Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   72αρι για guppy (Σιγα σιγα) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96889)

Μπάμπης 27-05-17 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin (Μήνυμα 1011185)
Μπάμπη για αποχλωρίωση με τόσες αλλαγές τι κάνεις τελικά ?
Επίσης πρόσεξε το τούλι/καλσόν μην σου μπουκώνει το φίλτρο & σου κόβει την ροή.

Για την προετοιμασία του νερού εχω ενα φιλτρακι μικρο το οποίο εχει μεσα άνθρακα και το οποίο τα αφήνω 1 με 1,5 ωρα για 35 λιτρα νερο. Πιστεύω οτι κανω τη δουλειά μου με αυτό. Μερικές φορες (όποτε το θυμάμαι) προσθέτω και αεραντλια που εχω για πιο σιγουρο αποτελεσμα

Για το καλσον το εχω στα υποψιν μου το βλεπω καθημερινα.

Σε ευχαριστω
-------------------------
Σήμερα μετά τον πρωινό καφέ σκέφτηκα και προσθεσα μια λεπτομέρεια στο κουτί με τα ηλεκτολογικα πίσω από το ενυδρείο.
Κατά την αλλαγή του νερού για να κλείσω το φιλτρο έπρεπε να το βγάλω από το πολυπριζο, πράγμα δύσκολο λόγω της θέσης του κουτιού, ή έπρεπε να βγάλω όλο το πολυπριζο από το ρεύμα πάγμα που απορυθμιζε τον ένα (μηχανικό) χρονοδιακοπτη. Βρήκα ένα διακόπτη απο πορτατιφ, δύο φις και μισό μέτρο δίκλονο καλώδιο και από το πολυπριζο βγάζω από μια τρυπα στο πίσω μέρος του κουτιού (αποφεύγω έτσι να πατηθει καταλαθος) το διακόπτη, ξανά επιστρέφω στο κουτί κι από εκεί δίνω ρεύμα στο φίλτρο.
Έτσι πολύ εύκολα κλείνω το φιλτρο κάνω την αλλαγή και το ξανά ενεργοποιώ.
-------------------------
Τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες και τα ανεμιστηρακια έχουν πάρει μπροστά, ποια θεωρείται καλή θερμοκρασία να ρυθμίσω τον stc και με τι απόκλιση;

DEXFISH 27-05-17 20:02

Εγώ προς το παρόν το έχω 25,5 με απόκλιση 0,3
Πιο μετά μπορείς να το ανεβάσεις και 26. Όχι ότι και το 27 είναι απαγορευτικό αλλά καλύτερα 26 πιστεύω

Dimitra_ 01-06-17 20:26

Πάνε καλά τα ψαράκια ;

Μπάμπης 04-06-17 10:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1012167)
Πάνε καλά τα ψαράκια ;

Όλα καλά. Ήδη έχω και 2 γενες. Η πρώτη 5 και η δεύτερη που την βρήκα εχθές πιθανόν 3-4
-------------------------
Εχθές τοποθέτησα αρκετό κερατοφυλλο που μου έδωσε ο Τάκης. Από το βράδυ όμως διαπίστωσα ότι έχω ανεβασμένη θερμοκρασία. 26,5
Τοποθέτησα και 3ο ανεμιστηρακι αλλά δεν πέφτει.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η τοποθέτηση του κερατοφυλλου;
-------------------------
Κοντά στις εισόδους που έχω τα 3 ανεμιστηρακια είναι οι 4 τρυπες που έχω για εξαερισμο. Μήπως να κλείσω τις 2 από αυτές ώστε να αλλάξει η ροή του αέρα μήπως και ψυχει καλύτερα το νερό;

Σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες τι θα πρέπει να κάνω;

Αν τώρα με 28-29 στο σπίτι έχω τέτοια προβλήματα με 35 τι θα γίνει;

stanisalus18 04-06-17 11:20

Καλησπέρα Μπάμπη. Έχετε υγρασία στο σπίτι?

Μπάμπης 04-06-17 11:28

Γενικά στο νησί έχει πολύ υγρασία. Στην ατμόσφαιρα έχω και στο σπίτι σε τοίχους όχι. Για να καταλάβεις το χειμώνα ο αφυγραντηρας από το δωμάτιο της κόρης μου βγάζει 1,5 λίτρο το διήμερο

DEXFISH 04-06-17 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1012503)
Γενικά στο νησί έχει πολύ υγρασία. Στην ατμόσφαιρα έχω και στο σπίτι σε τοίχους όχι. Για να καταλάβεις το χειμώνα ο αφυγραντηρας από το δωμάτιο της κόρης μου βγάζει 1,5 λίτρο το διήμερο

Εμείς βγάζουμε 4 λίτρα τη μέρα. Πας κόντρα ;
Τα έχεις στα 12 βολτ ;

Μπάμπης 04-06-17 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1012504)
Εμείς βγάζουμε 4 λίτρα τη μέρα. Πας κόντρα ;
Τα έχεις στα 12 βολτ ;

Τα ανεμηστηρακια ? ναι 12V

Αν κλεισω τις 2 απο τις 4 6αρες τρυπς εξαγωγης αερα θα εχω καλυτερη αποδοση? Τι πιστευεις?

Εντομεταξη πρεπει αν βρω λυση γιατι τον Ιουλιο θα λειπω 1 μηνα και η γυναικα μου δεν υπαρχει περιπτωση περα απο 1 αλλαγη νερου την εβδομαδα και ταισμα να κανει τιποτα αλλο

Τάκης 04-06-17 12:16

Και φυσικά δεν θα κλείσεις τρύπες,
ο αέρας πρέπει να χτυπάει με τη μεγαλύτερη δυνατή ορμή επάνω στο νερό και στη μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια, και να μπορεί να διαφεύγει άνετα

Μπάμπης 04-06-17 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1012508)
Και φυσικά δεν θα κλείσεις τρύπες,
ο αέρας πρέπει να χτυπάει με τη μεγαλύτερη δυνατή ορμή επάνω στο νερό και στη μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια, και να μπορεί να διαφεύγει άνετα

Ρώτησα γιατί οι 2 από τις 4 είναι σχεδόν δίπλα στα ανεμιστηρακια.

Οκ μένουν ως έχουν

Θα δω Τρίτη μήπως βρω εδώ πλαστικό αισθητήρα. Να αποκλεισω την περίπτωση σφάλματος.

Μέχρι τότε θα ανεβάσω την θερμοκρασία στο 26,3 να κλεινει έστω και λίγο.

Λάμπρος.Τ 04-06-17 13:20

Λοιπόν το κερατόφυλο πιαστο σαν ματσακια με πετονιά και μην το αφησεις να απλώσει σε όλη την επιφάνεια του νερου.
Ασε τον χώρο που κτυπάνε τα ανεμιστηρακια το νερό καθαρό.
Δεν γινεται με 2 ανεμιστηρακια να ειχες καλυτερο αποτελεσμα από ότι με 3.
Εκτος και εβαλες το 3 ανάποδα.

Τάκης 04-06-17 13:40

δεν παθαίνουν τίποτα, ας δουλευουν 24ωρα. Τα δικά μου στη ταράτσα από μέσα Ιουνιου μεχρι μέσα Σεπτεμβρη δεν σταματανε καθολου, πως αλλιως θα κρατησω 25 βαθμους θερμοκρασία ;

Μπάμπης 04-06-17 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 1012512)
Λοιπόν το κερατόφυλο πιαστο σαν ματσακια με πετονιά και μην το αφησεις να απλώσει σε όλη την επιφάνεια του νερου.
Ασε τον χώρο που κτυπάνε τα ανεμιστηρακια το νερό καθαρό.
Δεν γινεται με 2 ανεμιστηρακια να ειχες καλυτερο αποτελεσμα από ότι με 3.
Εκτος και εβαλες το 3 ανάποδα.

Δηλαδή δέσιμο όχι μόνο κάτω αλλά και στο μέσον και επάνω;

Οχι το τρίτο είναι εφεδρικο με διακόπτη και το τοποθετω όταν είναι ανάγκη στην τρύπα ταισματος, οπότε κάθε φορά ελέγχω τα βελάκια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1012517)
δεν παθαίνουν τίποτα, ας δουλευουν 24ωρα. Τα δικά μου στη ταράτσα από μέσα Ιουνιου μεχρι μέσα Σεπτεμβρη δεν σταματανε καθολου, πως αλλιως θα κρατησω 25 βαθμους θερμοκρασία ;

Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα καουνε, αλλά και ότι δεν αποδειδουν. Εμένα κάτω από 26,3 δεν το κατεβάζει από εχθές ενώ το έχω ρυθμίσει στο 26.

Επίσης με το που θα κλείσουν τα ανεμιστηρακια τώρα που το ρύθμισα 26,3 σε 10 δευτερόλεπτα έχει πάει στο 26,7

Λάμπρος.Τ 04-06-17 13:54

βρε συ ...άσε τις ομορφιές. Ο σκοπός είναι να δεις αν με το κερατόφυλο θα μειωθούν τα νιτρικά πρώτον.
Το πως θα το βάλεις είναι δευτερεύον αρκεί να μην γεμίσεις όλη την επιφάνεια και δεν υπάρχει χώρος τα ανεμιστηράκια να βάρανε το νερό αλλά βαράνε το κερατόφυλλο.

