Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νεο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96876)

Zante 24-04-17 20:07

Νεο ενυδρείο
 
Καλησπερα....θα ξεκινησω ενα καινουργιο project με ενα ενυδρειο που θελω να εχει μηκος 2 μετρα....ποιες αναλογιες μου προτεινεται για πλατος και υψος;

Lth1 24-04-17 20:08

Καλησπερα φιλς μου
Με τι ψαρια θα ασχοληθείς??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Zante 24-04-17 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1006963)
Καλησπερα φιλς μου
Με τι ψαρια θα ασχοληθείς??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλησπερα.....με αφρικανικες κιχλιδες

Lth1 24-04-17 20:19

Αναμονη τοτενες φιλαρακι για τους γνωστες της αφρικης

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

komori 24-04-17 21:01

Έχεις κατασταλάξει σε ποιες αφρικάνικες κιχλίδες?Ποιά λίμνη?
Σε γενικές γραμμές δώσε όσο μπορείς πιο πολύ βάθος και όχι τόσο ύψος.Αν μπορείς και πάνω από 70 εκ σε βάθος είσαι πολύ καλά.Σε ύψος από 55 εώς 65 είσαι οκ.
Θα το φτιάξεις μόνος σου?

Zante 24-04-17 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από komori (Μήνυμα 1006968)
Έχεις κατασταλάξει σε ποιες αφρικάνικες κιχλίδες?Ποιά λίμνη?
Σε γενικές γραμμές δώσε όσο μπορείς πιο πολύ βάθος και όχι τόσο ύψος.Αν μπορείς και πάνω από 70 εκ σε βάθος είσαι πολύ καλά.Σε ύψος από 55 εώς 65 είσαι οκ.
Θα το φτιάξεις μόνος σου?

Μονος μου ναι....σε malawi θα παω...σκεφτομαι μηκος 2 μ πλατος 0.70 και υψος 0.50-0.60

tsantos 25-04-17 08:08

Μια χαρα σε βρισκω Zante!!!:wink:
200x70x60 για να γεμισεις μεχρι τους 55 ποντους,περιπου 750lt
Οτι θελεις και μπορω να βοηθησω μου λες!

DEXFISH 25-04-17 08:51

Αυτές οι διαστάσεις είναι πολύ βολικές για Αφρική. Θα μπορέσεις να το στήσεις όπως θες. Προσοχή στην κατασκευή όμως. Δεν είναι κάνα 60άρι ενυδρείο... Θέλει μελέτη.

Zante 25-04-17 11:12

Την καλημερα των παιδιων....η μελετη εχει γινει πολυ καλα το ιδιο πιστευω θα γινει και η πραξη....τωρα ομως ειμαι σε σκεψη sump απο καατω η για εξωτερικά;

tsantos 25-04-17 11:46

Κοιτα,αν φτιαξεις σαμπ θα βαλεις οσα υλικα θελεις τους θερμαντηρες και θα εχεις και χωρο αναλογα με την διαμορφωση του για να βαλεις και καποιο κυνηγημενο ψαρι,αλλα θελει δουλεια και μελετη,αν παρεις εξωτερικο/α δεν θα ασχοληθεις σχεδον καθολου,τα βαζεις και τερμα

Zante 25-04-17 12:19

Αυτο ειναι το θετικο με τα εξωτερικα....γτ εχω ηδη 3 eheim

tsantos 25-04-17 12:36

Αφου τα εχεις δεν το συζηταμε,μπορεις να συνδεσεις και δυο απο αυτα μεταξυ τους για να αποφυγεις τους πολλους σωληνες!

Zante 25-04-17 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 1007055)
Αφου τα εχεις δεν το συζηταμε,μπορεις να συνδεσεις και δυο απο αυτα μεταξυ τους για να αποφυγεις τους πολλους σωληνες!

Ναι σωστο αυτο

Lth1 25-04-17 14:55

μιας και κανεις που κανεις τοσο μεγαλο ενυδρειο,τουλαχιστον κανε τις βασεις για μελλοντικο σαμπ γτ θα σε ωφελισει σε ολα...

