Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΠΑΤΕΝΤΑ ΜΕ ΦΩΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ CARREFOUR (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23618)

eve_gr2000 13-03-08 14:37

ΠΑΤΕΝΤΑ ΜΕ ΦΩΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ CARREFOUR
 
Καλησπέρα.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για το μεγάλο post αλλά θέλω να αναλύσω πλήρως την υπάρχουσα κατάσταση.

Πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμένο ενυδρείο Carrefour, το οποίο και σκοπεύω να φυτέψω (πολύ!!!).
Ήδη έχω κινήσει διαδικασίες για CO2 από Internet, το οποίο υπολογίζω να έχω μέχρι τέλος του μήνα (5κιλη φυάλη, μανόμετρο Papillion, σκάλα διάχυσης κτλ κτλ).

Ο κύριος προβληματισμός μου έγκειται στο φωτισμό. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει μια λάμπα 18W (η οποία έχει αλλαχθεί πριν 1,5 μήνα περίπου). Λογικό είναι όμως εφόσον θέλω να βάλω δύσκολα φυτά και έχω ήδη δώσει λεφτά για το CO2 να θέλω και να φροντίσω για το φωτισμό...
Και εδώ θέλω τις γνώμες των εμπειροτέρων. Τι επιλογές έχω?
1) Είδα ήδη τα post για τις πατέντες στα ενυδρεία Carrefour που έχουν γίνει κατά καιρούς για extra λάμπες, αλλά η αλήθεια είναι πως είμαι εντελώς άσχετη από ηλεκτρολογικά....Και σύν τοις άλλοις ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια μου
2) Ο steady μου πρότεινε κάτι τέτοιο http://www.aquadiskont.com/shop/product_info.php/products_id/812 όμως και πάλι σκέφτομαι ότι εαν τελικά το χωρέσω θα μπορώ να βάλω 2x18W συνολικά (μία η νέα λάμπα και μία η ήδη υπάρχουσα), όπου και πάλι δε θα με καλύπτουν...
3) Σκέφτηκα να πάρω ένα ολόκληρο σύστημα της Jewel (το τρίτο καπάκι με τις λάμπες ουσιαστικά) αλλά λόγω έλειψης ύψους και πάλι θα πρέπει να κάνω πατέντα ώστε να ψηλώσω το καπάκι ώστε να χωράει το σύστημα (το οποίο σκέφτηκα να δέσω με σύρμα και να κολλήσω με σιλικόνη κάτω από το κουτί του ballast που υπάρχει τώρα) και παράλληλα να καλύψω κάπως το κενό ανάμεσα στο καπάκι και το τζάμι ώστε να μη χάνω φως από κενά
4) Τέλος, σαν λύση υπάρχει και το diy καπάκι, αλλά α) Είπαμε....τα χέρια μου ΔΕΝ πιάνουν και β) Θα μου πάει ο κούκος αηδόνι.

Τί μου προτείνετε εσείς εν τέλει? Υπ’ όψιν ότι το budget μου παίζει στα 100€ περίπου...

Ευχαριστώ πολύ!

Iann_is 13-03-08 15:05

Αν το ενυδρείο σου είναι το 96λιτ. Θα σου πρότεινα να πάς να πάρεις στεγανά ακροφύσια για Τ5. Ένα ballast για Τ5 590mm (νομιζω είναι 24w αλλα ρώτησε καλύτερα) και 4 ωμέγα clips.
Αν δεν βίαζεσαι μπορω να στο φτιάξω και γώ σε 1-2 ωρίτσες, αλλα σε 3 βδομάδες περίπου απο σήμερα που θα είναι καλά το χέρι μου.
Αλλιως ολο και κάποιο καλο παλικάρι θα προσφερθεί, ή δεν ξέρω μήπως κανονίσεις με κάποιον και πας με το καπάκι στον σύλλογο...

harilaos 13-03-08 22:04

Για δές και αυτό που κάναμε με την DIY team Θράκης:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23455

chemical mac 13-03-08 22:36

θα το πω άλλη μια φορά, ούτε μπάλαστ ούτε στεγανά ούτε τίποτα. φωτιστικά κουζίνας από οποιοδήποτε μαγαζί ηλεκτρολογικών όχι πάνω από 20 ευρώ έκαστο και λαμπίτσα osram ή philips στα αντίστοιχα βατ και φάσμα φωτός όχι πάνω από 4 ευρώ έκαστη. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις να κάνεις είναι να κρατάς κατσαβίδι και να βιδώνεις. Έχω αντίστοιχο ποστ αλλά δεν θυμάμαι που είναι :D. Ψάξε λίγο εδώ μέσα και θα βρεις πολλές και οικονομικές λύσεις ;)
.

