Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ο ρόλος του φελιζόλ... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7866)

Minas78 06-04-05 08:35

Ο ρόλος του φελιζόλ...
 
Καλημέρα-Καλησπέρα σε όλους. Σαν "νεουδι" που είμαι έχω μια κρίσημη ερώτηση, πολύ απλή για τους πολούς, αλλά για μένα συμαντική.
Έχς φτιάξει πρόσφατα ένα ενυδρείο 130λίτρων, αυτό "πατά" πάνω σε ένα έπιππλο με ρόδες (Ιδιοκατασκευή). Η ερώτηση μου είναι σχετικά με την τοποθέτηση φελιζόλ μεταξύ του ενυδρείου και του επιππλου. Το πρόβλημα μου είναι πως έχω βάλει ένα κωμματι φελιζόλ πανω στο έπππλο, πάνω από αυτό έχω βάλει ένα κωμμάτι μάρμαρο και πάνω σε αυτό ακουμπάει το ενυδρείο (στη βάση του το ενυδρείο έχει μια στρώση σιλικόνη). Μη με ρωτήσετε γιατι τα έβαλα έτσι, μαλλον βλακεία. Το θέμα είναι πόσο σοβαρό είναι το λάθος??? :?: :?:

Το ενυδρείο έχει "στρωθεί" για 1,5 μήνες και το τελευταίο καιρό μπαίνουν οι πρώτοι κάτοικοι...καταλεβένετε ότι η αλλαγή είναι αρκετά δυσκολη τωρα. :?

tassssos 06-04-05 08:53

Φίλε Minas78 καλημέρα και καλως ήρθες
και μια ερώτηση ακόμα τα ροδάκια αντέχουν το βάρος από το ενυδρείο το έπιπλο κλπ ? γιατί εαν είναι από τα διακοσμιτικα ροδάκια που κυκλοφορούν στο εμπόριο (ξύλινα ή πλαστικά) ίσως να σου δημιουργήσουν πρόβλημα κατά την γνώμη μου στο μέλον, να΄σαι καλά

Minas78 06-04-05 09:21

Καλή η παρατήση σου, ευχαριστώ. Τα ροδάκια αντέχουν σαν μηχανικός το μυαλό μου έφτασε μέχρι εκεί, έβαλα 8 μεταλικά ειδικά....αυτο το σκέφτικά το πιό απλό δεν μπόρεσα...

mikenuke 06-04-05 10:19

θεωρητικα αν αναμεσα στο τζαμι και το μαρμαρο δεν παρεμβαλεται τιποτα, σκουπιδακια και λοιπα, και το μαρμαρο εντελως επιπεδο δεν θα εχεις κανενα προβλημα εκτος απο απωλεια θερμοκρασιας καθως το μαρμαρο θα δουλευει σαν ψυκτρα.Με την πρωτη ευκαιρια καλο θα ταν να βγαλεις το μαρμαρο ή να το βαλεις απο κατω απο το φελιζολ.

netblues 06-04-05 10:54

Δεν ενοχλει καθολου.
Ειδικοτερα αν το μαρμαρο εχει τις ιδιες περιπου διασταασεις με τον πατο του ενυδρειου τοτε απλα αυξανει την θερμοχωρητικοτητα του, κανωντας το πιο σταθερο σε θερμοκρασιακες διακυμανσεις, χωρις να αποβαλει θερμοτητα, καθως απο την μια μεγαλη πλευρα εφαπτεται στο ενυδρειο και απο την αλλη στο φελιζολ που ειναι μονωτης.

Η επιφανεια του μαρμαρου που μενει για να ερθει σε επαφη με τον αερα και να αποβαλει θερμοτητα ειναι αμελητεα.

Παράθεση:

εκτος απο απωλεια θερμοκρασιας καθως το μαρμαρο θα δουλευει σαν ψυκτρα
ΨΥΚΤΗΣ ρε παλικαρια ψυκτης....

ΨΥΚΤΡΕΣ εχουν τα μοτερ. Τα λενε αλλιως και καρβουνακια.
Ολοι μα ολοι το λενε ΛΑΘΟΣ... ακομα και περιοδικα του χωρου της πληροφορικης

Giorgos 07-04-05 00:11

Το θέμα εδώ δεν είναι η θερμοχωρητικότητα αλλά το ότι αν βρεθεί ένα σκουπιδάκι (ακόμα και ένα κόκκος άμμου) μεταξύ μαρμαρου και του πάτου του ενυδρείου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το τζάμι να ραγίσει.
Ο ρόλος του φελιζόλ είναι να "απορροφά" τις ανωμαλίες μεταξύ βάσης και γυάλινου πάτου.

lasal 07-04-05 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
αλλά το ότι αν βρεθεί ένα σκουπιδάκι (ακόμα και ένα κόκκος άμμου) μεταξύ μαρμαρου και του πάτου του ενυδρείου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το τζάμι να ραγίσει.

