Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βοήθεια για ένα χρυσόψαρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62593)

kostas epam 28-05-12 10:35

Βοήθεια για ένα χρυσόψαρο
 
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Πριν από μια βδομάδα έφεραν δώρο στην κόρη μου δύο χρυσόψαρα σε μία κλασική γυάλα (έγκλημα!). Δεν είχα προλάβει να βρω το φόρουμ εδώ για να πληροφορηθώ και προσπάθησα να κάνω ό,τι μπορώ για να σώσω τα ψάρια. Μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα ένα ενυδρείο 125 λίτρων ( με όλα τα υλικά) από έναν φίλο που το είχε άδειο και το πήρα. Δυστυχώς χθες το ένα χρυσόψαρο το βρήκα στον πάτο της γυάλας. Έχω καθαρίσει το ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ και θέλω να κάνω το στρώσιμο με αμμωνία. Επειδή αυτό θέλει χρόνο, πως μπορώ να βοηθήσω το δεύτερο χρυσόψαρο να επιζήσει αυτές τις 2-3 εβδομάδες μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο; Καθημερινές αλλαγές νερού (με προσοχή); Άλλες ιδέες;

exelix 28-05-12 10:45

Καλώς ήρθες!

Το στρώσιμο με την αμμωνία δεν μπορεί να γίνει με τα ψάρια μέσα, ελπίζω να μην το κατάλαβες λάθος αυτό!

Βάζεις αγγελία για μπόλι και κάποιος θα βρεθεί να σου δώσει. Μέχρι να βρεθεί εσύ βάζεις το ψαράκι στο καινούργιο ενυδρείο και κάθε μέρα (δεν μπορώ να σου πω 100% πόσο) άλλαζε καμία 30αριά λίτρα με νερό σωστά προετοιμασμένο (αντιχλώριο, θερμοκρασία, κάποιες ώρες στον κουβά,...).

Ποιο φίλτρο έχεις; Πόσα και τι υλικά έχει μέσα; Πόσα λίτρα την ώρα γυρίζει; Ξέρεις το είδος του χρυσόψαρου; Τώρα το έχεις στη γυάλα ή στο ενυδρείο;

Βάλε στο πρόγραμμα και την απόκτηση υγρών τεστ.

noutsman 28-05-12 10:54

Παράθεση:

Βοήθεια για ένα χρυσόψαρο
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Πριν από μια βδομάδα έφεραν δώρο στην κόρη μου δύο χρυσόψαρα σε μία κλασική γυάλα (έγκλημα!). Δεν είχα προλάβει να βρω το φόρουμ εδώ για να πληροφορηθώ και προσπάθησα να κάνω ό,τι μπορώ για να σώσω τα ψάρια. Μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα ένα ενυδρείο 125 λίτρων ( με όλα τα υλικά) από έναν φίλο που το είχε άδειο και το πήρα. Δυστυχώς χθες το ένα χρυσόψαρο το βρήκα στον πάτο της γυάλας. Έχω καθαρίσει το ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ και θέλω να κάνω το στρώσιμο με αμμωνία. Επειδή αυτό θέλει χρόνο, πως μπορώ να βοηθήσω το δεύτερο χρυσόψαρο να επιζήσει αυτές τις 2-3 εβδομάδες μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο; Καθημερινές αλλαγές νερού (με προσοχή); Άλλες ιδέες;
Καλωσήρθες φίλε μου! Ένα ενυδρείο για να στρωθεί, χρειαζεται 4-6 εβδομάδες! Για να ολοκληρωθεί ο "κύκλος του αζώτου"! Όπως (σωστά) ειπες, είναι έγκλημα να βάζεις δυο χρυσόψαρα σε μια μικρή γυάλα! Αλλαγές, τωρα που το φιλτρο ειναι ακομα αστρωτο, καλο ειναι να κανεις καθε μερα (περίπου 4-6 δαχτυλα)...! Τωρα....για να σώσεις το άλλο ψάρι σου...., μπορείς να το πας σε εναν φιλο σου, που εχει ηδη στρωμενο ενυδρειο, και να το αφησεις εκει μεχρι να στρωσει και το δικό σου, ή μπορείς να το πας σε ενα pet-shop και να κανεις ακριβώς το ιδιο πράγμα! Το ενυδρείο που πήρες (με τα 125 λιτρα), τι περιέχει?? Φίλτο (κανονικό) και θερμοστάτη??Αν ναι...εισαι οκ, αλλα τωρα το καλοκαιρι θα πρεπει , για την ψυξη, να βαλεις και 2 ανεμυστηρακια! Επίσης, λογικά, θα χρειαστείς κα ένα βιολογικό φίλτρο! Όχι οτι ειναι ΑΚΡΩΣ απαραιτητο, αλλ΄βοηθάει ΠΑΡΑ πολυ!! Καλή συνέχεια!:D:D:D!
-------------------------
Επίσης, όπως ειπε και ο exelix! Βαλε αγγελία για μπόλι!
-------------------------
Ααα...και....φυσικά , θα πρέπει να έχεις το "αντιχλώριο" και τους "μικρο οργανισμους"! Ειναι σε μικρά μπουκαλάκια και τα πουλάνε σε καθε pet-shop! Σε κάθε αλλαγη νερου που θα κανεις θα συμπληρωνεις και την κατάλληλη ποσότητα απ'το καθένα! Επίσης κανε κι ενα τεστ και πες μας τα αποτελέσματα.....! :D:D:D!!!
-------------------------
Αν το κάνεις φυτεμένο, φυσικά, θα χρειαστεις και λύπασμα...!Αλλά....βλέπουμε μ'αυτο αργότερα!;);)

kostas epam 28-05-12 10:58

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις. Θα προσπαθήσω να πάω το ψάρι σήμερα κιόλας σε ένα petshop για να το προστατέψω...
Θα την κάνω τη διαδικασία του στρωσίματος by the book:)

noutsman 28-05-12 10:59

Μπράβο! :D:D Αν εχεις καποιον φίλο που εχει τα τευχη του περιοδικου "Ενυδρείο" πες του να σου τα δωσει για να τα διαβασεις! Δεν φανταζεσαι ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ βοηθανε!;););):D:D:D! Καλη συνεχεια και καλό...+-4+-4+-4!!! :p:p:D:D!!

exelix 28-05-12 11:02

Μόνο να σου πω ότι τα μαγαζιά είναι πάνω από όλα έμποροι, οπότε όσο και να θέλουν να βοηθήσουν (κάποιοι πιστεύουν και ότι το να σε δυσκολεύουν θα τους φέρει περισσότερο χρήμα) πάνω από όλα πρέπει να σου πουλήσουν. Σου προτείνω λοιπόν να ακούς αυτούς που το κάνουν μόνο για να σε βοηθήσουν και δεν πρόκειται να βγάλουν κάποιο κέρδος από εσένα (ναι εμείς είμαστε αυτοί!) και να πηγαίνεις ενημερωμένος στα μαγαζιά και να λες θέλω αυτό και αυτό, καλή σας μέρα!

kostas epam 28-05-12 11:04

Δυστυχώς είμαι σαν την καλαμιά στον κάμπο! Απ' ό,τι βλέπω πάντως στο forum, έχει μπόλικο υλικό για διάβασμα και εδώ. Θα θυμηθώ τα νιάτα μου!
-------------------------
Φίλε Exelix σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Η συμπεριφορά των petshopάδων ήταν και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό το υπέροχο χόμπι. Με αυτό το φόρουμ όμως, νοιώθω πολύ πιο ασφαλής και θα το ξεκινήσω σωστά. Και πάλι ευχαριστώ πολύ παιδιά!

noutsman 28-05-12 11:06

Χαχαχαχαχαχαχα...!!! Θα ψωφησεις (κι εσυ κι εγω) στο διαβασμα εδω! Ετσιμου φενεται!:p:p:p:D:D:D! Οπως ειπε ο exelix οι περισσοτεροι πολητες (πετσοπαδες) θελουν ΜΟΝΟ να πουλησουν και ΔΕΝ τους νοιαζει καθολου γι το τι θα παθουν τα ψαρακια σου! Αυτοι λεφτα θελουν και τιποτα αλλο! Γι'αυτο πριν πας να αγορασεις κατι απ'το pet-shop ρωτα εδω και θα παρεις πολλες απαντησεις! Αν πας ετσι στα κουφα (πολυ πιθανον) να σου πουλησουν τα ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ, χωρις ΚΑΝ να σου χρειάζονται! Ετσι απλα για να τα δωσουν!:D:D:p:p;);)!

exelix 28-05-12 11:08

Για όποια απορία έχεις εμείς εδώ είμαστε, μόνο αν θέλεις απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα παραπάνω (εφόσον θα επιστρέψεις το ψάρι και θα ξεκινήσεις από το μηδέν άσε αυτές για το ψάρι!) ώστε να ξέρουμε ότι ξεκινάς με σωστό εξοπλισμό και αν έχεις κάποια έλλειψη να στο πούμε. Γράψε γενικά τα πάντα ώστε να ξέρουμε, γιατί μπορεί να σου αρέσει κάτι περισσότερο από χρυσόψαρα, να σου πούμε τι μπορείς και τι όχι!

ShadowVValker 28-05-12 11:11

Βρες από εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56373 κάποιον που μένει κοντά σου και στείλε του πμ να σου δώσει μπόλι. Μήπως έμαθες τι χρυσόψαρο είναι τελικά?

noutsman 28-05-12 11:12

Παράθεση:

exelix
Για όποια απορία έχεις εμείς εδώ είμαστε, μόνο αν θέλεις απάντησε στις ερωτήσεις που σου έκανα παραπάνω (εφόσον θα επιστρέψεις το ψάρι και θα ξεκινήσεις από το μηδέν άσε αυτές για το ψάρι!) ώστε να ξέρουμε ότι ξεκινάς με σωστό εξοπλισμό και αν έχεις κάποια έλλειψη να στο πούμε. Γράψε γενικά τα πάντα ώστε να ξέρουμε, γιατί μπορεί να σου αρέσει κάτι περισσότερο από χρυσόψαρα, να σου πούμε τι μπορείς και τι όχι!
Σωστός!!!:smt023:smt023:smt023!! Επίσης θα πρέπει να κάνεις υγρα τεστ καθημερινά, για να ελέγχεις την αμμωνια, τα νιτρικα αλατα, τα νιτρωδη ιοντα, την σκληρότητα, το πεχα (pH) ΚΤΛ.! Οταν κανεις το πρώτο σου τεστ "βγάλ' το" εδω...! :D:D!!

kostas epam 28-05-12 11:21

Μάλλον είναι κοινό χρυσόψαρο, με μία ουρά και κλασικό χρώμα. Δείχνει υγιές μέχρι στιγμής (ικετεύει για φαϊ... καλό αυτό ε?:D) και κινείται καλά. Για τα υπόλοιπα θα κάνω νέο post το απόγευμα που θα έχω και τον κατάλογο με τα υπάρχοντα υλικά.
Υ.Γ: Γουστάρω τρελλά!!!:smt028

noutsman 28-05-12 11:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas epam (Μήνυμα 671580)
Μάλλον είναι κοινό χρυσόψαρο, με μία ουρά και κλασικό χρώμα. Δείχνει υγιές μέχρι στιγμής (ικετεύει για φαϊ... καλό αυτό ε?:D) και κινείται καλά. Για τα υπόλοιπα θα κάνω νέο post το απόγευμα που θα έχω και τον κατάλογο με τα υπάρχοντα υλικά.
Υ.Γ: Γουστάρω τρελλά!!!:smt028

Ετσι ειναι φιλε μου! Οταν μπεις στον κοσμο των ενυδρειων...ΔΕΝ ΞΕΚΩΛΑΣΣΣΣ!!!!!!!!:D:D:D:D!!!!!:smt028:smt028!!!!! !!

Nick74 28-05-12 11:30

το οτι ικετευει για φαι δεν δειχνει απολυτως τιποτα, αυτα τα ψαρια ειναι τοσο λαιμαργα που σε οτι συνθηκες και να ειναι κανουν ακριβως αυτο.
Απο μενα παντως συγχαρητηρια για το σωστο ξεκινημα, μακαρι ολοι να καναν το ιδιο, και επισεις διπλα συγχαρητηρια που επελεξες να στρωσεις με αμμωνια που ειναι ο καθαροτερος τροπος και δε σε ποιασαν οι βιασυνες.
Οπως και να το κανουμε δικαιολογω τους νεους στο χομπυ που θελουν να δουν οσο πιο γρηγορα ψαρια στο ενυδρειο και δεν ακολουθουν αυτη την "αργη" μεθοδο. Οχι πως το μπολι ειναι κακο, κανονικοτατα στρωνει το ενυδρειο, ομως οπως και να χει ποτε δε μπορεις να εισαι 100% σιγουρος αν το ενυδρειο του δοτη θα ειναι απολυτα υγειες, αλλα το πιο σημαντικο ειναι πως με την πρακτικη εξασκηση που θα κανεις ριχνοντας αμμωνια-βλεποντας την να διασπαται σε νιτριτη και μετα αυτα να μετατρεπονται σε νιτρικα θα κατανοησεις ολη τη διαδικασια του κυκλου στρωσιματος.

kostas epam 28-05-12 11:36

Σ' ευχαριστώ πολύ Nick74, από τις αποτυχίες των άλλων έχω μάθει να "μαθαίνω" και γι' αυτό δε βιάζομαι καθόλου. Σύντομα θα έχω νέα για τα υλικά που έχω μαζί με το ενυδρείο και έτσι θα μπορέσετε όλοι να με βοηθήσετε στη διαδικασία. Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη στιγμή σκέφτομαι την κόρη μου που θα με "σφάξει" όταν της πω ότι θα πάω το ψάρι στο "ξενοδοχείο"!:D:D

exelix 28-05-12 11:45

Καλύτερα ξενοδοχείο, παρά... :p

kostas epam 28-05-12 11:52

Χαχαχαχαχααααααα!!! Πολύ καλό Στέλιο!:D:D:D

noutsman 28-05-12 12:07

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ....αρε Στελαρα...!:D:D:D!!

kostas epam 28-05-12 14:52

Λοιπόν παιδιά, τα υλικά που πήρα μαζί με το ενυδρείο είναι τα εξής:

Φίλτρο εσωτερικό με αντλία EHEIM compact 600
Θερμοστάτης EASY HEATER 100W και back up άλλον ένα 100W επίσης
Sera Siporax μακαρόνι
Test kits της API για: ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, GH και KH
Αντιχλώριο Prime από τη Seachem
Θερμόμετρο
Σκούπα βυθού
SERA ammovec biostarter (νομίζω ότι δεν θα το χρειαστώ αυτό ε?)
Θα πάρω και σφουγγάρι για το φίλτρο αυριο. Επίσης αυριο θα έχω και το φυσικό χαλίκι (10-12kg) για το βυθό.
Έχω κάτι άλλο για αρχή?
Υ.Γ: το χρυσόψαρο το έστειλα σε ενυδρείο pet shop μέχρι να στρώσω το δικό μου.

cogarg 28-05-12 15:04

Μηχανική φίλτρανση έχεις; Δε γνωρίζω το συγκεκριμένο φίλτρο, αλλά το filter floss δουλεύει σχεδόν παντού.

Μάλον θα χρειαστείς και ένα σύστημα ψύξης, ανάλογα τη μέγιστη θερμοκρασία που πιάνει το ενυδρείο τους καλοκαιρινούς μήνες - ψάξε λίγο στο φόρουμ, θα βρείς πληροφορίες.

kostas epam 28-05-12 15:09

Νομίζω πως είναι μηχανικό φίλτρο και μπορει να φιλτράρει έως και 600lt/h.

noutsman 28-05-12 15:10

1)Συχγαρητηρια για το χρυσόψαρο! Εκανες την σωστη κινηση! Μολις του 'σωσες τη ζωη!:D:D
2)Απο θερμοστατη και φιλτρο (μαλλον) εισαι οκ
3)Χρειάζεσαι 2 ανεμιστηρακια γα ψυξη!:D:D:D

exelix 28-05-12 15:18

Το ammovec όπως και να έχει είναι για θαλασσινό, οπότε το επιστρέφεις και παίρνεις κάτι άλλο με αυτά τα λεφτά.

Στα χρυσόψαρα γενικά μπορείς και να μη βάλεις θερμοστάτη, ίσως χρειαστεί το χειμώνα λόγω της περιοχής σου. Περισσότερο πρέπει το καλοκαίρι να προσέχεις την υπερβολική άνοδο της θερμοκρασίας.

Το πάχος του βυθού εξαρτάται κατά πόσο θα θελήσεις να φυτέψεις (μιλάω για εύκολα φυτά, όχι κάτι που να θέλει πολλά). Αν δε σκοπεύεις να φυτέψεις 1-2 πόντοι μόνο για ομορφιά είναι μια χαρά. Αν σκοπεύεις να φυτέψεις πάμε στους 4-5 πόντους. Βέβαια τα χρυσόψαρα τρώνε φυτά, αλλά υπάρχουν κάποια που μπορείς να δοκιμάσεις, αφού συνήθως τα αποφεύγουν. Υπάρχουν και φυτά τα οποία δε χρειάζονται φύτεμα, αλλά δένονται σε πέτρες-ξύλα. Πολύ γενικός κανόνας για το πόσα κιλά να πάρεις είναι να βρεις τα λίτρα που θες να καταλαμβάνει το χαλίκι και για το βάρος του πολλαπλασιάζεις με 1,5. Πολύ χοντρικά ε! Δεν είναι απολύτως απαραίτητο να πάρεις από ενυδρειάδικο. Αν έχεις κάποια μάντρα-φυτώριο που έχει ποικιλία σε πετρώματα θα βρεις πολύ καλές τιμές. Απλά πολύ καλό πλύσιμο πριν μπει στο ενυδρείο (αυτό βέβαια ισχύει συνήθως ακόμα και αν αγοράσεις από ενυδρειακά). Τα χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα αν τα πετρώματα θα είναι ασβεστολιθικά οπότε δεν είναι μονόδρομος το χαλαζιακό, αρκεί να μην είναι κανένα πέτρωμα που ας πούμε έχει μέσα μέταλλα. Γενικά αυτό που πουλάνε για φυσικό χαλίκι είναι κομπλέ.

Αντιχλώριο, siporax, θερμόμετρο, σκούπα μια χαρά.

Το φίλτρο σου το βγάζεις μερικές φωτογραφίες να δούμε πώς δουλεύει και πώς μπαίνουν τα υλικά;

Εκτός από σφουγγάρι χρησιμοποιούμε και filter wool ("υαλοβάμβακα"/ συνθετικό ενυδρειακό βαμβάκι), το οποίο βοηθάει στη μηχανική φίλτρανση και μόλις βρωμίζει το αντικαθιστούμε. Θα σε βοηθήσει και στην αρχή να μαζέψεις την όποια θολούρα βγει από τη σκόνη που δε θα καθαριστεί τέλεια από το χαλίκι.