Zante 25-04-17 15:08

Απο σαμπ δεν εχω ιδεα οποτε πρεπει να το ψαξω λιγο για τα χωρισματα τα μεγεθη και ολα τα σχετικα

Lth1 25-04-17 15:53

δεν ειναι κατι δυσκολο...ψαξε το και πραγματικα σου λυνει τα χερια απο ολες τις οπτικες πλευρες...απλα το μονο μειονεκτημα αφου και γινει μια σωστη μελετη(οπως ειπα δεν ειναι κατι δυσκολο) ειναι το βαρος που προσθετεις ανα τ.μ

Κλεόβουλος 25-04-17 19:21

Ωραίες διαστάσεις για Μαλάουι!! Ανυπομονώ να αρχίσουμε τη συζήτηση για τα είδη που θέλεις να φιλοξενήσεις :)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zante (Μήνυμα 1007047)
Την καλημερα των παιδιων....η μελετη εχει γινει πολυ καλα το ιδιο πιστευω θα γινει και η πραξη....τωρα ομως ειμαι σε σκεψη sump απο καατω η για εξωτερικά;

Μεγάλη προσοχή στον σχεδιασμό του ενυδρείου (και της βάσης του) και οπωσδήποτε βοήθεια από κάποιον έμπειρο ή επαγγελματία στο κόλλημα. Είναι πολλά τα λίτρα για αστοχίες ;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1007076)
δεν ειναι κατι δυσκολο...ψαξε το και πραγματικα σου λυνει τα χερια απο ολες τις οπτικες πλευρες...απλα το μονο μειονεκτημα αφου και γινει μια σωστη μελετη(οπως ειπα δεν ειναι κατι δυσκολο) ειναι το βαρος που προσθετεις ανα τ.μ

Ένα σωστό σαμπ είναι για πολλούς η πιο καλή λύση ειδικά για ενυδρεία τέτοιου όγκου.
Ωστόσο εγώ δεν επέλεξα ποτέ σαμπ και κοντά στα πλεονεκτήματα καλό είναι να λέγονται και τα μειονεκτήματα. Μερικά : - μεγαλύτερος θόρυβος από την ροή του νερού σε σχέση ακόμα και με το πιο θορυβώδες εξωτερικό φίλτρο - αντίστοιχα μεγαλύτερος κίνδυνος για πλημμύρα - αναπόφευκτη υγρασία στο ντουλάπι λόγω εξάτμισης - κόστος κατασκευής/εξοπλισμού αντίστοιχο με ένα μεγάλο εξωτερικό φίλτρο αλλά μηδενική συγκριτικά αξία μεταπώλησης σε σχέση με το τελευταίο - .......

ΔημήτρηςΤ 25-04-17 19:37

Εγω θα προτιμούσα σαμπ σ αυτα τα λιτρα.1ο ο θόρυβος εχει λυθεί εδω κ καιρο .2ο με 150 ευρω φτιαχνεις σαμπ για 2 τονους ενυδρειο.3ο βαζεις καπακι δεν εχεις εξάτμιση.4ο απιστευτη ταχύτητα στην συντήρηση.φιλε μου φτιάχνω κ εγω ενα 2μετρο πρωτα ο Θεός μ ακριβως τις ιδιες διαστασεις κ νομίζω οτι θα το χαρεις παρα πολυ.καλη αρχη!!!

Zante 25-04-17 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1007091)
Εγω θα προτιμούσα σαμπ σ αυτα τα λιτρα.1ο ο θόρυβος εχει λυθεί εδω κ καιρο .2ο με 150 ευρω φτιαχνεις σαμπ για 2 τονους ενυδρειο.3ο βαζεις καπακι δεν εχεις εξάτμιση.4ο απιστευτη ταχύτητα στην συντήρηση.φιλε μου φτιάχνω κ εγω ενα 2μετρο πρωτα ο Θεός μ ακριβως τις ιδιες διαστασεις κ νομίζω οτι θα το χαρεις παρα πολυ.καλη αρχη!!!

