Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   μονο εσεις...??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12017)

klaz 26-05-06 22:17

μονο εσεις...???
 
εεε,ναι μολις πριν 10 λεπτα γεννηθηκαν τα πρωτα δισκακια!!!!!!!!!!το θεαμα ειναι μοναδικο,εντυπωσιακο,και πρωτοφανες για μενα....βεβαια,ειναι στο ενυδρειο,και δεν εχω παρει τα μετρα μου,μαιευτηριο κλπ,γιατι αυτη τη φορα δεν ημουν οργανωμενος,αλλα την επομενη θα ειμαι ετοιμος...ξερω οτι δεν προκειται να ζησουν με αυτες τις συνθηκες στο μεγαλο ενυδρειο,αλλα πιστεψτε με,η χαρα μου για τα συγκεκριμενα ζωα ,δεν περιγραφεται....!!!:p:p:pειδα ολη την διαδικασια,απο το ζευγαρωμα,το μαλωμα των θυληκων για την τελικη επικρατηση,το τελικο ζευγαρι που σχηματιστηκε,τη γεννα των αυγων,και την γονιμοποιηση,την προσοχη των γονιων στα αυγα,και τωρα αυτο.....αυτες οι δεκαδες ουριτσες πανω στο φυλλο............πεταω απο ευτυχια,και θελησα να το μοιραστω μαζι σας,γιατι αν δεν σας εβρισκα..θα ημουν φτωχοτερος........σας ευχαριστω.ΥΓ.οσοι ειναι λατρεις των δισκων,καλα θα κανουν σιγα-σιγα να ετοιμαζουν κανα ενυδρειο,για τις επομενες γεννες....:p:p:p

soza 26-05-06 22:32

Φτου φτου σκορδα!!!
Ευγε θειε!!!
Φωτο φανταζομαι δεν θα απολαυσουμε ακομα.. ετσι?
Ειναι και αυτο το ερημο το ματι :rolleyes:

george 26-05-06 22:43

Άντε βρε ψαροχαζομπαμπά !!
Μπράβο...να σκάσει ο άχρηστος κοπρύτανης !!!

Πότε θα κεράσεις ;;;

filoxenos 26-05-06 22:47

Η χαρά σου, χαρά μας! ;)
Εύγε νέε μου! Ο καλός θεός των ενυδρείων, εύχομαι να σου τα προφυλάξει από τα αδηφάγα στόματα των μεγάλων - έστω και λίγα - ώστε να χαρείς ακόμα περισσότερο...
(είδες τι καλός που γίνεται ο άνθρωπος, μετά την... αναπαραγωγή? :D ;) )

klaz 26-05-06 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Η χαρά σου, χαρά μας! ;)
Εύγε νέε μου! Ο καλός θεός των ενυδρείων, εύχομαι να σου τα προφυλάξει από τα αδηφάγα στόματα των μεγάλων - έστω και λίγα - ώστε να χαρείς ακόμα περισσότερο...
(είδες τι καλός που γίνεται ο άνθρωπος, μετά την... αναπαραγωγή? :D ;) )

σας ευχαριστω ολους,δυστυχως ομως αγαπητε ΦΙΛΟΞΕΝΕ ο καλος θεος των ενυδρειων ηταν μαζι μου αφηρημενος αυτο το 2λεπτο:smt089:smt089την πεσανε στους γονεις οι αλλοι μου 7 12''ιντσοι,και τα εχασα....:(δεν πειραζει ομως...ετσι ειναι η φυση...δεν εχω κουραγιο να γραψω κατι αλλο....ηδη αρχισε να σταζει κατι στο πληκτρολογιο.....καλο βραδι ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

Giorgos 26-05-06 22:57

Δεν πειράζει! Συμβαίνουν αυτά...
Την επόμενη φορά που θα είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος θα τα καταφέρεις. Μην το βάζεις κάτω λοιπόν... ;)

filoxenos 26-05-06 22:59

ΦΤΟΥ...! γμτ μου... :( :( :(
Μην απογοητεύεσαι ΡΕ!... Προχωράμε... ΔΥΝΑΤΑ! :smt056

