Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Γέμισμα μπουκάλας co2, που; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93216)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 13-08-16 10:11

Γέμισμα μπουκάλας co2, που;
 
Οπως λέει κι ο τίτλος, βλέπω ότι άρχισε να πέφτει η στάθμη στο μανόμετρο του διοξειδίου κι αυτό σημαίνει μάξιμουμ μία εβδομάδα διάρκεια, εν τω μεταξύ πήρα την OLYMPIA απ΄όπου έχω πάρει τη μπουκάλα και τη γεμίζω και έχει ηχογραφημένο μήνυμα ότι επιστρέφουν 29 Αυγούστου, οπότε θα θελα να μου προτείνετε κάποια εταιρία που να μπορώ να πάω τη μπουκάλα και να μου γεμίσουν. Αν τελικά δε βρω και μείνουν 10 μέρες τα φυτά χωρίς διοξείδιο, ποιες θα είναι οι επιπτώσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

AntoniosR 13-08-16 12:20

Έμεινα μια βδομαδα περίπου χωρίς CO2 και ξεκίνησαν οι άλγες. Δέκα μέρες τώρα δεν έχει επανέλθει το ενυδρείο στην κατάσταση που ήταν. Δες και εδώ.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 13-08-16 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AntoniosR (Μήνυμα 957946)
Έμεινα μια βδομαδα περίπου χωρίς CO2 και ξεκίνησαν οι άλγες. Δέκα μέρες τώρα δεν έχει επανέλθει το ενυδρείο στην κατάσταση που ήταν. Δες και εδώ.

Ευχαριστώ, αυτό είναι που φοβάμαι, βρήκε μήνα να ξεμείνει κι αυτή, πιστεύω τη βγάζω μία βδομάδα αλλά μέχρι τις 29 που ανοίγει η Ολύμπια δεν, ευτυχώς που έχω φίλο που έχει την ίδια δίκιλη μπουκάλα και επειδή αλλάζει ενυδρείο μπορώ να την πάρω όταν τελειώσει η δική μου, πω πω έτσι και κλείσει η Ολύμπια, μας βλέπω ν αλλάζουμε ενυδρεία στην Αθήνα.

kostas82 13-08-16 17:03

Καλό παιδιά ειναι να εχουμε και μια δεύτερη μπουκάλα κάβα έτσι ξεχνάμε αυτό το άγχος, τωρα υπαρχουν εταιρείες αρκετές που εμπορεύονται πυροσβεστήρες και θα μπορούσαν να σου γεμίσουν την μπουκάλα, μια που με εξυπηρετεί εμένα ειναι στον αγ. Στέφανο δεν θυμάμαι όνομα μόνο , αλλά με λίγο ψάξιμο στο βρισκω αν σε ενδιαφέρει ακόμα.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 13-08-16 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 957982)
Καλό παιδιά ειναι να εχουμε και μια δεύτερη μπουκάλα κάβα έτσι ξεχνάμε αυτό το άγχος, τωρα υπαρχουν εταιρείες αρκετές που εμπορεύονται πυροσβεστήρες και θα μπορούσαν να σου γεμίσουν την μπουκάλα, μια που με εξυπηρετεί εμένα ειναι στον αγ. Στέφανο δεν θυμάμαι όνομα μόνο , αλλά με λίγο ψάξιμο στο βρισκω αν σε ενδιαφέρει ακόμα.

Εχεις δίκιο αλλά τώρα να δινω 50 ευρώ για μπουκάλα μου κάθεται κάπως στο λαιμό. Αγιος Στέφανος είναι 10 ευρώ βενζίνα, προς Δυτικά προάστια έχεις κάτι υπόψιν; Ούτως ή άλλως είπα θα μου δώσει ο φίλος απλά να έχω μία καβάτζα κάποιον που γεμίζει.

Τάκης 13-08-16 17:41

Κώστα πάρε ένα τηλέφωνο εδώ να δεις αν είναι ανοικτά http://www.telchines.gr/el/

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 13-08-16 18:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 957986)
Κώστα πάρε ένα τηλέφωνο εδώ να δεις αν είναι ανοικτά http://www.telchines.gr/el/

Ευχαριστώ Τάκη, θα τους πάρω πρωί πρωί της Δευτέρας.

Τάκης 13-08-16 18:56

Δευτέρα είναι 15Αυγουστος Κώστα, θα είναι κλειστά σίγουρα :)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 13-08-16 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 958002)
Δευτέρα είναι 15Αυγουστος Κώστα, θα είναι κλειστά σίγουρα :)

Είμαι για τα πανηγύρια, τι να λέμε τώρα. :smt021

G_AQUA 13-08-16 23:31

Στον Άλιμο, στον παράδρομο της Βουλιαγμένης 100 μέτρα απο το Praktiker υπάρχει η "Formula". Εγώ απο εκεί γεμίζω. Τρίτη που θα περάσω θα δω αν είναι ανοιχτός. Αν δεν βρεις μαγαζί έχω για ώρα ανάγκης μια μισόλιτρη γεμάτη. Μπορείς να την πάρεις να κάνεις δουλειά σου για μερικές μέρες και όταν γεμίσεις μου την επιστρέφεις....

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 14-08-16 05:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 958061)
Στον Άλιμο, στον παράδρομο της Βουλιαγμένης 100 μέτρα απο το Praktiker υπάρχει η "Formula". Εγώ απο εκεί γεμίζω. Τρίτη που θα περάσω θα δω αν είναι ανοιχτός. Αν δεν βρεις μαγαζί έχω για ώρα ανάγκης μια μισόλιτρη γεμάτη. Μπορείς να την πάρεις να κάνεις δουλειά σου για μερικές μέρες και όταν γεμίσεις μου την επιστρέφεις....

