Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39635)

posidwnas 15-04-10 06:28

ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
 
Ψάχνωντας στο νετ είδα κάποιους που έχουν κάνει ξύλινο ενυδρείο και μόνο το μπροστά να είναι τζάμι και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα.
Και επειδή μου περισσεύει η παλιά μου μπασοκούτα που είχα στο αμάξι και φιλοξενούσε 2 12ιντσα ηχεία :D λέω να την μετατρέψω σε ενυδρείο ( παλιόπαιδα μου κολήσατε το μικρόβιο και δεν μου φτάνει 1).

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο?
Τη μπογιά να χρησιμοποιήσω για να το βάψω εσωτερικά για να μην υπάρξει πρόβλημα?

in the pond 15-04-10 07:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από posidwnas (Μήνυμα 436186)
Ψάχνωντας στο νετ είδα κάποιους που έχουν κάνει ξύλινο ενυδρείο και μόνο το μπροστά να είναι τζάμι και μου άρεσε πολύ σαν ιδέα.
Και επειδή μου περισσεύει η παλιά μου μπασοκούτα που είχα στο αμάξι και φιλοξενούσε 2 12ιντσα ηχεία :D λέω να την μετατρέψω σε ενυδρείο ( παλιόπαιδα μου κολήσατε το μικρόβιο και δεν μου φτάνει 1).

Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο?
Τη μπογιά να χρησιμοποιήσω για να το βάψω εσωτερικά για να μην υπάρξει πρόβλημα?

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο? Προς τί? Είσαι σίγουρος ότι η συγκεκριμένη κούτα έχει την δύναμη να υποστηρίξει κάτι τέτοιο? Με τί υλικό (ξύλο) είναι φτιαγμένη? Από ότι τουλάχιστον εγώ γνωρίζω από κάτι ανάλογο εδώ στην Κύπρο, οι κούτες αυτές δεν χαρακτηρίζονται από την ποιότητα κατασκευής και υλικού τους.

Απλά θα ήθελα να σου πω ότι εσσωτερικά του κουτιού θα πρέπει να εφαρμωστεί ένα καινούριο ενυδρείο που φυσικά θα πρέπει να μετρήσεις και να σου κόψει ο τζαμάς τα ανάλογα κομμάτια γυαλί, τα οποία αργότερα εσύ θα κολλήσεις με σιλικόνη. Εννοείται ότι θα βάλεις και τις ανάλογες κόντρες.

Το νερό και τα ψάρια βέβαια δεν θα έχουν καμία απολύτως επαφή με το ξύλο και την βαφή του.

posidwnas 15-04-10 07:55

Η κούτα είναι από 18αρι MDF και είναι περίπου στα 95L. ( 86,5*31*35)

Κόντρες σε τζάμια δεν νομίζω να χρειάζεται, και 3αρι τζάμι να χρησιμοποιήσω αφού υπάρχει το ξύλο περιμετρικά να στηρίζει το τζάμι και μπροστά υπάρχει πάλι ξύλο με ορθογώνια τρύπα σαν φινιστρίνι .

Απλά έλεγα μήπως μπορεί να χρησιμποιηθεί κάποιο μονωτικό ή μπογιά αντί για γυαλί

oko 15-04-10 07:59

Φιλε μου κανε μια αναζητηση για αυτο που πας να κανεις. Το ειχα ψαξει κι εγω αυτο το θεμα. Το ενυδρειο που λες γινεται μονο απο μπετοφορμ και δεν υπαρχει προσθετο ενυδρειο μεσα.Καλα λες οτι μονο η προσοψη ειναι γυαλι δες εδω: http://www.malawicichlidhomepage.com...nk_greek1.html
Υ.Γ να σαι καλα με αυτο το μυνημα εβγαλα αυτο το junior member που μου την εσπαγε.

in the pond 15-04-10 08:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από posidwnas (Μήνυμα 436196)
Η κούτα είναι από 18αρι MDF και είναι περίπου στα 95L. ( 86,5*31*35)

Κόντρες σε τζάμια δεν νομίζω να χρειάζεται, και 3αρι τζάμι να χρησιμοποιήσω αφού υπάρχει το ξύλο περιμετρικά να στηρίζει το τζάμι και μπροστά υπάρχει πάλι ξύλο με ορθογώνια τρύπα σαν φινιστρίνι .

Απλά έλεγα μήπως μπορεί να χρησιμποιηθεί κάποιο μονωτικό ή μπογιά αντί για γυαλί

MDF Άσε καλύτερα Ποσειδώνα μου.... Υπάρχουν πολύ καλύτερα (εμφανισιακά) πράγματα να κάνεις. Για να δείξει οπτικά το εν λόγω ξύλο, θα πρέπει να το βάψεις λάκα (λακαριστό) στο χρώμα που θέλεις, πράγμα που είναι εντελώς ντεμοντέ σήμερα.

Τίποτε δεν θα σου εγκυηθεί αυτό που σκέφτεσαι. Με τί θα μονώσεις ένα ξύλο, για χρήση του σε βάθος χρόνου?

posidwnas 15-04-10 09:26

εξωτερικά ακόμα δεν το σκεφτηκα και δεν ειναι άμεσης προτεραιότητας, το εσωτερικό με καίει πιο πολύ
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oko (Μήνυμα 436201)
Φιλε μου κανε μια αναζητηση για αυτο που πας να κανεις. Το ειχα ψαξει κι εγω αυτο το θεμα. Το ενυδρειο που λες γινεται μονο απο μπετοφορμ και δεν υπαρχει προσθετο ενυδρειο μεσα.Καλα λες οτι μονο η προσοψη ειναι γυαλι δες εδω: http://www.malawicichlidhomepage.com...nk_greek1.html
Υ.Γ να σαι καλα με αυτο το μυνημα εβγαλα αυτο το junior member που μου την εσπαγε.

Ευχαριστώ για το λινκ φίλε μου

Απλά έγω την έχω έτοιμη την κούτα και δεν σκοπεύω να αγοράσω άλλο ξύλο οπότε πρέπει να βρω πως θα την επενδύσω εσωτερικά

Tolis 15-04-10 10:24

Μπορεις να δεις και στο τευχος 2 του περιοδικου Ενυδρειο, http://www.aquarist.gr/magazine/magazine.htm ενα αναλυτικοτατο αρθρο για το πως κατασκευαζονται.

Το να κανεις ουδετερη επιφανεια το mdf θελει κοπο (μιγμα ρητινων πολυεστερα), και πρεπει ετσι κι αλλιως να διαλυθει για να στεγανοποιηθουν οι ενωσεις, κατα τη γνωμη μου δεν αξιζει τον κοπο.

Γιώργος Κ 15-04-10 10:30

Πολλοι που ηξερα στο παρελθον ... οσο και προσεχτικα ειχαν στεγανοποιησει τις κολλησεις κατεληξαν με πλυμμυρα και προβληματα!

Δεν αξιζει τον κοπο ουτε για μενα! ;)

Παράθεση:

το junior member που μου την εσπαγε
Αυτα δε τα προσεχει κανεις! Ειναι σημαντικο που εισαι active member και ολοι ειμαστε ιδιοι!! :smt023

Tolis 15-04-10 10:40

Το ξυλινο ενυδρειο απο betoform αξιζει μια χαρα τον κοπο, εχει πολλα πλεονεκτηματα, και οικονομικα (οσο πιο μεγαλο τοσο πιο φτηνο) και ενεργειακα και αισθητικα, και ξερω πολυ κοσμο (εμου συμπεριλαμβανομενου) που τα τρεχει χρονια χωρις κανενα προβλημα διαρροης. Απλα πρεπει να γινει σωστα και με συγκεκριμενο ξυλο.
Η προσπαθεια με το mdf δεν αξιζει τον κοπο, διευκρινιζω.

oko 15-04-10 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 436231)
Αυτα δε τα προσεχει κανεις! Ειναι σημαντικο που εισαι active member και ολοι ειμαστε ιδιοι!! :smt023

Σ` ευχαριστω Γιωργο το ξερω αυτο, ειμαι σε μια ωραια κοινοτητα εδω. Απλα το ειπα για εμενα 41 και junior δεν μου καθεται εχω κανει τοσο κοπο να τα αποκτησω(41)!

in the pond 16-04-10 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oko (Μήνυμα 436236)
Σ` ευχαριστω Γιωργο το ξερω αυτο, ειμαι σε μια ωραια κοινοτητα εδω. Απλα το ειπα για εμενα 41 και junior δεν μου καθεται εχω κανει τοσο κοπο να τα αποκτησω(41)!

Μη νομίζεις! και εμείς εκεί κοντά είμαστε (ηλικιακά). Απλά στον χώρο που μπήκαμε, ακόμα και στα γεράματά μας πάλι junior θα είμαστε γιατί έχουμε πολλά να μάθουμε και να δούμε ακόμα...

Αλήθεια ρε παιδιά, σας πέρασε από το μυαλό αν θα συνεχίζουμε αυτή μας την δραστηριότητα και στα γεράματα μας? Τώρα που το ξανασκέφτομαι πλάκα θα' χει...:D:D:D

posidwnas 16-04-10 10:08

Εχει χρησιμοποιήσει κανένας μπογιά που είναι για δεξαμενές κλπ?

Πάνος 16-04-10 11:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 436608)
Αλήθεια ρε παιδιά, σας πέρασε από το μυαλό αν θα συνεχίζουμε αυτή μας την δραστηριότητα και στα γεράματα μας? Τώρα που το ξανασκέφτομαι πλάκα θα' χει...:D:D:D

σας προσκαλουμε στο 134ο "tea-party" των ενυδρειοφιλων του g.a.b.
η εκδηλωση θα λαβει χωρα στο 3ο Κ.Α.Π.Η Αμαρουσιου και εκτος απο εκλεκτο τσαι και βουτηματα (χωρις ζαχαρη) θα σας περιμενουν και δωρακια εκπληξη..οπως...ουροκαθετηρες, καινουριες μασελες, fleet enema (οχι για ενυδρειακη αλλα για ανθρωπινη χρηση) και ο σουπερ τυχερος θα κερδισει ενα "Π". επισης ως γνωστες του κοσμου των ψαριων θα μπορεσετε να δειτε μετα απο ευγενικη παραχωρηση του μουσειου φυσικης ιστοριας και την φωτογραφια του τελευταιου εναπομεινοντος ψαριου της μεσογειου.

ε ρε γλεντια.... :D:D

in the pond 16-04-10 14:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από posidwnas (Μήνυμα 436632)
Εχει χρησιμοποιήσει κανένας μπογιά που είναι για δεξαμενές κλπ?

Εννοείς πάνω στο MDF?
Από ότι γνωρίζω υπάρχουν και ελαστικές και μπογιές με ίνες υαλοβάμβακα. Δεν γνωρίζω όμως αν είναι σωστό οι συγκεκριμένες να χρησιμοποιηθούν πάνω σε ξύλο, αν και δεν το νομίζω.

posidwnas 06-05-10 11:43

Τελικά εσωτερικά θα μπεί γυαλί 3mm .
Εξωτερικά μάλλον θα βαφτεί με μαύρη λαδομπογιά ή βερνίκι θαλάσσης.
το ΣΚ έχουμε εργασίες :D

Μαύρη άμμο ή πολύ ψιλό χαλίκι ξέρει κανένας που μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη?

lion 06-05-10 11:51

Στην PanGea.

posidwnas 06-05-10 12:01

ευχαριστώ ;)

douran_p 06-05-10 17:12

οταν τελειωσεις να ανεβασεις φωτο να δουμε το αποτελεσμα......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02932 seconds with 11 queries