Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16105)

Βασίλης Μαιόπουλος 13-03-07 15:05

5 Συνημμένο(α)
ογκος 120 λιτρα
φυτα...δεν ξερω ονοματα
ψαρια 1 παπαγαλοψαρο 1 σκαλαρι 11μολυ-μπαλουν
διακοσμητικα 1 ρυζα
φοντο μπλε μπογια
φωτισμος λαμπα 30 βατ
διαρκεια 12 ωρες
θερμοκρασια 24
λιπανση ταμπλετες τετρα υγρο σερα
ΝΗ3 =0
ΝΟ2=1
ΝΟ3=ΑΥΞΑΝΕΤΕ
ΑΛΛΑΓΕΣ 1\3 ΚΑΘΕ 15

ειχα προβλημα με το φιτρο γιατι ειχα μονο υαλοβαμβακα και δεν ειχα καθολου βακτιριδεια.τωρα εβαλα μπλε σφουγγαρι και siporax και εκανα μπολυ με εναν υαλοβαμβακα απο στρομενο ενυδρειο και απο οτι φενεται επιασε γιατι εξαφανιστικε η αμμωνια.

Mod note: υπαρχει και το κουμπακι edit...

msigouros 13-03-07 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Μαιόπουλος (Μήνυμα 160829)
ογκος 120 λιτρα
φυτα...δεν ξερω ονοματα
ψαρια 1 παπαγαλοψαρο 1 σκαλαρι 11μολυ-μπαλουν
διακοσμητικα 1 ρυζα
φοντο μπλε μπογια
φωτισμος λαμπα 30 βατ
διαρκεια 12 ωρες
θερμοκρασια 24
λιπανση ταμπλετες τετρα υγρο σερα
ΝΗ3 =0
ΝΟ2=1
ΝΟ3=ΑΥΞΑΝΕΤΕ
ΑΛΛΑΓΕΣ 1\3 ΚΑΘΕ 15

Λίτρα = καλά
ψάρια = παπαγαλόψαρο-+10 -+10 δηλ σύνθεση για :smt062
διακοσμητικά = κι αλλη ρίζα εξαρτάτε το μέγεθος
φόντο = αν είναι πολύ σκούρο οκ
φωτισμός = και λίγος ακόμα δεν το χαλάει
διάρκεια = οχι περισσότερη
λίπανση = αναλόγος φυτών
μετρήσεις + αλλαγές = 30% κάθε εβδομάδα

Βάλε και καμμιά φώτο να το δούμε όμως!!!!:cool: :cool: :cool:

msigouros 13-03-07 16:07

Βασικά δεν θα ήθελα το Παπαγαλόψαρο - δώστο πίσω - θα ήθελα ποιό σκούρο το φόντο .;)

Strahos 13-03-07 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Μαιόπουλος (Μήνυμα 160829)
ψαρια 1 παπαγαλοψαρο 1 σκαλαρι 11μολυ-μπαλουν

λιπανση ταμπλετες τετρα υγρο σερα
ΝΗ3 =0
ΝΟ2=1
ΝΟ3=ΑΥΞΑΝΕΤΕ
ΑΛΛΑΓΕΣ 1\3 ΚΑΘΕ 15

γεια σου Βασίλη, η σύνθεσή σου σε ψάρια δεν είναι καθόλου καλή καθώς (εκτός από τα man-made παπαγαλόψαρο και μόλυ μπαλούν) τα μόλυ θέλουν σκληρό νερό ενώ τα αγγελόψαρα μαλακό.
Επίσης πολύ σημαντικό που πρεπει να προσέξεις είναι τα ΝΟ2=1 που σημαίνει ότι ακόμα το φίλτρο σου ΔΕΝ έχει στρωθεί. Θα χρειαστεί να κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού από το κανονικό (που είναι 30% την εβδομάδα και όχι ανά 15 μέρες) για να μειώνεις τα ΝΟ3 και τα ΝΟ2 αφού έχεις ψάρια χωρίς να έχει στρωθεί το φίλτρο σου.

Βασίλης Μαιόπουλος 13-03-07 16:09

τα φυτα?γενικα σαν περιβαλον?το σκαλαρι ειναι αρσενικο??

Zorba_The_Freak 13-03-07 16:26

Αυτό που θέλω να προσθέσω εγώ είναι ότι 24 C είναι χαμηλά για το αγγελόψαρο, το οποίο πιθανόν να είναι αρσενικό αν και στη φωτό δεν φαίνεται πολύ καλά.

Από pH και σκληρότητες νερού πως πας?

