Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   κανεις απο βολο????? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15964)

Βασίλης Μαιόπουλος 06-03-07 20:45

κανεις απο βολο?????
 
θελω στρομενο νερο για ενυδρειο και υλικα απο φιλτρο.

PascM 06-03-07 21:07

Βασίλη θέλεις στρωμένο υλικό για το ενυδρείο σου από κάποιον που να μένει κοντά σου! Μην ανησυχείς σιγά σιγά θα μάθεις και εσύ όπως όλοι μας!!!


Υ.Γ. Κάποιος mod ας το μεταφέρει στην σωστή κατηγορία

KwstasV 06-03-07 21:43

Εγώ είμαι Βόλο.
Λοιπόν το ενυδρείο μου ελπίζω ότι έχει στρώσει. Ας μας πουν κάποιοι παλιότεροι πως θα μπορούσα να δώσω στο Βασίλη στρωμένο υλικό. Ας πούμε να αφαιρέσω κάποια μακαρόνια και να του τα δώσω; Και πόσα; Ή μήπως κάτι άλλο;
Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό με μακαρόνια στο κάτω μέρος, μπλε και πράσινο σφουγάρι παραπάνω, άνθρακα και υαλοβάμβακα. Α! πρόσφατα (πριν τρεις μέρες) έβαλα και τύρφη μπας και ρίξω λίγο το PH.

Ας μας δώσουν οδηγίες οι παλιότεροι για το τι να δώσω, πόσο και πως να μεταφερθεί και εδώ είμαστε...

netblues 06-03-07 22:11

Αν ο υαλοβαμβακας πανω πανω εχει βρωμισει ειναι οτι πρεπει να τον αντικαταστησεις και να δωσεις τον βρωμικο.
Η μεταφορα του γινεται μεσα σε μια σακουλα με λιγο νερο ενυδρειου.
Στιβωντας τον πολλες φορες στο νεο ενυδρειο, θα γινει το "μπολι"...

andreas K 06-03-07 22:52

...και τον ''καθαρο'' πλεον υαλοβαμβακα βαλτον για λιγες μερες στο φιλτρο που εχεις...

Βασίλης Μαιόπουλος 07-03-07 09:02

το (μπολι)τι ειναι?
εγω εχω υαλοβαμβακα μπλε σφουγγαρι κια siporax

netblues 07-03-07 09:16

Η λεξη μπόλι προέρχεται απο την δενδροκομία. Ειναι η διαδικασια που εμφυτευουμε ενα οργανισμο πανω σε ενα αλλο για να ξεκινησει να αναπτυσσεται.
Στη συγκεκριμενη περιπτωση μεταφερουμε ζωντανα βακτηριδια απο ενα ενυδρειο σε ενα νεο για να αναπτυχθουν και να καταναλωσουν την αμμωνια..

Βασίλης Μαιόπουλος 07-03-07 09:42

εγω αν αλαξω τον υαλοβαμβακα μου, με του kwstasV eimai καλιμενος?/???

PascM 07-03-07 11:01

Σε μεγάλο βαθμό είσαι καλυμμένος! Από εκεί και πέρα και μέχρι να αναπτυχθούν πλήρως οι αποικίες θα πρέπει να είσαι προσεκτικός και με τις αλλαγές και με το τάϊσμα και φυσικά να ελέγχεις τις παραμέτρους με τεστ!

Βασίλης Μαιόπουλος 07-03-07 12:15

ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΒΑΚΤΙΡΙΔΙΑ ΣΤΟ SIPORAX ΜΟΥ?

PascM 07-03-07 12:22

Ακριβώς! με τον τρόπο που σου περιγράψαν ποιο πάνω!

Βασίλης Μαιόπουλος 07-03-07 14:35

ΑΝ ΠΑΡΩ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΤΟΝ ΒΡΟΜΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΥ KWSTASV πρεπει να το στιψω να μπει η βρομια στο δικο μου ενυδρειο?η απλα να το βαλω στο φιλτρο στη θεση του δικου μου?

PascM 07-03-07 14:37

Βασίλη διάβαζε λίγο αυτά που σου γράφουμε! Στο έχουν ήδη εξηγήσει! :p

Βασίλης Μαιόπουλος 07-03-07 15:03

το ειδα αλλα λεω μπας και δεν καταλαβα και κανω καμια βλακια

steady 07-03-07 16:36

απλα στιψτον να βγει ολη η βρωμα να γινει καφε το νερο σου και μετα βαλτον στη θεση του δικου σου....το νερο οσο ποιο θολο τοσο καλυτερα μη σε ανυσηχησει.....:D

Βασίλης Μαιόπουλος 07-03-07 17:30

ευχαριστω για το ενδιαφερον

Βασίλης Μαιόπουλος 08-03-07 22:29

με τον κυριο κωστα βρεθικαμε και μου εδοσε τον υαλοβαμβακα και τον εβαλα.ποτε θα αρχισω να βλεπω αποτελεσματα?τον εβαλα πανω απο τα μακαρονια.

steady 08-03-07 22:36

κανε μετρησεις no2,no3,nh4 καθε μερα αμα σε κανα δυο μερες 3 το πολυ δεν εχεις ουτε no2 ουτε no3 και εχεις nh4 δεν επιασε αμα δεν εχεις αμμωνια και εχεις no2 η no3 αρχησε να στρωνει...κανε και πες μας...:D

KwstasV 08-03-07 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Μαιόπουλος (Μήνυμα 159812)
με τον κυριο κωστα βρεθικαμε και μου εδοσε τον υαλοβαμβακα και τον εβαλα.ποτε θα αρχισω να βλεπω αποτελεσματα?τον εβαλα πανω απο τα μακαρονια.

Αυτό το "κύριο Κώστα" με σκότωσε!!! θα το προτιμούσα σκέτο "Κώστα"...
καλή επιτυχία με το μπόλι και πάλι!!!

stav 09-03-07 08:02

Για να διατηρηθουν οι αποικιες βακτηριων που δημιουργηθηκαν με το μπολιασμα ριχνε ελαχιστη τροφη καθε μερα 'η βαλε ενα, δυο ψαρακια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02105 seconds with 11 queries