Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Πως ξεκολλάμε κόλληση σιλικόνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54751)

popey 20-07-11 15:05

Πως ξεκολλάμε κόλληση σιλικόνης
 
Καλησπέρα σας.'Πριν 2 χρόνια αγόρασα ένα ενυδρείο από τα Carfoure και στο πίσω μέρος έχει κολλημένα κάποια κομμάτια από πλαστικό.Το κόλλημα έχει γίνει πιθανότατα με μαύρη σιλικόνη.Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα ξεκολλήσω?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 20-07-11 15:11

Με πετονια η χορδη κυθαρας,προηγουμενος με σεσουαρ ζεστανε λιγο το σημειο

gianniwpopi 20-07-11 15:13

και μετα τα υπολοιματα σιληκονης τα βγαζεις με ξυστρα τζαμιων και οινοπνευμα

Nick :D 20-07-11 15:14

Και εγώ το έχω πάρει από κει το δικό μου.. Δεν έχω ιδέα σε τι χρησιμεύουν αλλά δεν με ενοχλούν.. Πιθανότατα με ένα ζεσταμένο μαχαίρι ή κάτι τέτοιο μπορείς να τα βγάλεις!!

popey 20-07-11 15:21

Βασικά θέλω να τα βγάλω για να κάνω την πίσω μεριά του ενυδρείου μπροστινή.Η πρόσοψη του ενυδρείου έχει έντονες γρατσουνιές και μου χαλά δυστυχώς όλο το ενυδρείο.Αυτό που θέλω είναι να αφαιρέσω τα πίσω πλαστικά χωρίς να προξενήσω γρατσουνιές.Με μαχαίρι μάλλον θα κάνω χαρακιές...Αυτό με την πετονιά καλό μου ακούγεται.

ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ 20-07-11 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick :D (Μήνυμα 609299)
Και εγώ το έχω πάρει από κει το δικό μου.. Δεν έχω ιδέα σε τι χρησιμεύουν αλλά δεν με ενοχλούν.. Πιθανότατα με ένα ζεσταμένο μαχαίρι ή κάτι τέτοιο μπορείς να τα βγάλεις!!

Οχι με μαχαιρι και ζεστ-καυτο,μπορει να σπασει το γυαλι

xrusec13 20-07-11 23:09

Για αρχή με πετονιά για να αφαιρέσεις τα πλαστικά που λες, μετά χρησιμοποιείς μια ξύστρα τζαμιών για να αφαιρέσεις ότι σιλικόνη έχει μείνει και τέλος την θολούρα της σιλικόνης με ασετόν χωρίς λάδι! :P

dinoc 21-07-11 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από popey (Μήνυμα 609301)
Βασικά θέλω να τα βγάλω για να κάνω την πίσω μεριά του ενυδρείου μπροστινή.Η πρόσοψη του ενυδρείου έχει έντονες γρατσουνιές και μου χαλά δυστυχώς όλο το ενυδρείο.Αυτό που θέλω είναι να αφαιρέσω τα πίσω πλαστικά χωρίς να προξενήσω γρατσουνιές.Με μαχαίρι μάλλον θα κάνω χαρακιές...Αυτό με την πετονιά καλό μου ακούγεται.

δεν μπορείς απλά να γυρίσεις το ενυδρείο?

ippomas 21-07-11 08:17

Για να αφαιρεσουμε την σιλικονι απο μια επιφανεια χρησιμοποιουμαι κατι που να μπορει να την χαραξη χωρις να προκαλεσουμε γραμμες στο γυαλι.( μπορει ενα μαλακο κοπιδι, ενα ξυραφι, μια χορδη απο κιθαρα). Με υπομονη και απανωτες κινησεις θα κοπη σιγα σιγα σε βαθος και θα ξεκολληση το κομματι. Μετα για πληρη αφαιρεση των υπολυματων υπαρχει στο εμποριο ενα σπρευ αφαιρεσης σιλικονης το οποιο την μαλακωνη και με μια ξυστρα βγαινη εντελως. Διαφορετικα ασετον η καποιο διαλυτικο θα σε βοηθηση. Προσοχη στην ξυστρα να μην γινουν γραμμες στο τζαμι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01374 seconds with 11 queries