Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Koi σε εξωτερικό χώρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98641)

g4x4 24-10-17 00:35

Koi σε εξωτερικό χώρο
 
Γειά σε όλους! Μετά από καιρό επανέρχομαι με καινούρια απορία. Έχω ένα ενυδρείο περίπου 150-160 λίτρα (αν θυμάμαι καλά) και σκεφτόμουν να το βάλω σε εξωτερικό χώρο, βεράντα, αλλά ανησυχώ μήπως έχω κάποιο θέμα με παγωνιές κλπ! Απλά το σκέφτηκα, αντί να κάνω λίμνη! 3-4 Κoi είναι τα ψάρια που θέλω να έχω μέσα στο ενυδρείο! Οι γνώστες λιμνών και μη τι έχουν να προτείνουν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

tsala 24-10-17 04:14

σε 150 λιτρα δυσκολευεσαι να βαλεις fancy χρυσοψαρο , δεν μπορεις να βαλεις χρυσοψαρο με μονη ουρα .... ποσο μαλλον κοι που γινεται θηριο...

μονο μικροψαρα σε τετοιο ενυδρειο... τυπου κουνουποψαρα..

DEXFISH 24-10-17 06:01

Τα κοι θέλουν λιμνούλες με μερικές χιλιάδες λίτρα. Επίσης, γυάλινο ενυδρείο χωρίς μόνωση σε εξωτερικό χώρο θα χρειαστεί σίγουρα θερμαντήρα τον χειμώνα γιατί αλλιώς θα γίνει παγάκι.

Τάκης 24-10-17 06:34

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά
ΚΟΙ δεν χωράνε
Χρυσόψαρα COMMON/COMET δεν χωράνε
Χωράνε FUNCY και συννεφάκια
αλλά θέλουν θερμοκρασίες >=15 <=25,
άρα θες μόνωση και θερμαντήρα

g4x4 24-10-17 08:15

Μάλιστα! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Άρα το ξανασκέφτομαι για λιμνούλα!! 😁

Artemisia 24-10-17 10:54

1 Συνημμένο(α)
Σκέψου το για λίμνη και εδω είμαι να σε βοηθήσω :D Σε λιμνούλα μπαίνουν χρυσόψαρα και μην νομίζεις, γινονται σαν Κόι ;)
Αν έχεις αυλή μην το σκέφτεσαι, τα έξοδα του liner είναι τίποτα σαν να αγοράζεις καινούριο ενυδρείο, πολλές φορές και λιγότερα .
Για να καταλάβεις τι ήθελες να βάλεις μέσα σε ενυδρείο 150 λίτρα, δες παρακάτω την φωτό που σου βάζω με ένα απο τα Κόι μου σε δεξαμενη 500 λιτρων . Το ψάρι ειναι 3 χρόνων ;)

g4x4 24-10-17 12:03

Tον χειμώνα δεν έχεις θέμα με το κρύο; Η δεξαμενή σου έχει μόνο φίλτρο;

Artemisia 24-10-17 12:18

Μαλλον δεν με κατάλαβες:) το ψαρι μπηκε εδω για καραντινα δεν θα μπορουσε να ζει εκει :)
Σε λιμνη ζει 7000 λίτρα και εκει καλα θα ηταν να ειναι διπλάσιος ο χώρος αλλα αυτον εχω για τωρα .

g4x4 24-10-17 12:23

Όχι όχι! Κατάλαβα! Απλά σε ρωτάω τι άλλο χρειάζεται για να είναι η λίμνη λειτουργική; Μόνο φίλτρο; Και για τον χειμώνα ρώτησα αν παγώνει έστω η επιφάνεια τι κάνεις; Λογικά την σπας ή σπας ένα σημείο για να ταΐζεις....

Artemisia 24-10-17 15:22

Η λίμνη για να είναι λειτουργική χρειάζεται οπωσδήποτε αντλία - φίλτρο (μηχανική και βιολογική φίλτρανση ) . Τα φυτά είναι ένα άλλο μέρος της λίμνης που την κάνουν πιο φιλική για τα ψάρια .
Τωρα ώς προς τον πάγο, την κάνεις σε κάποιο σημείο 1,20 με 1,50 βάθος για να ξεχειμωνιάζουν δεν ταίζεις αν πέσει η θερμοκρασία του νερού κάτω απο 12 βαθμούς καθόλου (δεν τρώνε πέφτουν σε νάρκη) .
Αν πιάσει η λίμνη πάγο δεν τον σπας θα κάνεις ζημιά . Για να μην παγώσει εντελώς βάζεις μια αεραντλία . Δεν σταματάς κανένα μηχάνημα τον χειμώνα .
Πόσο κρύο έχει εκεί που μένεις ?

g4x4 25-10-17 01:46

Μάλιστα! Κατάλαβα!! Το χειμώνα εδώ που είμαι έχει αρκετό κρύο! Παγώνουν δηλαδή σχεδόν τα πάντα όταν πέφτει η θερμοκρασία! Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες και την βοήθεια!

Artemisia 25-10-17 09:40

Nα είσαι καλά :D δεν έκανα και τίποτα .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01373 seconds with 11 queries