Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΔΟΥΣ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65443)

ChocolatePuma 05-10-12 09:19

ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΔΟΥΣ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
 
Καλημέρα σε όλους
Χθες συζητούσα με έναν φίλο, ο οποίος ξεκινά την προσπάθεια του να στήσει ένα κοινωνικό ενυδρείο με γκαπις και ρεντ τσερις και κάποια στιγμή αναρωτηθήκαμε ποιο είδος σαλιγκαριού θεωρείται πιο "χρήσιμο" σε ένα τέτοιο ενυδρείο?

Διαβάζοντας το παράρτημα του Αλεξ, έγραφε τα παρακάτω :

"Αντί επιλόγου
τα είδη σαλιγκαριών που αναφέρθηκαν θα πρέπει να υπάρχουν σε όλα τα ενυδρεία και τουλάχιστον από ένα είδος ανάλογα το βιότοπο.
Ειδικά σε κοινωνικά ενυδρεία ή σε μη αυστηρά βιοτοπικά τα είδη Physa Fontinalis, Apple snails, Melanoides Turbeculata και Neritina Natalensis θεωρώ ότι είναι απαραίτητη προσθήκη αφού είναι εξαιρετικοί καθαριστές καταναλώνοντας όλα τα ανεπιθύμητα στοιχεία στο ενυδρείο μας όπως άλγη, περιττή τροφή, σάπια φύλλα και φυτά και επιπλέον λειτουργούν και ως “συναγερμός” σε περίπτωση υπέρβασης των παραμέτρων του ενυδρείου μας.
"

Θα ήθελα τη γνώμη σας, ποιο είδος σαλιγκαριού θεωρεί ο καθένας σας, από την εμπειρία που έχει, πιο χρήσιμο σε ένα κοινωνικό ενυδρείο?
Να ρυπαίνει λίγο, να είναι καθαριστής, να ενοχλεί ελάχιστα τους άλλους συγκατοίκους...κλπ
Επίσης, υπάρχουν είδη σαλιγκαριών τα οποία μπορούν να συνδυαστούν σε ένα κοινωνικό ενυδρείο, ώστε να αυξηθούν τα οφέλη?

Και μια παράλληλη ερώτηση : Οι λαθρεπιβάτες τρώνε τα φύλλα των υγιών φυτών?

ShadowVValker 05-10-12 09:31

Τα physa και τα melanoides είναι συνηθισμένοι λαθρεπιβάτες, έχω και από τα 2, δεν λερώνουν πολύ και δεν τρώνε υγιή φυτά. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται με εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς και χρειάζεσαι κάποιον θηρευτή τους να κρατάει την ισορροπία. Στα melanoides δίνω ένα συν, γιατί χώνονται στο βυθό. Έτσι σου ανακατεύουν το βυθό, αποτρέποντας τη δημιουργία αναερόβιων περιοχών που μπορεί να δημιουργηθούν τοξικά για τα ψάρια αέρια και καταναλώνουν τα υπολείμματα τροφής που χώνονται ανάμεσα στο υπόστρωμα, και επιπλέον δραστηριοποιούνται κυρίως νυχτερινές ώρες, οπότε δε σε επηρεάζουν αισθητικά. Τα apple τα προσθέτεις κατ'επιλογή, λερώνουν πολύ αλλά κι αυτά δεν τρώνε φυτά. Είναι όμως όμορφα. Neritina δεν έτυχε ποτέ να πετύχω.

ChocolatePuma 05-10-12 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker (Μήνυμα 699466)
Τα physa και τα melanoides είναι συνηθισμένοι λαθρεπιβάτες, έχω και από τα 2, δεν λερώνουν πολύ και δεν τρώνε υγιή φυτά. Το μόνο τους πρόβλημα είναι ότι αναπαράγονται με εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς και χρειάζεσαι κάποιον θηρευτή τους να κρατάει την ισορροπία. Στα melanoides δίνω ένα συν, γιατί χώνονται στο βυθό. Έτσι σου ανακατεύουν το βυθό, αποτρέποντας τη δημιουργία αναερόβιων περιοχών που μπορεί να δημιουργηθούν τοξικά για τα ψάρια αέρια και καταναλώνουν τα υπολείμματα τροφής που χώνονται ανάμεσα στο υπόστρωμα, και επιπλέον δραστηριοποιούνται κυρίως νυχτερινές ώρες, οπότε δε σε επηρεάζουν αισθητικά. Τα apple τα προσθέτεις κατ'επιλογή, λερώνουν πολύ αλλά κι αυτά δεν τρώνε φυτά. Είναι όμως όμορφα. Neritina δεν έτυχε ποτέ να πετύχω.

Ξεκινάω τις απορίες
1. Ποιον θηρευτή έχεις επιλέξει για τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια?
2. Όταν λες χώνονται στον βυθό, εννοείς ότι φέρνουν τα πάνω κάτω ή απλά ανακατεύουν επιφανειακά τον βυθό?
3. Με τα apple snail, έχω προσωπική εμπειρία...δεν ξέρω αν προσφέρουν έστω και το ελάχιστο!!! Εννοώ πως εκτός από βόλτες, κάνουν τπτ άλλο???

(thanks για τις απαντήσεις!):D

Immortal 05-10-12 10:03

Παράθεση:

1. Ποιον θηρευτή έχεις επιλέξει για τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια?
2. Όταν λες χώνονται στον βυθό, εννοείς ότι φέρνουν τα πάνω κάτω ή απλά ανακατεύουν επιφανειακά τον βυθό?
3. Με τα apple snail, έχω προσωπική εμπειρία...δεν ξέρω αν προσφέρουν έστω και το ελάχιστο!!! Εννοώ πως εκτός από βόλτες, κάνουν τπτ άλλο???
1. Για θηρευτή με κλειστά μάτια Anentome Helena σαλιγκάρι. Στο μεγάλο ενυδρείο έχω και botia locahata αλλά είναι υπερκινητικά και δεν είναι για φυτεμένο αφού σκάβουν και στρεσάρουν και τα υπόλοιπα είδη
2.Είναι σαν σφήνες. Αν έχεις ψηλό βυθό παίζει να μην τα δεις καθόλου μέχρι να γίνουν εκατοντάδες. Αλλά αν παραταϊζεις ή έχεις προβλήματα νερού τότε παίζει να βγουν διαδήλωση στα τζάμια σου...
3. Τα apple εκτός του ότι είναι όμορφα και βγάζουν το σώμα τους έξω από το κέλυφος (σε σχέση ας πούμε με τα nerita) δε μου κάνουν και μένα δουλειά... Αντίθετα τα nerita καταβροχθίζουν και την καφέ και την πράσινη άλγη και αισθητικά είναι πολύ όμορφα αλλά και μικρότερα από τα apple... Το μόνο αρνητικό είναι ότι άμα σου κάτσει θηλυκό τότε θα σου γεμίσει κάθε σκληρή επιφάνεια του ενυδρείου με αυγουλάκια τα οποία δε σκάνε (μην περιμένεις μωράκια, θέλουν υφάλμυρο) και αφαιρούνται πάρα πολύ δύσκολα...

Τέλος αν έχεις άλγη μπορείς να ρίξεις και Ramshorn αλλά αν τη φάνε όλη τότε παίζει να την πέσουν και στα φυτάκια σου... Physa έχω στο γαριδάδικο και είναι πανέμορφα αλλά ακόμα δεν έχω δει να καθαρίζουν τίποτα... Επίσης έχω και ένα Lymnaea το οποίο είναι πανέμορφο αλλά επικίνδυνο για την πρασινάδα σου...

genecr 05-10-12 10:07

τα apple είναι χομπιστικα σαλιγκάρια :rolleyes:
πάντως ότι τροφή μένει κάτω την τρώνε

ChocolatePuma 05-10-12 10:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 699474)
τα apple είναι χομπιστικα σαλιγκάρια :rolleyes:
πάντως ότι τροφή μένει κάτω την τρώνε

Όταν λες "χομπίστικα"..τι εννοείς?:rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Immortal (Μήνυμα 699471)
1. Για θηρευτή με κλειστά μάτια Anentome Helena σαλιγκάρι. Στο μεγάλο ενυδρείο έχω και botia locahata αλλά είναι υπερκινητικά και δεν είναι για φυτεμένο αφού σκάβουν και στρεσάρουν και τα υπόλοιπα είδη

Το ερώτημα ενός άσχετου είναι : Πότε (χρονικά) πρέπει να προστεθεί το Anentome Helena? Και τι γίνεται αν τελειώσουν τα "θηράματα"?

genecr 05-10-12 10:12

εννοώ τα βάζεις επειδή σου αρέσουν όχι για τη δουλειά που κάνουν. (λογικά περισσότερο βρωμίζουν παρά καθαρίζουν)

ChocolatePuma 05-10-12 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 699477)
εννοώ τα βάζεις επειδή σου αρέσουν όχι για τη δουλειά που κάνουν. (λογικά περισσότερο βρωμίζουν παρά καθαρίζουν)

Η αλήθεια είναι πως στο υπόμνημα του Αλεξ, αναφέρονται αρκετά θετικά για τα apple snail
Απλά το θέμα είναι, πως τελικά υπάρχουν και πιο χρήσιμα είδη από τα apple snail

Επίσης δεν ξέρω, αν υπάρχουν συνδυασμοί ειδών, που αυξάνουν τα οφέλη.
Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Immortal 05-10-12 10:30

Παράθεση:

Πότε (χρονικά) πρέπει να προστεθεί το Anentome Helena? Και τι γίνεται αν τελειώσουν τα "θηράματα"?
Χωρίς να έχω διαβάσει κάτι για αυτό αλλά νομίζω όλοι έχουν βάλει τα Helena όταν άρχισαν να έχουν πρόβλημα υπερπληθυσμού, όχι όταν είχαν πέντε σαλιγκάρια... Τώρα για το όταν τελειώνουν τα θηράματα, τα helena θέλουν πρωτεϊνική διατροφή που σημαίνει ότι ή θα πρέπει να τα ταΐζεις εσύ ή θα πρέπει να τα βγάλεις. Πάντως υπερπληθυσμό στα helena μην περιμένεις, γεννάνε ένα αυγό μια στο τόσο και το μικρό είναι αυτόνομο εξ'αρχής αλλά δύσκολα θα ξεφύγουν τα νούμερα... Εγώ είχα έξι σε φυτεμένο εδώ και οκτώ μήνες και προχθές βρήκα 5 μικρά σε διάφορα μεγέθη. Αυτό που κάνω εγώ είναι να διατηρώ μια λεκάνη με φυτά σε εξωτερικό χώρο που είναι τίγκα στην τριχοειδή και στα σαλιγκάρια και κάθε τόσο , όταν βλέπω ότι μειώνεται ο πληθυσμός των melanoides προσθέτω 2-3 μεγάλα από τη λεκάνη και κρατάω μια ισορροπία...

ChocolatePuma 05-10-12 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Immortal (Μήνυμα 699485)
Αυτό που κάνω εγώ είναι να διατηρώ μια λεκάνη με φυτά σε εξωτερικό χώρο που είναι τίγκα στην τριχοειδή και στα σαλιγκάρια και κάθε τόσο , όταν βλέπω ότι μειώνεται ο πληθυσμός των melanoides προσθέτω 2-3 μεγάλα από τη λεκάνη και κρατάω μια ισορροπία...

Και πως διατηρείς τα φυτά σε εξωτερικό χώρο?
Τα σαλιγκάρια εκεί, πολλαπλασιάζονται με τους ίδιους ρυθμούς?
Οι θερμοκρασίες δεν παίζουν ρόλο?

(Άμα σε ζάλισα...με ενημερώνεις!!!):D

ShadowVValker 05-10-12 17:29

Δεν πέφτουν και σα λιμασμένα τα helena.. αν τα υπόλοιπα είναι σε μεγάλους αριθμούς, φαντάσου ότι θες κάνα δίμηνο για να δεις διαφορά! Αν τελειώσει η τροφή τους (πράγμα απίθανο αν έχεις τα υπόλοιπα σαλιγκάρια λίγο καιρό, όχι με το που θα βάλεις 2-3 να ρίξεις τα helena) μπορείς να ρίχνεις που και που καμιά ταμπλέτα βυθού για σαρκοβόρα.

Αλλιώς αν θες άλλους θηρευτές (με πρόσθετες δυσκολίες όμως ο καθένας)
πας σε dwarf puffer ή botia.

Nick74 05-10-12 17:44

Τα σαλιγκαρια τα θεωρω παρεξηγημενα. Προσωπικα ποτε δεν προσπαθησα να ελενξω τον πλυθισμο τους, οσα θελουν ας ειναι, να γινουν εκατομμυρια αποκλειεται γιατι δεν υπαρχει τροφη για τοσα οποτε υπαρχει ετσι κι αλλιως ελεγχος. Αν παλι πολλαπλασιαστουν τοσο σημαινει πως υπαρχει αρκετη τροφη, οποτε απο το να μεταβληθει σε αμμωνια καλυτερα να τη φανε αυτα.

H προσφορα των σαλιγκαριων στο να κρατανε το βυθο υγειη και οξυγωνομενο ειναι ανεκτιμητη.
Σε ενυδρειο γεματο σαλιγκαρια δε χρειαζονται σκουπες βυθου κτλ που αφαιρουν πολυτιμη βιολογια.

Τα apple snail τα βαζουμε για τον ιδιο λογο που βαζουμε ψαρια, επειδη μας αρεσουν. Οσον αφορα την "προσφορα" τους ειναι ακριβως ιδια με των ψαριων (απλα βρωμιζουν)

ChocolatePuma 05-10-12 19:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 699568)
Τα σαλιγκαρια τα θεωρω παρεξηγημενα. Προσωπικα ποτε δεν προσπαθησα να ελενξω τον πλυθισμο τους, οσα θελουν ας ειναι, να γινουν εκατομμυρια αποκλειεται γιατι δεν υπαρχει τροφη για τοσα οποτε υπαρχει ετσι κι αλλιως ελεγχος. Αν παλι πολλαπλασιαστουν τοσο σημαινει πως υπαρχει αρκετη τροφη, οποτε απο το να μεταβληθει σε αμμωνια καλυτερα να τη φανε αυτα.

H προσφορα των σαλιγκαριων στο να κρατανε το βυθο υγειη και οξυγωνομενο ειναι ανεκτιμητη.
Σε ενυδρειο γεματο σαλιγκαρια δε χρειαζονται σκουπες βυθου κτλ που αφαιρουν πολυτιμη βιολογια.

Τα apple snail τα βαζουμε για τον ιδιο λογο που βαζουμε ψαρια, επειδη μας αρεσουν. Οσον αφορα την "προσφορα" τους ειναι ακριβως ιδια με των ψαριων (απλα βρωμιζουν)

Άρα Νίκο...να υποθέσω πως δεν "συμπαθεις" τα helena?;)

Nick74 06-10-12 06:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 699589)
Άρα Νίκο...να υποθέσω πως δεν "συμπαθεις" τα helena?;)


