Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24247)

kostasthess_ 08-04-08 14:14

Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!!
 
1 Συνημμένο(α)
Επιτέλους κατάφερα-πρόλαβα και πήρα πριν 2 εβδομάδες ένα νέο ενυδρείο (4ο στην κατοχή μου,1 80άλιτρο,1 100άλιτρο,1 400άλιτρο)για το μονομαχούλη μου...βρισκόταν σε ένα πλαστικό 5άλιτρο...

Διαστάσεις ενυδρείου: 60x25x30(ύψος) ~35λίτρα καθαρά

Εξοπλισμός: θερμοστάτης Εlite mini 50W (Θερμοκρασία 27 βαθμοί)
Φίτρο Elite stingray 10 (σφουγγάρι και substract pro απο τα άλλα μου ενυδρεία στρωμένα υλικά)

Φωτισμός: 1 λάμπα 18W Fluora-glo 10 ώρες με χρονοδιακόπτη...

Διακοσμητικά στοιχεία: Λευκή άμμος 5 κιλά Haagen,1 ρίζα μοπάνι, 1 κομμάτι λάβα

Φυτά: 1 ανούμπια νάνα, cabomba carolliana, microsorium pteropus, 1 μπαλίτσα άλγης

Λιπάσματα: τίποτα προς το παρον και μάλλον και στο μέλλον

Κάτοικοι: 1 μονομάχος

Παιδιά από τότε που τον έβαλα και έιδα την συμπεριφορά του έχω πάθει πλάκα...έιναι πανευτυχής και αυτός αλλά και εγώ...χαίρομαι πάρα πολύ που τον βλέπω τόσο χαρούμενο... Άρχισε και πάλι να μεγαλώνει η ουρά του γιατί στο παλιό του σπίτι είχε μικρήνει αρκετά...

Για πείτε μου ρε παιδιά πως σας φένεται και καμιά ιδέα-αντίρρηση για το ενυδρείο?όλα καλοδεχούμενα και αναγκαία...

ΥΓ. Να τονίσω ότι όλη μου η ενασχόληση με το hobby των ενυδρείων ξεκίνησε πριν απο 10 μήνες που μου κάνανε δώρο τον συγγεκριμένο μονομάχο σε μια γυαλίτσα 1λίτρου...:) Και βεβαίως χωρίς αυτό εδώ το forum και ΕΣΑΣ δεν θα είχα τώρα τίποτα...ούτε τον μονομάχο...

ΥΓ2, SORRY για την φώτο αλλά την φωτογραφική μου μηχανή θα την έχω και πάλι πίσω το βράδυ...η Φώτο είναι απο το κινητό...

chemical mac 08-04-08 14:21

Βρε βλαμμένε κάθισες κι έφτιαξες ολόκληρο 400λιτρο για να παίζεις με μονομάχους; :D :D :D Ωραία τον έφτιαξες τον μονομάχο σου. άμα δώσουν τα φυτά κι αν χώσεις κι άλλα από τα υπόλοιπα ενυδρεία σου θα είναι σούπερ. Δεν είναι όμως τρομερό πως αλλάζουν συμπεριφορά, χρώματα ακόμα και στάση σώματος μέσα σε όμορφο ενυδρείο;

kostasthess_ 08-04-08 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 252731)
Βρε βλαμμένε κάθισες κι έφτιαξες ολόκληρο 400λιτρο για να παίζεις με μονομάχους; :D :D :D

Χεχεχε... στο 400άλιτρο ρε όργιο δίσκους έχω... :D :D :D απλά λέω ότι απο το μονομάχο στην γυάλα ξεκίνησαν όλα... και σιγά σιγά θα βγω εγω απο το δωμάτιο για να βάλω τα ενυδρεία...:p

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 08-04-08 15:09

Mηπως να βαλεις τους δισκους σου στο 35λιτρο και να αφησεις στο 400λιτρο το μονομαχο μονο του?:D:D:D:D. Πλακα πλακα ωραιο το παλατακι του. ειδικα αν θα μεγαλωσουν τα φυτα.

lucy 08-04-08 19:20

Καλορίζικο το νέο διαμέρισμα!!! Για αρχή καλή η "επίπλωση", αλλά μόνο όταν περισσέψουν τα φυτά φαίνεται η αρχοντιά!!!!!!!!!!

melli 08-04-08 23:44

Ωχ! Το μικρόβιο τελικά είναι κολλητικότατο :D !!! Κι εγώ, πρίν περίπου τόσο καιρό, με 5λιτρο πλαστικό ξεκίνησα με μονομάχο. Και να το 96αρι full planted, και να το 12 λτ για να αντικαταστήσουμε το πλαστικό του μονομάχου (και η ουρά του δικού μου πάει τέλεια)...
Λες να με πιάσει για δίσκους :smt017 ??? Θα με πετάξουν από το σπίτι μάλλον...

Καλορίζικο το παλάτι του! Να τον χαίρεσαι & να το χαίρεται :D.

mariah 09-04-08 00:20

Mπραβο κουκλος ο μονομαχουλης σου.Να δεις που σε λιγο καιρο ετοιμος για καλλιστεια θα ειναι.Και παλι να τον χαιρεσαι.:p

Apollwnas 09-04-08 02:44

Ωραιος!!! πετα και ενα μαυρο φοντο και εισαι κομπλενταν :D

πλυμμήρας 09-04-08 04:59

Πολύ όμορφο το ενυδρειάκι και αν μπορείς με κάποια τεχνική να καλύψεις το φίλτρο με φυτά θα είναι πολύ καλό...
Πολύ καλή προσπάθεια...

kostasthess_ 09-04-08 10:08

Σασ ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια ρε παιδιά...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από melli (Μήνυμα 252915)
Λες να με πιάσει για δίσκους :smt017 ??? Θα με πετάξουν από το σπίτι μάλλον...

Εμένα η μάνα μου ήδη είπε ότι σύντομα θα με πετάξει απο το σπίτι...χεχεεεχ... Αν υπάρχει δυνατότητα να πας να πας και για δισκάκια...

Παράθεση:

Ωραιος!!! πετα και ενα μαυρο φοντο και εισαι κομπλενταν :grin:
Έβαλα μαύρο φόντο αλλά τσατιζόταν τρομερά γιατί έκανε αντανάκλαση γιαυτό το έβγαλα...καμια λύση πάνω σε αυτό???

Παράθεση:

Πολύ όμορφο το ενυδρειάκι και αν μπορείς με κάποια τεχνική να καλύψεις το φίλτρο με φυτά θα είναι πολύ καλό...
Σκέφτηκα να ντύσω το φίλτρο με javva καθώς και το μισό μοπάνι ώστε να φενέται συνέχόμενο σαν ένα ξύλο ντυμμένο...Ιδωμεν...

Maverick 09-04-08 10:36

Γεια και από μένα, πολύ ωραίο όντως και ερύχωρο ;) Πρόσεξε όμως με τη λάβα, γιατί είναι πολύ πιθανό να τραυματιστεί ο μονομάχος πάνω σε αυτή (περνώντας μπορεί να σκίσει κανένα πτερύγιο). Θα σου πρότεινα να την βάλεις σε κάποιο από τα άλλα ενυδρεία σου και να χρησιμοποιήσεις μία πέτρα με σχετικά λεία επιφάνεια ή άλλο ένα κομμάτι ξύλο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries