Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Ξεβαφουν τα χρυσοψαρα.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32837)

Ηλίας 15-06-09 21:00

Ξεβαφουν τα χρυσοψαρα....
 
Τα χρυσοψαρα που εχω εδω και εναμιση χρονο τις τελευταιες βδομαδες εχουν αρχισει να ξεβαφουν:?.
Ενα που ηταν ασπρο με καποιες κοκκινες βουλες εγεινε σιγα σιγα "ασπρο":smt104....
Ενα αλλο που ηταν ασπρο-κοκκινο εχει τελευταια ξεθοριασει....
εξηγειτε καπως αυτο;
μηπως δεν ταίζω καλα;

Blanch 15-06-09 22:42

To πιθανότερο είναι πως περνάνε την φάση της ενηλικίωσης και αλλάζουν χρώμα. Δεν είναι κάτι ασυνήθιστο.

Μήπως όμως παρατηρείς και κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς;

in the pond 16-06-09 06:53

Συμφωνώ με την Πρόεδρο, εντούτοις όμως μπορεί να παίξει μικρότερο ρόλο και η διατροφή. Σε αυτή την περίπτωση όμως θα έχουμε ατονία χρωμάτων και όχι αλλαγή π.χ. από κόκκινο σε λευκό και λοιποί συνδυασμοί.

Ηλίας 16-06-09 09:34

Μα κοντευουν να γηνουν ασπρα και ειναι κοτσαμ μαντραχαλοι:p

Blanch 16-06-09 12:36

Αν οι συνθήκες του νερού είναι σωστές, αν τα χρυσόψαρα δεν δείχνουν κάποιο άλλο σύμπτωμα που να προβληματίζει και η τροφή τους δεν είναι πολύ καιρό ανοιγμένη ώστε να έχουν χαθεί τα ωφέλιμα συστατικά, θα έχεις λευκούς ενήλικες μαντράχαλους. :p

in the pond 16-06-09 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 360807)
Μα κοντευουν να γηνουν ασπρα και ειναι κοτσαμ μαντραχαλοι:p

Ηλία, τα χρυσόψαρα αλλάζουν χρώματα κατά την διάρκεια της ενηλικίωσης τους. Αυτό μπορέι να κρατήσει αρκετά χρόνια.

Όταν λες μαντράχαλοι, πόσο μεγάλα ψάρια είναι? Την περίπτωση της τροφής την έχω αναφέρει γιατί μπορεί να είναι μια πολύ μικρή περίπτωση. Εντούτοις πιστεύω και εγώ ότι η σωστή σε αυτήν την περίπτωση είναι η Πρόεδρος.

Να μην σε αγχώνει το γεγονός, φτάνει να κρατάς τις παραμέτρους που αναφέρει πιο πάνω η φίλη Blanch. Από την στιγμή Ηλία, που είσαι εντάξει με αυτές, τότε όλα είναι φυσιολογικά.

Για πες μου, τί θερμοκρασία έχεις στο νερό αυτή τη στιγμή?
Μετρήσεις /χημεία του νερού έχεις?

Ηλίας 16-06-09 13:15

Αυτη την στιγμη ειναι 36-37 βαθμους...
Την διατηρω τετοια με ενα ανεμηστηρα που δουλευει 1 ωρα την μερα.
Δεν πιστευω να εχει και τοσο μεγαλο προβλημα η θερμοκρασια γιατι και στην φυση οι λιμνες δεν αγκιζουν τους +35

Γιώργος Κ 16-06-09 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 360853)
Αυτη την στιγμη ειναι 36-37 βαθμους...
Την διατηρω τετοια με ενα ανεμηστηρα που δουλευει 1 ωρα την μερα.
Δεν πιστευω να εχει και τοσο μεγαλο προβλημα η θερμοκρασια γιατι και στην φυση οι λιμνες δεν αγκιζουν τους +35

Ηλια ..... μηπως εννοεις 26-27 βαθμους??:confused::confused: 36 - 37 λιγο δυσκολο!!

Ηλίας 16-06-09 13:42

Πο πο ναι:p
πως μου ξεφηγε:)

Blanch 16-06-09 13:44

Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα με το 36αρι! :smt101 Από μετρήσεις αμμωνίας, νιτρωδών, νιτρικών πώς είσαι;

Ηλίας 16-06-09 14:00

Απο αμμονια εχω βαλει ενα καρτελακι μεσα και μου λεει "safe"(δεν εχει ληξει σιγουρα)

in the pond 16-06-09 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 360874)
Απο αμμονια εχω βαλει ενα καρτελακι μεσα και μου λεει "safe"(δεν εχει ληξει σιγουρα)

Ηλία, το καρτελάκι αυτό συνήθως δεν είναι απολύτως σύμφωνο με την πραγματικότητα. Τα υγρά τεστ είναι πιο σωστά και αξιόπιστα. Προσπάθησε να εφοδιαστείς με αυτά, τουλάχιστον για τις βασικές μετρήσεις, της αμμωνίας και των νιτρωδών.

Με θερμοκρασία νερού 37 βαθμούς, βάζεις και λίγο κρεμμυδάκι, μαϊντανό, αλατάκι και ζωμό και φτιάχνεις ψαρόσουπα.:p Αστείο μεν, αλλά πρέπει να παρακολουθείς την θερμοκρασία στα χρυσόψαρα, γιατί δεν ανέχονται τις υψηλές θερμοκρασίες.

Ηλίας 17-06-09 06:40

Τεστ αμμωνιας κ.α. βρηκα μετα απο καιρο 15 Ε το ενα....

Andros 19-06-09 17:16

2 Συνημμένο(α)
Ηλια δεν θα πω κατι επι του θεματος δες απλα τις φωτο πιο κατω πως ηταν πριν και πως ειναι τωρα........
Η αλλαγη αυτη σε διαστημα ενος χρονου οση και η ηλικια του ψαριου...

Πρωτη φωτο πριν...
δευτερη φωτο σημερα...

kwstas_original 19-06-09 17:59

δεν πιστευω να εχει πεσει νεφτι στο νερο:D:D:D(αστειευομαι)!!

Ηλίας 19-06-09 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 361431)
Ηλια δεν θα πω κατι επι του θεματος δες απλα τις φωτο πιο κατω πως ηταν πριν και πως ειναι τωρα........
Η αλλαγη αυτη σε διαστημα ενος χρονου οση και η ηλικια του ψαριου...

Πρωτη φωτο πριν...
δευτερη φωτο σημερα...

Τι να πω....
τελικα μπορει να ειναι και φυσικο:)
(αλλα δεν σου λενε και οι καταστηματαρχες οτι τελικα θα γινει και ασπρο:D)

in the pond 21-06-09 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας (Μήνυμα 361445)
Τι να πω....
τελικα μπορει να ειναι και φυσικο:)
(αλλα δεν σου λενε και οι καταστηματαρχες οτι τελικα θα γινει και ασπρο:D)

Κανένας δεν είναι σε θέση να προβλέψει τους τελικούς χρωματισμούς. Σε αυτό ρόλο παίζουν βέβαια και τα γονίδια, αλλά και πάλι κανένας δεν μπορεί να σου υποσχεθεί σταθερότητα χρωμάτων.

Στο παρελθόν είχα αγοράσει ένα μικρό υπέροχο χρυσοψαράκι. Από τη μέση και άνω ήταν μαύρο, ενώ το υπόλοιπο κατακόκκινο. Τώρα όμως έχω ένα πολύ κοινό κατακόκκινο χρυσόψαρο.;) Πού να' ξερα ο δόλιος?

Ηλίας 21-06-09 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 361587)
Κανένας δεν είναι σε θέση να προβλέψει τους τελικούς χρωματισμούς. Σε αυτό ρόλο παίζουν βέβαια και τα γονίδια, αλλά και πάλι κανένας δεν μπορεί να σου υποσχεθεί σταθερότητα χρωμάτων.

Στο παρελθόν είχα αγοράσει ένα μικρό υπέροχο χρυσοψαράκι. Από τη μέση και άνω ήταν μαύρο, ενώ το υπόλοιπο κατακόκκινο. Τώρα όμως έχω ένα πολύ κοινό κατακόκκινο χρυσόψαρο.;) Πού να' ξερα ο δόλιος?

:pχε...

Ηλίας 28-06-09 16:54

Δειτε πως εγινε
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...s-theo-051.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...theo-001-1.jpg

maikl 28-06-09 18:03

..απο Γαυρος->Παοκτσης...:D

Πάνος 28-06-09 19:52

μαλλον ψηφισε "λευκο" στις ευρωεκλογες...:smt033

in the pond 28-06-09 21:22

Βρε Ηλία, κάτι έτσι εννοούσα και εγώ που μιλούσα για το μαυροκόκκινο χρυσοψαράκι. Στην δική μου περίπτωση επεκτάθηκε το κόκκινο και στη δική σου το λευκό.

Όπως και να έχει, η λευκή έκδοση μου αρέσει πιο πολύ.;)

kapsok 12-02-10 03:01

o
 
Πόσα λίτρα είναι; Γιατί σαν να μου φαίνονται πολλά τα χρυσόψαρά σου...

Γιώργος Κ 12-02-10 03:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapsok (Μήνυμα 416229)
Πόσα λίτρα είναι; Γιατί σαν να μου φαίνονται πολλά τα χρυσόψαρά σου...

Εχει φτιαξει λιμνη ... λογικα τα εχει εκει!! ;)

kapsok 12-02-10 03:26

s
 
μα οι εικονες ειναι απο ενυδρεια

Γιώργος Κ 12-02-10 03:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapsok (Μήνυμα 416232)
μα οι εικονες ειναι απο ενυδρεια

Απο τον Ιουνιο ... :D Μετα .. μετακομοισαν (η θα μετακομοισουν) εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33905 ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02181 seconds with 11 queries