kill_bill 13-03-08 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 244754)
θα το πω άλλη μια φορά, ούτε μπάλαστ ούτε στεγανά ούτε τίποτα. φωτιστικά κουζίνας από οποιοδήποτε μαγαζί ηλεκτρολογικών όχι πάνω από 20 ευρώ έκαστο και λαμπίτσα osram ή philips στα αντίστοιχα βατ και φάσμα φωτός όχι πάνω από 4 ευρώ έκαστη. Το μόνο που πρέπει να ξέρεις να κάνεις είναι να κρατάς κατσαβίδι και να βιδώνεις. Έχω αντίστοιχο ποστ αλλά δεν θυμάμαι που είναι :D. Ψάξε λίγο εδώ μέσα και θα βρεις πολλές και οικονομικές λύσεις ;)
.

Φωτιστικο κουζινας με τι μονωση ακριβως? Βαζεις προσωπικα τετοιο πραγμα κατω απο το καπακι ενυδρειου με την τοση υγρασια? Εκτος κ αν το παστωνεις με σιλικονη στις ενωσεις που και παλι οταν χρειαστει να αλλαξεις λαμπα εχει την σχετικη του μανουρα. Οτι φωτιστικο κουζινας εχω παρει το εχω κανει φυλλο κ φτερο κρατωντας μονο το ηλεκτρονικο ballast.

chemical mac 13-03-08 22:52

περίπου 6 μήνες που τα έχω βάλει στο ενυδρείο μου δεν έχει γίνει τίποτα...ούτε τσαφ...χωρίς παστώματα και άλλα κόλπα. Αν τώρα προβληματίζεσαι τόσο πολύ μπορείς να βάλεις λίγη σιλικόνη στα σημεία που πιστεύεις ότι είναι επικίνδυνα έτσι ώστε να βγαίνει άνετα μετά με ένα απλό τράβηγμα χωρίς να "παλεύεις"

kill_bill 13-03-08 22:55

Καταλαβαινω απολυτα τι λες αλλα δεν το διακινδυνευω για κανενα λογο. Προτιμω να ξηλωσω το ballast, τη λαμπα κ να παρω ενα σετ στεγανα ακροφυσια ~13ε και ειμαι πανετοιμος.

harilaos 13-03-08 23:42

Αυτο που σου προτείνει ο φίλος chemical mac είναι στεγανοποιημένο διότι έχει και κρύσταλλο αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεται..

chemical mac 13-03-08 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 244809)
Αυτο που σου προτείνει ο φίλος chemical mac είναι στεγανοποιημένο διότι έχει και κρύσταλλο αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεται..

αν δεν κάνω λάθος πρόσφατα ολοκληρώσατε μια αντίστοιχη πατέντα στο καπάκι ενός φίλου μας εκεί πάνω

steady 14-03-08 00:14

220v χωρις στεγανοποιηση στο καπακι ειναι αργα η γρηγορα αυτοκτονια!

kill_bill 14-03-08 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harilaos (Μήνυμα 244809)
Αυτο που σου προτείνει ο φίλος chemical mac είναι στεγανοποιημένο διότι έχει και κρύσταλλο αν κατάλαβα καλά σε τι αναφέρεται..

Τα φωτιστικα κουζινας (αυτα που μπαινουν απο κατω και περιμετρικα στα ντουλαπια) δεν εχουν γυαλινο καλυμα παρα πλαστικο. Βασικα δεν εχω δει πουθενα φωτιστικα τυπου μπαρας να διαθετουν γυαλινο καλυμα λαμπας. Και γυαλι να εχει παρολαυτα, στεγανο 100% δεν ειναι αφου το καλυμα θα αφαιρειται κουμπωτα για πιθανη αλλαγη λαμπας. Το νερο και η υγρασια περναει απο τρυπες/ανοιγματα/ρωγμες μικροτερα κ απο το 1/10 του χιλιοστου :o


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01711 seconds with 11 queries