Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Δημήτρης Τ reef 300lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103682)

ΔημήτρηςΤ 30-03-20 19:35

Δημήτρης Τ reef 300lt
 
2 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα στην παρέα .μετά από 2 χρόνια αναβολής έφτιαξα κ εγώ το reef μου.αφου έσπασε το 120 λτ στα καλά καθούμενα ,που είχα μέσα τα 20 κιλά βράχο για να το στρώσω, πήρα ένα 300 λτ κ άρχισα από την αρχή.λοιπον ενυδρειο 1 χ60χ55 ύψος με 10αρι ροντε .από εξοπλισμό έχουμε, σκιμμερ deltec 600 , κυκλοφορία με δύο κυκλοφορητες: tunze 6065 Μ 9075 controller κ jebao οw 25.αυτοματη αναπλήρωση water waves.θερμανση ένα 200αρι . ελεγκτή ένα elliwel που θα τοποθετηθεί όταν φτιάξω diy τα ανεμηστηρακια μου για την ψύξη.για σαμπ το σκέφτομαι ακόμα μιας κ βλέπω σιγά σιγά ότι είναι αναγκαιο, πάντως η αναμονή (τρύπα στο ενυδρείο ) υπάρχει.Eπισης θα ήθελα να φτιάξω κ δύο ριακτορακια για το άνθρακα αντιφωσφωρο το ένα ,κ μάλλον για βιομπελετ το άλλο ,γιατί στο mediabox δεν νομίζω ότι κάνουν κ πολύ δουλειά.Θα δείξει όμως θέλω να το μελετήσω περισσότερο.Αφου λοιπόν στρώθηκε το ενυδρείο έβαλα τα πρώτα μου ζωντανά. Ένα blue tang δύο κλοουνακια ένα χαβανεζο κ δύο γαρίδες.το φωτιστικό έρχεται από μέρα σ μέρα .

Κλεόβουλος 30-03-20 21:37

καλοτάξιδο!

ΔημήτρηςΤ 30-03-20 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1057904)
καλοτάξιδο!

ευχαριστώ φίλε.

yannisp2 30-03-20 23:13

Δεν θα βάλεις καθόλου υπόστρωμα αραγωνητη? Φαίνεται λίγο άδειο προσωπικά και μη φυσικό. Αν θα βάλεις αργότερα κοραλια και δεν αντανακλάται το φως σωστά λόγω μη ύπαρξης αραγωνητη δεν θα αναπτύσσονται με ωραία σχήματα. Τι φωτισμό επέλεξες? Καλή αρχή ...

ΔημήτρηςΤ 31-03-20 06:45

Ναι για αρχή δεν θα βάλω αραγωνιτη,μιας κ μπορώ να το κάνω κ αργότερα.Γιατο άδειο πουλες νομίζω λογικό είναι μιας κ τώρα άρχισα.Δεν έχω εμπειρία στα θαλασσινά κ πιστεύω ότι βασικός λόγος που τουμπαρουν ενυδρεία είναι ο αραγονιτης κ ότι ..μαζεύει.Για φωτιστικό μια led μπάρα έχω παραγγείλει full spectrum . Ευχαριστώ για την ευχή.

alan boy 31-03-20 13:39

μπραβο φιλε μου καλα ξεκινας. να σου ζησουν και τα ψαρακια,ενα χαβανεζο θελω να βαλω και εγω.
ο εξοπλισμος σου ειναι ενταξει .
το φωτιστηκο σου δεν το ξερω. βασικα απο λεντ δεν ξερω,εγω ειμαι με τ5
καλα κανεις και δε βαζεις αραγονιτη.αν ξεκηναγα τωρα ουτε εγω θα εβαζα.
οσο για το σαμπ σε αυτα τα λιτρα νομιζω ειναι απαρετητο.
βαλτο στο προγραμμα.ολα απο εξοπλισμο θα πανε εκει και μπορεις να βαλεις και χαετο.ναι θα χρειαστεις ριακτορες
αντιστροφη οσμοση εχεις;

ΔημήτρηςΤ 31-03-20 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1057915)
μπραβο φιλε μου καλα ξεκινας. να σου ζησουν και τα ψαρακια,ενα χαβανεζο θελω να βαλω και εγω.
ο εξοπλισμος σου ειναι ενταξει .
το φωτιστηκο σου δεν το ξερω. βασικα απο λεντ δεν ξερω,εγω ειμαι με τ5
καλα κανεις και δε βαζεις αραγονιτη.αν ξεκηναγα τωρα ουτε εγω θα εβαζα.
οσο για το σαμπ σε αυτα τα λιτρα νομιζω ειναι απαρετητο.
βαλτο στο προγραμμα.ολα απο εξοπλισμο θα πανε εκει και μπορεις να βαλεις και χαετο.ναι θα χρειαστεις ριακτορες
αντιστροφη οσμοση εχεις;

