Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα: Οι γαρίδες μου δεν γεννούν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37022)

dinos99 10-09-09 20:34

Θέματα: Οι γαρίδες μου δεν γεννούν
 
Σημείωση συντονιστικής ομάδας:
Το νήμα αυτό έχει επεξεργαστεί και είναι αποτέλεσμα συνένωσης παλαιότερων θεμάτων με παρόμοιο περιεχόμενο.



Kαλησπερα στην παρεα.λοιπον παιδια οι γαριδες μου σταμάτησαν να γεννανε!!!!!:(:(:(εχω να δω αυγομενη γαριδα πανω απο 1,5 μηνα...... οσες εχουν απομεινει γυρω στα 30 κομματια βαρια βαρια τα εχω μεταφερει σε ενα 60 λιτρο γεματο με μοςς και ταιζω καθημερινα λαχανικα.οπως ειναι φυσικο απο την στιγμη που δεν γεννανε ο αριθμος τους εχει μειωθει δραματικα....υπολογιζω οτι βρισκομαι το τελευταιο εξαμηνο σε ενα -40% σε σχεση με πριν οσον αφορα τον πληθυσμό τους!!!
Αξιζει να σημειωθει οτι τα γαριδακια μου δεν εχουν ανανεωθει με νεο ''αιμα'' εδω και 2 χρονια....μηπως οφειλεται εδω το ολο προβλημα?????

chemical mac 10-09-09 21:57

βρε παλιοpimp, τις ξεπάτωσες άχρηστε, τι ήθελες να κάνουν; :D :D :D
σοβαρά τώρα ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις με ένα δυο νέα κομμάτια μπας και γίνει τίποτα

dinos99 10-09-09 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 374244)
βρε παλιοpimp, τις ξεπάτωσες άχρηστε, τι ήθελες να κάνουν; :D :D :D
σοβαρά τώρα ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις με ένα δυο νέα κομμάτια μπας και γίνει τίποτα

τις ξεζούμισα.......:D:Dμε τις γαριδες που περασαν απο τα ενυδρεια μου ανετα εκανα σαγανακι......:smt020:smt020
θα βαλω σιγουρα νεα γαριδακια ανεξαρτητα αν φταιει αυτο.απλα δεν γουσταρα να δωσω χρηματα για να ξαναπαρω redcherry απο την στιγμη που ειχα τοσες πολλες στα ενυδρεια μου....λαθος μεγαλο.... :smt084

imichal 10-09-09 22:39

παρολο που καλη ειναι η ανανεωση με νεο αιμα καθε τοσο δεν νομιζω οτι ειναι απο αυτο.....
Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα χομπιστων που τις εχουν στο ενυδρειο τους αρκετο καρο χωις να εχει μειωθει ο αριθμος τους (το αντιθετο μαλιστα)
Αυτο που εγω εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν πλεον γινουν παρα πολλες σταθεροποιειται ο αριθμος και μικραινουν σε μεγεθος...Αν τις μετακινησεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο ξαναμεγαλωνουν....

dinos99 10-09-09 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 374256)
παρολο που καλη ειναι η ανανεωση με νεο αιμα καθε τοσο δεν νομιζω οτι ειναι απο αυτο.....
Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα χομπιστων που τις εχουν στο ενυδρειο τους αρκετο καρο χωις να εχει μειωθει ο αριθμος τους (το αντιθετο μαλιστα)
Αυτο που εγω εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν πλεον γινουν παρα πολλες σταθεροποιειται ο αριθμος και μικραινουν σε μεγεθος...Αν τις μετακινησεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο ξαναμεγαλωνουν....

σιγουρα δεν ειναι το μεγεθος του ενυδρειου....τις ειχα σε κοινωνικο 100 λιτρα και παλι ηταν λιγες για τα λιτρα.30-40 κομματια δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο για τα λιτρα αυτα.100% δεν φταιει αυτο φιλε μου.

Raven 11-09-09 01:19

Ντινο, κι ομως τελικα πιστευω κι εγω οτι δεν φταιει ο υβριδισμος (ισως λιγο) αλλα η χημεια του νερου και κυριως η διατροφη.
Το λεω με το εξης σκεπτικο: -αν οι γαριδες δεν εχουν τα απαραιτητα συστατικα για την δημιουργια κελυφους, σταματανε να μεγαλωνουν γιατι δεν εκδυονται.Για την γονιμοποιηση ομως ειναι απαραιτητη η εκδυση. Αν δεν εκδυονται,δεν γεννανε.
Μπορεις αν θες να εισαγεις νεο αιμα αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν θα διορθωθει το προβλημα.
Το πλεον απαραιτητο συστατικο ειναι το ασβεστιο, οχι ομως στην στηλη νερου, αλλα περισσοτερο στην διατροφη τους. Σε καποιο ξενο φορουμ διαβασα μια αναφορα σε καποιο πλακιδιο ασβεστιου το οποιο το βυθιζεις στο ενυδρειο και τρεφονται οι γαριδες. Επισης κυκλοφορουν αρκετα προιοντα απο ασιατες στο internet υπο μορφη tonic ειδικα για γαριδες καθως και τροφες ειδικα μελετημενες γι αυτες.Νομιζω η καλυτερη σειρα ειναι της Hikari.Aν θες σου βρισκω το link του τυπου που στελνει σε ολο τον κοσμο.

Εγω ξανα εκανα το πειραμα και πηρα 2 μικρες και αχρωμες ενηλικες cherry και τις εβαλα στο υφαλμυρο. Εναν μηνα μετα η διαφορα ειναι τεραστια...γινανε κατακοκκινες και μεγαλωσαν αισθητα.
-------------
Να υπενθυμισω οτι υπαρχει και αυτο το υπομνημα για οποιον θελει να διαβασει περισσοτερα για τις αναγκες των γαριδων.

dinos99 11-09-09 01:27

αλεξη τα ταιζω καροτο,αγγουρι,μαρουλι και 1-2 φορες την εβδομαδα tetrawafer mix που κανει για ολα τα αλγοφαγα.συνθηκες νερου δεν εχουν αλλαξει απο τοτε που μου χαριζαν ατελειωτες γεννες και αλλαγες νερου ειναι τακτικοτατες(καθε εβδομαδα 20-30%).εδω και δεκα μερουλες εχουν μπει σε 60λιτρο moss tank μονες τους και ταιζονται καθημερινα με οσα ανεφερα παραπανω αλλα καμια γαριδα με αυγα.Αν μπορεις στειλε το λινκ να δοκιμασουμε και καμια νεα τροφουλα:rolleyes::rolleyes:

Raven 11-09-09 01:34

Απο αυτη τη συζητηση...
......σε αυτο το link. Πρεπει ομως να εισαι γραμμενος στο the planted tank για να το δεις.
Ειναι αυτα τα προιοντα, η μαρκα λεγεται shirakura

dinos99 11-09-09 01:43

αλεξη αυτη εδω ειναι http://cgi.ebay.com/Shirakura-Food-S...d=p3286.c0.m14

dinos99 13-09-09 16:40

προς ενημερωση σημερα ειδα στο ξαφνικο 4 αυγομενες γαριδες:):),η μια εχει πρασινα αυγα (δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο:rolleyes::rolleyes:).η τοποθετηση τους στο μοςς τανκ(μονες τους) και η πλουσια σε λαχανικα διατροφη πρεπει να εκαναν την δουλεια:cool::cool:.

chemical mac 13-09-09 18:56

το πράσινο αυγό φίλε δεν....παρακολούθησε τες βέβαια και πες μας
Σε μένα πάντως μια που είχε πράσινα αυγά δεν έκανε τίποτα και μετά από λίγες μέρες την έκανε κι αυτή :rolleyes:

potami 18-01-10 19:14

οι γαριδες μου δεν γεννουν
 
βλεπω τις redchery μου γεματες αυγα αλλα δεν βλεπω κανενα νεογεννητο
μετα απο καποιες μερες οι κοιλιες αδειαζουν
στο συγκεκριμενο ενυδρειο εχω 2 θηλυκες και δυο αρσενικες , καθως και ενα ζευγαρι εντλερς και τρια απλ σνειλς


υπαρχει περιπτωση να μην ειναι γονιμοποιημενα;

υπαρχει περιπτωση να τα τρωνε τα ψαρια η τα σαλιγγαρια;

peterv 18-01-10 19:28

Σίγουρα τα αυγά τα τρώνε τα endlers έχω και εγώ Amano με endlers και τα μωρά είναι εξαίρετη τροφή για τα ψάρια σου !!!!!!

