Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βιολογικο φυλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37618)

gkrokidis 05-02-10 17:28

Βιολογικο φυλτρο
 
Καλησπερα φιλοι μολις αγωρασα μακαρονι βιολογικο για να αντικαταστησω αυτο του ανθρακα γιατι μου ειπαν οτι εινε πολυ καλητερο.Εχω ενα ενυδριο 60 λιτρων.Η συσκευασια ηταν μεγαλη βεβαια και ετσι περισεπσε αρκετο.Τα βηματα που εκανα εχουν ως εξης.Εβγαλα τα φυλτρα απο το ειδικο κουτακι και εβγαλα τελειος απο τη θηκη το μαυρο σφουγγαρι.Εβαλα μια μικρη ποσοτητα απο μακαρονι στο δυκτακι λογο χωρου και απο πανω τα 2 αλλα φυλτρα και αντικατεστησα το βαμβακι που ειχε πανω πανω με αλλο αγωρασμενο απο το πετ-σοπ.αφου τα εβαλα ολλα παλι μεσα(λιγοστεναχωρα τα σφουγγαρια λογο χωρου)εβαλα και νιτριβεκ.Εχω κανει καπου καποιο σφαλμα:confused:

prospathw 05-02-10 17:38

Ναι...έβαλες νιτριβεκ!!!το φίλτρο φίλε μου δυστυχώς δεν στρώνει με αυτα τα ζουμιά:(καλύτερα πάρε μπόλι;)

gkrokidis 05-02-10 17:44

Στρωμενο εινε απλα θεωρισα το μακαρονι καλητερο.Τα βηματα ηταν σωστα?

Γιώργος Κ 05-02-10 17:54

Τι μετρησεις εχεις??
Αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3?
:confused:
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου? Εχεις ψαρια? Ποια?

gkrokidis 05-02-10 18:40

7 γκαμπις 2 πλατύ και 2 γλυφτες από μετρήσεις ολλα οκ το ενυδριο το έχω ένα μηνα

Πάνος 05-02-10 22:48

λες οτι εβαλες το μακαρονι και απο πανω 2 αλλα φιλτρα...τι εννοεις? σφουγγαρια μηπως? αν το φιλτρο ηταν στρωμενο και κρατησες τα σφουγγαρια οκ....
αλλα οταν γενικα πειραζουμε το φιλτρο κανουμε και καμια μετρηση παραπανω να ειμαστε ησυχοι...

gkrokidis 06-02-10 15:13

Ναι τα σφουγγαρια που ειχα θα κανω μετρισεις και σημερα καλου κακου.Το μακαρονι εινε καλητερο οπως λενε?
-------------------------
Θέλω απλά να ξέρω αν βοηθησα το ενυδριο μου η έκανα μια τρύπα στο νερό

prospathw 06-02-10 15:21

Το μακαρόνι κάνει καλό αν Αυτό είναι που σε ενδιαφέρει!!!εγώ δεν είπα ότι έκανες λάθος για το μακαρόνι αλλά για το νιτριβεκ:)δεν υπάρχει λόγος να το βάζεις!!!;)

gkrokidis 06-02-10 15:29

Και κάτι τελευταίο.Η ποσότητα που χωρεσε ήταν λίγο μικρή αν και η συσκευασία ήταν αρκετά μεγάλη.Λέτε εκεί να έχω κάποιο πρόβλημα;Σε ένα μαγαζί που ρώτησα μου είπαν να βάλω και αλλα βιολογικά φυλτρα και να καταργησω τα σφουγγάρια γιατί έτσι δεν γίνετε κάτι καλητερο

prospathw 06-02-10 15:36

Μην ακούς τι σου λένε στα μαγαζιά!!!σαφώς αν μπορούσες να βάλεις περισσότερο θα ήταν καλύτερα αλλά όχι ότι αλλιώς δεν κανείς τίποτα!!!

