Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   δαχτυλιές σηλικόνης, πως βγαίνουν; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55869)

Frangisk 15-09-11 19:49

δαχτυλιές σηλικόνης, πως βγαίνουν;
 
Κόλλησα το πρώτο μου ενυδρείο (και είμαι πολύ περήφανος για αυτό:D)
Αλλά γέμισα τα τζάμια δαχτυλιές :( και δεν ξέρω πως να τα καθαρίσω, για πέστε τι να κάνω ; :confused:

rawnerve 15-09-11 19:58

ξυστρα για τζαμια με ασετον η κ με ξυραφη προσεκτικα!!
αντε με το καλο να γεμησι ζωη:D

kostas82 15-09-11 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Frangisk (Μήνυμα 618519)
Κόλλησα το πρώτο μου ενυδρείο (και είμαι πολύ περήφανος για αυτό:D)
Αλλά γέμισα τα τζάμια δαχτυλιές :( και δεν ξέρω πως να τα καθαρίσω, για πέστε τι να κάνω ; :confused:

αν στεγωσε με ξυστρα για αλγες και πανακι με ασετον κανεις την δουλεια σου
μαζι γραφαμε χαχαχα

rawnerve 15-09-11 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 618523)
αν στεγωσε με ξυστρα για αλγες και πανακι με ασετον κανεις την δουλεια σου
μαζι γραφαμε χαχαχα

ναι :p:p

Πάνος 15-09-11 21:27

αλλα μη ξεχασεις να αντικαταστησεις το ασετον της συζυγου...γιατι αν το χρειαστει μια κακη στιγμη (που τα μαγαζια ειναι κλειστα και δε μπορει να αγορασει)...το ενυδρειο κι εσυ κινδυνευετε αμεσα απο παντοφλα...:D

rawnerve 15-09-11 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 618538)
αλλα μη ξεχασεις να αντικαταστησεις το ασετον της συζυγου...γιατι αν το χρειαστει μια κακη στιγμη (που τα μαγαζια ειναι κλειστα και δε μπορει να αγορασει)...το ενυδρειο κι εσυ κινδυνευετε αμεσα απο παντοφλα...:D

:D:D:D:D:D:Dχαχαχαχα:smt082:smt082:smt082
καλοοοο.....

HLIASKR 16-09-11 10:04

Και με ξυδι μπορει να καθαρησει!

kixlidatos 16-09-11 10:11

Η σιλικονι δεν διαλιετε με κανενα υγρο η χημικο.

Πριν κανεις αυτο που σου ειπαν τα παιδια με την ξυστρα βαλε επανω με καυτο αερα το σεσουαρ και μετα ξυστο,αλλα προσοχη,να μην θερμανεις τις γωνιες.

Και κατι αλλο ,να μην κρατας το σεσουαρ σε ενα σημειο,γιατι μπορει να σου σπασει το γυαλι

Frangisk 16-09-11 11:50

Ευχαριστώ παιδιά έκανα χτες το καθάρισμα με ξυραφάκι μιας χρήσης (αφού αφαίρεσα το προστατευτικό) και λίγο ασετόν. ¶ψογη δουλεια ;)
Σήμερα όμως (το έχω βάλει από χτες με νερό να τρέχει με άνθρακα στο φίλτρο) είδα να αιωρούνται στο νερό κάτι σαν "τριχίτσες" διαφανής σαν από σιλικόνη... είναι δυνατόν; το είχα πλύνει καλά με νερό μετά το καθάρισμα. Όταν πάω να τις πιάσω με το χέρι σαν να "εξαυλόνωνται"... δεν βρίσκο ούτε ίχνος στο χέρι, μόνο στο νερό εμφανίζονται. Θα πάρω την απόχη να τις μαζέψω απλά ήθελα να ξέρω αν είναι όντως σιλικόνη.

persival 16-09-11 18:52

Βάσει λογικής δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο, μου κάνει εντύπωση όμως το γεγονός της "εξαΰλωσης"...

Frangisk 16-09-11 23:14

Απ'ότι καταλαβαίνω είναι τόσο λεπτές που φαίνονται μόνο μέσα στο νερό με το φως και μόλις τις πιάσω στο χέρι δεν είναι ορατές πλέον... :confused:

crazyio 17-09-11 20:16

Θα του έκανα μερικά καλά πλυσίματα ακόμα ...
Το ασετόν μπορεί να μην διαλύει με όλη την έννοια την σιλικόνη αλλά κάνει το καθάρισμα της πολύ πιο εύκολο ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01548 seconds with 11 queries