Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=223)
-   -   καβουρακια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27048)

Πάνος 23-09-08 23:03

καβουρακια
 
παιδια καλησπερα...σε καταστημα της θεσσαλονικης ειδα καβουρια γλυκου νερου...χρωματος καφεμαυρο....σε μεγεθος κουταλιου του γλυκου....ξερει κανεις τις απαιτησεις τους σε παραμετρους νερου..διατροφη...τελικο μεγεθος..συμβατοτητα με ψαρια και φυτα??
δυστυχως δεν ξερω το ειδος αλλα αν κρινω απο την χαμηλη τιμη θα πρεπει να ειναι συνηθισμενα...πρωτη φορα βλεπω εγω ομως...
κανα λινκ ισως??

thanasis76 23-09-08 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 291645)
παιδια καλησπερα...σε καταστημα της θεσσαλονικης ειδα καβουρια γλυκου νερου...χρωματος καφεμαυρο....σε μεγεθος κουταλιου του γλυκου....ξερει κανεις τις απαιτησεις τους σε παραμετρους νερου..διατροφη...τελικο μεγεθος..συμβατοτητα με ψαρια και φυτα??
δυστυχως δεν ξερω το ειδος αλλα αν κρινω απο την χαμηλη τιμη θα πρεπει να ειναι συνηθισμενα...πρωτη φορα βλεπω εγω ομως...
κανα λινκ ισως??



http://www.planetinverts.com/aegla.html

κατι τετοιο ειδες??

Πάνος 23-09-08 23:22

α παπα....οχι ...αυτα που μου εδειξες ειναι ανατριχιαστικα....ετουτα μοιαζουν πολυ με τα κοινα καβουρια των θαλασσων μας που βρισκουμε στις ακτες....

thanasis76 23-09-08 23:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 291656)
α παπα....οχι ...αυτα που μου εδειξες ειναι ανατριχιαστικα....ετουτα μοιαζουν πολυ με τα κοινα καβουρια των θαλασσων μας που βρισκουμε στις ακτες....


χαχαχαχαχ καλα καλα μην ανατριχιαζεις...:smt041:smt041:smt041

PascM 24-09-08 07:37

Όποια και αν είδες έχω την εντύπωση οτι είναι μόνο για ξεχωριστό tank.

Kostas G. 24-09-08 09:01

Μήπως ήταν κάτι τέτοιο;
Land hermit crabs...

Πάνος 24-09-08 10:18

1 Συνημμένο(α)
οχι ερημιτες φιλε μου....χωρις σαλιγκαροκελυφος δηλαδη...τα καβουρακια....οπως αυτο..

Πάνος 24-09-08 10:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 291708)
Όποια και αν είδες έχω την εντύπωση οτι είναι μόνο για ξεχωριστό tank.

στο καλο να πανε τοτε....;)

Nisam 24-09-08 11:04

Σωτηρης
 
1 Συνημμένο(α)
Φιλε μου σιγουρα εννοεις αυτο !
Κοιτα να δεις αυτα τα καβουρακια ειναι τελειος ακυνδινα μεσα στο ενυδρειο
Δεν πειραζουν τιποτα παρα μονο την τροφη τους. Το μονο που μπορει να ενοχλησουν ειναι κανενα σαλιγκαρι που προχωραει λογο επειδη ειναι πολυ αργο..
Απο συντηρησει θελουν σκληρα νερα και οταν λεμε σκληρα πανω απο 10gh (και αυτο γιατι εαν μαλακωσει το οστρακο τους πεθαινουν), και επισης σημαντικο γι αυτα ειναι να μπορουν να ανεβαινουν σε καποια προεξοχη ωστε να στεγνωνουν που θελουν λιγο..
Το συγκεκριμενο καβουρι θελει και (ΣΤΕΡΙΑ) θα το δεις σε λιγες μερες να λιαζετε κατω απο την λαμπα φθωριου σου, το συγκερκιμενο εχει απιστευτη πλακα...

