Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   ramirezi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70477)

airs 27-03-13 11:35

ramirezi
 
έχω ενυδρειο 104 λιτ της eheim. Είχα ένα ραμιρέζι αρσενικό μέσα σε αυτό, μαζί με μια ομάδα έξι νεον τετρα και δύο μικρούς ξιφιφόρους που έχω κρατήσει από γέννα και τους οποίους θα βγάλω. Έβαλα ένα ραμιρέζι ακόμη το οποίο το κατάστημα μου είπε ότι είναι θυλικό. Το έβαλ το Σάββατο, μετά από πολύ καλή προσαρμογή. Το κατάστημα μου είπε ότι είναι θυλικό γιατί εγώ δεν τα ξεχώριζω. Τα φαινόμενα όμως απατούν αφού στο ενυδρείο γίνεται μάχη. Είναι φυτεμένο και κάθε προσπάθειά μου να το βγάλω έπεσε στο κενό και τα άλλα ψάρια άγχωσα αρκετα και το ίδιο που το κυνηγούσα με κάθε μέσο. Τα φυτά έγιναν ψιλοχάλια. Τι να κάνω τώρα!!. Λέω να βάλω δύο θυλικά ραμιρέζι τα οποία θα φέρω από Αθήνα , μήπως και φτιάξει η κατάσταση. Παρακαλώ τη γνώμη σας. το ενυδρείο έχει μήκος 80cm, ύψος 40 και πλάτος 30 έως 37 εκατοστά αφού είναι οβάλ.:smt071

panos_auk 27-03-13 12:38

θα μπορουσε να ειναι θηλυκο και να τσακωνονται...το εχω ξαναδει.δεν ζευγαρωνουν σωνει και καλα.μπορεις ειτε να το βγαλεις ή να βαλεις θηλυκα οπως ειπες. αλλα δεν ξερω σ'αυτη την περιπτωση αν θα τσακωνονται μεταξυ τους μετα τα θηλυκα... θα εισαι σιγουρος ομως οτι θα ειναι θηλυκα τα αλλα? και πως? επειδη θα τα παρεις απο Αθηνα? ξερεις...λενε κι εδω στην Αθηνα π@π@ριες!!:D

airs 27-03-13 13:09

Στην επαρχία οι πωλήσεις και η επαφή των καταστημάτων με το είδος είναι ελάχιστες. Στην Αθήνα υπάρχει πιστεύω πολύ μεγαλύτερη εμπειρία και επαφή. Οι δύο από τους τρεις καταστηματάρχες στην πόλη μου έχουν ελάχιστα ψάρια και δεν έχω δει να φέρουν ποτέ το ψάρι αυτό. Το να βγάλω το ένα χωρίς σημαντικές ζημιές και άγχος προς τα ψάρια είναι αδύνατο. Και η προσθήκη δύο θυλικών; ακόμη σε 100λιτρα είναι υπερβολική πιστεύω για το ζωτικό χώρο άλλα φαντάζει σαν την μοναδική.

platy 27-03-13 13:21

επειδη ειναι κιχλίδα...και στις περισσότερες κιχλίδες βάζουμε χαρέμι για να βγεί μονο του το ζευγα΄ρι...σε σσυμβουλευω να πάρεις αλλα 3 ή 2 ...να τα βάλλεις μεσα ..με καλη προσαρμογή και να περιμένεις....τους ξιφοφόρους να τους στείλεις γιατι ειναι αταίριαστοι...και μολις βγεί το ζευγος..στέλνεις και τα υπολοιπα ραμιρεζι*(τα πας πίσω η τα βαζεις αγγελία) και κανεις τα νεον 10 ;)

μια χαρα εινια τα λιτρα

airs 27-03-13 14:05

Το γνωρίζω ότι δεν ταιρειάζουν, αλλά είναι ένα θέμα να τα πιάσω!!! Επεξεργάζομαι στο μυαλό μου διάφορες παγίδες!!!

platy 27-03-13 14:06

νυχτα με σβηστα τα φώτα..αποχη και φακο ..μην το παιδευεις ;)

yannis 27-03-13 14:58

βαλε φωτογραφιες να δουμε το φυλο τους

airs 27-03-13 16:15

πως ανεβαζω τις φωτογραφιες; Ευχαριστώ platy . Αν και εφαρμόζω τη μέθοδο αυτή όταν είναι να βάλω ψάρι στο ενυδρείο, το κάνω πάντα νύχτα, είχε θολώσει το μυαλό μου από το αγχος και δεν το σκέφτηκα καν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01349 seconds with 11 queries