Σε υπερευχαριστω για την προσφορα σου, ευτυχως εχω φιλο με ιδια μπουκαλα κι εχει προσφερθει κι αυτος, αν κατι παει στραβα μ αυτον θα σ ενοχλησω, να σαι καλα.

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

G_AQUA 16-08-16 08:57

Κώστα, η Formula είναι ανοιχτή. Αν θες να πας είναι στην Βουλιαγμένης προς Γλυφάδα, στον παράδρομο της γέφυρας απέναντι απο το Praktiker.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 16-08-16 09:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 958391)
Κώστα, η Formula είναι ανοιχτή. Αν θες να πας είναι στην Βουλιαγμένης προς Γλυφάδα, στον παράδρομο της γέφυρας απέναντι απο το Praktiker.

Καλημέρα και σ ευχαριστώ, όμως εδώ υπάρχει ένα θέμα, είναι 15 ευρώ βενζίνη δρόμος πήγαινε έλα Περιστέρι - Γλυφάδα, προτιμώ να πάω Ν.Ιωνία στο φίλο που έχει μπουκάλα και κάθεται παρά να πάω ταξίδι Γλυφάδα, όπως και να χει θα το έχω υπόψιν μου για έκτακτη ανάγκη και πάλι σ ευχαριστώ.

G_AQUA 16-08-16 09:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 958394)
Καλημέρα και σ ευχαριστώ, όμως εδώ υπάρχει ένα θέμα, είναι 15 ευρώ βενζίνη δρόμος πήγαινε έλα Περιστέρι - Γλυφάδα,.


Κώστα, με C-130 κυκλοφορείς; :smt040

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 16-08-16 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 958399)
Κώστα, με C-130 κυκλοφορείς; :smt040

Χα χα χα είναι βαρύ και παλιό το αυτοκίνητο, είναι μεγάλη απόσταση μόνο για ένα γέμισμα, άμα το ήξερα νωρίτερα θα με βόλευε μιας και πριν 10 μερούλες είχα πάει σε μια δουλιά στον Αλιμο, δυστυχώς τότε ακόμα δεν είχα παρατηρήσει την πτώση πίεσης στο μανόμετρο. Τέλος πάντων θα δούμε, αλήθεια ξέρεις πόσο χρεώνει το γέμισμα στη 2κιλη κι αν θα κλείσει καθόλου για Αύγουστο; Τι ωράριο έχει;

Υ.Γ. Βλέπω έχει και παράρτημα στον Κολωνό, πολύ κοντά στην Ολύμπια, τι παίζει; Τους πήρα τηλέφωνο εκεί αλλά λέει το μήνυμα είναι κλειστά αυτή τη στιγμή.

G_AQUA 16-08-16 10:24

Την τελευταία φορά που γέμισα, πριν κανά τρίμηνο, αν θυμάμαι καλά πήρε 6 ευρώ για την δίκιλη.
Το ωράριό τους δεν το ξέρω ακριβώς, είναι πολύ κοντά στην δουλειά μου οπότε πάντα περνάω το πρωί, μου την γεμίζουν και την παίρνω πίσω επι τόπου. Ούτε αν θα κλείσει τον Αύγουστο ξέρω, δεν σταμάτησα να ρωτήσω. Απλά παιρνώντας το πρωί είδα ότι είναι ανοιχτοί.

210 99 24 617 είναι το τηλέφωνό τους (αν και ήδη θα το βρήκες στο internet), αν τελικά χρειαστείς πάρε να τους ρωτήσεις...

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 16-08-16 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 958405)
Την τελευταία φορά που γέμισα, πριν κανά τρίμηνο, αν θυμάμαι καλά πήρε 6 ευρώ για την δίκιλη.
Το ωράριό τους δεν το ξέρω ακριβώς, είναι πολύ κοντά στην δουλειά μου οπότε πάντα περνάω το πρωί, μου την γεμίζουν και την παίρνω πίσω επι τόπου. Ούτε αν θα κλείσει τον Αύγουστο ξέρω, δεν σταμάτησα να ρωτήσω. Απλά παιρνώντας το πρωί είδα ότι είναι ανοιχτοί.

210 99 24 617 είναι το τηλέφωνό τους (αν και ήδη θα το βρήκες στο internet), αν τελικά χρειαστείς πάρε να τους ρωτήσεις...

Οκ ευχαριστώ, πάντως θα περιμένω να αδειάσει εντελώς η μπουκάλα για να μάθω και πόσο κρατάει. 6 ευρώ ε; Η Ολύμπια μου παίρνει 3 πάντως κι είναι 10 λεπτά απ το σπίτι μου.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 26-08-16 07:09

13η μέρα σήμερα κι η μπουκάλα κρατάει, βέβαια κοντεύει να φτάσει στο 0 αλλά εγώ πιστεύω την παλεύει μέχρι τη Δευτέρα που ανοίγει η Ολύμπια, ήταν ένα τεστ κι αυτό, 2 βδομάδες κρατάει απ τη στιγμή που αρχίζει να πέφτει η πίεση στο μανόμετρο γιατί 4 μήνες τώρα έδειχνε σταθερά 700 και μου είχε κάνει εντύπωση όταν είχα πάει την πρώτη φορά για γέμισμα μετά από 3 μέρες αφότου άρχισε να πέφτει η πίεση, πόσο αέριο έβγαλε ο τύπος για να αδειάσει εντελώς ώστε να μπορεί να τη γεμίσει που μου έκανε εντύπωση, οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν, δεν θέλει αμέσως με το που πέφτει η πίεση να αγχωνόμαστε.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02125 seconds with 11 queries