Αν θες γεννητούρια μάλλον θα πρέπει να βάλεις τις γαρίδες σου αλλού.

Kotsos 18-01-10 19:42

Απ όσο ξέρω τα γαριδάκια δεν κινδυνεύουν από τα εντλερ...

Όσο για τις αμάνο γεννούν σε υφάλμυρο, οπότε μάλλον αυτός είναι ο λόγος και όχι τα εντλερ;)

Γιώργος Κ 18-01-10 20:11

Εγω εχω δει εντλερακια ... να αποκεφαλιζουν νεκρη red cherry (μεγαλη) ... μετα γλυκαθηκαν και ... :smt117τις κυνηγουσαν ... με καρτερι!! :smt120

kalaxan 18-01-10 20:49

Από γκαπάκια και πλάτυ σε ενυδρείο με κρυψώνες κινδυνεύουν?

Rigel 19-01-10 00:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalaxan (Μήνυμα 406617)
Από γκαπάκια και πλάτυ σε ενυδρείο με κρυψώνες κινδυνεύουν?

Στο δικό μου πάντως κινδυνεψαν και παρακινδύνεψαν...

peterv 19-01-10 08:56

βλέπω και εγώ τις γαρίδες έγκυες ανά τακτά χρονικά διαστήματα και μετά κανονικές.
Τα μικρά μετά βέβαια πουθενά.

Όντως μπορεί και οι συνθήκες να μην τα ευνοούν για να επιβιώσουν τα μικρά, από ότι ξέρω οι amano δύσκολα θα αναπαραχθούν, οι red chery πάλι πιο εύκολα.

Σίγουρα όμως είτε μπορεί να επιβιώσει ο γόνος είτε όχι για τα endlers και τα guppys είναι μεζές. Εκτός και αν έχει μέρη για να κρυφτεί, αλλά δύσκολα θα επιβιώσει είτε από συνθήκες νερού είτα από το κυνήγι των ψαριών.

Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και κατεψυγμένη τέτοια τροφή που αγοράζουμε για να ταΐζουμε τα ψάρια........

Ένας λόγος που έβαλα amano αντί gia red cherry στο ενυδρείο ήταν ακριβώς ο φόβος μην τις πειράξουν λόγο μεγέθους τα συγκεκριμένα ψάρια. Αλλά εγώ δεν θέλω αναπαραγωγή, θέλω να τρώνε τα υπολείμματα στον βυθό μου μόνο.

Seleykos αν θές αναπαραγωγή red chery βάλε μερικές μόνες τους σε ένα μικρό φυτεμένο ενυδρείο και με τις κατάλληλες συνθήκες νερού θα δείς ΠΟΛΛΕΣ αναπαραγωγές.

lingistis 19-01-10 10:30

Τα δικά μου τα Endlers είναι μαζί με Red cherry. Σε ένα μικρό (25 λίτρα)πικνοφυτεμένο (με πολύ εύκολα φυτά) ενυδρείο όπου η μια γωνία έχει διαμορφωθεί ως "κρυψώνα" κατάφεραν από τα αρχικά 6 Endlers και 6 Red Cherry να δημιουργηθούν ολόκληρες αποικίες πάνω από 40 ατόμων μέσα σε λίγες εβδομάδες (πολύ τακτικές αλλαγές νερού κατά 20%)!!! Ότι ψωφάει εκεί μέσα "τρώγεται" :D αν και ταϊζονται περίπου 3 φορές την ημέρα από πολύ λίγο. Ανά πάσα στιγμή υπάρχουν Endlers και Red Cherry όλων των ηλικιών. Το ξεκίνησα ως σύντομο πείραμμα αλλά μας άρεσε (της κόρης και εμού :smt052) και κρατίσαμε "το ποτάμι μας" ενεργώ... βέβαια συσχά συχνά μεταφέρονται πλέον Endlers και Red Cherry σε άλλα ενυδρεία (δικά μας και ξένα!!!).

Δηλαδή νομίζω πως αν υπάρχουν σημεία να χωθούν τα μικρά Red cherry και να κρυφτούν τις πρώτες εβδομάδες σίγουρα θα αυξηθούν σε αριθμούς.