Archon 27-05-06 10:28

:smt038 :smt038 :smt038 μπάβο....
υπάρχει και η θετική πλευρά klaz...μην μασάς....σε λιγότερο από ένα μήνα έχεις προσφέρει στα ψαράκια σου συνθήκες για να αναπαραχθούν...μπράβο
Την επόμενη φορά που θα το περιμένεις θα ξέρεις και τι θα κάνεις....;)

mikele 27-05-06 20:13

μπραβο για την προσπαθεια σου κλαζ.......κριμα ρε γαμωτο που τα εχασες ......φανταζομαι στεναχωρια......μη μασας ομως αυτα ειναι που μας κανουν καλυτερους.......αντε γερα για την επομενη τωρα.....

deMetrIs 27-05-06 20:19

Μπραβο Κλαζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ!
θα τα καταφερεις καποτε...μμμ... την δευτερη φωρα !!!!!!!!

τι χρωματα εχουν οι μελλοντικοι γονεις δισκοι ?

klaz 27-05-06 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
Μπραβο Κλαζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ!
θα τα καταφερεις καποτε...μμμ... την δευτερη φωρα !!!!!!!!

τι χρωματα εχουν οι μελλοντικοι γονεις δισκοι ?

μακαρι...σας ευχαριστω πολυ ολους...ευελπιστω για την επομενη φορα.οι συγκεκριμενοι γονεις εχουν την ταμπελα ''κουνελια''...δημητρακη,ο αρσενικος ειναι κατακοκκινος,και η θυληκια ειναι μωβ-γκρι........:p:p

pani 27-05-06 21:43

Φίλε μου έκανες καλή αρχή έστω και αν το αποτέλεσμα ήτανε αυτό που μας λύπησε όλους αλλά η ζωή συνεχίζεται και μείς όπως και τα ψαράκια μας ακολουθόύμε.. έτσι λοιπόν πριν προλάβεις κάν να ετοιμαστέίς θά έχεις και δεύτερη και τρίτη γέννα και τότε ποιός σε πιάνει..... οι χαρές θα ειναι όλες δικές σου... λίγη υπομονή θέλει μέχρι την επόμενη φορά.... να σκέφτεσαι οτι έστω και αν τα έχασες πήρες κάτι μοναδικό απο αυτά τα μικρούλια την όλη διαδικασία του ζευγαρωματος μέχρι την εκκόλαψη... και αυτό ειναι κάτι που θα σου δώσει το κουράγιο να συνεχίσεις.Εύχομαι τα επόμενα να ζήσουν εεεε και που ξέρεις μέχρι τον επόμενο χρόνο που θα σας ξαναεπισκεφτώ ίσως λεώ ίσως να το γυρίσω και γω στους δίσκους και να μου χαρισεις απο τα μικρά σου πλασματάκια ξέροντας ότι κοντά μου θα είναι ευτυχισμένα. Συνέχισε ακάθεκτος και η επόμενη φορά εύχομαι να στεφτεί με επιτυχία.

klaz 27-05-06 21:47

να'σαι καλα πανιτσα μας,και απ'το στομα σου και στου θεουλη το αυτι..:p:pμακαρι στο μελλον να γινουμε ολοι χαρουμενοι,και να γεμισουμε δισκακια απο θεσ/νικη μεχρι και την μαρτυρικη μας κυπρο......

pani 27-05-06 22:02

Ναί ειληκρινά θα θελα πολύ να είχα και γω δίσκους αλλά ακόμα δεν ειμαι ετοιμη γιατι δεν μπορώ ακόμη να τους παρέχω τις συνθήκες που χρειάζονται, μελετάω το θέμα και σιγά σιγά λύνοντας ένα ένα τα προβλήματα π.χ την παροχή του διοξειδίου του άνθρακος που ακόμα βασανίζομαι να το βάλω σε λειτουργία γιατί εδώ δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει.... να φανταστείτε ζήτησα μικρομετρική βαλβίδα και γύρισαν και με κοιταξαν στα μάτια σαν τους μίλαγα για ιπταμενα αντικείμενα και για τα άστρα τόσο καλά .... θα δείξει σιγα σιγα το πράγμα αν καταφέρω να το βαλω και να βάλω και τα καταλληλα λιπάσματα μμμμμμ και να βγάλει το ατιμο το καλοκαίρι με τις ψηλες θερμοκρασίες τότε θα ερευνήσω για τις συνθήκες των δίσκων και θα προσπαθήσω να τις φτιάξω σωστά πριν κάνω οποιαδήποτε βήματα για εισαγωγή τους στο ενυδρείο, Ωχ πάλι εγραψα πολλάααα συγχωρέστε με γιατί οταν γράφω σπανια γράφω λιγααααα.

klaz 27-05-06 22:08

οκ,αλλα να μην ξεχνας οτι οτι χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε και για να σε βοηθησουμε,και οτι ξερουμε να το μοιραστουμε.μην ξεχνας οτι ειδικα οι δισκοι ειναι ενα απο τα πιο ''δυσκολα'' χαρτια του γλυκου νερου,και οντως θελουν ειδικες συνθηκες....ας ερθει με το καλο η ωρα εκεινη και θα οργανωθουμε...;):p:p

billy 28-05-06 00:49

Μπραβοοοοο....
 
Ρε φιλε εισαι και ο πρωτος.Αυτο παει να πει οτι το ενυδρειο σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση και σε χρονο ρεκορ.Μην στεναχωριεσαι λοιπον και ετοιμασου γρηγορα για να εισαι ετοιμος για την επομενη φορα.Που κατα την γνωμη μου θα ειναι πολυ γρηγορα.:p:p:p:p;)ΜΠΡΑΒΟ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ..... Α καλα να περασετε στην εκδρομη.:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005

klaz 28-05-06 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billy
Ρε φιλε εισαι και ο πρωτος.Αυτο παει να πει οτι το ενυδρειο σου ειναι σε πολυ καλη κατασταση και σε χρονο ρεκορ.Μην στεναχωριεσαι λοιπον και ετοιμασου γρηγορα για να εισαι ετοιμος για την επομενη φορα.Που κατα την γνωμη μου θα ειναι πολυ γρηγορα.:p:p:p:p;)ΜΠΡΑΒΟ ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ..... Α καλα να περασετε στην εκδρομη.:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005:smt005

να'σαι καλα βασιλαρα μου,με τις ψαρουκλες σου:p:p,ελπιζω να τα πουμε συντομα απο κοντα :smt057:smt060:smt058:smt058:smt058:smt058

billy 28-05-06 01:10

OK φιλε.Αντε τωρα γρηγορα για υπνο γιατι το πρωι σε βλεπω να τρεχεις να προλαβης.:p;)Καλα να γουστα .......:p:p:p:pΓαμωτο..:smt005:smt005:smt005:smt00 5

klaz 28-05-06 01:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billy
OK φιλε.Αντε τωρα γρηγορα για υπνο γιατι το πρωι σε βλεπω να τρεχεις να προλαβης.:p;)Καλα να γουστα .......:p:p:p:pΓαμωτο..:smt005:smt005:smt005:smt00 5

εχεις δικιο....ουτε 5 ωρες υπνου,δεν μεινανε.....:confused::confused:...αντε καλο ξημερωμα βασιλη μου,θα τα πουμε συντομα....:):):)

sak 29-05-06 13:31

Καλη επιτυχια Klaz και απο εναν ομοιοπαθη που ακομα προσπαθει!!!!!!!!!!!!!:( :( :( :(
Ευχομαι να εισαι πιο τυχερος απο μενα που μου αντεχουν γυρω στις 7-8 ημερες τα μικρα και μετα τελος.
Επισης και καλο κουραγιο γιατι θα χρειαστεις πολυ απο αυτο.

klaz 29-05-06 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sak
Καλη επιτυχια Klaz και απο εναν ομοιοπαθη που ακομα προσπαθει!!!!!!!!!!!!!:( :( :( :(
Ευχομαι να εισαι πιο τυχερος απο μενα που μου αντεχουν γυρω στις 7-8 ημερες τα μικρα και μετα τελος.
Επισης και καλο κουραγιο γιατι θα χρειαστεις πολυ απο αυτο.

