Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Απορίες εξοπλισμού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66541)

Malawi Lover 12-11-12 18:48

Απορίες εξοπλισμού
 
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Θελω να κανω μια "ανασκώπηση" του εξοπλιμού για να δω αν χρειάζομαι κάπου "αναβάθμιση" ή "επισκευή"! Παρακαλω, να απαντησουν μονο οι έμπειροι επι του θεματος!

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων!

Λοιπόν:

Το ενυδρείο ειναι high tech φυτεμένο (60 λίτρα) με γκάπυ (2 αρσενικά και 6 θήλυκα), γαρίδες red cherry και σαλιγγάρια ramshorn snails!

Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίτλρο TetraTEC EX 700 (700 λίτρα ανα ώρα)
Φωτισμός: 2 λάμπες 24 watt η κάθε μια (δηλαδή σύνολο 48watt)
Διάρκεια Φωτισμού: 12 ώρες (απο 10 το πρωί μέχρι 10 το βράδυ)
Θερμοστάτης: Αquael 100w
Θερμοκρασία:26-27 βαθμούς κελσίου
Παρχοχή Co2: Οχι (σκεφτομαι να βαλω, αλλα λετε να μου κάψει τις βαλισνεριες?)
Υπόστρωμα: Ναι JBL
Λίπασμα: Ναι (JBL Ferropol και JBL Ferropol 24 καθημερινη "τροφή" φυτών])
Τροφές γαρίδων: Ναι: Hikari Shrimp Cuisine (τις ταϊζω 3 φορές την ημερα σε μέσες δώσεις-καμια φορα δινω και λιγο καροτο)
Τροφές Ψαριών: Ναι: Tetra Guppy (τα ταϊζω 2 φορές την ημερα)
Τροφές σιαλιγγαριων: Κυριως τρεφονται με αλγη αλλα καμια φορα τους πεταω και καμια ταμπλετα
Χρηση Αντιχλωριου κατα τις αλλαγες νερου: Ναι! Sera!

Όπως ειπα παραπάνω, θα παρακαλούσα να κανουν παρατηρησεις οι πιο εμπειροι επι του θεματος!

rottbea 12-11-12 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 711126)
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα!

Θελω να κανω μια "ανασκώπηση" του εξοπλιμού για να δω αν χρειάζομαι κάπου "αναβάθμιση" ή "επισκευή"! Παρακαλω, να απαντησουν μονο οι έμπειροι επι του θεματος!

Ευχαριστω εκ των πρωτέρων!

Λοιπόν:

Το ενυδρείο ειναι high tech φυτεμένο (60 λίτρα) με γκάπυ (2 αρσενικά και 6 θήλυκα), γαρίδες red cherry και σαλιγγάρια ramshorn snails!

Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίτλρο TetraTEC EX 700 (700 λίτρα ανα ώρα)
Φωτισμός: 2 λάμπες 24 watt η κάθε μια (δηλαδή σύνολο 48watt)
Διάρκεια Φωτισμού: 12 ώρες (απο 10 το πρωί μέχρι 10 το βράδυ)
Θερμοστάτης: Αquael 100w
Θερμοκρασία:26-27 βαθμούς κελσίου
Παρχοχή Co2: Οχι (σκεφτομαι να βαλω, αλλα λετε να μου κάψει τις βαλισνεριες?)
Υπόστρωμα: Ναι JBL
Λίπασμα: Ναι (JBL Ferropol και JBL Ferropol 24 καθημερινη "τροφή" φυτών])
Τροφές γαρίδων: Ναι: Hikari Shrimp Cuisine (τις ταϊζω 3 φορές την ημερα σε μέσες δώσεις-καμια φορα δινω και λιγο καροτο)
Τροφές Ψαριών: Ναι: Tetra Guppy (τα ταϊζω 2 φορές την ημερα)
Τροφές σιαλιγγαριων: Κυριως τρεφονται με αλγη αλλα καμια φορα τους πεταω και καμια ταμπλετα
Χρηση Αντιχλωριου κατα τις αλλαγες νερου: Ναι! Sera!

Όπως ειπα παραπάνω, θα παρακαλούσα να κανουν παρατηρησεις οι πιο εμπειροι επι του θεματος!

Κοψε τις ωρες φωτισμου σε 8 την ημερα και βαλε co2 γιατι θα βγαλει μαλια απο την αλγη!:D

bloskas 12-11-12 20:13

high tech φυτεμένο δεν το λες..:cool:

Malawi Lover 12-11-12 20:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 711138)
Κοψε τις ωρες φωτισμου σε 8 την ημερα και βαλε co2 γιατι θα βγαλει μαλια απο την αλγη!:D

απο΄άλγη δεν θα εχω πρόβλημα! Εξαλλου την θελω να πιασει (τριχωειδη αλγη) στο πισω τζαμι! Στα αλλα την καθαριζω εγω καθημερινα! co2 σκεφτομαι ταμπλετες προσωρινα γιατι απ'οτι βλεπω τα συστηματα ειναι λιγο τσιμπιμενα στην τιμη!

Nick74 12-11-12 20:33

η φωτοπεριοδος ειναι οκ για μενα (πολλα χρονια ακολουθω το 12ωρο του ισημερινου).
High tech δεν το λες και φυσικα με γαριδες δεν πας σε τετοιο πραγμα (οσο πιο low tech τοσο το καλυτερο)
Ενα diy CO2 θα ηταν αρκετα καλη προσθηκη στον ολο εξοπλισμο.

Ταμπλετες και βλακειες ξεχνα τες, η μπουκαλα κανονικη ή diy με μαγια και ζαχαρη

Skydiver 13-11-12 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 711153)
η φωτοπεριοδος ειναι οκ για μενα (πολλα χρονια ακολουθω το 12ωρο του ισημερινου).
High tech δεν το λες και φυσικα με γαριδες δεν πας σε τετοιο πραγμα (οσο πιο low tech τοσο το καλυτερο)
Ενα diy CO2 θα ηταν αρκετα καλη προσθηκη στον ολο εξοπλισμο.

Ταμπλετες και βλακειες ξεχνα τες, η μπουκαλα κανονικη ή diy με μαγια και ζαχαρη

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες ότι δεν είναι HIGH TECH. Και εμένα οι ώρες μου φαίνονται πολλές. 8 ώρες τη μέρα νομίζω πως είναι καλά. Το DIY CO2 πιστεύω πως θα σε βοηθήσει πολύ στα λίτρα σου και είναι πάρα πολύ οικονομικό, αρκεί να έχεις όρεξη για την συντήρησή του!

Malawi Lover 13-11-12 07:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 711211)
Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες ότι δεν είναι HIGH TECH. Και εμένα οι ώρες μου φαίνονται πολλές. 8 ώρες τη μέρα νομίζω πως είναι καλά. Το DIY CO2 πιστεύω πως θα σε βοηθήσει πολύ στα λίτρα σου και είναι πάρα πολύ οικονομικό, αρκεί να έχεις όρεξη για την συντήρησή του!


οι ωρες δεν ειναι πολλες αλλα αντιθετος μια χαρα για ενα LOW TECH (:Ρ) ενυδρείο! Όπως λεει κι ο Νικος, ακολουθω το 12ωρο του ισημερινου!

bloskas 13-11-12 11:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 711126)

Όπως ειπα παραπάνω, θα παρακαλούσα να κανουν παρατηρησεις οι πιο εμπειροι επι του θεματος!

κατσε ρε μαλαουι εσυ θα μας τρελανεις! δλδ ποση προυπηρεσια χρειαζεται? μηπως να επισυνναψουμε και κανενα βιογραφικο?!!:D:D
Κατα τα αλλα εγω θα περιοριζα λιγο τις τροφες..δλδ μη πετας και για τα σαλιγκαρια και οι γαριδες 3 φορες ειναι λιγο υπερβολη. αυτα και την καλημερα μου!

ChocolatePuma 13-11-12 11:50

Καλημέρα κι από μένα

Δύο μόνο σχόλια
1. Νομίζω κι εγώ πως ταΐζεις αρκετά τις γαρίδες. Επίσης θα σου πρότεινα να προσθέσεις κάποια επιπλέον τροφή για τα guppies. Να μην ταΐζεις δλδ μόνο έναν τύπο τροφής.
2. Κι εγώ είμαι της άποψης πως 8 ώρες φωτοπερίοδος είναι η ιδανική.

Αλλά και πάλι...εσύ αποφασίζεις! ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries