Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   Γέννες από κριμπένσις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40168)

grandbas 05-05-10 11:10

Γέννες από κριμπένσις
 
Γέννησαν τα κριμπένσις καμιά 30ριά μωρά και άρχισαν να τα βγάζουν βόλτες. σε κανά μήνα θα ανεβάσω καμιά αγγελία για να αραιώσουν....

ΜΙΜΗΣ 05-05-10 11:57

Μπραβο σου.
Βαλε καμμια φωτο να δουμε τα μικρα!

bokostas 05-05-10 16:15

Μπράβο Βασίλη, είναι από τις πιο ενδιαφέρουσες γέννες, αφού είναι απίστευτα προστατευτικοί γονείς, βάλε μπόλικη μός να βοσκούν τα μωρά.

dimitris vas 05-05-10 18:37

να σου ζησουν!και οι δικοι μου κωστα ηταν προστατευτικοι....με οσα δε φαγανε.....
επισης μετα απο τρεις εβδομαδες ο πατερας αποφασισε οτι δεν τα συμπαθει πια και αρχισε να τα χτυπαει ωσπου τσατιστηκα εδωσα τους γονεις και κρατησα τα μικρα...
ελπιζω φιλε να μη σ απογοητευσα!!:rolleyes::rolleyes:
μια συμβουλη μονο κοιτα να εχεις πολλες κρυψωνες για τα μικρα σε περιπτωση που εχεις τα ιδια προβληματα...

Πάνος 05-05-10 19:45

να σου ζησουν βασιλη!!!
ειναι οντως υπερπροστατευτικοι....
σε μενα γεννησαν σε 120 λιτρα με γκουραμι και σκαλαρια μεσα...δεν υπηρξε απωλεια...ο ενας γονιος κρατουσε τα μωρα και ο αλλος εδιωχνε τα υπολοιπα ψαρια.
στον μηνα επανω "παρατησαν" τα μικρα για να κανουν νεα γεννα και χρειαστηκε να ξεστησω το ενυδρειο για να σωσω ολα τα μωρα απο τα αλλα ψαρια...
κατι τετοιο εγινε μαλλον και με σενα δημητρη...δε τα προστατευουν επ'αοριστον. "πανε για αλλα" που λεμε...και στη φυση τα μικρα απομακρυνονται...σε ενα κλειστο ενυδρειο ομως θα γινουν βορα ακομη και των γονιων τους αφου η φυση επιτασσει να εγκαταλειπουν τα μωρα τους απο μια ηλικια και μετα...

Αλέξης6 05-05-10 20:01

Να σου ζήσουν!!!

dimitris vas 05-05-10 20:49

pano εμενα ειχαν απ την αρχη κανιβαλιστικες τασεις...στην πρωτη γεννα τα εφαγαν ολα μεσα σε 3 μερες..
στη δευτερη απομακρυνα ολα τα αλλα ψαρια κυριως γιατι τα χτυπουσαν οι γονεις και αφησα μονο τους γονεις με τα μικρα...ε λοιπον σταδιακα φαγαν ολα τα μικρα εκτος απο καμια δεκαρια κ οταν φτασαν σε ηλικια 3 εβδομαδων τα εδιωξαν απο τη φωλια και οπου τα πετυχαιναν στο ενυδρειο τα χτυπουσαν:(:(
εν τελει αναγκαστηκα να διωξω τους γονεις

Πάνος 05-05-10 21:00

αρχικα ο κανιβαλλισμος οφειλεται σε απειρια και στρες των γονεων...επειτα πιανουν το νοημα...εκεινα τα δεκα λοιπον που ταμεγαλωσαν..ηρθε ο καιρος που επρεπε να φυγουν για να γεννηθει η νεα γενια....οποτε και τα χτυπουσαν οπως λες οπου τα εβρισκαν...για τους γονεις ηταν πλεον οχι τα παιδια τους...αλλα καποια αλλα κριμπς κινδυνος για τον επομενο γονο. ;)

dimitris vas 05-05-10 21:39

ναι το καταλαβα γι αυτο και τα απομακρυνα γιατι προφανως δεν μπορουσαν να συμβιωσουν(μειναν μονο 4)...ετσι ειναι η φυση δεν τα κατηγορω...δεν ηθελα να τα αποχωριστω αλλα στο ενυδρειο μου(100 λιτρα)δεν γινοταν αλλιως...
με τα μικρα τωρα εχω βαλει μικρα ζεβρακια λες να καταφερω να τα κρατησω ολα μαζι?
προσφατα σε μια παρουσιαση ενα παιδι ειχε 8 κριμπενσις με ζεβρακια και μου πε οτι ολα παν καλα...

grandbas 06-05-10 08:51

Είναι η πρώτη τους γέννα και πράγματι έχουμε μικροαπώλειες. Πάντως έχουνε μείνει πολλά μικρά ακόμη...Όσα γλυτώσουν θα κάνουν κάποιους "θετούς γονείς" ευτιχισμένους. Όσα δε γλυτώσουν θα κάνουν τους βιολογικούς γονείς ευτιχισμένους + χορτάτους. Άρα όλοι ευχαριστημένοι ;)

fishme1 06-05-10 09:47

μπραβο για την γεννα

αυτο που μου κανει εντυπωση σε ολα τα θεματα που αφορουν την γεννα των κριμπ , ειναι οτι κανεις μεχρι τωρα δεν εχει αναφερει την πολυ ωραια επιδειξη των ψαριων (ειδικα της θυληκης ) πριν απο το ζευγαρωμα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries