Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ποσο Ca ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15261)

tzimakos 24-01-07 19:56

ποσο Ca ?
 
οι τιμες του ασβεστιου - Ca - σε ενα φυτεμενο με γαριδες και σαλιγκαρια σε ποια επιπεδα πρεπει να ειναι?

PascM 24-01-07 20:51

Για γλυκό νερό μιλάς? ή για αλμυρό?

tzimakos 24-01-07 20:56

γλυκύτατο, εχει μερικα apple μεσα που ομως το κελυφος τους οσο μεγαλωνει γινεται ολο και πιο λεπτο και ασπρο-ημιδιαφανο. μου ειπανε οτι αυτο ειναι ελλειψη ασβεστιου. το τεστ εδειξε 200mg/lt

tzimakos 26-01-07 02:48

pet shop - tzimakos = 4-0

τελικα το τεστ το γραφει επανω FOR USE IN SALTWATER, ωραια........
επρεπε να το ειχα καταλαβει.......


και καλα ο μαγαζατωρ, εδω μεσα δεν βρεθηκε κανεις να μου το επισημανει?

και περιμενω και απαντηση ο ερμος.....

ευχαριστω

lasal 26-01-07 02:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzimakos (Μήνυμα 150540)
οι τιμες του ασβεστιου - Ca - σε ενα φυτεμενο με γαριδες και σαλιγκαρια σε ποια επιπεδα πρεπει να ειναι?

Πρέπει να ειναι 20

tzimakos 26-01-07 02:55

Παράθεση:

pet shop - tzimakos = 4-0

τελικα το τεστ το γραφει επανω FOR USE IN SALTWATER, ωραια........
επρεπε να το ειχα καταλαβει.......


και καλα ο μαγαζατωρ, εδω μεσα δεν βρεθηκε κανεις να μου το επισημανει?

και περιμενω και απαντηση ο ερμος.....

ευχαριστω
να πω οτι απογοητευτηκα ειναι λιγο.................

Tolis 26-01-07 03:03

Γινεσαι λιγο πιο σαφης?

tzimakos 26-01-07 03:22

εκανα την πρωτη λαλακια και εμπιστευτηκα ενα ζωομαγαζο,
αγοραζοντας ενα τεστ που ειναι σαφως ακαταλληλο αφου ειναι για αλμυρο νερο ενω εγω εχω γλυκο.
εκθετω τον εαυτο μου και την ασχετοσυνη μου στο site ρωτωντας για τις τιμες Ca που απαιτουνται και ανακοινωνω μαλιστα και τα αποτελεσματα του (saltwater)τεστ που εσπευσα να κανω.
περιμενω ενα 24ωρο για βοηθεια - για τα δεδομενα του gab 24 ωρες ειναι σχεδον μια αιωνιοτητα- και τελικα επρεπε να μυρισω τα νυχια μου ή να ανακαλυψω τυχαια αυτα που αναγραφονται στο κουτι -SALTWATER - ΑΛΜΥΡΟ ΝΕΡΟ.
σαφως και δεν ειναι υποχρεωση κανενος να βοηθαει τους παντες και τα παντα.
σαφως και δεν ειμαι υποχρεωμενος να ζηταω βοηθεια απο εδω - ας το εκανα εκει απο οπου το αγορασα.
αλλα το gab φανταστηκα οτι εχει αλλο επιπεδο γνωσεων ή/και προθυμιας

netblues 26-01-07 08:09

Να απαντησω διαφορετικα?
Ca σε γλυκο νερο δεν συνηθιζεται να μετραμε, αυτο ομως δεν σημαινει οτι απαγορευεται κιολλας.

Οποτε για αρχη το επιθυμητο επίπεδο δεν ειναι γνωστο απο μνημης.
Αν ελεγες οτι μετρησες και θα κανεις κατι για να το αλλαξεις (που μπορει να ηταν εως και επικινδυνο) να εισαι σιγουρος οτι θα χτυπαγε καμπανακια και καποιος θα αρχιζε τις ερωτησεις....

Το ενυδρειο ειναι ενα πολυσυνθετο συστημα, και απο χημικης πλευρας ενα πολυπλοκο διαλυμα.

Αν καποιος αποφασισει να ψαξει μια διασταση του κανοντας τεστ δηλωνει και την προθεση του να την "ψαξει" προς αυτήν την κατευθυνση. Καπως ετσι επερχεται η μαθηση.

Αν η ερωτηση ηταν "Τι να κανω για να εχουν τα σαλιγκαρια μου τελειο κελυφος, η απαντηση "σκληρο νερό" θα ερχοταν αμεσα. (Και σκληρο νερό σημαινει και υψηλα επίπεδα Ca..) Ομως το πόσο πρεπει να ειναι, (οπως και το αν δουλευει το τεστ σε γλυκο νερό) ειναι ενα αλλο θεμα δεν νομιζεις?
Εξαλλου σου εχει απαντησει ηδη ο lasal.

Tolis 26-01-07 14:55

Εκτος αν μου διαφευγει καποιο αλλο σου μηνυμα σε αλλο θεμα (που δεν βρηκα κατι), στο μηνυμα σου στις 24-01-07, 20:56, λες οτι το τεστ εδειξε 200. Υποθετω απο αυτο, επρεπε καποιος να φανταστει οτι εχεις θαλασσινο κι οχι γλυκο τεστ, και να σου απαντησει αμεσα. Εγω προσωπικα 30 και χρονια χομπιστας, βλεποντας αυτην την τιμη επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με μετρησεις ασβεστιου δεν μου εκανε κουκου, και φανταζομαι δεν εκανε κουκου και στην πλειοψηφια οσων το ειδαν, για να φανταστουν οτι εχεις λαθος τεστ και να σου το πουν.
Αν μετα απο 24 ωρες απογοητευτηκες τοσο που δεν ειδε το ποστ σου καποιος συγκεκριμενος και δεν μαντεψε μεσα σε μια γραμμη οτι εχεις θαλασσινο τεστ, σε μια ερωτηση που δεν ηταν και επειγουσα, και σε ενα θεμα που κι εσυ ο ιδιος που ειχες το τεστ μπροστα σου δεν το προσεξες, αποφασισες οτι το gab δεν σε βοηθαει γενικως, και γιαυτο εγραψες self banned στην υπογραφη σου, εγω προσωπικα δεν εχω να σου πω τιποτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries