Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   Την γνωμη σας για το πρωτο μου ενυδρειο !! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17247)

abrous 06-05-07 23:12

Την γνωμη σας για το πρωτο μου ενυδρειο !!
 
2 Συνημμένο(α)
Γεια και χαρα σε ολους,

Σαν αρχαριος στον χωρο σας στελνω και εγω δυο φωτο του ενυδρειου μου και θα ηθελα την γνωμη σας. Eιναι το πρωτο μου ενυδρειο και λειτουργει εδω και 7 μηνες περιπου. Θα ηθελα μερικες ιδεες και σχολια πανω στο aquascaping αλλα και στο στησιμο γενικοτερα.

Μερικες πληροφοριες σχετικα :
Ενυδρειο Juvel 125lt.
Θερμοστατες 1 Juvel 100W + 1 Jaeger 150W
CO2 με μπουκαλα 2 λιτρων με controller της Sera και κεραμικο
diffuser Pappilon.
Ψυκτικο συστημα Home made με στοιχεια peltier 120W για το καλοκαιρι ;).
Φωτισμος 2x18W Arcadia Original Tropic 1x18W Arcadia Freshwater 1x18W Juvel Daylight / 2 High brightness blue led bar . Προοδευτικο αναμα και σβησιμο απο δυο χρονοδιακοπτες. Συνολικη φωτοπεριοδος 9 ωρες.
Διαρκεια μεγιστου φωτισμου 7 ωρες .
Υποστρωμα λατετριτη και χαλαζιακο χαλικι.
Φυτα :
Eusteralis stellata - Echinodorus macrophyllus - Hygrophylla Rosanervig - Hemianthus calitrichoides "Cuba" - Anubias barteri - Valisneria Americana - Alternanthera cardinalis -Micranthemum - Anubia nana - Bacopa monieri - Echinodorus blecheri.

Ψαρια:
Gurami neon blue dwarf (3)
Gurami tsuna red dwarf (3)
Tetra lemon (5)
Tetra black phantom (2)
Tetra neon (6)
Ottocyclus (6)
Cardina Japonica 12
Pecoltia pulcher (2)
Botia sidhimunki (4)
Apple snail (1)

Μετα απο μια θεραπεια για την αλγη γυρω στα Χριστουγεννα με EXCEL overdose και οξυζενε ακολουθω την μεθοδο του estimative index για την λιπανση. Απο τοτε αλγη βρισκεται σε πολυ χαμηλα επιπεδα.
Η λιπανση που κανω περιλαμβανει :
Fe της Ocean Nutrition 1 φορα την εβδομαδα 0.5 ml
5ml καλιο / 5ml Excel / 2 - 3ml Flourish Nitrogen (αναλογα με της μετρησεις NO3) μερα παρα μερα εκτος Πεμπτης.
0,5ml Flourish τις υπολοιπες μερες παλι εκτος Πεμπτης.
Καθε Παρασκευη aquascaping και αλλαγη νερου 35lt. Τα φυτα πανε πολυ καλα και τα ψαρια επισης. Οι μονες απωλειες που ειχα απο την αρχη ηταν 2 Tetra black phantom κατα την διαρκεια της θεραπειας για την αλγη και αλλο ενα την περασμενη εβδομαδα. Εχασα και ενα Apple snail αμεσως αφου γεννησε..

Φιλικα,

Αγγελος

Tolis 06-05-07 23:15

Θα ηταν πολυ καλυτερα λιγοτερα ειδη σε μεγαλυτερες ποσοτητες.

Takis 07-05-07 00:04

Γενικα πολυ ομορφο και προσεγμενο ενυδρειο!!!

MiziGr 07-05-07 03:28

Δεν ξέρω αν μπορώ να δηλώνω ακόμα μποστανάς , αλλά ως κάτοχος φυτεμένου πραγματικά το ζήλεψα το ενυδρείο σου!!!! Μπράβο

netblues 07-05-07 07:36

Εχεις βρει την τεχνικη της σωστης αναπτυξης των φυτων.. Απο δω και περα το τελικο αισθητικο αποτελεσμα ειναι θεμα συνδιασμων/ογκου/οπτικης γωνιας και εμπνευσης, εαν θες να το πας παραπερα.

Θα συνιστουσα τα βιβλια του Amano καθως και αρκετες ωρες περιηγησης στις φωτο των aquatic gardeners. Θα ανακαλυψεις οτι πολλα απο οσα εχουν κανει μπορεις να τα κανεις και συ.. σχετικα ευκολα πλεον..

Juan 07-05-07 08:51

Συμφωνώ και εγώ ότι πέτυχες τις ιδανικές συνθήκες για τα φυτά σου και συνολικά έφτιαξες ένα πολύ ωραίο ενυδρείο, μπράβο !!!

Αφού θέλεις μια παρατήρηση για το aquascape..,
ήρθε η ώρα να εξοπλιστείς με ένα ψαλίδι και 'τόλμη' για να κόβεις/κουρευεις/κλαδευεις :smt109
Θα δεις ότι και αυτό το κομμάτι μπορεί να αλλάξεις κατά πολύ την είκονα του ενυδρείου αλλά και να σε κάνει να "κολλήσεις" περισσότερο. ;) :D

lasal 10-05-07 00:31

Ομορφο ενυδρείο
Με το estimative index εχεις κάνει σωστή δουλειά και τα φυτά δείχνουν καλή ανάπτυξη.
Τώρα πλέον θα πρέπει να αποφασίσεις το σχήμα, δηλαδή την τοποθέτηση των φυτών στον χώρο.
Για αρχάριος εισαι σε πολύ σωστό δρόμο.
Μπράβο σου :smt023
ΥΓ.
Βλέπω οτι εχεις DIY peltier πράγμα λίγο σπάνιο.
Αν θέλεις κάνε μια αναφορά στην ανάλογη κατηγορία.

neon 10-05-07 11:58

Η μέθοδος στη λίπανση που ακολουθείς δεν είναι σε καμία περίπτωση το προτεινόμενο ΕΙ αλλά αυτό είναι καλό στην περίπτωσή σου. Ορισμένοι με το EI έχουν κάνει θαύματα, αλλά οι περισσότεροι τώρα πια τραβάνε τα μαλλιά τους και βρίζουν τον Barr. Συνέχισε λοιπόν τη δική σου μέθοδο που δείχνει να έχει πολύ καλό αποτέλεσμα.

Το ενυδρείο σου έχει καλή ανάπτυξη και τα φυτά σου φαίνονται υγιή. Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι αφού έμαθες να μεγαλώνεις σωστά τα φυτά χρειάζεται πλέον περιορισμός στον αριθμό των φυτών και πειραματισμός στο aquascape.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01233 seconds with 11 queries