Μπάμπης 04-06-17 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 1012522)
βρε συ ...άσε τις ομορφιές. Ο σκοπός είναι να δεις αν με το κερατόφυλο θα μειωθούν τα νιτρικά πρώτον.
Το πως θα το βάλεις είναι δευτερεύον αρκεί να μην γεμίσεις όλη την επιφάνεια και δεν υπάρχει χώρος τα ανεμιστηράκια να βάρανε το νερό αλλά βαράνε το κερατόφυλλο.


Δεν το είπα για θέμα ομορφιάς αλλά ρώτησα για σιγουριά.

Οπότε τα 2 ματσακια στο κέντρο θα τα δεσω ενώ τα άλλα στη μία ακρια θα τα αφήσω για να κρύβονται και τα μικρά

Λάμπρος.Τ 04-06-17 15:05

Βάλε όσο κερατόφυλο έχεις. Μην το αφήνεις σε λεκάνες κτλ...
Ο σκοπός σου είναι να δεις τι θα γίνει με τα νιτρικά.

Σε ότι αφορά πως θα το βάλεις σου είπα πιο πάνω...μπορείς να το δέσεις σε πέτρες, σε κλαδιά, στις κόντρες, σε σωλήνες, κτλ..., μπορείς να το κάνεις ματσάκια, μπορείς να το βάλεις όπως θέλεις...

DEXFISH 04-06-17 19:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μπάμπης (Μήνυμα 1012519)
Δηλαδή δέσιμο όχι μόνο κάτω αλλά και στο μέσον και επάνω;

Οχι το τρίτο είναι εφεδρικο με διακόπτη και το τοποθετω όταν είναι ανάγκη στην τρύπα ταισματος, οπότε κάθε φορά ελέγχω τα βελάκια.
-------------------------


Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα καουνε, αλλά και ότι δεν αποδειδουν. Εμένα κάτω από 26,3 δεν το κατεβάζει από εχθές ενώ το έχω ρυθμίσει στο 26.

Επίσης με το που θα κλείσουν τα ανεμιστηρακια τώρα που το ρύθμισα 26,3 σε 10 δευτερόλεπτα έχει πάει στο 26,7

Σε 10 δευτερόλεπτα ; Θα μας τρελάνεις. Κάτι θα έχεις κάνει λάθος ρε συ. Αναταραξη έχεις αρκετή ; Εγώ με 3 κρατάω τα 350 λίτρα από 25,6 ως 25,9

Μπάμπης 04-06-17 20:29

Πρέπει να έφταιγε το κερατοφυλλο.
Τώρα που το μάζεψα στη μία ακρια και τα ανεμιστηρακια χτυπάνε προς το νερό πέφτει πιο εύκολα η θερμοκρασία
-------------------------
Το ξανά ρύθμισα στο 26 και πλέον το κατεβάζει.

Παρόλα αυτά θα δω με την πρώτη ευκαιρία να αλλάξω αισθητήρα με πλαστικό

DEXFISH 04-06-17 21:05

Να τον αλλάξεις έτσι κι αλλιώς. Μπάμπη σκέψου ότι τελευταία φορά σταμάτησαν πριν 45 λεπτά τα δικά μου και ακόμα δεν πήραν μπρος
Το κερατοφυλλο πιστεύω φταίει στο ότι σου ρίχνει τον κυματισμο.

Μπάμπης 05-06-17 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1012571)
Να τον αλλάξεις έτσι κι αλλιώς. Μπάμπη σκέψου ότι τελευταία φορά σταμάτησαν πριν 45 λεπτά τα δικά μου και ακόμα δεν πήραν μπρος
Το κερατοφυλλο πιστεύω φταίει στο ότι σου ρίχνει τον κυματισμο.

Τρίτη πρωί θα επισκεφτώ μαγαζιά εδώ στο νησί μήπως βρω.

Αλλιώς στο τελευταίο 10ημερο του μήνα πιθανότατα θα κατέβω για μια ημέρα Αθήνα οπότε θα πάρω από εκεί
-------------------------
Καλημέρα σας.

Μετα απο ενα 10ημερο με 7 αλλαγες νερου (η τελευταια το Σαββατο) και με την τοποθετηση αρκετα μεγαλης ποσότητας κερατοφυλλου το Σαββατο βραδυ είπα να κάνω και εγω μια μετρηση

Προφανος το κερατοφυλλο δεν προλαβε να κανει ακομη δουλεια
ετσι εχω
ΝΟ2 : 0
ΝΟ3 : 40
Αμμωνια : 0

Επομενος εβαλα το βαρελι να ετοιμαζεται νερο για αλλαγη το μεσημερακι

Lth1 05-06-17 10:18

Καλημερα μπαμπη

Θελει μερες για να παρει μπροστά...ποσες δεν το γνωριζω αλλα αμα παρει θα δεις διαφορα σίγουρα

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπάμπης 05-06-17 10:23

Επειδη απο αυτη την εβδομαδα επιστρεφω και στη δουλεια , αναγκαστηκα αλλαγη νερου 3 φορες την εβδομαδα και μετρησεις καθε Σαββατο.

Μολις δω τα Νο3 να πεφτουν τοτε σιγα σιγα τις κανω 2 τις αλλαγες και μετα μια

Ελπιζω μεχρι τελος του μηνα να στρωσει η κατασταση γιατι μετα αναγκαστηκα οι αλλαγες θα γινουν 1 την εβδομαδα αφου για ενα μηνα θα λοιπω και θα πρεπει να το αναλαβει η συζυγος μου

Lth1 05-06-17 10:24

Σε ενα μηνα λογικα θα κανει δουλεια...
Δεν θυμαμαι ποσο καιρο πηρε σε μενα στο aquaponic


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπάμπης 05-06-17 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1012663)
Σε ενα μηνα λογικα θα κανει δουλεια...
Δεν θυμαμαι ποσο καιρο πηρε σε μενα στο aquaponic


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:smt023
-------------------------
Μια ακομη απο τις πολλες ερωτησεις μου :grin::grin::grin:

Σκεφτομαι να τοποθετησω στις 3 απο τις τεσερεις τρυπες εξαερισμου (στην αλλη ειναι ολα τα καλωδια) που υπαρχουν στην πισω πλευρα του τελαρου (στο καπακι) ενα κομματι απο σιτα που βρηκα. Ετσι θα αποτρεψω την πιθανη εισοδο εντομων ή σκονες στο ενυδρειο.

Η κόληση θα γινει με ενυδρειακη συλικόνη. Ομως μπορει να γινει κατευθιαν επανω στο καπακι ενω δουλευει το ενυδρείο? Η μυρωδια δεν θα ενοχλει τα ψαρια? Αν πρεπει να βγει ολο το καπακι δεν μπαινω καν στον κοπο μιας και ειναι πολυ ταλαιπωρια

Τάκης 05-06-17 18:28

μη βάλεις τίποτα, αστο ανοιχτό για να μη κόβεις ροή αέρα,
και να μπει και κανα έντομο θα το φάνε τα ψάρια

Μπάμπης 10-06-17 12:08

Καλησπέρα. Την παρούσα στιγμή αλλαγή νερού κάνω 40% κάθε 2ή ημέρα. Παρόλα αυτά φαίνεται ότι το κερατοφυλλο (8η ημέρα μέσα στο ενυδρειο) δεν κάνει ακόμα δουλειά.
Πριν την αλλαγή Νο3 είχα 80.

Θα προσπαθήσω να αλλάζω νερό 4 φορές την εβδομάδα και βλέπουμε.
-------------------------
Ίσως αν προλάβω να κάνω μια επιπλέον αλλαγή και σήμερα το απόγευμα

DEXFISH 10-06-17 14:30

Πόσες φορές τη μέρα ταΐζεις ;
Να τολμήσω να κάνω μια πρόταση να δούμε πόσο θα κάνει τη διαφορά : Για μία εβδομάδα τάιζε μέρα παρά μέρα από μία μόνο φορά και αυτό την ημέρα που θα κάνεις την αλλαγή. Να δούμε αν είναι από την τροφή ή αν παίζει τόσο ρόλο ότι δεν είναι ακόμα αρκετά ώριμο το ενυδρείο.

tsala 10-06-17 14:34

γιατί τοσα πολλα; γουρούνια εβαλες μεσα; :D

Dimitra_ 10-06-17 14:40

Τι τροφή χρησιμοποιείς;

Μπάμπης 10-06-17 15:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1013502)
Πόσες φορές τη μέρα ταΐζεις ;
Να τολμήσω να κάνω μια πρόταση να δούμε πόσο θα κάνει τη διαφορά : Για μία εβδομάδα τάιζε μέρα παρά μέρα από μία μόνο φορά και αυτό την ημέρα που θα κάνεις την αλλαγή. Να δούμε αν είναι από την τροφή ή αν παίζει τόσο ρόλο ότι δεν είναι ακόμα αρκετά ώριμο το ενυδρείο.

6 ημέρες την εβδομάδα 2 φορές την ημέρα από μισό κουταλάκι ενός πλαστικού αναδευτηρα που έχω.
Αν είναι το φαγητό δεν θα είχα και αμμωνία ή Νο2;
Μπορώ πάντως να το δοκιμάσω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ (Μήνυμα 1013504)
Τι τροφή χρησιμοποιείς;

Την guppy της Tetra.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03162 seconds with 11 queries