Κοίτα τα καλά του σαμπ τα ξέρω γιατί έχω στο δισκάδικο ,.θα το τραβήξω από τα μαλλιά ώστε να μην βάλω ,αν βέβαια δω ότι δεν .....!!!!αντίστροφη οσμωση έχω κ χαετο έχω .Απλά έχω το δισκάδικο δίπλα στο reef κ έχω πρόβλημα χώρου(για το σαμπ το λέω.)
-------------------------
Το φωτιστικόhttps://www.ebay.com/itm/54w-81w-108....c100935.m2460

ΔημήτρηςΤ 31-03-20 14:52

1 Συνημμένο(α)
Το δισκαδικο

ΔημήτρηςΤ 31-03-20 14:54

Βάλε κ μια καραντίνα κ μια γεννηστρα.....μήπως το παραχεζω φοβάμαι

Pitsiovic 31-03-20 14:58

Καλή αρχή και από εδώ Δημήτρη. Να σου ζήσει η Dory!! Για το sump δεν λέω τίποτα ξέρεις τα πλεονεκτήματα και εφόσον σκέφτεσαι ριακτορες αρχίζει να γίνετε must...Καλό ταξίδι φίλε !!!

yannisp2 31-03-20 15:05

Δημήτρη το δισκάδικο σου φανταστικό. Έχω και εγώ ένα πιο μικρό δισκάδικο (6 δίσκους) .το ριφακι θέλει υπομονή να ξέρεις και όχι βιασύνη. Εγω στη θέση σου για παράδειγμα όπως σου είπα σίγουρα θα έβαζα 1-2 πόντους αραγωνητη και τανγκ θα έβαζα μετά από 4 μήνες. Είναι νωρίς να βάζεις τανγκ χωρίς άλγες στο ενυδρείο που είναι η βασική τους τροφή και τσιμπάνε όλη μέρα. Πρέπει να τους έχεις σε μόνιμη βάση φύλλα νορι -άλγη πιασμένο σε βράχο η με μαγνήτη σε κάποιο άλλο σημείο.

alan boy 31-03-20 15:27

φιλε μου δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα αφου εμπλεξες με το αλατι δε χωραει κατι αλλο .
ετσι και εγω ειχα δισκους και σιγα σιγα δεν ειχα ματια παρα μονο για το θαλασσινο. μονο η φωτο στο προφιλ μου μου εμεινε.
τωρα εσυ ξερεις καλυτερα, αν μπορεις και τα δυο εγω δεν εχω να πω κατι αλλο.
αλλα να ξερεις... ατιμο πραγμα το αλατι :D

αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη. εσυ ξερεις καλυτερα

οσο για το φωτιστικο μια μπαρα θα βαλεις;ποσο μηκος εχει;το εχεις δει καπου να δουλευει; απο Ελλαδα θα το παρεις;

ΔημήτρηςΤ 31-03-20 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1057922)
Δημήτρη το δισκάδικο σου φανταστικό. Έχω και εγώ ένα πιο μικρό δισκάδικο (6 δίσκους) .το ριφακι θέλει υπομονή να ξέρεις και όχι βιασύνη. Εγω στη θέση σου για παράδειγμα όπως σου είπα σίγουρα θα έβαζα 1-2 πόντους αραγωνητη και τανγκ θα έβαζα μετά από 4 μήνες. Είναι νωρίς να βάζεις τανγκ χωρίς άλγες στο ενυδρείο που είναι η βασική τους τροφή και τσιμπάνε όλη μέρα. Πρέπει να τους έχεις σε μόνιμη βάση φύλλα νορι -άλγη πιασμένο σε βράχο η με μαγνήτη σε κάποιο άλλο σημείο.

6 μόνο δισκους:smt084 γιατιιιιιιι?????για ανέβασε το ενυδρείο σου σ κάνα θέμα να το δω.Παντως αραγονιτης μπορώ να βάλω κ αργότερα ,θα το δούμε σιγά σιγά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic (Μήνυμα 1057921)
Καλή αρχή και από εδώ Δημήτρη. Να σου ζήσει η Dory!! Για το sump δεν λέω τίποτα ξέρεις τα πλεονεκτήματα και εφόσον σκέφτεσαι ριακτορες αρχίζει να γίνετε must...Καλό ταξίδι φίλε !!!

ευχαριστώ πατρίδα :)Γιώργο μου αν δω ότι αρχίζει να Μ γίνεται πρόβλημα θα βάλω κ σαμπ.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1057924)
φιλε μου δεν θελω να σε στεναχωρισω αλλα αφου εμπλεξες με το αλατι δε χωραει κατι αλλο .
ετσι και εγω ειχα δισκους και σιγα σιγα δεν ειχα ματια παρα μονο για το θαλασσινο. μονο η φωτο στο προφιλ μου μου εμεινε.
τωρα εσυ ξερεις καλυτερα, αν μπορεις και τα δυο εγω δεν εχω να πω κατι αλλο.
αλλα να ξερεις... ατιμο πραγμα το αλατι :D

αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη. εσυ ξερεις καλυτερα

οσο για το φωτιστικο μια μπαρα θα βαλεις;ποσο μηκος εχει;το εχεις δει καπου να δουλευει; απο Ελλαδα θα το παρεις;

ναι δεν το αποκλείω αυτό που λες ....άτιμο το αλάτι οντως;) Το φωτιστικό το έχει ένας reefas 3 χρόνια τώρα από εδώ,το έχει παρουσιάσει κιόλας με καταπληκτικα αποτελέσματα,βέβαια έχει 2 γιατί έχει κ εναμησι μέτρο ενυδρείο ο άνθρωπος Μ ακροπορες.Το φωτιστικό κυκλοφορεί κ (σχεδόν) αντιγράφηκε από την orthek με τριπλάσια τιμή..Εγώ πήρα τους 81 πόντους.
-------------------------
Σου στέλνω μνμ για κάποιο λόγο δεν.Το πήρα από Γερμανία.το έχω ήδη.

yannisp2 31-03-20 19:41

6 μόνο δισκους γιατιιιιιιι?????για ανέβασε το ενυδρείο σου σ κάνα θέμα να το δω.Παντως αραγονιτης μπορώ να βάλω κ αργότερα ,θα το δούμε σιγά σιγά.
-------------------------

Είχα 10 και προέκυψαν 2 ζευγάρια και τα έδωσα. Είχα και μεγαλύτερο ενυδρείο. Μετά την μετακομηση σε μικρότερο διαμέρισμα , έπεσα στα 350 λίτρα λόγω χώρου, οπότε έμεινα με τους 6. Τώρα προέκυψε και άλλο ζευγάρι , οπότε μετά το πέρασμα του ιού θα κοιτάξω να το δώσω και να βάλω κάνα 3 μικρά δισκάκια.
Στην ουσία με την μετακομηση το παλιό θαλασσινό το έκανα μικρό δισκάδικο, και για ριφακι έχω ένα Ρίο 180. Είναι κουραστικό απο άποψη συντήρησης και κόστους τα 2 ενυδρεία γι'αυτό και έπεσα γενικά στα λίτρα...

Έχεις σκεφτεί τι κοραλια θελεις να βάλεις?

ΔημήτρηςΤ 01-04-20 11:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannisp2 (Μήνυμα 1057937)
6 μόνο δισκους γιατιιιιιιι?????για ανέβασε το ενυδρείο σου σ κάνα θέμα να το δω.Παντως αραγονιτης μπορώ να βάλω κ αργότερα ,θα το δούμε σιγά σιγά.
-------------------------

Είχα 10 και προέκυψαν 2 ζευγάρια και τα έδωσα. Είχα και μεγαλύτερο ενυδρείο. Μετά την μετακομηση σε μικρότερο διαμέρισμα , έπεσα στα 350 λίτρα λόγω χώρου, οπότε έμεινα με τους 6. Τώρα προέκυψε και άλλο ζευγάρι , οπότε μετά το πέρασμα του ιού θα κοιτάξω να το δώσω και να βάλω κάνα 3 μικρά δισκάκια.
Στην ουσία με την μετακομηση το παλιό θαλασσινό το έκανα μικρό δισκάδικο, και για ριφακι έχω ένα Ρίο 180. Είναι κουραστικό απο άποψη συντήρησης και κόστους τα 2 ενυδρεία γι'αυτό και έπεσα γενικά στα λίτρα...

Έχεις σκεφτεί τι κοραλια θελεις να βάλεις?

μια χαρά σ βρίσκω Μ τα ενυδρεία ,θέλουμε κ υλικο ε!!!!κοίτα φίλε μου όσο αναφορά τα κοραλια ,εμενα Μ αρέσουν τα ψάρια ,ρεεφ από μόνο του δεν θα έφτιαχνα ποτέ ,αλλά κ fish only δεν μου αρέσει,οπότε η προσπάθεια θα γίνει με τα ψάρια που ήδη πήρα συν ένα ακόμα κ από Κοραλία σκέφτομαι ζωανθακια κάτω ,γιατί τα έχω δει σ reef σ συνδιασμό με την κοραλινη κ μου αρέσει το αποτέλεσμα και στον βράχο εμφιλιες κ μοντιπορα κόκκινη.Βεβαια ξέρω πολύ καλά ότι όσο προχωράει μπορεί πολλά να αλλάξουν ,πάντως αυτά τα ενυδρεία σαν εικόνα Μ αρέσουν.
-------------------------
Ήρθε κ τοποθετήθηκε το φωτιστικό,αφού ήμουν Μ μια λάμπα αυτό μου φαίνεται μαγιά.Ερωτηση,το blue tang έχει συμπεριφορά σμερνας ,σ ένα βράχο ,η μούρη έξω ,όταν ταισω αλονιζει το ενυδρείο ,τρώει κ ξανά στο βράχο,είναι μικρούλη βέβαια.Ειχε ,έχει κανείς μικρό,αυτή η συμπεριφορά είναι φυσιολογική????