Alex_Salonica 19-01-10 11:29

Μερικές φορές θέλει απλώς στρώσιμο ο βυθός και αρχίζουν να γεννάν μετά από 2 με 3 μήνες αφού έχει στηθεί το ενυδρείο.

potami 19-01-10 13:59

αν τις τρωνε τα εντλερς δεν εχω πιθανοτητα αναπαραγωγης, το ενυδρειο μου δεν εχει καμια κρυψωνα στην ουσια. (τζαβα μος και φυτα αλλα μπαινουν τα εντλερς ανετα μεσα)
Θα βγαλω απο μεσα τα εντλερς και θα δω
Θενκς για τις απαντησεις

(οι λαβρες Αμανο εχω διαβασει οτι δεν επιβιωνουν σε γλυκο)

potami 25-01-10 18:31

ενημερωση

εμφανιστηκαν μικρες γαριδες χωρις να εχω κανει τιποτε

μετρησα 4 σιγουρα :D

Χριστόφορος Μίχας 25-01-10 19:33

Και εγώ έχω δεί κατά καιρούς μωρά γαριδάκια (είχα bee) αλλα μετά εξαφανίζονταν. Δεν είχα καθόλου ψάρια τότε με τις γαρίδες. Αναρωτήθηκα τι φταιει, ειδικά όταν και οι τσέρυ μου δεν φαίνονταν ούτε κάν έγγυες.
Ελπίζω τα δικά σου να μεγαλώσουν και πές μας τί τροφή τους δίνεις σε αυτή τη φάση.

potami 25-01-10 19:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 409234)
Και εγώ έχω δεί κατά καιρούς μωρά γαριδάκια (είχα bee) αλλα μετά εξαφανίζονταν. Δεν είχα καθόλου ψάρια τότε με τις γαρίδες. Αναρωτήθηκα τι φταιει, ειδικά όταν και οι τσέρυ μου δεν φαίνονταν ούτε κάν έγγυες.
Ελπίζω τα δικά σου να μεγαλώσουν και πές μας τί τροφή τους δίνεις σε αυτή τη φάση.

ολες τις κοινες τροφες , τις τριβω να γινουν σκονη
εχω μεσα και γεννες endlers και ταιζα σκονη ηδη

xaris1974 07-12-10 16:33

Red cherry?
 
Καλησπερα εδω και 2μηνες τρεχει ενα 40λιτρο με 6 Red cherry παρατηρησα οτι ειναι γεματεσ αυγα αλλα δεν τα κατεβαζουν .Ερωτηση κρισεως
Για να τα κατεβασουν στην κοιλια θα πρεπει να υπαρχει αρσενικη γαριδα στο ενυδρειο η θα τα κατεβασουν και απλα δεν θα τα γονιμοποιησουν ?
Αν ισχυει το πρωτο μαλλον ειμαι γκαντεμης απο τισ 6 καμμια αρσενικη?
Υ.Γ Ολες οι μετρησεισ του ενυδρειου ειναι ΟΚ!!!

mikeruless 07-12-10 16:40

Oι γαριδες σου εχουν ολες το ιδιο μεγεθος?

xaris1974 07-12-10 16:43

Ναι σχεδον ιδιες

mikeruless 07-12-10 16:48

Ε τοτε ναι εισαι γκαντεμης.....βρες απο καποιο παιδι εδω μεσα 1-2 αρσενικες και θα εισαι μια χαρα

mikeruless 07-12-10 17:17

Βασικα το γκαντεμης ειναι σχετικο,αν διαλεχτικαν οι γαριδουλες με το σκεπτικο,παρε τις μεγαλες κοκκινες και ασε τις μικροτερες που δεν εχουν τοσο χρωμα τοτε απλα διαλεχτηκαν με λαθος κρητιρια........αν παλι διαλεχτηκαν στην τυχη τοτε ξεχνα γενικα το καζινο σου ετυχε το 1.8% βαση πιθανοτητων να την πατησεις και την πατησες

xaris1974 07-12-10 21:39

Εχεις δικιο μολις τις διαλεγα φοβομουν μηπως δεν υπαρχει καμμια θηλυκια αλλα δες τωρα!!!!
Τελος παντων ελπιζω στην νεα μου επιλογη να υπαρχει και κανενας αντρασ γιατι θα σκασουν εχουν κανει κατι σελες ...σαν σαμαρια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02650 seconds with 11 queries