ουτε για πλακα... να μου χαλασουν ολο το οικοσυστημα?
ενα ειδος υπαρχει οσο υπαρχει τροφη. (ακομα κι οι δεινοσαυροι οταν ξεμειναν εξαφανιστηκαν ως ειδη παρολο που βασιλευαν 200+ εκατομμυρια χρονια )
Οποτε αν τα σαλιγκαρια πολλαπλασιαζονται σημαινει πως καλα κανουν γιατι υπαρχει παραπανω τροφη, και με αυτο το δεδομενο το αφηνω να ελενχεται ο πλυθισμος τους με αυτο τον τροπο. (τους ριχνω και λιγες βυθοτροφες για να τα κραταω σε μεγαλο πλυθισμο, ξερεις τι καλη δουλεια κανουν στο βυθο? )

ChocolatePuma 09-10-12 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 699683)
ουτε για πλακα... να μου χαλασουν ολο το οικοσυστημα?
ενα ειδος υπαρχει οσο υπαρχει τροφη. (ακομα κι οι δεινοσαυροι οταν ξεμειναν εξαφανιστηκαν ως ειδη παρολο που βασιλευαν 200+ εκατομμυρια χρονια )
Οποτε αν τα σαλιγκαρια πολλαπλασιαζονται σημαινει πως καλα κανουν γιατι υπαρχει παραπανω τροφη, και με αυτο το δεδομενο το αφηνω να ελενχεται ο πλυθισμος τους με αυτο τον τροπο. (τους ριχνω και λιγες βυθοτροφες για να τα κραταω σε μεγαλο πλυθισμο, ξερεις τι καλη δουλεια κανουν στο βυθο? )

Το χασα λίγο στο τέλος :rolleyes:
Γιατί τους ρίχνεις επιπλέον τροφή, αφού συντηρούνται με την τροφή που πλεονάζει?

bloskas 09-10-12 16:03

ramshorn snails σου προτινω. ! οι καλυτεροι καθαριστες!

platy 11-10-12 01:01

εγω με τη σειρά μου θα προτείνω zebra snails ..αυτα διατηρώ εδω και πολύ καιρο....παρααα πολυ καλοι καθαριστες..ομορφο χρωμα το μονο μειονέκτημα...αν πέσεις σε θυληκο(ευτυχως εγω δεν εχω πεσει ακομα) γενναει κατι ασπρα αυγα τα οποια βγαινουν παρα πολυ δυσκολα απο τη διακοσμηση σου ή τα τζαμια

danny 18-10-12 22:37

στο δικό μου ενυδρείο χωρητικότητας 126 λίτρα, έχω ήδη 2 apple snail.

σκέφτομαι να προσθέσω 1-2 ακόμα. τι προτείνετε να βάλω τα οποία να ταιριάζουν με τα άλλα?

joe 24-10-12 18:29

Για εμενα μην βαλεις zebra nerite,ειχα καποτε ενα και εκανε αυγα τα οποια δεν εκκολαφθηκαν και οι ριζες(μοπανι)που ειχα μεσα στο ενυδρειο εγιναν πουτ....δεν φευγουν με τιποτα. apple snail ειχα και μου αρεσαν παρα πολυ απλα σε εμενα πρωσοπικα ειχαμε καθε λιγο και λιγακι τσαμπι...κατω απο το καπακι,μην πω τσαμπια!βεβαια εαν δεν τα προσεξεις απο δυο σαλιγγαρια μπορει να γινουν 100..
Παντως τα φυτα δεν τα ενοχλουσαν,αυτα απο εμενα

Nick74 24-10-12 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 701024)
Το χασα λίγο στο τέλος :rolleyes:
Γιατί τους ρίχνεις επιπλέον τροφή, αφού συντηρούνται με την τροφή που πλεονάζει?

δεν πλεοναζει τροφη, η τουλαχιστο αρκετη για να τα συντηρισει.
Απλα ειπα υποθετικα οτι ΑΝ ο αριθμος τους αυξανοταν κατα πολυ αυτο θα σημαινε πως υπαρχει πολυ τροφη.
Επι πλεον σε ενα υγειες ενυδρειο ζουν και πολλα χρονια οπως εχω διαπιστωσει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02219 seconds with 11 queries