Πάνος 06-02-10 18:47

χρειαζεσαι και το σφουγγαρι τωρα ειδικα που τα νεα υλικα δεν εχουν εποικιστει με βακτηρια ακομη...

gkrokidis 06-02-10 21:31

Ευχαριστω πολυ παιδια.Ειμε λιγο ανχωμενος γιατι απλα θελω τα πσαρακια μου να περνανε πολυ καλα.Κατι αλλο εχω νερο απο ωσμωση εινε καλητερο για αλαγες?Με το αναλογο αντιχλωριο παντα

prospathw 06-02-10 21:37

1.αναλογα τα ψαρια που εχεις
2.το νερο απο ΑΟ ΔΕΝ χρειαζεται αντιχλωριο

gkrokidis 06-02-10 21:42

7 γκαπι και 2 πλατι και πανω στην ωρα ειμε στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι μια απο τισ γκαμπινεσ μου γενησε.Δεν την προλαβα και γενησε μεσα στο ενυδριο:p:p:p:p:p:smt041:smt041

snakepanos 06-02-10 21:48

Γεια σου .Η σειρα ειναι μακαρονι σε διχτυ ζεολιθος σε διχτυ και ανθρακας αμα θελεις ,απο πανω βαζεις το σφουγκαρι σου και απο πανω απο το σφουγκαρι γιαλοβαμβακα ,

Γιώργος Κ 06-02-10 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 414381)
Γεια σου .Η σειρα ειναι μακαρονι σε διχτυ ζεολιθος σε διχτυ και ανθρακας αμα θελεις ,απο πανω βαζεις το σφουγκαρι σου και απο πανω απο το σφουγκαρι γιαλοβαμβακα ,

Bασικα δε χρειαζεται ζεολιθο και ανθρακα ;)

prospathw 06-02-10 22:19

επισης δεν χρειαζεται να βαζεις νερο απο ΑΟ;)

snakepanos 06-02-10 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414388)
Bασικα δε χρειαζεται ζεολιθο και ανθρακα ;)

οκ δεν ειναι υποχρεωτικο ,αλλα κανει καλο στο ενυδρειο

prospathw 06-02-10 23:10

γι αυτα τα ψαρια οχι;)

Γιώργος Κ 07-02-10 02:45

Τον ανθρακα το βαζουμε στο φιλτρο αν τελειωσαμε καποια θεραπεια ωστε να "μαζεψει" το φαρμακο που εχει στο νερο! Η επισης αν υπαρχει υποψια χημικης δηλητηριασης για τα ψαρια μας!
Ειδικα αν εχεις φυτα ειναι οτι χειροτερο αφου κατακραταει πολυτιμα "θρεπτικα" συστατικα για αυτα ;)
Οσο για το ζεολιθο μου ξυπνας φαντασματα του παρελθοντος! Εχουν ειπωθει πολλα και πια εχει ξεπεραστει ... οπως το φιλτρο βυθου!

prospathw 07-02-10 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 414448)
Τον ανθρακα το βαζουμε στο φιλτρο αν τελειωσαμε καποια θεραπεια ωστε να "μαζεψει" το φαρμακο που εχει στο νερο! Η επισης αν υπαρχει υποψια χημικης δηλητηριασης για τα ψαρια μας!
Ειδικα αν εχεις φυτα ειναι οτι χειροτερο αφου κατακραταει πολυτιμα "θρεπτικα" συστατικα για αυτα ;)
Οσο για το ζεολιθο μου ξυπνας φαντασματα του παρελθοντος! Εχουν ειπωθει πολλα και πια εχει ξεπεραστει ... οπως το φιλτρο βυθου!

+10000!!!και όσον αφορά το ζεόλιθο αν βάζεις αντιχλώριο όλα καλά!!!;)

snakepanos 07-02-10 11:04

Καλημερα.Παιδια εγω εχω και ζεολιθο και ανθρακα και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε στα φυτα ουτε στα ψαρια και δεν εχω ουτε ιχνος αλγης .

crazyio 07-02-10 14:46

φαντάζομαι πως γνωρίζεις όμως πώς και ο άνθρακας αλλά και ο ζεόλιθος θέλουν τακτική αλλαγή διότι χάνουν τις ιδιότητές τους ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02377 seconds with 11 queries