Να σαι καλα φιλε ελπιζω κι για σενα το ιδιο....απλα απο σαμπ δεν εχω ασχοληθει και δεν ξερω πολλα πρεπει να το μελετησω
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1007088)
Ωραίες διαστάσεις για Μαλάουι!! Ανυπομονώ να αρχίσουμε τη συζήτηση για τα είδη που θέλεις να φιλοξενήσεις :)

Μεγάλη προσοχή στον σχεδιασμό του ενυδρείου (και της βάσης του) και οπωσδήποτε βοήθεια από κάποιον έμπειρο ή επαγγελματία στο κόλλημα. Είναι πολλά τα λίτρα για αστοχίες ;)

Ένα σωστό σαμπ είναι για πολλούς η πιο καλή λύση ειδικά για ενυδρεία τέτοιου όγκου.
Ωστόσο εγώ δεν επέλεξα ποτέ σαμπ και κοντά στα πλεονεκτήματα καλό είναι να λέγονται και τα μειονεκτήματα. Μερικά : - μεγαλύτερος θόρυβος από την ροή του νερού σε σχέση ακόμα και με το πιο θορυβώδες εξωτερικό φίλτρο - αντίστοιχα μεγαλύτερος κίνδυνος για πλημμύρα - αναπόφευκτη υγρασία στο ντουλάπι λόγω εξάτμισης - κόστος κατασκευής/εξοπλισμού αντίστοιχο με ένα μεγάλο εξωτερικό φίλτρο αλλά μηδενική συγκριτικά αξία μεταπώλησης σε σχέση με το τελευταίο - .......

Κλεοβουλε οτι και να φιλοξενισει οπωσδηποτε δεν θα λειπουν αυτα τα εκπληκτικα demasoni.....

komori 25-04-17 20:24

Τουλάχιστον κάνε τρύπες-αναμονές στο πλαϊνό γυαλί για υπερχείλιση αν και όταν τις χρειαστείς να είναι έτοιμες.

Tanganyiκας 25-04-17 21:17

Καλό ξεκίνημα και από μένα!Η διαστάσεις(το ύψος θα το ήθελα 65)είναι κάτι πολύ παραπάνω από καλά.......όσο για το σαμπ προσφέρει μεγάλη βοήθεια(αν θες να φυλάξεις κάποιο ψάρι),την πλημμύρα την γλυτώνεις με σωστή μελέτη και με καπάκι την εξάτμιση!

Zante 25-04-17 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1007097)
Καλό ξεκίνημα και από μένα!Η διαστάσεις(το ύψος θα το ήθελα 65)είναι κάτι πολύ παραπάνω από καλά.......όσο για το σαμπ προσφέρει μεγάλη βοήθεια(αν θες να φυλάξεις κάποιο ψάρι),την πλημμύρα την γλυτώνεις με σωστή μελέτη και με καπάκι την εξάτμιση!

Υπαρχει καποιο θεμα εδω στο φορουμ που να δειχνει την δημιουργια ενος σαμπ;αν ναι ειναι ευκολο το λινκ;

Tanganyiκας 25-04-17 22:11

1 Συνημμένο(α)
Σαν το παρακάτω......αλλά με πιο ψηλά τα γύρω τζάμια από το πρώτο χώρισμα(αριστερά)!

Zante 25-04-17 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1007103)
Σαν το παρακάτω......αλλά με πιο ψηλά τα γύρω τζάμια από το πρώτο χώρισμα(αριστερά)!

Και οι κυκλοφοριτες μπαινουν στο τελος που καταληγουν μεσα στο ενυδρειο με σωληνες;

Tanganyiκας 25-04-17 22:22

Στο τέλος θέλει μια δυνατή αντλία να στο στέλνει επάνω!Είμαι από κινητό και δεν μπορώ να κάνω σωστή αναζήτηση στο forum,αν έχεις υπολογιστή ψάξε.........υπάρχουν λύσεις για να είναι αθόρυβο.

Zante 25-04-17 22:23

Κι εγω απο κινητο ειμαι γτ δουλεύω....

Tanganyiκας 25-04-17 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zante (Μήνυμα 1007108)
Κι εγω απο κινητο ειμαι γτ δουλεύω....

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα......Οκ,όταν μπορέσεις ψάξε το λίγο.

Zante 25-04-17 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 1007109)
Χαχαχαχαχαχαχαχαχα......Οκ,όταν μπορέσεις ψάξε το λίγο.

Εγινε να σαι καλα....

Tanganyiκας 25-04-17 22:32

Θα το δουν κι άλλοι το θέμα και όλο και κάποιες προτάσεις θα γίνουν.

Zante 26-04-17 16:02

Ερωτηση....σε ενυδρειο 2 μετρων περιπου 700-750 λιτρα τι μεγεθος να χει το σαμπ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02241 seconds with 11 queries