Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   72L "vintage" aquarium (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75835)

korman709 24-11-13 11:31

72L "vintage" aquarium
 
Διαστάσεις: 80x40x30
Όγκος:72L
Κατηγορία:
Φυτά:valisneria & java moss
Ψάρια / Άλλα είδη:6 capoeta tetrazona
Διακοσμητικά υλικά:πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)ξυλο
Φόντο:μαυρο
Φωτισμός:1 Τ5 22W
Διάρκεια φωτισμού:6 ώρες
Φιλτράρισμα:resun magi380
Θερμοστάτης:tetratec 100W
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8.0
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):<0.3mg/L
Νιτρικά (ΝΟ3):12.5mg/L
Αλλαγές νερού:καθε 3 ημερες το 20%
Θερμοκρασία:25C

korman709 24-11-13 11:33

1 Συνημμένο(α)
φωτογραφιες του ενυδρειου;)

Nickthefish 24-11-13 11:43

Καλημέρα,αν μου επιτρέπεις μερικές παρατηρήσεις για το ενυδρείο σου.Αρχικά η στάθμη νερού θα πρέπει να είναι τουλάχιστον μέχρι την εξωτερική επένδυση,τώρα αντανακλάει το φως και διαχέεται εκτός για αυτό και στη φώτο το ενυδρείο φαίνεται αρκετά σκοτεινό.Οι valisneries καλό θα είναι να πάνε στη πλάτη του ενυδρείου καθώς μόλις βγάλουν δρομείς και αρχίσουν να αναπτύσονται θα χάσεις τα ψάρια καθώς θα κολυμπούν το πίσω μέρος το οποίο θα είναι και πιο ήσυχο και στην ουσία θα χωρίσεις το ενυδρείο σου στη μέση.Τα tiger barbs είναι δεινοί κολυμβητές,δώσε τους το χώρουν που απαιτούν και θα σε ανταμείψουν.

korman709 24-11-13 11:54

4 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korman709 (Μήνυμα 802318)
μερικες φωτογραφιες του ενυδρειου...;)

:smt023

korman709 24-11-13 11:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nickthefish (Μήνυμα 802319)
Καλημέρα,αν μου επιτρέπεις μερικές παρατηρήσεις για το ενυδρείο σου.Αρχικά η στάθμη νερού θα πρέπει να είναι τουλάχιστον μέχρι την εξωτερική επένδυση,τώρα αντανακλάει το φως και διαχέεται εκτός για αυτό και στη φώτο το ενυδρείο φαίνεται αρκετά σκοτεινό.Οι valisneries καλό θα είναι να πάνε στη πλάτη του ενυδρείου καθώς μόλις βγάλουν δρομείς και αρχίσουν να αναπτύσονται θα χάσεις τα ψάρια καθώς θα κολυμπούν το πίσω μέρος το οποίο θα είναι και πιο ήσυχο και στην ουσία θα χωρίσεις το ενυδρείο σου στη μέση.Τα tiger barbs είναι δεινοί κολυμβητές,δώσε τους το χώρουν που απαιτούν και θα σε ανταμείψουν.

καλημερα,το γνωριζω για τη σταθμη,οι φωτο ειναι τραβηγμενες επιτηδες ετσι.για τις valisneries εχεις δικιο! θα το κανω.

Stivv27 24-11-13 19:41

Καλησπερα!Ωραιο το ενυδρειο σου!Αλλα ειναι λαθος για τα ψαρακια σου!
Σε μια φωτο φενετε ενα τιγρακι να ειναι κατω απο μια πετρα και να κρυβετε!Προσωπικα δεν το χω ξαναδει ποτε!Μαλλον ειναι στρεσαρισμενα αρκετα!Θελουν αρκετο χορο για κολυμπι και δεν θα σταματουν ποτε το κυνηγιτο αναμεταξυ τους!Επισης αυτο που ειχα παρατηρησει απο τα δικα μου θελουν αρκετη φυτομαζα και αν δεις το προφιλ τους λιγο ποιο μαλακο νερο!Τα δικα μου ειχαν τα τελεια χρωματα και συμπεριφορα καθως και ζευγαρωματα σε ph κατω του 6,8.

ChocolatePuma 24-11-13 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 802448)
Καλησπερα!Ωραιο το ενυδρειο σου!Αλλα ειναι λαθος για τα ψαρακια σου!
Σε μια φωτο φενετε ενα τιγρακι να ειναι κατω απο μια πετρα και να κρυβετε!Προσωπικα δεν το χω ξαναδει ποτε!Μαλλον ειναι στρεσαρισμενα αρκετα!Θελουν αρκετο χορο για κολυμπι και δεν θα σταματουν ποτε το κυνηγιτο αναμεταξυ τους!Επισης αυτο που ειχα παρατηρησει απο τα δικα μου θελουν αρκετη φυτομαζα και αν δεις το προφιλ τους λιγο ποιο μαλακο νερο!Τα δικα μου ειχαν τα τελεια χρωματα και συμπεριφορα καθως και ζευγαρωματα σε ph κατω του 6,8.

+1!:smt023

Τα έχεις στα όρια τους, σ οτι αφορά το pH
Επίσης χρειάζεται να συμπληρώσεις με 2-4 ψαράκια, προκειμένου να γίνουν - κατ ελάχιστο - κοπάδι, προσπαθώντας να μην ξεφύγουν οι τιμές του νερού
Μερικά επιπλέοντα φυτά επίσης θα τους κάνουν καλό

Το ενυδρείο ως εικόνα είναι μια χαρά! Μπορείς όμως να διορθώσεις κάποια πράγματα που αφορούν στα ψάρια! ;)

Καλή συνέχεια

korman709 26-11-13 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 802448)
Καλησπερα!Ωραιο το ενυδρειο σου!Αλλα ειναι λαθος για τα ψαρακια σου!
Σε μια φωτο φενετε ενα τιγρακι να ειναι κατω απο μια πετρα και να κρυβετε!Προσωπικα δεν το χω ξαναδει ποτε!Μαλλον ειναι στρεσαρισμενα αρκετα!Θελουν αρκετο χορο για κολυμπι και δεν θα σταματουν ποτε το κυνηγιτο αναμεταξυ τους!Επισης αυτο που ειχα παρατηρησει απο τα δικα μου θελουν αρκετη φυτομαζα και αν δεις το προφιλ τους λιγο ποιο μαλακο νερο!Τα δικα μου ειχαν τα τελεια χρωματα και συμπεριφορα καθως και ζευγαρωματα σε ph κατω του 6,8.


τα ψαρακια ειναι οκ,κυνηγιουνται μεταξυ τους,ηταν αρκετα στρεσαρισμενα,αλλα ηταν θεμα χρονου να προσαρμοστουν,οσο για τα φυτα σιγα σιγα θα βαλω περισσοτερα.
-------------------------
το υποστρωμα του ενυδρειου ειναι χαλικι,τι φυτα μπορω να βαλω χωρις φυτεμα?

Stivv27 26-11-13 15:03

Μπορεις να βαλεις αρκετα ευκολα φυτα!
Τα ψαρακια βγαλαν τα χρωματα τους?

korman709 26-11-13 15:07

μπορειτε να αναφερετε για παραδειγμα μερικα φυτα? θελω να κανω αμεσα παραγγελια,τα ψαρακια εχουν εντονοτερα χρωματα απο τοτε που τα πρωτοεβαλα μεσα.

Stivv27 26-11-13 15:10

Εδω ειναι η Ασια απο που ειναι και τα ψαρακια σου!Δες λιγα πραγματα!
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=127


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01460 seconds with 11 queries