να'σαι καλα sak,πιστευω ομως οτι η τυχη εχει το μικροτερο ποσοστο στην επιτυχια.....παντα κατι γινεται λαθος...παντα ειναι καποια λεπτομερεια.....καλη μας συνεχεια..και βλεπουμε....:p ;)

Pritanis 29-05-06 21:00

αυτο ειναι , παιρνουμε τριτο χερι γεννητωρες και βγαζουμε μικρα..... Μασημενη τροφη....... Ετοιμασε τη γεννηστρα και ασε τις αμπελοφιλοσοφιες..... Μακαρι να βγαλεις μικρα να δουμε και πως ειναι.....Γιατι απο ουρες και αυγα αλλο τιποτα.......

Fonamstel 29-05-06 21:31

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
... Μακαρι να βγαλεις μικρα να δουμε και πως ειναι...

Κάπως έτσι είναι τα μικρά ( 2-2,5 εκατοστά μήκος...) :p :p :p :D :D :D

klaz 29-05-06 21:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
αυτο ειναι , παιρνουμε τριτο χερι γεννητωρες και βγαζουμε μικρα..... Μασημενη τροφη....... Ετοιμασε τη γεννηστρα και ασε τις αμπελοφιλοσοφιες..... Μακαρι να βγαλεις μικρα να δουμε και πως ειναι.....Γιατι απο ουρες και αυγα αλλο τιποτα.......

ε,αντε ρε απο δω,μας τη λες και απο πανω,ουτε στην εκδρομη δεν ηρθες....τουλαχιστο βγαλτην απο την υπογραφη σου........:D:D:D γερασες νικολακη,γερασες....

PascM 30-05-06 09:43

Το θετικότερο όλων συνάδελφε Κλαζ είναι οτι έχεις ζευγάρι
τώρα για τις ιδανικές συνθήκες λάθη κ.λ.π. όσο μαθαίνει το ζευγάρι σου τόσο θα μαθαίνεις και εσύ και φυσικά θα καταφέρεις να μεγαλώσεις τα δισκάκια σου!!!
Υπομονή μητηρ πάσης μαθήσεως!!!!!

mikele 31-05-06 18:33

κλαζ ξαναγεννησανε τελικα.......????

klaz 31-05-06 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele
κλαζ ξαναγεννησανε τελικα.......????

ναι,μολις πριν απο λίγο αρχισαν παλι να κανουν αυγα....και παλι τωρα χρονικα ομως ειμαι ανετοιμος.......:confused:ας ασχοληθει η φυση και με την τωρινη γεννα,μηπως και ξεκινησω την προσπαθεια μου,με την επομενη.....:rolleyes::rolleyes:

PascM 01-06-06 01:05

Που θα παει μωρε θα βγουν τα άτιμα γιατί οι άλλοι ποιο ικανοί από εμάς είναι?

klaz 24-06-06 10:34

ενημερωση εξελιξεων.......
 
τα ''φρεσκα νεα'' ειναι οτι εχω απο την τελευταια φορα που ποσταρα περιπου,αλλες 6 γεννες....προλαβα και στις 6 να δω ουριτσες....αλλα μεχρι εκει...δυστυχως λογω δουλειας δεν βρισκομαι εκει...οταν πρεπει, και ακομη δεν εχω ετοιμη γεννηστρα....παντως το θετικο ειναι οτι ζευγαρι ειναι ''αναμμενο '' για τα καλα...ασε που ο μοναδικος αρσενικος απο τους συνολικα 9 δισκους...κανει υπερωριες με τοσες θυληκιες......ειδωμεν:rolleyes::p:p:p:p:p......

leonm 24-06-06 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz
απο τους συνολικα 9 δισκους....

9 δίσκοι σε πυκνοφυτεμένο rio 400; Τι μέγεθος έχουν;Θα τους κρατήσεις όλους;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02699 seconds with 11 queries