Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Άμεση αγορά φίλτρου fluval (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96595)

more2 31-03-17 17:44

Άμεση αγορά φίλτρου fluval
 
Καλησπέρες σε όλους!

Λέω σήμερα να αγοράσω το fluval 206 ή το 306 απο petsupermarket ή τον υδάτινο κόσμο.. :)
Το ενυδρείο είναι 80χ30χ40 και είναι full φυτεμένο και μελλοντικά θα αλλάξω γυάλα σίγουρα στα 100χ35χ40 μια και η βάση είναι αυτού του μεγέθους.

Είναι υπερβολή σε ροή το 306 με τα 1150 λ/ώρα?

Επίσης ξέρει κανείς αν περιλαμβάνει σωλήνες spraybar και τέτοια?

manosxe 31-03-17 17:47

Στο δικό μου 100×30×50 με χρυσόψαρα είμαι ικανοποιημένος με το 206 και όχι δεν περιέχει spraybar.

nazgul 31-03-17 17:59

Εχουν ρυθμιζομενη ροη τα fluval, οποτε δεν θα σε απασχολησει η δυνατη ροη, αν παρεις τελικα το 306. Spray bar δεν εχουν στο κουτι, καλυτερα να δεις για diy λυσεις, γιατι το εργοστασιακο βγαινει αρκετα ακριβο.

more2 31-03-17 18:03

Ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Είδα οτι δεν υπάρχει εδώ αλλα φτιάχνεται εύκολα με σωλήνες pvc.
Μπαστούνια να υποθέσω έχει έτσι?
-------------------------
Ευχαριστώ φίλε nazgul, για τα λίγα λευτά διαφορά και εγώ κλείνω για το 306 (μεγαλύτερος κάδος και ροη).
και μελλοντικά σίγουρα θα με καλύψει σε περίπτωση αλλαγής γυάλας..
Εν τω μεταξύ μόλις διάβαζα ένα σχόλιο σου:

nazgul
Pufferator
Εγω ειμαι απο τους "τυχερους" που προλαβαν να παρουν το αυθεντικο spray bar της fluval απο Αγγλια πριν καποια χρονια, μαζι με γωνιες, λαστιχακια για καλυτερη εφαρμογη κλπ. Μια χαρα ειναι και ωραια σχετικα στην εμφανιση, αλλα τωρα θα εκανα ενα DIY

nazgul 31-03-17 18:54

Οπως το ειχα γραψει. Το ειχα παρει κατω απο 10 ευρω πριν καποια χρονια. Μαλιστα, πριν λιγο καιρο δεν εστελναν καν στην Ελλαδα απο ebay. Σωληνες κλπ εχει μεσα η συσκευασια του φιλτρου, απλα δεν εχει spray bar. Καλα φιλτρα ειναι, μονο λιγο προσοχη σε αυτο , γιατι μπορει να σπασει με τη χρηση και να χρειαστεις ανταλλακτικο (παθων).

more2 31-03-17 19:50

Ευχαριστώ, θα το έχω στον νου μου - ευλαβικά στην αρχή.

Η ημερομηνία αγοράς μετατέθηκε! χαχα
Την τετάρτη όμως πάω πειραιά να το πάρω.
Καλύτερα petsupermarket ή υδατινο κόσμο σε θέμα εγγυήσης?
Η διαφορά τιμής είναι μικρή 3 με 4 ευρώ.

Με της eheim το 2213 δεν είμαι και τόσο ικανοποιημένος για τα λίτρα μου και που να ανέβω και λίγα ακόμα..
Επίσης είναι κουραστικό στον καθαρισμό του.

RUtalking2ΜΕ 31-03-17 20:39

φίλε μου στα 100 λίτρα έχω το 306 απροβλημάτιστα και με τον ρυθμιστή ροής δεν θα στο κάνει πλυντήριο. όσο αφορά για spray bar θα πας μετά την αγορά σε κάποιο pet city - όxι συνοικιακό- και θα πάρεις το JBL spray bar που έχει γύρω στα 12 - 13 ευρώ ταιριάζει μια χαρά.

Τάκης 31-03-17 20:52

Αν δεν κάνω λάθος, το Petsupermarket είναι εισαγωγέας της Fluval,
κάνε και μια σύγκριση στις τιμές

more2 31-03-17 23:04

@RUtalking2ΜΕ
Πέρασα σήμερα να το δω, 14 ευρω με 20% δεν είναι ασχημα..
Παιζει να το πάρω..

@Τάκης
Ναι το ξέρω απο διάφορα threads που το διάβασα και με παραξένεψε οτι ο υδατινος κόσμος το έχει 4 ευρώ πιο φθηνά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01347 seconds with 11 queries