Αφού τα έχεις τα τεστ κάνε τα και μια γύρα να δεις το νερό της βρύσης σου! Μόνο για pH δεν έχεις, αλλά ίσως και να μη σου χρειάζεται ιδιαίτερα.


Α και για να βοηθήσεις λίγο τον κύκλο στο στρώσιμο βάλε τη θερμοκρασία στους 30. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933

kostas epam 28-05-12 15:57

1 Συνημμένο(α)
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό του φίλτρου. Βασικά είναι χωρισμένο σε 3 χώρους: στον ένα μπαίνει ο θερμοστάτης, στον επόμενο κάθεται το μακαρόνι με το σφουγγάρι και όποιο άλλο υλικό φιλτραρίσματος πρέπει να βάλω και στο τρίτο διαμέρισμα τοποθετείται η αντλία. Οι χώροι αυτοί είναι κολλητά ο ένας στον άλλο και επικοινωνούν στο πάνω μέρος του φίλτρου.

exelix 29-05-12 15:25

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα.

Μπορείς να συμπληρώσεις με παραπάνω siporax κάτω από την αντλία, μόνο πρόσεχε μην τη σηκώσεις πολύ ψηλά και σε περίπτωση που πέσει η στάθμη ξενερίσει και σου καεί. Θα σε βολέψει να βάλεις το siporax μέσα σε διχτάκι, ώστε όταν θα πρέπει να κάνεις συντήρηση και θα θες να κάνεις ένα ελαφρύ ξέπλυμα των υλικών (σε νερό ενυδρείου πάντα) απλά να το τραβάς και να βγαίνει.

kostas epam 29-05-12 18:22

το φίλτρο μέσα έχει ένα λευκό κουτάκι με τρυπες στο ταβάνι και τον πάτο του. Κάνει αυτό για το siporax?

exelix 29-05-12 18:36

Λογικά για αυτή τη δουλειά το έχει. Είναι μακρόστενο και πιάνει σχεδόν όλο το διαμέρισμα;

kostas epam 29-05-12 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 671911)
Λογικά για αυτή τη δουλειά το έχει. Είναι μακρόστενο και πιάνει σχεδόν όλο το διαμέρισμα;

Όχι, είναι σαν κύβος και πιάνει το μισό διαμέρισμα. το υπόλοιπο το καταλαμβάνει ένα μπλε σφουγγάρι με μεγάλες τρύπες.

exelix 29-05-12 19:48

Το σφουγγάρι λειτουργεί και ως μηχανικό φίλτρο και ως βιολογικό, δηλαδή και μαζεύει κάποια βρωμιά και πιάνονται πάνω του τα ωφέλιμα βακτήρια. Συνηθίζουμε όμως, εφόσον έχουμε τη δυνατότητα, να διαχωρίζουμε τους ρόλους στα υλικά φιλτραρίσματος για διάφορους λόγους. Οπότε προσπάθησε να βάλεις όσο περισσότερο siporax μπορείς, χωρίς να το στουμπώσεις εννοείται! Δες πώς σε βολεύει καλύτερα να μοιράσεις το siporax με το κουτί, σε δίχτυ, χύμα, θα δεις τι σου κάνει πιο πολύ (συμβουλέψου και τις γνώμες και τις φωτογραφίες από το άλλο θέμα) και υπολόγισε ότι πρώτα το νερό θα πρέπει να περνάει από μηχανικό φιλτράρισμα. Για αυτό μπορείς να κόψεις το σφουγγάρι ώστε να έχει το μέγεθος που πρέπει και αν θέλεις από πάνω του βάλε και filter wool. Έτσι θα έχεις διαχωρισμένα τα υλικά σου, το filter wool όταν βρωμίζει θα το αλλάζεις και το σφουγγάρι θα μπορείς να το πλένεις καλά από τις βρωμιές, αφού θα είναι ένα σχετικά μικρό κομμάτι και δε θα έχεις πρόβλημα να χάσεις βιολογία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02391 seconds with 11 queries