Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αγορά φίλτρου για ενυδρείο 500L (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86427)

Googlis 06-05-15 13:44

Αγορά φίλτρου για ενυδρείο 500L
 
Κύριοι, πλέον κατέληξα στην αγορά ενός ενυδρείου των 500L, έτσι ετοιμάζομαι να προχωρήσω στην αγορά των υπόλοιπων "μαραφετιών" :)
Θα το κάνω κοινωνικό, με φυσικά φυτά.
Θα ξεκινήσω πρώτα με το φίλτρο, τι φίλτρο λοιπόν μου συμφέρει να αγοράσω ή να φτιάξω;

Τάκης 06-05-15 14:08

500 Λίτρα , πολύ ώραίος όγκος νερού.
Φυτά θα βάλεις εύκολα ή δύσκολα ;
Θα βάλεις και CO2 ;
Αν βάλεις CO2 καλό είναι να μη φτιάξεις σαμπ γιατί θα το χάνεις εκεί.
Οταν έχουμε CO2 είναι καλύτερα να έχουμε εξωτερικό φίλτρο (κλειστού κυκλώματος) και για τα 500 λίτρα που έχεις εσύ θες ένα πολύ καλό και μεγάλο, αλλιώς πας για 2 φίλτρα (θα το συνιστούσα).
Σε φυτεμένα γενικά αποφεύγουμε τα σαμπ ακομα και χωρίς CO2

Googlis 06-05-15 14:19

Σε τι χρειάζεται, το CO2;
Αν δεν βάλω, τι γίνεται;

Τάκης 06-05-15 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Googlis (Μήνυμα 888289)
Σε τι χρειάζεται, το CO2;
Αν δεν βάλω, τι γίνεται;

Δεν έχεις καλή και γρήγορη ανάπτυξη στα φυτά , και αν έχεις εύκολα φυτά δεν είναι υποχρεωτικό να βάλεις. Και μια που μιλάμε για φυτα να ξέρεις πως θα θες και καλο φωτισμό, και τα λίτρα σου δεν είναι λίγα, θα τη πληρώνεις τη ΔΕΗ σου :)
Μήπως με τα λίτρα που έχεις να πήγαινες σε Αφρική ; Και πολλά φυτά δεν χρειάζεσαι ή λίγα και πολύ εύκολα χωρίς δυνατό φωτισμό ή ακόμα και καθολου (ε λίγα να βάλεις καλό κανουν) , και σαμπ μπορείς να βάλεις και δεν θα χρειάζεται να φτιάχνεις νερό με ειδικές παράμετρες

Googlis 06-05-15 17:35

Φυτά θα βάλω καθώς μου αρέσουν πολύ, ωστόσο θα επιλέξω τα πιο εύκολα δια να μην έχω θρήνους και καημούς... Πράγματι το έχω στα υπόψιν μου για τον φωτισμό.
Λέω να στραφώ σε εξωτερικό κλειστό φίλτρο, α) αξίζει τον κόπο να το κατασκευάσω εγώ; β) από έτοιμα, ποιο αξίζει να πάρω; (Δεν με ενδιαφέρει πχ να είναι ηλεκτρονικό, να έχει κουμπάκια, λαμπάκια, κτλ, με νοιάζει να είναι σταθερό, ποιοτικό και εν τέλει vfm) Υπόψιν, το ενυδρείο μπορεί να μείνει μόνο του μέχρι και 15 με 20 μέρες στην χειρότερη των περιπτώσεων μια φορά τον χρόνο.

Τάκης 06-05-15 22:34

Για φίλτρo περίμενε κάποιον άλλον γιατί δεν έχω ιδέα, είμαι του DIY εγώ :)

Bill-Samos 06-05-15 22:42

Δες το aquanova ncf2000...στα ιδια λιτρα το εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος..

tsala 06-05-15 23:00

κανε ενα εσωτερικο sump , να γλυτωσεις και λεφτα.. χωρος υπαρχει στο ενυδρειο εξαλλου.

delta66 07-05-15 01:10

μπατζετ?

