Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΚΛΑΔΕΜΑ ΦΥΤΩΝ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65366)

ChocolatePuma 02-10-12 08:45

ΚΛΑΔΕΜΑ ΦΥΤΩΝ
 
Καλημέρα σε όλους

Μετά από κάποιον χρόνο, το ενυδρείο μου τρέχει περίπου έναν (1) μήνα, διαπιστώνω πως επιτέλους έφτασε η ώρα να κάνω το 1ο μου κλάδεμα

Θέλω να μειώσω το ύψος στις καμπόμπες και τον όγκο στις ανούμπιες
Ειδικά η πίσω σειρά με τις καμπόμπες... αναπτύσσεται χωρίς σταματημό!:D

Για τις καμπόμπες :

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?
Σε ποιο ύψος κλαδεύω?


Στις ανούμπιες, απλά κόβω μέρος του στελέχους?

Τα κλαδέματα αυτών των δύο φυτών, σκέφτομαι να τα δώσω σε φίλο συγχομπίστα, αλλά ειδικά για τις καμπόμπες δεν έχω ιδέα πόσο εύκολο πιάνουν τα κλαδέματα τους:confused:
Αφαιρώ τα κάτω φύλλα, πριν τη μεταφύτευση?

Όποιος έχει άποψη, θα ήθελα να την διαβάσω

krispie 02-10-12 09:02

Καλημέρα, 1 χρόνο τα έχεις και δεν έχεις κλαδέψει;:confused:

Λογικά τις καμπόμπες αν τις κόψεις στα 2/3 του ύψους τους θα είναι ΟΚ...

ΥΓ: Τώρα το είδα(είναι πρωί ακόμα...:D), λέω και γω 1 χρόνο...:)

ChocolatePuma 02-10-12 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 697948)
Καλημέρα, 1 χρόνο τα έχεις και δεν έχεις κλαδέψει;:confused:

Λογικά τις καμπόμπες αν τις κόψεις στα 2/3 του ύψους τους θα είναι ΟΚ...

"Εναν (1) μήνα" έγραψα ;)
οοοοοκ . Τώρα το είδα, ότι τώρα το είδες :D

Immortal 02-10-12 10:01

Εγώ τις Cabomba τις κόβω όπου λάχει , ανάλογα το ύψος που θελω να αφήσω. Το δεύτερο στέλεχος (το κομμένο) το βάζω ακριβώς δίπλα στο πρώτο και σε 3-4 μέρες αρχίζει κι αυτό να αναπτύσεται κανονικά... Τις Ανούμπιες τις κόβω με το χέρι... Τραβάω σιγά σιγά και στο σημέιο που το στέλεχος είναι πιο λεπτό κόβεται και σου δίνει ένα εντελώς νέο φυτό.... Μια νάνα που είχα με πέντε φυλλαράκια την έχω κάνει 5 φυτά ως τώρα

nazgul 02-10-12 10:34

Καπου διαβασα, οτι τις ανουμπιες καλο ειναι οταν διαχωριζουμε τις ριζες για τον πολλαπλασιασμο, να το κανουμε με ενα ξυραφι ή ψαλιδι εξω απο το νερο, να τις βαζουμε για μερικες ωρες σε ενα μπωλ με νερο και μετα να τις βαζουμε ξανα στο ενυδρειο. Ο κορμος της ανουμπιας περιεχει ουσιες, που σε μεγαλες ποσοτητες μπορουν να γινουν επικινδυνες για τα ψαρια. Δεν υπαρχει λογος για ρισκο πιστευω...

genecr 02-10-12 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 697963)
Καπου διαβασα, οτι τις ανουμπιες καλο ειναι οταν διαχωριζουμε τις ριζες για τον πολλαπλασιασμο, να το κανουμε με ενα ξυραφι ή ψαλιδι εξω απο το νερο, να τις βαζουμε για μερικες ωρες σε ενα μπωλ με νερο και μετα να τις βαζουμε ξανα στο ενυδρειο. Ο κορμος της ανουμπιας περιεχει ουσιες, που σε μεγαλες ποσοτητες μπορουν να γινουν επικινδυνες για τα ψαρια. Δεν υπαρχει λογος για ρισκο πιστευω...

συμφωνω. και εγώ έξω από το ενυδρείο τις κλαδεύω

dinos99 02-10-12 11:37

τις καμπομπες αν τις εχεις σε γωνια προσπαθησε να τους δωσεις ''σχημα''.τα πισω δλδ λιγο πιο ψιλα κ οσο πας πιο μπροστα πιο χαμηλα.οσο για τις ανουμπιες εδω κ χρονια μεσα στο ενυδρειο τις κλαδευω (οπως και οι περισσοτεροι)κ ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.Εξ αλλου το κλαδεμα παντα συνοδευεται κ απο μια αλλαγη νερου οποτε.....;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01318 seconds with 11 queries