Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ???Αεραντλια??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38389)

rocker70 01-03-10 09:11

???Αεραντλια???
 
Καλημερα!!!! Στο ιδη 180λιτρο καινουριο μου ενυδρειο το οποιο ειναι σε διαδικασια στρωσιματος θελω να μου πειτε αν ειναι απαραιτητη μια αεραντλια και γιατι...να προσθεσω οτι εχω ασπρη ψιλη αμμο λογω του οτι θα βαλω κιχλιδες αφρικανικες...Μηπως αν εβαζα αεραντλια θα ανακατεβοταν συνεχως η αμμος?Το μηχανημα του φιλτρου κανει βεβαια μια αναταραξη αλλα δεν μοιαζει να οξυγωνωνει το νερο.Η αεραντλια περα απο την ομορφια που προσφερει στο ενυδρειο με τις μπουρμπουληθρες τι αλλο προσφερει στο ενυδρειο περα απο την οξυγονοση που ειναι απαραιτητη για να μεινουν ζωντανα τα βακτηρια και να πολλαπλασιαστουν?Και κατι αλλο γιατι ενα μεγαλο ενυδρειο της ταξης 180 λιτρων να μην εχει αεραντλια?Μηπως η αυτη η μικρη αναταραξη που κανει στο νερο ειναι αρκετη?Α!!! και μην ξεχνιομαστε ΕΧΩ ΛΕΥΚΗ ΨΙΛΗ ΑΜΜΟ!!Μου ειναι απαραιτητη αραγε!?!?!?!?

thanasis76 01-03-10 09:18

η λευκη αμμο φιλε μου αν σου αρεσει ειναι θεμα γουστου και συνδιασμου με τις πετρες σου...
για κιχλιδες αφρικης αμμο χρειαζεσαι σιγουρα γιατι τους αρεσει να σκαβουν και να διαμορφωνουν το τοπιο....
απο εκει και περα η αεραντλια ειναι μονο για να δημιουργει αναταραξη αρα και οξυγονο. αν βαλεις στην εξαγωγη του φιλτρου την φλογερα και κανει αναταραξη αεραντλια δεν χρειαζεσαι...
αν δεν εχεις αναταραξη πρεπει να βαλεις...
παιζει ρολο και το ποσα ψαρια θα βαλεις μεσα..
κανονικα μπορεις 6-8 κιχλιδες αρα η 1 ειδος η 2 με πολλες πετρες για να εχουν κρυψωνες....

rocker70 01-03-10 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 422302)
η λευκη αμμο φιλε μου αν σου αρεσει ειναι θεμα γουστου και συνδιασμου με τις πετρες σου...
για κιχλιδες αφρικης αμμο χρειαζεσαι σιγουρα γιατι τους αρεσει να σκαβουν και να διαμορφωνουν το τοπιο....
απο εκει και περα η αεραντλια ειναι μονο για να δημιουργει αναταραξη αρα και οξυγονο. αν βαλεις στην εξαγωγη του φιλτρου την φλογερα και κανει αναταραξη αεραντλια δεν χρειαζεσαι...
αν δεν εχεις αναταραξη πρεπει να βαλεις...
παιζει ρολο και το ποσα ψαρια θα βαλεις μεσα..
κανονικα μπορεις 6-8 κιχλιδες αρα η 1 ειδος η 2 με πολλες πετρες για να εχουν κρυψωνες....

Λεγοντας κανει αναταραξη ενοω δεν βγαζει μπουρμπουλιθρες ,απλα υπαρχει συνεχη απαλη μετακινιση του νερου...Αυτο ειναι καλο η κακο για το νερο?Θα χρειαστω η δεν ειναι απαραιτητη η αεραντλια?
Ευχαριστω.:)

thanasis76 01-03-10 10:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rocker70 (Μήνυμα 422309)
Λεγοντας κανει αναταραξη ενοω δεν βγαζει μπουρμπουλιθρες ,απλα υπαρχει συνεχη απαλη μετακινιση του νερου...Αυτο ειναι καλο η κακο για το νερο?Θα χρειαστω η δεν ειναι απαραιτητη η αεραντλια?
Ευχαριστω.:)

μπουρμπουληθες δεν θα βγαζει με την αναταραξη, αλλα πρεπει να κανει ενα καλο κυματισμο...
σαν να εχει μποφορ....

rocker70 01-03-10 10:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 422316)
μπουρμπουληθες δεν θα βγαζει με την αναταραξη, αλλα πρεπει να κανει ενα καλο κυματισμο...
σαν να εχει μποφορ....

Ακριβως αυτο κανει κυματισμο απλα εγω δεν εθεσα καλα..Που θα πει δεν χρειαζομαι αεραντλια..ολα οκ!!!.:)

thanasis76 01-03-10 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rocker70 (Μήνυμα 422319)
Ακριβως αυτο κανει κυματισμο απλα εγω δεν εθεσα καλα..Που θα πει δεν χρειαζομαι αεραντλια..ολα οκ!!!.:)

αρκει να κρατησεις και μια σωστη αναλογια ψαρια/λιτρα ενυδρειου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01377 seconds with 11 queries