Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Ερώτηση για τάισμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28266)

aquaman 26-11-08 16:47

Ερώτηση για τάισμα
 
Λοιπόν, διαβάζοντας εδώ κι εκει, βλέπω ότι πρέπει να ρίχνω τόση τροφή, όση καταναλώνεται σε 1-2 λεπτά.

Η ερώτησή μου είναι: πρέπει να κλείνω τον κυκλοφορητή (οπως επίσης διάβασα σε κάποια sites) όταν ρίχνω τροφή, ώστε αυτή να μην κινείται τόσο πολύ (και να μην πάει στον πάτο και τόσο γρήγορα), ή δεν έχει σημασία τελικά;

domenico 26-11-08 17:30

Εγώ δεν τον κλείνω....ακόμα και να βυθιστεί η τροφή την κυνηγάνε και την τρώνε....ακόμα και όταν πέσει στον πάτο την τσιμπάνε...βέβαια όταν είχαν γεννήσει έκλεινα τον κυκλοφορητή γιατί τα μωρά δεν προλάβαιναν να φάνε... Τώρα είναι δικό σου θέμα το τι θα αποφασίσεις να κάνεις....

xontros 26-11-08 19:37

Στο μονομαχάκι μου, όταν ρίχνω τροφή σε σημεία χωρίς καθόλου ροή, ούτε που γυρίζει να την κοιτάξει.. Σε κάποια σημεία όπου έχει ροή, και παρασέρνει την τροφούλα, αυτός τρέχει σαν τρελός να την κηνυγήσει.. ;)

aquaman 31-08-09 17:28

Επανέρχομαι στο θέμα για να ρωτήσω το εξής:

αν ταϊσω τα ψάρια μου 2 φορές τη μέρα και κάθε φορά σε ποσότητα που καταναλώνεται σε 2 λεπτά, όπως συνιστάται γενικώς, "πέφτει" συνολικά μια ποσότητα τροφης περίπου 1 κουταλάκι του γλυκού ή 5ml (χοντρικά) για τροφή σε φυλαράκι.

Τα ψάρια είναι 6 μελανοταινίες και 2 ΣΑΕ όλα κι όλα αυτή τη στιγμή.

Μήπως είναι υπερβολική ποσότητα φαγητού για μια μέρα;

doctor 31-08-09 18:53

δν μπορει να σου απαντησει κανεις με σιγουρια.παντως το καλυτερα λιγο λιγοτερο παρα λιγο περισσοτερο.επισης καλο θα ηταν να εχεις ποικιλια στη διατροφη τους θα το εκτιμησουν.

Γιώργος Κ 31-08-09 19:03

Πολυ ακουγεται .. αλλα αν την τρωνε ολη τοτε .... ζωη να εχουν και να τα χαιρεσαι!! Εχουν κοιλιτσες??:D:D

aquaman 31-08-09 19:09

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις- απλά ψάχνω ένα "μπούσουλα" για να μην ταίζω υπερβολικά, ούτε να πεινάνε τα ψάρια...

Από κοιλίτσες, το ένα ΣΑΕ ειναι κάπως "γεμάτο", το ίδιο και 2 από τις μελανοταινίες (οι αρσενικές)...

Γιώργος Κ 31-08-09 19:13

Αν την τρωνε ολη τη τροφη τοτε ολα ειναι μια χαρα!
Αν υπερ-ταϊζεις τοτε θα μενει τροφη που δε θα την εχουν φαει!
Καλο βεβαια αν δεν εχεις γονο ειναι να τους κανεις νηστεια μια μερα!!

aquaman 31-08-09 19:55

Ευχαριστώ. Την εβδομαδιαία νηστεία την τηρώ. Τώρα που μόλις τα τάισα μέτρησα την τροφή και ήταν περίπου 4ml (άρα λίγο λιγότερο από κουταλάκι γλυκού) και 0,5gr συνολικά για τα 8 ψαράκια. Την έφαγαν σε 1.5 λεπτό περίπου. Υποθέτω ότι είναι καλή η ποσότητα...

beat89 31-08-09 20:33

Μαλλον ναι.
εγω παντως τις μελανοταινιες δεν τις ταιζω παρα πολυ γιατι ειναι πολυ λαιμαργες κ τρωνε πολυ κ συνεχεια.

GENITORAS 31-08-09 21:40

δεν χρειαζετε να το κλεινεισ !!

douran_p 03-09-09 03:45

.....
 
εγω τον αφηνω ανοιχτο για να προλαβουνε να φανε και τα γατοψαρα......

που τον εχεις τον κυκλοφορητη??? εγω τον εχω περιπου στην μεση (βαθος) και δεν επηρεαζει πολυ......

aquaman 03-09-09 13:38

Εγώ τον έχω προς την επιφάνεια, οπότε παίζει ρόλο, αλλά βρήκα ότι αν ρίχνω τροφή λίγο λίγο, την τρώνε μιά χαρά. Το πολύ να κάνει καμμιά "γύρα" στην επιφάνεια του ενυδρείου, και την πιάνουν τη δεύτερη φορά...

GENITORAS 19-09-09 17:09

φιλε εγω δεν το κλεινω και ειναι μια χαρα!!!

bokostas 22-09-09 02:28

Γιατί, αυτά που τρώνε στη φύση ακίνητα μένουν, δεν τα κυνηγούν?
Κι εγώ δεν κλείνω ποτέ φίλτρα και κυκλοφορητές, το μυστικό νομίζω
το πιασες, λίγο-λίγο για να τα προλαβαίνουν τα περισσότερα πριν πέσουν.

MiziGr 22-09-09 08:29

Ούτε εγώ κλείνω τίποτα!!!

Δέχ έχει και νόημα άλλωστε!

Τα δικά μου τα "αγρίμια" πετάνε νερό απ'έξω όταν πάνε να φάνε! Ακόμα και αν την κρατάω στο χέρι την τροφή τσιμπάνε και το το χέρι μου!!!

Μόνο που κουνάω το κουτάκι με την τροφή μπροστά στο τζάμι γίνεται μάχη μέσα στο ενυδρείο!

sifnikos 27-09-09 20:09

Κάθε πότε θέλουν τάισμα τα guppys?

_antonis_ 27-09-09 22:03

Κάθε μέρα... Μιά φορά την εβδομάδα καλό είναι να τα αφήνεις ατάιστα ή να τα ταίζεις πολύ λίγο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries