Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Θολό-Πράσινο νερό... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24528)

Vagos_46 20-04-08 23:57

Θολό-Πράσινο νερό...
 
Χαιρετώ, είμαι 'rookie' στο χόμπυ του ενυδρείου, οπότε συγχωρέστε μου τυχόν λάθη. :)

Εδώ και 1-2 μήνες το ενυδρείο του θείου μου είναι πολύ θολό και πράσινο.Τα ψάρια φαίνονται μόνο όταν είναι κοντά στο τζάμι!
Απευθύνθηκα στον μαγαζάτορα που αγοράζω ψάρια-εξοπλισμό και μου έδωσε ενα 'bio cleaner' της εταιρίας Sera. Δοκίμασα τη δοσολογία που μου είπε, αλλά εδω και ένα μήνα, τίποτα. Το ενυδρείο εξακολουθεί να είναι καταπράσινο!
Το ενυδρείο είναι 30 λίτρων, στους 25 βαθμούς και το φιλτράρισμα είναι επαρκές. Να τονίσω οτι λόγω δουλειάς, η λάμπα του ενυδρείου είναι αναμένη αρκετές ώρες.
Παρακαλώ τη βοηθειά σας...


Ευχαριστώ.

george 20-04-08 23:59

Kαλώς ήρθες.
Πόσα και τι ψάρια έχεις μέσα ;
Αλλαγές νερού κάνεις ;

Για την λάμπα...βάλε έναν χρονοδιακόπτη.

PascM 20-04-08 23:59

Οι ώρες της φωτοπεριόδου και πιθανόν το λάθος φάσμα σε συνδιασμό με πιθανόν ανεπαρκείς αλλαγές νερού έχουν δημιουργήσει την "αιωρούμενη πράσινη άλγη".

Αν το βλέπει και λίγο το φως του ήλιου φτάνει να γίνει όλο αυτό.
Βέβαια από την άλλη κάποιοι προσπαθούν να δημιουργήσουν πράσινο νερό για συγκεκριμένους λόγους.

Τι ψάρια φιλοξενεί το ενυδρείο?

Vagos_46 21-04-08 00:04

Σας ευχαριστώ για τις αστραπιαίες απαντήσεις! :)

Αλλαγή νερού έχουμε κάνεις 2 φορές απο τότε που παρουσιάστηκε το πρόβλημα.
Ψάρια έχει 4, 2 αγγελόψαρα,1 γκουράμι και έναν γλύφτη (δεν γνωρίζω την ακριβή ονομασία).

PascM 21-04-08 00:05

Υπερβολικά ψάρια σε τραγικά λίγα λίτρα με ανεπαρκείς αλλαγές νερού!
sorry δύσκολα τα πράγματα γενικότερα.

Εκτός και από το 30 λίτρων λείπει κανένα μηδενικό !?

Vagos_46 21-04-08 00:11

Ίσως με τα λίτρα κάνω λάθος. Το ενυδρείο το πήρε έτοιμο και αν κρίνω απο το δικό μου (60 λίτρα) τότε του θείου μου είναι κάπου στα 40-50.'Ασχετο, αλλά αν βοηθάει έχει κοίλο το μπροστά μέρος και ο μηχανισμός φιλτραρίσματος αλλάχθηκε με καλύτερο.

PascM 21-04-08 00:12

Και πάλι πολύ λίγα για τα ψάρια που έχετε μέσα, όπως επίσης και ανεπαρκείς οι αλλαγές.

Vagos_46 21-04-08 00:15

Χμμμ...
Έχετε να προτείνεται κάτι;

PascM 21-04-08 00:16

Δυο πράγματα!
1) Αφαιρείς ψάρια (μάλλον όλα και πας σε κάτι που να ταιριάζει με τα λίτρα)
2) Προσθέτεις ένα μηδενικό στα λίτρα και συνεχίζεις!

και αν θέλεις να βοηθηθείς με περισσότερες πληροφορίες δες εδώ : www.tsamisaquarium.gr

Vagos_46 21-04-08 00:23

Σημείωσα όλες τις παρατηρήσεις και θα δράσω αναλόγως!
Τώρα οτι και να πώ είναι λίγο.:) Σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις, είμαι ευγνώμων! Ευχαριστώ πολύ και για το link φαίνεται πολύ χρήσιμο.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 21-04-08 04:31

Kαλως ηρθες και καλο διαβασμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01584 seconds with 11 queries