Googlis 07-05-15 12:07

Τάκη κι εγώ σε DIY θα πάω, μιας που είδα πως παίζουν στα 150+ ευρά.
Σαν κατασκευή μου φαίνεται πολύ απλή για τα δεδομένα μου, οπότε σκέφτομαι να στραφώ στην αγορά ενός σωλήνα, καπάκια, μούφες και να το φτιάξω. Γνωρίζεται τι διάμετρο και τι ύψος πρέπει να έχει ή έστω πόσα λίτρα χωρητικότητα;

Τάκης 07-05-15 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Googlis (Μήνυμα 888414)
Τάκη κι εγώ σε DIY θα πάω, μιας που είδα πως παίζουν στα 150+ ευρά.
Σαν κατασκευή μου φαίνεται πολύ απλή για τα δεδομένα μου, οπότε σκέφτομαι να στραφώ στην αγορά ενός σωλήνα, καπάκια, μούφες και να το φτιάξω. Γνωρίζεται τι διάμετρο και τι ύψος πρέπει να έχει ή έστω πόσα λίτρα χωρητικότητα;

Εσωτερικό ή εξωτερικό θα το φτιάξεις ?

Googlis 07-05-15 18:12

Εξωτερικό, θα το βάλω κάτω από το ενυδρείο

Τάκης 07-05-15 20:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Googlis (Μήνυμα 888451)
Εξωτερικό, θα το βάλω κάτω από το ενυδρείο

Αρά πας για σαμπ. Το κάνεις εύκολα και φθηνα με τζάμια.
Χρειάζεσαι όμως τρύπες στο ενυδρείο για τη υπερχείλιση, αλλιώς πας για τη λεγόμενη "υπερχείλιση του φτωχού" που οι απόψεις διίστανται

Bill-Samos 07-05-15 20:09

Εγω αν καταλαβα καλα ο φιλος θελει να πειραματιστει με εξωτερικο φιλτρο-κανιστρο...

Τάκης 07-05-15 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 888464)
Εγω αν καταλαβα καλα ο φιλος θελει να πειραματιστει με εξωτερικο φιλτρο-κανιστρο...

Αυτό είναι λίγο δύσκολο
μόνο ένα έχω δει που με εντυπωσίασε
αυτό

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85144
θέλει εργαλεία όμως
εχω δει και με βαρελάκι αλλά δεν ξέρω τώρα τη κατάσταση τους

Googlis 07-05-15 22:42

Κάτι τέτοιο σκέφτομαι: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69251
Γιατί στο σαμπ θα χάνω το co2 όπως μου είπατε.
Αλλά δεν ξέρω τι διαστάσεις πρέπει να το κάνω ώστε να είναι αρκετό για 500L νερό.
Τέλος, τι υλικά θα πρέπει να έχω μέσα ώστε να έχω διαυγές - καθαρό νερό;

Τάκης 07-05-15 22:52

Για 500 λίτρα φοβάμαι πως είναι μικρό
κάπου έχω δει με βαρελάκι αλλα δεν το βρίσκω
εχει παρόμοιο τρόπο λειτουργίας

Racikos 08-05-15 07:54

Γιατι δεν χανεις απλα ενα μικρο μερος απο το ενυδρειο σου ωστε να κανεις ενα σαμπ τυπου αμβουργου ???

Τάκης 08-05-15 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Racikos (Μήνυμα 888504)
Γιατι δεν χανεις απλα ενα μικρο μερος απο το ενυδρειο σου ωστε να κανεις ενα σαμπ τυπου αμβουργου ???

Και αυτό, αλλά και εσωτερικό πλάτης μπορεί να κάνει, και εξωτερικό πλάτης.
Αλλά αν επιμένει για εξωτερικό κλειστού κυκλώματος μπορεί να ρίξει μια ματια στις αγγελίες για μεταχειρισμένο.
Πάντως για το aquanova ακούω καλά λόγια και οικονομικό.
Για DIY εξωτερικό κλειστού κυκλώματος είναι ρίσκο, μπορεί να σου κοστίσει και παραπάνω και να μη κάνει και δουλειά, αν δεν έχεις φτιάξει κάτι σε μικρότερο μέγεθος να δεις τυχόν προβλήματα

Racikos 08-05-15 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 888508)
Και αυτό, αλλά και εσωτερικό πλάτης μπορεί να κάνει, και εξωτερικό πλάτης.
Αλλά αν επιμένει για εξωτερικό κλειστού κυκλώματος μπορεί να ρίξει μια ματια στις αγγελίες για μεταχειρισμένο.
Πάντως για το aquanova ακούω καλά λόγια και οικονομικό.
Για DIY εξωτερικό κλειστού κυκλώματος είναι ρίσκο, μπορεί να σου κοστίσει και παραπάνω και να μη κάνει και δουλειά, αν δεν έχεις φτιάξει κάτι σε μικρότερο μέγεθος να δεις τυχόν προβλήματα

Για αρχή μας ειπε μονο τα λιτρα και οχι τις διαστάσεις του . Τυπος αμβουργου εσωτερικο με κοστος 20-30ε για μια αντλια 2000Λ 10ε για τα τζαμια στα σωστα μετα και αλλα 10ε για τα ενυδρειακο βαμβακι και βιολογικο υλικο .

Προσωπικα με τα aquanova ειχα προβλημα στις αντλιες με τον ηχο (ασε τα watt που καινε) και με τους θερμοστατες απο τους 3 που πηρα οι 2 δεν δουλευαν ή κανανε τρομερα δυνατο θόρυβο οταν άναβαν .

Παντα μιλαω για την προσωπικη μου αποψη και ας ξερω οτι μερικους τους ενοχλει .

tsala 08-05-15 13:10

εσωτερικο σαμπ, δεν θα χαλασει ποτε!!!!
+φωνω με τα χιλια...
το μονο που μπορει να χαλασει ειναι η αντλια..
10-15 ευρω απο ebay ή Ελλαδα και τελειωσες!
τα τελευταια 2 χρονια πλεον εγω αυτο κανω..
και δεν εχει , ωχ! μου εσπασε η φτερωτη ή τα πιαστρακια ή οτιδηποτε αλλο..
εχω βρει την ησυχια μου.. βεβαια μειωνεται ο χωρος μεσα στο ενυδρειο..
το μονο μειωνεκτημα..

Racikos 08-05-15 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 888534)
εσωτερικο σαμπ, δεν θα χαλασει ποτε!!!!
+φωνω με τα χιλια...
το μονο που μπορει να χαλασει ειναι η αντλια..
10-15 ευρω απο ebay ή Ελλαδα και τελειωσες!
τα τελευταια 2 χρονια πλεον εγω αυτο κανω..
και δεν εχει , ωχ! μου εσπασε η φτερωτη ή τα πιαστρακια ή οτιδηποτε αλλο..
εχω βρει την ησυχια μου.. βεβαια μειωνεται ο χωρος μεσα στο ενυδρειο..
το μονο μειωνεκτημα..

Στα 500L ισως δεν ειναι και τοσο μεγαλο προβλημα . Ebay οτι δεν πληρωσεις στην τιμη θα τα πληρωσεις στα watt του ρευματος ! 24ωρες ειναι αυτες ..

Bill-Samos 08-05-15 14:45

Καθε λυση απο τις παραπανω εχει τα συν και τα πλην της..Παντως το diy κανιστρο δεν το προτεινω..Ολοι σχεδον -και εγω..- καποια στιγμη το προσπαθησαν..Ή δεν ηταν στεγανο ή ειχε δυσκολιες στη συντηρηση..Μετα απο λιγο πηραν ενα κανονικο και καθαρισαν..

tsala 09-05-15 11:32

+φωνω Βασιλη!
μαζι σου!
κι εγω προσπαθησα αρκετες φορες , χωρις αποτελεσμα...
το κανιστρο πιστευω δεν αξιζει και οικονομικα..


Racikos , μην το λες... με ψαξιμο ολα τα βρισκεις ;)

εχω 2 απο ebay...

αυτην και αυτην...
1000 l/h και 1400l/h απο το 2ο link
δεν νομιζω να βρισκεις ευκολα ιδιες αντλιες με ιδια λιτρα/ωρα και χαμηλοτερη καταναλωση... την τιμη , δεν στην αναφερω καν...

Racikos 09-05-15 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 888644)
+φωνω Βασιλη!
μαζι σου!
κι εγω προσπαθησα αρκετες φορες , χωρις αποτελεσμα...
το κανιστρο πιστευω δεν αξιζει και οικονομικα..


Racikos , μην το λες... με ψαξιμο ολα τα βρισκεις ;)

εχω 2 απο ebay...

αυτην και αυτην...
1000 l/h και 1400l/h απο το 2ο link
δεν νομιζω να βρισκεις ευκολα ιδιες αντλιες με ιδια λιτρα/ωρα και χαμηλοτερη καταναλωση... την τιμη , δεν στην αναφερω καν...

θορυβος ?? Καποιο μειονεκτημα θα υπαρχει . Προσωπικα δεν θα ειχα σε σαμπ τετοια αντλια . Δεν μου παρέχουν αξιοπιστια . (λειπω ωρες απο το σπιτι ισως σε καποια διακοπη ρευματος να μην δουλεψουν ή να καουν χωρις να το παρω χαμπαρη απο μια αλλαγη της τασης στο ρευμα) Αλλα για αλλαγες μια τετοια θα ηταν η τοπ λυση !

Αποψη μου οτι πληρωνεις περνεις !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02170 seconds with 11 queries