάω τα εμφιαλομένα νερά!!! Για την ώρα βάζω στο ενυδρείο μου τέτοιο νερό μαζί με λίγο από το "σκληρό"¨που βγάζει από την άλλη μεριά!!! Σκεφτείτε καλύτερα να βάλετε ένα τέτοι φίλτρο στο σπίτι σας όχι μόνο για το ενυδρείο!!! Το κόστος τώρα απ ότι διαφημίζουν είναι 190 €, και η αλλαγή των φίλτρων περίπου 100 το χρόνο!!! Σκεφτείτε τι δίνετε σε εμφιαλωμένα όλο το χρόνο!!!

Το παιδι θα λειπει για κανα χρονο φανταρος φιλε μου γιαυτο ρωταει. Και εγω απο οσμωση πινω δεν χρειαζεται η μοναδα DI που λογικα εχεις εσυ. Δινεις παρα πολλα γα συντηρηση. Τι αλλαζεις;

g81gr 23-10-12 09:07

Τι εννοείς μονάδα DI??? για συντήρηση έδεινα 140 € στο μαγαζί που το πήρα, αλλά φέτος ξεφύτρωσαν πολλά μικρά μαγαζιά, και σου αλλάζουν τα φίλτρα με 60€, όχι τη μεμβράνη όμως. Τα 4 φίλτρα τα αλλάζεις κάθε χρόνο, και την μεμβράνη κάθε 3. Τέλος να πω ότι υπάρχει ένας μαγαζάτωρας, που έχει ένα έκτο φίλτρο που βάζει αμέσως μετά την μεμβράνη, που και καλά δίνει γεύση και εμπλουτίζει με άλατα από φυσικά πετρώματα κτλ και κάνει 15€.

Δε νομίζω ότι θα την παλέψει η μεμβράνη με 1 χρόνο απουσία.

Yiannis59 23-10-12 11:57

Για ριξε μια ματια εδω και για την ιστορια αν διαβασεις τι γραφουν τα προφιλτρα θα δεις οτι θελουν αλλαγμα καθε 6 μηνες και οχι καθε χρονο οσο για την μεμβρανη μονο οταν ανεβει το TDS και ειναι ασχετο με τον χρονο αλλα εχει να κανει με τα λιτρα και την ποιότητα του νερου που φιλτράρει
Για την ιστορια αυτην εχω 6 χρονια

gianni zym 24-10-12 01:13

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=217
g81gr ρίξε μια ενδεικτική ματιά να δεις τι πλήρωνες.
στη θέση σου θα έπαιρνα τηλ. την waterwaves να δω τι παίζει.

THED 31-10-12 00:07

παιδια μετρησα σημερα την Α/Ο μου.

TDS ΒΡΥΣΗΣ : 298

TDS A/O : 089

θελει αλλαγη η μεμβρανη μου?

delta66 31-10-12 00:14

Ηθελε εδω και καιρο :)

THED 31-10-12 00:16

εδω και καιρο????:confused:
ποσο πρεπει να ειναι κανονικα το tds της μεμβρανης?

Κουραμπιές 31-10-12 00:20

Εχω μονιμα tds meter συνδεδεμενο με εναν αισθητηρα στην εισοδο και εναν στο καθαρο. Με tds 250-260 μολις ενεργοποιω την οσμωση, το καθαρο μετραει 100+, και πεφτει ανα δευτερολεπτο περιπου 10 μεχρι που μετα απο 30-40 δευτερολεπτα παει κατω απο 10 και οταν το ελεγχω μετα σταθερα στο 1-2. Κοιταξε μηπως και εσυ πηρες δειγμα μολις ανοιξες την οσμωση. Αστην να δουλεψει. Αν και παλι δειξει τοσο, οτι ειπε ο δελτα. Πας για πακετο προφιλτρα και μεμβρανη...

Υγ το tds της αο θεωρειτε καλο στο 5% του tds βρυσης.

THED 31-10-12 00:27

προφιλτρα αλλαξα μολις σημερα. τα αφησα κανενα 5λεπτο να τρεξουν και μετα συνδεσα και την μεμβρανη. γεμισα το ενυδρειο και πριν κλεισω την Α/Ο γεμισα ενα ποτηρι και μετρησα το tds. μεσα σε ποτηρι μετρησα και το tds της βρυσης.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02650 seconds with 11 queries