Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Πρόβλημα με ηλεκτρόδιο σε SMS112 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15925)

george 03-03-07 23:35

Πρόβλημα με ηλεκτρόδιο σε SMS112
 
Εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο έχω τον γνωστό Controller SMS112 της Milwuakee το οποίο και λειτουργούσε χωρίς προβλήματα.
Αν και καθάριζα και καλιμπράριζα το ηλεκτρόδιο τακτικά μάλλον έφτασε η ώρα για αλλαγή.
Ψάχνοντας στα γνωστά γερμανικά ιντερνετομάγαζα βρήκα τα εξής :
JBL 59 ευρώ
Profilux 69 ευρώ
Αqua Medic 62 ευρώ
IKS 72 ευρώ
Τunze 88 ευρώ
Papillon 68 ευρώ
American Marine 51 ευρώ
Από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα αν και υπάρχουν και ακριβότερα ηλεκτρόδια.
Τι να διαλέξω ;;

Ή να αγοράσω έναν καινούργιο controller όπως τον Αqua light με 119 ευρώ;;;

madfdg 04-03-07 09:13

Καλημέρα :) Εγώ στον SMS122 που έχω αντικατέστησα το ηλεκτρόδιο με αυτό της American marine και λειτουργεί περίπου 4 μήνες χωρίς ουτε καν να το καλιμπράρω;)

ΥΓ Μήπως ψάχνεις αφορμή για να αγοράσεις καινούργιο?:D

netblues 04-03-07 11:44

Θα ελεγα pinpoint (american marine) Πλαστικο μεν, ανθεκτικό δε...
Το οτι δεν καλιμπραριστηκε απλα σημαινει οτι η μετρηση ειναι οτι ναναι...
Το καλιμπραρισμα καθε μηνα χρειαζεται αν μας ενδιαφερει η μετρηση, ανεξαρτητως ποιοτητας ηλεκτροδιου.
Στα χημεια καλιμπραρουν ΚΑΘΕ μερα.


Τωρα να πουλησεις το ενα entry level για να πας στο αλλο δεν εχει νοημα.
Εκτος αν το επομενο θα εχει και microprocessor, alarm, sms, gprs, mms, umts, gps, srs, και αλλα διαφορα εις s...

madfdg 04-03-07 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 158700)
Θα ελεγα pinpoint (american marine) Πλαστικο μεν, ανθεκτικό δε...
Το οτι δεν καλιμπραριστηκε απλα σημαινει οτι η μετρηση ειναι οτι ναναι...
Το καλιμπραρισμα καθε μηνα χρειαζεται αν μας ενδιαφερει η μετρηση, ανεξαρτητως ποιοτητας ηλεκτροδιου.
Στα χημεια καλιμπραρουν ΚΑΘΕ μερα.

αν αναφέρεσαι σε εμένα θα πρέπει να σου πώ οτι εκτός του καλιμπραρίσματος την πρώτη φορά που λειτούργησε , δεν βρίσκω το λόγο να το ξανακαλιμπράρω απο την στιγμή που επαληθεύω την μέτρηση και με υγρό τεστ αλλά και με phμετρο χειρός.Παρεπιμπτώντος να σου πώ οτι το ενυδρείο μου είναι αλμυρό και δεν μπορώ να ρισκάρω ότι ναναι μετρήσεις!
Ίσως θα έπρεπε να γράψω "να το ξανακαλιμπράρω" αντί "να το καλιμπράρω " για να μήν γίνει παρανόηση.

netblues 04-03-07 13:49

Το υγρο τεστ δεν εχει ακριβεια ενος δεκατου του βαθμου, οποτε δεν μας λεει κατι. Το ph μετρο χειρος καθε ποτε το καλιμπραρεις?
Γενικα παντως, η ολισθηση ειναι της ταξεως του 0,2 το μηνα... (οχι απαραιτητα προς την ιδια κατευθυνση...)

madfdg 04-03-07 13:59

Περίπου κάθε 25 ημέρες με ένα μήνα.Το υγρό τέστ είναι σαν επιβεβαίωση.

netblues 04-03-07 14:13

Μια χαρα τοτε... ;)

madfdg 04-03-07 14:29

Ελπίζω μόνο να μη ζαλίσαμε τον linkman!:)

george 04-03-07 14:59

American marine Pinpoint λοιπόν ....:rolleyes:

madfdg 04-03-07 15:52

Γιώργο έχω πάρει και για controller ORP της ίδιας εταιρίας και είμαι πολύ ευχαριστημένος (και απο την τιμή:cool: ) .Αλήθεια ο 112 που έχεις γιατί είναι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01356 seconds with 11 queries