Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Διαχωρισμός σαλιγκαριών ramshorn (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93052)

manos3 26-07-16 13:41

Διαχωρισμός σαλιγκαριών ramshorn
 
Ένα πρόβλημα που ίσως να ακουστεί χαζό αλλά θέλω να βρω μια λύση… Έχω ένα μικρό ενυδρείο με φυτά και γαρίδες και κάποια σαλιγκάρια ramshorn που μου είχε στείλει ο φίλος Τάκης. Αφού μεγάλωσαν αυτά και πολλαπλασιάστηκαν είδα ότι τα περισσότερα είναι κόκκινα/καφέ και κάποια λίγα μπλε ή μπλε/ροζ. Πως θα γίνει να μαζέψω και να βγάλω τα κόκκινα/καφέ και να μείνουν τα υπόλοιπα στο ενυδρείο?

Αυτό που κάνω τώρα είναι μία φορά την εβδομάδα να ρίχνω τροφή για να μαζευτούν τα σαλιγκάρια, να μαζεύω όλα τα κόκκινα που μπορώ και να τα ρίχνω στο χρυσοψαράδικο. Από μεγάλα πλέον έχω μόνο τα μπλε αλλά τα περισσότερα μικρά που βλέπω είναι κόκκινα, οπότε πάλι ξεκινάω από το μηδέν...

Τάκης 26-07-16 13:57

Μάνο δύσκολο έως αδύνατο πλέον να τα ξεχωρίσεις, είναι ήδη από γέννες με διαφορετικά χρώματα και είναι μπασταρδέμενα.
Μόνο αν τα βγάλεις όλα, όλα για όλα, και ξεκινήσεις με 1 είδος από την αρχή, αλλά να μη μείνει ούτε ίχνος αυγού ή σαλιγκαριού, πλήρη απολύμανση δηλαδή

manos3 26-07-16 14:01

Το περίμενα αυτό αλλά είναι αδύνατο να τα βγάλω όλα έξω...

alexis cosmo 26-07-16 14:34

Μανο το προσπαθησα και γω δλδ
Κρατουσα μονο τα μπλε και τα καφε και τα κοκκινα τα εβαζα στο αλλο ενυδρειο αλλα μετα απο 2 μερες ξανα μανα τα ιδια. Το εκανα για κανα 3 μηνο μεχρι που τα αφησα στην ησυχια τους χαχχαχα

manos3 26-07-16 14:38

Αυτό βλέπω να κάνω και εγώ μόνο που θα τα παρατήσω νωρίτερα, δεν έχω υπομονή να το προσπαθώ 3 μήνες :). Ramshorn - Μανόλης 1 - 0.

GN_AZ 26-07-16 15:26

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 955810)
....... να μαζεύω όλα τα κόκκινα που μπορώ και να τα ρίχνω στο χρυσοψαράδικο.

γιατί ???


με τα σαλιγκάρια δεν θα βγάλεις άκρη. πότε βγαίνουν μπλε, πότε ροζ κ τα δικά μου βγαίνουν κ με μαύρες βούλες (χωρίς πλάκα)

manos3 26-07-16 15:30

Θέλω να τα ξεχωρίσω και να κρατήσω τα μπλε στο ενυδρείο με τα φυτά. Όπως έγραψε ο Τάκης όμως τώρα είναι αργά. Έπρεπε από την αρχή να βάλω ένα είδος και να το κρατήσω...

GN_AZ 26-07-16 15:36

το ερώτημα πήγαινε στο γιατί τα ρίχνεις στο χρυσοψαράδικο ...

manos3 26-07-16 15:55

Αααα... Θέλω να έχω και εκεί για να βοηθάνε με την άλγη. Κάποια τα τρώνε τα ψάρια αλλά έχουν μείνει αρκετά που έχουν μεγαλώσει.

tsala 26-07-16 20:33

Τα leopard (με βουλες) ειναι τα μικρα σε ηλικια , οταν μεγαλωνουν εξαφανιζονται οι βουλες.
Επισης δεν βγαινουν οτι να ναι, απλα αυτα που εχουμε οι περισσοτεροι ειναι μπασταρδεμενα ,οπως ειπε και ο Τακης,γι αυτο βγαζουν διαφορα χρωματα.
Δυστυχως οι περισσοτεροι (μαζι κι εγω) χαλασαμε τα χρωματα και δεν υπαρχει γυρισμος.
Αν καποιος θελει καθαρα χρωματα ,βαζει σε νεο ενυδρειο σαλιγκαρια καθαρα απο χομπιστα η απο καταστημα (εξωτερικου/εσωτερικου) η απο ebay.

Τροπος για να ξεχωρισουν δεν υπαρχει απο την στιγμη που ειναι ηδη μπασταρδεμενα ,παντα θα πετανε και αλλα χρωματα.

και λιγο γεννετικη..:D
Ο φαινοτυπος μπορει να δειχνει πχ καθαρο μπλε
Στον γεννοτυπο ομως υπαρχουν δυο χρωματα.
Τον φαινοτυπο τον βλεπουμε ,αλλα δεν εχουμε ιδεα για τον γεννοτυπο (εκτος αν γνωριζουμε τους προγονους)
Ενα σαλιγκαρι θεωρειται καθαρο μονο οταν και φαινοτυπικα αλλα και γεννοτυπικα υπαρχει ενα χρωμα.

Πρακτικα θελουμε ολα τα σαλιγκαρια να ειναι καθαρα ,αν υπαρχει εστω κι ενα διασταυρωμενο(ασχετως φαινοτυπου) ,θα χαλασει η αποικια μας (χρωματικα).

ChocolatePuma 27-07-16 07:20

Στην πλάτη του ενυδρείου θα βάλεις μια φωτογραφία του Κυριάκου και μια του Αλέξη
Μετά από λίγη ώρα θα δεις τα μπλε σαλιγκάρια να μαζεύονται προς την πλευρά του Κυριάκου και τα κοκκινα - καφε προς την πλευρά του Αλέξη
Σε λίγες μέρες θα έχεις τελείωσει τον διαχωρισμό :D

(σορυ για το σπαμ, αλλά δεν άντεξα):p

manos3 27-07-16 10:23

Α, κάνουν και τέτοια κόλπα? Άτιμα ramshorn, έπρεπε να τα δίνουν με οδηγίες χρήσης.

Κλεόβουλος 27-07-16 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 955952)
Στην πλάτη του ενυδρείου θα βάλεις μια φωτογραφία του Κυριάκου και μια του Αλέξη
Μετά από λίγη ώρα θα δεις τα μπλε σαλιγκάρια να μαζεύονται προς την πλευρά του Κυριάκου και τα κοκκινα - καφε προς την πλευρά του Αλέξη
Σε λίγες μέρες θα έχεις τελείωσει τον διαχωρισμό :D

(σορυ για το σπαμ, αλλά δεν άντεξα):p

αααα φοβερή ανακάλυψη.....για κάτι μαύρα σκουλήκια, μερικά πράσινα σκαθάρια και κάτι μπορντώ σκνίπες να εφαρμόσω την ανάλογη φωτογραφοθεραπεία? :smt016


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01577 seconds with 11 queries