Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ντροπαλά λαμπίντο σε νέο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66966)

nikmix 28-11-12 11:49

Ντροπαλά λαμπίντο σε νέο ενυδρείο
 
Είμαι αρχάριος στον κόσμο των ενυδρείων,έχω περίπου 2 μήνες που ασχολούμαι και μετά από πολύ διάβασμα στα φόρουμ και διάφορες περιπέτειες,έχω στήσει με την κοπέλα μου ένα ωραίο 240lt με πρόθεση να μπουν αφρικάνες.Το στρώσιμο του ενυδρείου έγινε (με αμμωνία κ μπόλι) και όταν όλες οι τιμές μου έγιναν σωστές πριν 5 μέρες πήρα από ένα χομπίστα 5 λαμπίντο γύρω στα 3-4 εκ το καθένα.

Η μεταφορά τους έγινε ομαλά,μπήκαν στο ενυδρείο βράδυ χωρίς φώτα με προσαρμογή και μόλις μπήκαν άρχισαν να κολυμπάνε σε όλο το μήκος και πλάτος σαν να το εξερευνούν από πάνω ως κάτω.Από την επόμενη μέρα το πρωί τα ψαράκια είναι πολύ ντροπαλά,βγαίνουν μόνο λίγο και μόλις αντιληφθούν την παραμικρή κίνηση στο περιβάλλον εξαφανίζονται φοβισμένα.Έχουν όρεξη για φαγητό και μόνο τότε λίγο ξεμυτίζουν,αλλά πάντα πολύ επιφυλακτικά και με τάση για φυγή πίσω από τις πέτρες.Οι τιμές μου στο νερό παραμένουν καλές.

Η ερώτησή μου είναι αν είναι φυσιολογικό μετά από 5 μέρες να μην έχουν διαφορά στη ντροπαλή-φοβισμένη συμπεριφορά τους προς το καλύτερο και αν μπορώ να κάνω κάτι εγώ για αυτό.

Υπομονή υπάρχει,αρκεί να ξέρω ότι είναι κάτι φυσιολογικό και όχι πρόβλημα.Τα φώτα σας...

genecr 28-11-12 12:31

είναι πολύ νωρίς φίλε μου, δώστους το χρόνο τους να προσαρμοστούν.

gsklaven 28-11-12 12:38

Γεια σου nikmix, αν οι μετρήσεις όπως λες είναι καλές τότε είναι φυσιολογική συμπεριφορά. Θέλουν και αυτά τον χρόνο τους να συνηθίσουν το νέο τους σπιτικό και ότι έχουν όρεξη για τροφή είναι καλό σημάδι. Φτάξτους αρκετές κρυψώνες για να μπορούν να κρύβονται και να μην στρεσσάρονται και να έχεις σταθερή φωτοπερίοδο, δηλαδή να ανάβεις τος φώς σε σταθερές ώρες και διάρκεια.

nikmix 28-11-12 12:54

Έχουν κρυψώνες και σταθερή φωτοπερίοδο με χρονοδιακόπτη.Απλά δεν έχω εμπειρία από άλλα ψαράκια και δεν ήξερα αν είναι φυσιολογική η συμπεριφορά.
Αναμονή και παρατήρηση λοιπόν....

tsag 28-11-12 17:50

παντως τα λαμπιντο δεν ειναι γενικα ντροπαλα ψαρια. καθε αλλο. ειναι ιδιατερα κινητικα και πειραχτηρια.:p

nikmix 28-11-12 18:54

Ωραία,αυτό θέλω να δω κι εγώ,ζωντανά,ζωηρά ψάρια,όχι φοβισμένα...

tsag 28-11-12 19:46

μηπως ηταν φοβισμενα πριν τα παρεις ?

nikmix 28-11-12 22:42

Δεν ήταν φοβισμένα,μια χαρά έδειχναν...

nikmix 29-11-12 16:13

2 Συνημμένο(α)
Είχαμε κάποιες ομαδικές εμφανίσεις σήμερα... :p

stelios816 29-11-12 16:19

θα επρεπε να εχεις αμμο κατω φιλε μου δεν αρεσκονται στο χαλικι η μπουνες.

nikmix 29-11-12 16:23

Θα αλλαχτεί εν καιρώ φίλε μου...

genecr 29-11-12 16:44

να τα χαίρεσαι :)
σωστή η παρατήρηση για την άμμο
πρέπει να τα έχουν ακόμα λίγο χαμένα γιατί στις φώτο συμπεριφέρονται σαν κοπαδόψαρα :D

nikmix 29-11-12 17:25

Ναι,το κοπάδιασμα είναι σχεδόν ο μόνος τρόπος που ξεμυτίζουν από τις πέτρες,σπάνια βολτάρουν σε ομάδες των 2-3 ή μεμονωμένα.

Πάντως δεν ξέρω,ίσως να διαβάζουν και αυτά το φόρουμ (!!) και σήμερα βλέπω μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο στη συμπεριφορά τους...

NikosLrs13 12-01-13 14:04

Φιλε μου και γω το ιδιο θεμα ειχα με τα δικα μου λαμπιντο... μονο που τα δικα μου οταν τα πηρα απο χομπιστα, ηταν 30 ημερων... τον πρωτο καιρο ουτε που τα βλεπα... αλλα μετα απο κανα 2 εβδομαδες ηταν ολη την ωρα εξω και βολταραν.
Τωρα πια ειναι 11 μηνων και περιμενω το καλοκαιρι για να τα μετακομισω σε μεγαλυτερο ενυδρειο...

Οποτε φιλε μου μην ανησυχεις θα σε συνηθισουν με τον καιρο!!!! :):):)

nikmix 13-01-13 12:12

Φίλε και στο δικό μου ενυδρείο έχει αλλάξει η κατάσταση,δεν υπάρχουν πλέον ντροπές,ίσα ίσα έχουμε ήδη και τσαμπουκάδες.Και όταν περνάω δίπλα από το ενυδρείο και νομίζουν ότι είναι ώρα για φαγητό,κοντεύουν να πεταχτούν έξω από το νερό...Όλα καλά λοιπόν...

tsag 14-01-13 22:49

απο γεννες πως πας?

nikmix 14-01-13 23:43

Τα ψαράκια τα έχω λιγότερο από 2 μήνες,ακόμα δεν έχω γέννες.Δεν βιαζόμαστε...

ΜΙΜΗΣ 15-01-13 13:23

πολυ ομορφα τα λαμπιδακια σου φιλε μου
και το ενυδρειο σου φαινεται ωραιο η πετρες σου μαρεσουν πολυ.
βαλε μια ολοκληρη φωτο αν θες να το θαυμασουμε.
καλες γεννες...

tsag 17-01-13 00:26

ποσα αρσενικα ειναι ?

ΜΙΜΗΣ 17-01-13 10:05

σε 3-4 εκατοστα ψαρι δυσκολα ξεχωριζεις φυλο σαυτα τα ψαρια
πρεπει πρωτα να δεις κυνηγητα συμπεριφορες και μπουκωματα για να καταλαβεις τι παιζει.
μερικες φορες το αρσενικα ειναι πιο μεγαλα και εχουν περισοτερο μαυρο
αλλα αυτο δεν ειναι στανταρ απλως μια ενδειξη...

tsag 17-01-13 18:22

τα αρσενικα εχουν μαυρα κατω πτερυγια

ΜΙΜΗΣ 18-01-13 09:25

Και πανω και κατω
αλλα και πολλα θηλυκα επισης
χε χε χε...

savvasko 18-01-13 09:40

καλημερα και απο μενα!!!τα αρσενικα εχουν πολυ εντονα μαυρα πτερυγια τα θυλικα ειναι λιγο πιο αχνο το μαυρο στα πτερυγια και θα ελεγα λιγο πιο μικρα απο τα αρσενικα σε μεγεθος

ΜΙΜΗΣ 18-01-13 10:04

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από savvasko (Μήνυμα 727380)
καλημερα και απο μενα!!!τα αρσενικα εχουν πολυ εντονα μαυρα πτερυγια τα θυλικα ειναι λιγο πιο αχνο το μαυρο στα πτερυγια και θα ελεγα λιγο πιο μικρα απο τα αρσενικα σε μεγεθος




ναι αλλα δεν ειναι στανταρ γιατι εχει θηλυκα που ειναι πιο βαρβατα
και πιο μαυρα και απο αρσενικα

στις παρακατω φωτο αν δεν ειχαν το μπουκωμα ποιος θα
καταλαβαινε οτι ειναι θηλυκα?

Κλεόβουλος 18-01-13 10:11

Έχει δίκιο ο Μίμης ;)

ΜΙΜΗΣ 18-01-13 11:29

επισης να προσθεσω απο δικη μου εμπειρια οτι
ενα ψαρι 7-8εκ που για ενα χρονο ηταν κατακιτρινο το ειχα για θηλυκο μου βγηκε τελικα
αρσενικο και δεν το πιστευα.
τα ψαρια αυτα εχουν την ικανοτητα να αλλαζουν χρωματα αναλογα
με τις συνθηκες.
πχ αν υπαρχη κυριαρχο αρσενικο το δευτερο αρσενικο θα κανει την παπια
θα χασει εντελως τα μαυρα χρωματα του και θα το παιζει θηλυκο-αδιαφορο
για να μην τραβαει την προσοχη και τρωει ξυλο.
αυτα απο μενα.

επισης οταν ειναι στρεσσαρισμενα χανουν τα χρωματα τους
γιαυτο ειναι δυσκολο σχεδον ακατορθωτο
να αγορασεις ψαρια απο πετ σοπ και να σου πουν πιο ειναι πιο.

nikmix 19-01-13 01:21

Δεν μπορώ να ξέρω ακόμα τα φύλα γιατί δεν έχω ακόμα μπουκώματα.Από φάπες πάντως έχουν ξεκινήσει κάποιες ψιλές...
Το στήσιμό μου είναι προσωρινό μέχρι να μπορέσω να πάω καμια βόλτα από Χαλκιδική μεριά να φορτώσω επιπλέον πέτρες και μπόλικη άμμο.Τότε που θα είναι και πιο σωστό το ενυδρείο θα το παρουσιάσω...

tsag 19-01-13 19:44

ενα απο τα αρσενικα δεν την παλεψε σημερα , μετα απο ξυλο απο τα υπολοιπα ειδε τα ραδικια αναποδα :mad:

nikmix 20-01-13 01:32

Κρίμα...Τι αναλογία έχεις από αρσενικά-θηλυκά?

tsag 20-01-13 15:09

6 αρσενικα 3 θυληκα (λογικα ). ο αρσενικος που γκαστρωσε την μια θυληκια εγινε κοκκινο πανι για τα αλλα αρσενικα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02064 seconds with 11 queries