PascM 13-03-07 16:38

Τα φυτά εμένα μου αρέσαν! Και ελπίζω οτι με το φως που έχεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα!
Αντε σιγά σιγά να φτιάξεις και την σύνθεση των ψαριών!
Θερμοκρασία καλό είναι να ανεβάσεις στους 26 σταδιακά όμως (ο θερμοστάτης όταν τον ρυθμίζεις κάνει ένα χαρακτηριστικό κλικ, ανέβαζε λοιπόν ένα κλίκ την ημέρα μέχρι να φτάσεις στους 26 βαθμούς σύμφωνα με το θερμόμετρο και όχι με το τι λέει ο θερμοστάτης που τις περισσότερες φορές έχει απόκλιση).

steady 13-03-07 17:26

η συνδεση των ψαριων σου δεν ειναι πολυ καλη τα cardinal τι γιναν?παντως απο θεμα aquaskape και οργανωσης ειναι μια καλη προσπαθεια συμφωνω με τους παραπανω...

Βασίλης Μαιόπουλος 13-03-07 18:05

ακομα εχω πολλα να μαθω.

εγω θελω να το κανω μονο με σκαλαρια.αλλα δεν ξερω τι να τα κανω τα αλλα(μολυ-μπαλουν+παπαγαλοψαρο το οποιο το χρυσοπληροσα)

Takis 13-03-07 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Μαιόπουλος (Μήνυμα 160835)
τωρα εβαλα μπλε σφουγγαρι και siporax

Ελπιζω μπλε σφουγγαρι να μην εννοεις αυτο που φαινεται στην φωτογραφια που εχεις πιο πανω ε; Αυτο που φαινεται ειναι μπλε, αλλα χοντρος υαλοβαμβακας...

s-vitzi 13-03-07 19:14

Φιλε Βασιλη,καλη αρχη...
Που θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη...
Πως?

Παράθεση:

Ελπιζω μπλε σφουγγαρι να μην εννοεις αυτο που φαινεται στηνφωτογραφια που εχεις πιο πανω ε; Αυτο που φαινεται ειναι μπλε, αλλα χοντρος υαλοβαμβακας...
Ο συγχομπιστας που προσπαθει να σε βοηθησει,εχει μια εμπειρια στο χομπυ μεγαλυτερη της ηλικιας σου,αν οχι και της δικιας μου...
Τι θελω να πω?Οπλισου με υπομονη και "εκμεταλευσου" τη βοηθεια των εμπειροτερων εδω μεσα που πρσπαθουν απλα και καλοπροαιρετα να σε βοηθησουν.Αυτο τουλαχιστον κανω κι εγω που εχω την ιδια εμπειρια με σενα(στο χομπυ).

ΔΙΑΒΑΣΜΑ...

Παράθεση:


εγω θελω.......αλλα δεν ξερω.......... το οποιο το χρυσοπληροσα
Και τωρα θα σου πω μια ιστορια:
Πριν δεκα χρονια,σε μια (ψαροντουφεκαδικη εξορμηση) ανοιχτα της Ναξου,ειχα δει πρωτη μου φορα,ζωντανο σαλαχι.Περιτο να σου πω πως για οση ωρα το παρακολουθουσα,ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο,μαγεμενος..
Πριν ενα μηνα,λοιπον ειδα σε pet shop ενα μικρο σαλαχι.Ωραια δεν θα ηταν να το βαλω στο σαλονι μου,σε 120λτ,μαζι με τα ραμιρεζι και τα καρντιναλ?
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...
καλη συνεχεια.

PascM 13-03-07 20:22

Μην τον βαράτε όλοι μαζί συνχομπίστες!
Θα δείτε οτι ο Βασίλης θα γίνει από τους πολύ καλούς! Έχει όρεξη για διάβασμα απλά είναι έφηβος! :D

Βασίλης Μαιόπουλος 13-03-07 20:35

εγω δεν αντεδρασα πουθενα.γιατι μΟΥ τα λετε ολα ΑΥΤΑ?δεν ακουσα κανεναν?ναι αυτο ενοω μπλε σφουγγαρι

οτα πειρα το παπαγαλοψαρο δεν ειξερα οτι ειναι μεταλαγμενο και μου ειπαν οτι τεριζα στο πετσοπ.στον κυριο που μου ειπε για του σφουγγαρι,δεν του εφαρα αντιρηση.τι μου προτινεται για το φιλτρο?εγω δεν αντεδρασα πουθενα δεν καταλαβενω γιατι μου μιλισες σανα δεν ακουω (s-vitzi)

PascM 13-03-07 20:57

Εγώ θα πρότεινα για το φίλτρο να προσθέσεις και άλλο μακαρόνι ή να βρεις ένα άλλο μαγαζί γιατί από ότι βλέπω σου πούλησε υαλοβάμβακα για σφουγγάρι! Βέβαια ο εν λόγω υαλοβάμβακας είναι αρκετά χοντρός και αν μείνει μέσα θα γίνει και αυτός βιολογικό υλικό όμως θα στουμπώνει εύκολα.


Υ.Γ. Χαλαρά παιδιά δεν τσακωνόμαστε!

s-vitzi 13-03-07 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Βασίλης Μαιόπουλος (Μήνυμα 160944)
δεν καταλαβενω γιατι μου μιλισες σανα δεν ακουω (s-vitzi)

Bασιλη,καθε αλλο...Δεν εννοουσα τιποτα τετοιο...
Μιλησα καλοπροαιρετα.Αν ετσι φανηκε,ζητω συγνωμη...

Φιλικα,Στελιος

GP250381 13-03-07 21:14

καλως ηρθες.καλη προσπαθεια:)

Βασίλης Μαιόπουλος 13-03-07 22:06

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.MPOREI KAPOIOς NA MOY PEI AN TO SKALRI EINAI ARSENIKO?σε 120 λιτρα ποσα σκαλαρια μπορω να βαλω?μακαρονι ειναι το σιποραξ?πως θα φτιαξω μπουκαλα co2?ευχαριστω

Takis 13-03-07 22:13

Ειναι δυνατον να ζηταει απο μαγαζι σφουγγαρι και να του δωσει τετοιο πραγμα?
Αλλα μαλλον δεν ειχε, και του εδωσε οτι βρηκε, αρκει να ειναι μπλε...
Μερικοι πετσοπαδες ειναι απαιχτοι!!!!

Βασίλης Μαιόπουλος 13-03-07 22:26

αστα εχω ακουσει να ζιτανε αλατι για θαλασσινο και να του λεει βαλε καλας

netblues 13-03-07 22:36

Ειναι καιρος να αλλαξεις petshop...

Βασίλης Μαιόπουλος 13-03-07 22:48

το φιλτρο κανει δουλεια?το σκαλαρι τι ειναι?

PascM 14-03-07 13:15

Το σκαλαράκι σου είναι μάλλον αρσενικό! Το φίλτρο θα κάνει δουλειά αλλά θέλει ακόμη χρόνο μέχρι να ωριμάσει! Μέχρι τότε κάνε συχνότερες αλλαγές τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα για να μην πω και ποιο σύντομα!

Strahos 14-03-07 14:42

και δεν χρειάζεσαι co2 προς το παρόν με τα φυτά που έχεις. είναι οκ όπως είναι. Αργότερα, αν θελήσεις να βάλεις και φυτά υψηλότερων απαιτήσεων.
Μην ξεχνάς να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού όπως είπα και πιο πάνω

Βασίλης Μαιόπουλος 14-03-07 15:24

ναι θα κανω.αν κανω 5 λιτρα την μερα ειναι καλα?στο ενυδρειο δεν εχω υποστρομα μοπορω να βαλω γρασιδακι?

PascM 14-03-07 15:25

Για γρασιδάκι λίγο δύσκολα τα πράγματα δεν θα σε καλύψει ο φωτισμός! Τα 5 λίτρα την ημέρα δεν θα το συνιστούσα, είναι καλύτερα κάθε τρεις μέρες 10-15 λίτρα.

Βασίλης Μαιόπουλος 14-03-07 15:27

αν βαλω και μια λαμπα ακομα?αυτο που με προβλιματιζει εινα που δεν εχω υποστρομα

PascM 14-03-07 15:32

Το υπόστρωμα μην σε προβληματίζει διότι και να είχες για το πρώτο εξάμηνο είναι μετά χάνει τις ιδιότητές του!
Πιστεύω οτι είναι νωρίς για να προσθέσεις και άλλη λάμπα περίμενε λίγο ακόμη να αποκτήσεις εμπειρία, σε λίγο θα αρχίσει η άλγη και θα ψάχνεσε!
Συγνώμη αλλά νομίζω οτι βιάζεσαι!

Βασίλης Μαιόπουλος 14-03-07 15:34

ne biazome ligo,ενθουσιαζομε ευκολα.τωρα θα εχω αλγη?

PascM 14-03-07 15:35

Αργά η γρήγορα θα έχεις άλγη μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο και να βρει την ισοροποία του!

Strahos 14-03-07 16:11

εγώ θα πρότεινα να κάνεις 2 φορές την εβδομάδα 30% αλλαγή νερού μέχρι να στρώσει το φίλτρο για να μην υποφέρουν τα ψάρια σου από ΝΟ2, ΝΟ3. Από εκεί και πέρα κανονικά 30% μία φορά την εβδομάδα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02231 seconds with 11 queries