Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ΒΑΤΡAΧΙΑ ΤΑ ΝΕΎΡΑ ΜΟΥ ΥΠAΡΧΕΙ ΛΎΣΗ ΣΤΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΏΞΩ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54084)

giorgos344 26-06-11 01:14

ΒΑΤΡAΧΙΑ ΤΑ ΝΕΎΡΑ ΜΟΥ ΥΠAΡΧΕΙ ΛΎΣΗ ΣΤΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΏΞΩ
 
για σας
έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα βατράχια και το τραγούδι τους με κάνουν παράπονα από την γειτονιά δεν μπορούν να κοιμηθούν το βραδυ όπως και εγώ.
κρύβονται στις γλάστρες και δεν μπορώ να τα πιάσω τι λύσης υπάρχουν είμαι έτοιμος να αποξηράνω την λίμνη μου βοήθεια.
και ida στην υπερχείλιση και γυρίνους

akoulis 26-06-11 04:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 (Μήνυμα 603282)
για σας
έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα βατράχια και το τραγούδι τους με κάνουν παράπονα από την γειτονιά δεν μπορούν να κοιμηθούν το βραδυ όπως και εγώ.
κρύβονται στις γλάστρες και δεν μπορώ να τα πιάσω τι λύσης υπάρχουν είμαι έτοιμος να αποξηράνω την λίμνη μου βοήθεια.
και ida στην υπερχείλιση και γυρίνους

eiναι πολυ σπαστικο ναι:smt120:smt120αλλα και πολυ ωραιο...ν'ακους:rolleyes::rolleyes::rolleyes:να σου ζησουν τα μωρα:p:smt084:smt120;):cool::D:D:D

in the pond 26-06-11 07:40

Δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις. Προσωπικά μου αρέσει το τραγούδι τους αν και η δεξαμενή μου όπως την έφτιαξα δεν αρέσει στα βατράχια, που θέλουν κρυψώνες να κρύβονται!;)

dimitrios 26-06-11 15:51

βαλε στη λιμνη νεροφιδες για να φανε τα βατραχια!

Andros 26-06-11 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 (Μήνυμα 603282)
για σας
έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τα βατράχια και το τραγούδι τους με κάνουν παράπονα από την γειτονιά δεν μπορούν να κοιμηθούν το βραδυ όπως και εγώ.
κρύβονται στις γλάστρες και δεν μπορώ να τα πιάσω τι λύσης υπάρχουν είμαι έτοιμος να αποξηράνω την λίμνη μου βοήθεια.
και ida στην υπερχείλιση και γυρίνους

Τυχερε!!!
Τιποτα να μην κανεις, ετσι κι'αλιως δεν μπορεις να κανεις και πολλα και σε οποιον αρεσει :D για τους γειτονες λεω...:D

Ryu 27-06-11 01:26

στο τελοs θα τουs ενοχλει κ το φτερουγισμα των πουλιων.ελεοs.εμενα παντωs μου αρεσει το τραγουδι τουs.

lucy 27-06-11 12:35

Καλά τα λέτε, και το να ακούς το τραγούδι από ένα δυο τρία βατράχια είναι ωραίο. Για άκου όμως μια ... ομοβροντία από καμιά δεκαριά και σου λέω, τρελαίνεσαι!
Δυστυχώς δεν ξέρω να πω τίποτα σαν λύση. Κάθε χρόνο είχα νερόφιδο και δεν είχα πολλά βατράχια. Φέτος το φίδι δεν ήρθε και τα βατράχια περίσεψαν και γέννησαν. Ακόμα δεν φάνηκε το πρόβλημα αλλά σύντομα θα φανεί!

in the pond 27-06-11 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 603815)
Καλά τα λέτε, και το να ακούς το τραγούδι από ένα δυο τρία βατράχια είναι ωραίο. Για άκου όμως μια ... ομοβροντία από καμιά δεκαριά και σου λέω, τρελαίνεσαι!
Δυστυχώς δεν ξέρω να πω τίποτα σαν λύση. Κάθε χρόνο είχα νερόφιδο και δεν είχα πολλά βατράχια. Φέτος το φίδι δεν ήρθε και τα βατράχια περίσεψαν και γέννησαν. Ακόμα δεν φάνηκε το πρόβλημα αλλά σύντομα θα φανεί!

Λούση, εκεί στη φύση, τα ζώα είναι ελεύθερα. Ποτέ δεν θα συνοστιστούν ζώα σε ένα μέρος αν δεν περισσεύουν ανάλογα έντομα να τρώνε. Πιστεύω ότι ακόμα και όλοι οι γυρίνοι σου γίνουν ενήλικα ζώα, δεν θα παραμείνουν εκεί, λόγο ανταγωνιστικότητας. Έτσι συμβαίνει και αυτός είναι και ο λόγος που ήρθαν και σε μενα βατράχια και δεν έμειναν στα διάφορα ρυάκια ή στον υδατοφράκτη της κοινότητας ή σε άλλες εστίες υγρασίας.;)

POURITANOS 27-06-11 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 (Μήνυμα 603282)
τι λύσης υπάρχουν είμαι έτοιμος να αποξηράνω την λίμνη μου βοήθεια.
και ida στην υπερχείλιση και γυρίνους

Φτιάξε περίφραξη από έτοιμα πανελ ή ξύλινη περίφραξη.
http://i.picasion.com/pic39/5d2d719779d615827a6d0d426f10a1e2.gif
και
http://tipdeck.com/wp-content/uploads/2010/04/How-to-Build-a-Wood-Fence2.jpg

mariand7 27-06-11 21:59

:(:(:(
Εμένα έφυγαν όλα τα βατραχάκια που είχα βάλει ως γυρίνους...:confused::confused::confused::(:(:(δεν καταλαβαινω γιατί έφυγαν σνιφ...

giorgos344 28-06-11 00:25

μάλλον δεν καταλάβατε τίποτα όταν λέω ότι δεν κοιμάσαι δεν κοιμάσαι πολύ δυνατό θόρυβο

babis100nx 28-06-11 00:29

Bαλε καμια γατα αγρια να τα κινηγισει!!:p ;) 2η λυση οτοασπιδες(με χιουμορ το λεω μην παρεξηγηθω) :D

lucy 28-06-11 09:07

Υπάρχει κι αυτή η λύση!

Andros 28-06-11 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 604188)
Υπάρχει κι αυτή η λύση!

:smt044:smt044:smt044

giorgos344 30-06-11 00:33

παίζεται με τον πόνο μου για κοιτάξτε στο internet για καμια λύση

in the pond 30-06-11 08:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 (Μήνυμα 604708)
παίζεται με τον πόνο μου για κοιτάξτε στο internet για καμια λύση

Γιώργο, το θέμα δεν είναι να βρεις κάτι στο διαδύκτυο που διώχνει τα βατράχια, γιατί αυτό μάλλον θα πρόκειται για εκμετάλλευση και δεν θα έχει τα ποθητά αποτελέσματα που ζητάς. Λύση για διώχνει τα βατράχια δεν υπάχει. Πρόνοια για να μην έρθουν στο κύκλωμά μας ναι!

Αυτό που σημείωσε πιο πάνω ο Βασίλης (pouritanos) δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια ιδεα προς σκέψη. Μπορεί πράγματι, ένας κατά "στεγανωμένος" φράκτης περιμετρικα του χώρου (και όχι της λίμνης, καθαρά για αισθητικούς λόγους) μπορεί να φέρει ένα καλό αποτέλεσμα. Υπάρχουν στην αγορά διάφορες μεταλλικές λύσεις. Αν π.χ. φτιάξεις ένα φράκτη κάπου στα 60 εκατοστά πάνω από το έδαφος, τα βατράχια δεν θα μπορούν να περάσουν.

Στο εξωτερικό όπου υπάρχει πολύ νερό γύρω από κατοικιμένες περιοχές, άρα και πολλά βατράχια και όχι μόνο, συνηθίζουν να φτιάχνουν τις δεξαμενές τους υπερυψωμένες. Δεν είναι ο μοναδικός λόγος, αλλά φαίνεται ότι δεν επιτρέπει στα βατράχια να περάσουν στο κύκλωμα.

Επίσης, τα βατράχια απαιτούν χώρο "καθαρό" για να δραστηριοποιούνται και να κρύβονται. Οι νέου τύπου δεξαμενές με ίσιες επιφάνειες, χωρίς ρυχά σημεία , δεν ευνοούν την ύπαρξη βατράχων. Το έχω περάσει κι εγώ με το βατράχι που είχα στη μεγάλη μου δεξαμενή. Όσο δν υπήρχαν κοι, ήταν κυρίαρχος της λίμνης. Όταν όμως μπήκαν τα πολύ δραστήρια και περίεργα κοι στη λίμνη, το βατραχάκι μετακινήθηκε στην άλλη μου λίμνη με τα φυτά. Προσπάθησα αρκετές φορές να το μεταφέρω ξανά στη μεγάλη, μένει για λίγο και το επόμενο πρωί εγκαταλείπει!;)

lucy 30-06-11 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 (Μήνυμα 604708)
παίζεται με τον πόνο μου για κοιτάξτε στο internet για καμια λύση

Συγνώμη βρε Γιώργο, αλλά δεν άντεξα στον πειρασμό! :oops: :smt036

lucy 16-07-11 09:09

Γιώργο τι έκανες τελικά; Κατάφερες τίποτα;

giorgos344 17-07-11 12:06

oxi tipota moy espasan ta neyra

maikl 17-07-11 13:00

Δε θα ξεχασω το 1993-94 πρεπει να ητανε οταν περπατουσαμε για να παμε στη σχολη αναμεσα στα βατραχια στην Καρδιτσα....αφου λεγαμε οτι ζουσαμε μερες των "Δεκα πληγων του Φαραω"...:D
Αλλα και γενικοτερα με τα αρδευτικα καναλια που εχετε εκει θα επρεπε να ειστε μαθημενοι...ή κανω λαθος ?:confused:

japetus 17-07-11 16:12

Τις προάλλες διάβαζα για κάποιους καλλιεργητές νουφάρων στην Αμερική, που είχαν σαν λύση για τους γυρίνους, την εισαγωγή τώρα το καλοκαίρι για λίγο διάστημα, μερικών όσκαρ... Τα δοντάκια τους λέει δεν αφήναν τίποτα :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01982 seconds with 11 queries