Artemisia 26-04-20 16:22

Αξιώθηκα να το δώ και απο εδώ:D:D:D:D
Να το χαρείς βρε Δημήτρη πραγματικά !!!
Χρόνια πολλά !!! :D

ΔημήτρηςΤ 26-04-20 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1058325)
Αξιώθηκα να το δώ και απο εδώ:D:D:D:D
Να το χαρείς βρε Δημήτρη πραγματικά !!!
Χρόνια πολλά !!! :D

Ευχαριστώ πολύ Αρτεμισία μου,να μαθαίνουμε εξελίξεις κ από το δικό σου ε??

Artemisia 26-04-20 21:38

χαχαχαχαχα δεν είναι δικό μου , εγώ διαλέγω μόνο κάτι ακροπόρες και τους μανδαρίνους ;) :D μου αρέσει , αλλά θα μείνω στα γλυκά μου νερά :D
Να είσαι καλά Δημήτρη !!

enzo 03-05-20 13:18

ευχομαι οτι το καλυτερο και πραγματικα να απολαυσεις το ονειρεμενο ταξιδι του θαλασσινου...:cool:
μην θεωρεις οτι το να μην εχεις αραγωνιτη θα σου κανει την ζωη πιο ευκολη, και οι 2 περιπτωσεις, ειτε εχεις ειτε δεν εχεις, απαιτουν εμπειρια που δεν μπορει να στην δωσει κανενας παρα μονο το περασμα του χρονου...:rolleyes:

ΔημήτρηςΤ 03-05-20 22:26

Τελικά έβαλα ένα δαχτυλακι .https://youtu.be/Hp9gJ9STU0k.... ευχαριστώ πολύ φίλε. μου.

enzo 04-05-20 11:27

πολυ ωραια ολα, αλλα κατ'εμε στοκαρεις πολυ γρηγορα, δωσε ακομα λιγο χρονο στην υπομονη σου αλλα και στην τσεπη σου..;)

ΔημήτρηςΤ 04-05-20 12:24

Σ αυτό έχεις δίκαιο ,για την υπομονή ,γιατί για την τσέπη ας είναι καλά οι φίλοι.το reef φτιάχνεται απίστευτα οικονομικά ,θα τα γράψω κάποια στιγμή.

Samian 05-05-20 20:53

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια !!!!!:smt041:smt041:smt041

Ένα από τα βασικά προτερήματα του θαλασσινού ακουαρίστα, είναι η επιμονή, η υπομονή και η παρατηρητικότητα.
Μικρές αλλαγές της βιοσύνθεσης, μετρήσεις και παρατήρηση των ρυθμών του ενυδρείου.

Βασικά επίσης στοιχεία διάβασμα..... ερωτήσεις...... διάβασμα.

Καλή συνέχεια !!!!!:D:D

ΔημήτρηςΤ 06-05-20 21:40

Ευχαριστώ φίλε μου.Η αλήθεια είναι ότι στερούμαι Γρηγόρης αντιληψης.Θα δούμε πόσο θα παίξει ρόλο.

Diskus fan 07-06-20 01:43

Εγώ ακόμα στο μυαλό μου το έχω αλλά όπως βλέπω αυτό το όνειρο (που έχει τις ρίζες του στην 10ετία του '80) ΔΕΝ θα το κάνω τελικά πραγματικότητα... παρά το ότι μπήκα στην διαδικασία και άνοιξα θέμα στο forum (πριν κάνα-δυο χρόνια) για να πάρω ιδέες. Ξεκίνησα μάλιστα να συγκεντρώνω και τα απαραίτητα υλικά αλλά... είναι φαίνεται της μοίρας μου να μείνω για πάντα πιστός στους δίσκους.
Θα σου ευχηθώ καλορίζικο αλλά βλέπω ότι έχεις ήδη υποπέσει σε παραπτώματα.
Το έχω ξαναγράψει... στα θαλασσινά έχω δει μεγαλύτερα "εγκλήματα" από ότι σε δισκοενυδρεία... κι εσύ ανήκες και στα 2 πλέον.- ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02311 seconds with 11 queries