Αυτό ειναι μια αλήθεια
Εχω γίνει και γω θυμα χαλικιού στο παρελθόν....... απο χαλικάκι 2 mm.
Με συνέπεια ράγισμα και αλλαγή όλου του πάτου.

NIDAL 07-04-05 00:26

Οποτε οπως ολοι καταλαβαινετε,ειναι εντελως αχρηστο το φελιζολ αναμεσα στο μαρμαρο και το επιπλο.Δεν ειναι λοιπον η θερμομονωση το ζητημα σας -+9

mikenuke 07-04-05 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Εχω γίνει και γω θυμα χαλικιού στο παρελθόν....... απο χαλικάκι 2 mm.
Με συνέπεια ράγισμα και αλλαγή όλου του πάτου.

Παντως δεν ειναι μικρη διασταση τα 2 mm.

lasal 07-04-05 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Παντως δεν ειναι μικρη διασταση τα 2 mm.

Δεν ειχα παχύμετρο μπορεί να ηταν και 1 mm
Και μάλιστα καρφώθηκε στο τζάμι.

steady 07-04-05 14:34

το παχος του φελιζολ παιζει ρολο?εγω εχω απο αυτο το χοντρο το πρασινο που βαζουν αναμεσα στις πλακες στις οικοδομες!6-7cm

γαυρος 07-04-05 21:07

φιλε μου μηνα,
με εξεπληξες, αρνητικα ομως (μια και μηχανικος):cry: :cry: :cry:

καλα δεν ηξερες δεν ρωταγες? :wink:
1. μεγαλο λαθος τα ροδακια. ελπιζω ναχεις βαλει χειροφρενο, σε περιπτωση ( φτου-φτου, παλι μητσοτακη θα με πουν)που δρασει ο εγκελαδος ,γιατι μετα θα το κυνηγας. :roll:
2.το φελιζολ φυσικα απο κατω απο τα ενυδρεια μας ειναι εκ των ουκ ανευ !!!

ευχομαι να μην γινεις μαρτυρας τετοιων μαντατων, αλλα ξερω αρκετους (κι εγω μεσα) που ηπιαν πικρο καφε !! :smt100
τωρα δεν μπορεις να κανεις τπτ μια και τοχεις φουλαρει. δεν κανεις οτι ο ολυμπιακος ?? κανα ευχελαιακι :smt031 :smt031 :smt031

μολις θα ζοριστει απο κατι... :smt039
και αν δεν θες να βαλεις φελιζολ υπαρχει και η λυση του πρακτικερ, εχει ενα ας το πω πλαστικο, δεν ειναι, αλλα ειναι απορροφητικο μεχρι αηδιας!!

:idea:

Minas78 07-04-05 22:36

Φιλε μου Γαυρε καλησοερα,
ευτυχως για μενα τα ροδακια εχουν στοπ, τωρα για το φελιζολ, αν ηταν να συμβει κατι....δηλαδη αν υπηρχε χαλικακι-πετραδακι και οτι αλλο μπορει να κανει κακό δεν θα το είχε ήδη κάνει? είναι τώρα κοντά 2 μηνες γεμάτο?
αυτο βεβαια δεν σημαινει τιποτα....ξερεις εχω ενα καλο, αν σκεφτω κατι και δεν το πω θα γίνει, αν όμως το πω ή το συζητησω, δεν γίνεται...
καταλαβεσ νωμιζω τι εννοώ!! :lol:

Let us pray now! :smt059

γαυρος 07-04-05 22:41

εμενα μο ανοιξε μετα απο 4 μηνες και χωρις να το ακουμπησει κανεις!!!

κανας κραδασμος απ φορτηγο, κανας εγκελαδος..δε ξερω...γεγονος ειναι οτι :cry: , μπηκα σπιτι με βαρκα!! :lol: :lol:

μακαρι να μην εχεις κανενα προβλημα. :wink:

Minas78 07-04-05 23:07

Τι να πω και εγω το ελπιζω....αν και σε 4 με 5 μηνες περιπου απο σημερα μαλλον θα πρεπει ουτως ή αλλως να τα μεταφερω ολα....

ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ :D :D :D :D

Και άρα θα έχω την ευκαιρια να τα βαλω με τη σωστη σειρά....αλλά και κυρίως να δω και πόσοι ειναι οι πραγματικοι φιλοι μου!(εχει να πεσει κουβαλημα) :shock:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01673 seconds with 11 queries