Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Τι δολοφόνησε το ενυδρείο μου; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32961)

akis07 24-06-09 09:25

Τι δολοφόνησε το ενυδρείο μου;
 
Μέσα σ' ένα βράδυ πέθαναν σχεδόν όλα τα ψάρια μου: Αγγελόψαρα, κλόουν, καρχαριάκια. Ενα χρυσόψαρο ενώ ήταν ετοιμοθάνατο φαίνεται να την γλύτωσε μετά την (σχεδόν ολική) αλλαγή νερού. Χθες έκανα 2 πράγματα: Αλλαγή νερού 1/5 και έβαλα ένα διακοσμητικό-άγγυρα που πήρα από το carefur. Θεορώ ότι το τελευταίο σκότωσε τα ψάρια μου αν και το ξέπλεινα πριν το βάλω. Μπορεί να ήταν κάτι άλλο; (μετρήσεις, φίλτρο κανονικά. μέχρι χθες τα ψάρια φαινόταν ζωηρά, χωρίς κάποιο πρόβλημα)

aquaman 24-06-09 09:52

Κρίμα φίλε μου...

Φαντάζομαι θα αρχίσουν οι ερωτήσεις για μετρήσεις κλπ, αλλά το νέο διακοσμητικό ακούγεται όντως ύποπτο. Μήπως ήταν τίποτα μεταλικό; Έγραφε ότι ήταν ειδικά για ενυδρείο;

Krisos 24-06-09 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 362060)
Κρίμα φίλε μου...

Φαντάζομαι θα αρχίσουν οι ερωτήσεις για μετρήσεις κλπ, αλλά το νέο διακοσμητικό ακούγεται όντως ύποπτο. Μήπως ήταν τίποτα μεταλικό; Έγραφε ότι ήταν ειδικά για ενυδρείο;


Βασικα αν ηταν τπτ κινεζικο παιζει να ειχε τοξικη βαφη ...

imichal 24-06-09 10:23

Αφου ειχες μαζικες απωλειες μαλλον ειναι υποπτο το νεο διακοσμητικο....
Εκτος και αν το νερο που προσθεσες ειχε κατι.....

ΥΓ. Περιττό να πω βέβαια ότι εχεις προβληματικη συνθεση.......

george 24-06-09 10:31

Μήπως ανέβηκε και η θερμοκρασία ;

mikele 24-06-09 12:28

μηπως ηταν απο μολυβι η αγκυρα η οπως ειπαν τα παιδια βαμμενη με τοξικη για ενυδρεια μπογια????

DimmyF 24-06-09 12:53

Κρίμα...

Σου εύχομαι μία καλή νέα αρχή με πιο σωστή σύνθεση αυτή τη φορα :)

akis07 24-06-09 13:30

Μαύρη Τετάρτη...
 
παιδιά ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια...:(:(:(
σίγουρα η σύνθεση δεν ήταν η καλύτερη αλλά τα ψάρια μου τα είχα 2+ χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Την άγκυρα την πήρα από το τμήμα ενυδρείων του carefur και όπως είπα το ξέπλυνα πρώτα. Φυσικά δεν πρόκειται να την ξαναβάλω ποτέ μέσα... Ήταν σίγουρα δηλητηρίαση από κάτι τοξικό, άρα ποιο πιθανό είναι από το διακοσμητικό. Επίσης έριξα και τροφή που πήρα από το carefur αλλά δεν πιστεύω να είναι από εκεί. Το πρωί το χρυσόψαρο ήταν ετοιμοθάνατο και μόλις άλλαξα το νερό ξαναζωντάνεψε. Μου έμεινε ο γλύφτης ένα γατόψαρο και ένα γκουράμι... Τέλος η άγκυρα είναι ολανδέζικη. (λέτε να είχε τίποτα περίεργο πάνω της και να τα έχασα από την μαστούρα...)

Raven 24-06-09 14:20

Παράθεση:

Το πρωί το χρυσόψαρο ήταν ετοιμοθάνατο και μόλις άλλαξα το νερό ξαναζωντάνεψε. Μου έμεινε ο γλύφτης ένα γατόψαρο και ένα γκουράμι...
Ισως ειναι τυχαιο, αλλα μου κανει εντυπωση που επιβιωσαν τα ειδη που μπορουν και παιρνουν αερα απο την επιφανεια. Αφου το διακοσμητικο ηταν ειδικα για ενυδρειο δεν θα επρεπε να ειναι τοξικο λογικα.
Μηπως εχασες τα ψαρια σου απο ασφυξια; Εχεις καλη αναταραξη; αν ανεβηκε και η θερμοκρασια παραλληλα ισως δεν ηταν αρκετη η οξυγονωση.

kostaskich 24-06-09 16:34

kostaskich
 
ολικη αλλαγη νερου?μαλλον αυτο φταει σε συνδυασμο με το υποπτο αφτο πραγματακι.

Lsourtzo 24-06-09 21:40

κοίτα .. συνήθως για τόσο απότομες απώλειες 4 πράγματα μπορούν να φταίνε ...

1. ξαφνική αύξηση της θερμοκρασίας ... αλλά τότε το χρυσόψαρο θα είχε το μεγαλύτερο πρόβλημα, αν και δεν αποκλείετε το ενδεχόμενο να ήταν απλά το ποιό ανθεκτικό ψάρι σου ...

2. ξαφνική αύξηση διοξειδίου του άνθρακα ... αυτό σημάνει ότι κάτι θα μπορούσε να μειώσει την επιφάνεια του νερού σου ... ή να μην έχει ανατάραξη στην επιφάνεια ...

3. ξαφνική αύξηση αμμωνίας ... αυτό μπορεί να συμβεί αν για παράδειγμα σταματήσει το φίλτρο .. ή ρήξεις υπερβολική τροφή ... είπες ότι έκανες αλλαγή νερού, αντιχλώριο έριξες ? αν δεν έριξες αντιχλώριο είναι πιθανόν ένα μέρος τις βιολογίας του φίλτρου σου να καταστράφηκε... σε συνδυασμό με μία υπερβολική δόση τροφής, και πιθανόν κακής ποιότητας ... ...

4. να σου έπεσε κάτι τοξικό μέσα ... μήπως για την αλλαγή χρησιμοποίησες κανέναν κουβά που να είχε χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά ή τίποτα τέτοια ?

πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο ??? με την σύνθεση που μας είπες .. και με το σκεπτικό ότι τα έχει είδη 2 χρόνια ... ελπίζω να έχεις ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο ??? γιατί αλλιώς ... το 2 και 3 σενάριο γίνονται επικρατέστερα ...

έχε υπόψη σου δε ότι όσο μεγαλύτερη είναι η θερμοκρασία .. τόσο λιγότερο το οξυγόνο ... άρα και το σενάριο 1 και 2 μπορούν να είναι σε συνδυασμό ...

ΥΓ. περιττό να σου πω ότι η σύνθεση σου ήταν απαράδεκτη … ήταν απλά θέμα χρόνου να συμβεί κάτι κακό …ελπίζω αυτό να σε συνετίσει και με αρκετό διάβασμα σε αυτό το site να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο.

Πάνος 25-06-09 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis07 (Μήνυμα 362109)
σίγουρα η σύνθεση δεν ήταν η καλύτερη αλλά τα ψάρια μου τα είχα 2+ χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

ακη λυπαμαι κι εγω για τα ψαρακια σου....και σιγουρα πρεπει να αναλυσεις καθε παραμετρο για να δεις τι μπορει να εφταιξε...θελω ομως μιας και εγινε ηδη το κακο να επισημανω να κανεις μια πιο σωστη αρχη πλεον....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318 ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01527 seconds with 11 queries