υδροχόος 24-09-08 11:10

Παναγιώτη τα δικά μου που είχαν κόκκινες δαγκάνες μου κατακρεούργησαν τα φυτά και από'τι είχα ακούσει όταν μεγάλωναν θα βάζαν χέρι και σε κανένα ψάρι . Και μεγάλωναν αρκετά . Προφανώς θέλουν και μεγάλο ενυδρείο όπου το κάθε είδος βρίσκει το χώρο του .Σκαρφαλώνουν πολύ και τους αρέσει να την αράζουν έξω από το νερό . Στο δικό μου όλο πάνω στο εσωτερικό φίλτρο τα έβρισκα . Τώρα που το θυμάμαι ήταν πολύ χαριτωμένα . Τι ψαχνόμαστε για γαρίδες , βουρ στα καβούρια :D:D:D. Σε ευχαριστώ για τα φυτά .
υγ Σωτήρη μάλον την ώρα που έγραφα πόσταρες . Αλήθεια τα δικά μου τα είχα δει να κώβουν κομμάτια από φυτό και να το τρώνε . Ήταν αυτά της φωτογραφίας .

Πάνος 24-09-08 11:11

ναι τετοια καβουρακια ηταν....τωρα να διαχωρισω τα ειδη μη μου πεις αλλα αυτο το παρουσιαστικο ειχαν.....εχουν καπου στα 3.5 ευρω......
τα εχεις καιρο?? μεταξυ τους μαλωνουν?? θελουν λιτρα? απο τροφη?? οτι πληροφορια εχεις ευπροσδεκτη...ειμαι υπο σκεψη....

steady 24-09-08 11:11

αυτο σαν αυτο που δειχνει ο φιλος νισαμ το ειχε και μενα ενας φιλος μου αρκετο καιρο στο ενυδρειο χωρις προβλημα βεβαια οτι εχει δαγκανα δεν ξερεις πως θα τα παει με τα ψαρια μαζι..

Πάνος 24-09-08 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος (Μήνυμα 291762)
Παναγιώτη τα δικά μου που είχαν κόκκινες δαγκάνες μου κατακρεούργησαν τα φυτά και από'τι είχα ακούσει όταν μεγάλωναν θα βάζαν χέρι και σε κανένα ψάρι . Και μεγάλωναν αρκετά . . Τώρα που το θυμάμαι ήταν πολύ χαριτωμένα. Σε ευχαριστώ για τα φυτά .

να εισαι καλα για τα φυτα....ευχομαι προκοπη! απο εκει και περα σε φυτεμενο τοτε δε τα βαζω...καλα τι μανια εχουν με τα φυτα?? τα τρωνε η απλα ακονιζουν τις δαγκανες??

να με βαλετε να κανω και 5ο ενυδρειο για καβουρια τωρα...:smt101

ευχαριστω για τις πληροφοριες.....και οσον αφορα το θεμα της διατροφης τους??

υδροχόος 24-09-08 11:31

Τα είχα δει με τα μάτια να κώβουν κομμάτια και να τρώνε. Τους έριχνα τροφή για ψάρια βυθού και καβούρια της sera σε ταμπλέτες .

Πάνος 24-09-08 11:42

ευχαριστω......οψομεθα....;)

chemical mac 24-09-08 12:23

είναι βρώσιμα;

lucy 24-09-08 12:35

Ο Πάνος όλα τα τρώει αρκεί να είναι νόστιμα!!!:D

noe 24-09-08 12:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 291787)
είναι βρώσιμα;

:smt027Αν τα μεγαλώσεις με φυσικό τρόπο, χωρίς χημικά και ντόπες, τοτε ναι.:smt068

Υ.Γ.: και δεν πιθανόν να ειναι και αφροδισιακά.

Πάνος 24-09-08 12:42

τι λετε?? να κανω κι αλλο ενυδρειο και σε 3-4 χρονια να σας κερασω καβουρομεζεδες?? με τρεις κι εξηντα το καβουρι θα μου βγει και οικονομικα...:D

αραγε θα ηταν τοσο ανθεκτικο ωστε σε πλαστικο 30λιτρο να κανω ενα μινι παλουνταριο με καθημερινες αλλαγες νερου και να κρατησω 1??:rolleyes:

lingistis 24-09-08 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 291791)
αραγε θα ηταν τοσο ανθεκτικο ωστε σε πλαστικο 30λιτρο να κανω ενα μινι παλουνταριο με καθημερινες αλλαγες νερου και να κρατησω 1??:rolleyes:

Και ποιος θα πρωτοφάει… για γέμισε το σπίτι με κουβάδες να χορτάσει ο κόσμος :D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01820 seconds with 11 queries