Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Δημιουργια 250 L Με Δισκους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68215)

nikolaosbouk 15-01-13 19:01

Δημιουργια 250 L Με Δισκους
 
Καλησπερα παιδια, θελω επειγοντος τα φωτα σας, ειμαι 17 χρονια στο χομπυ με τροπικα και τωρα τελευταια με ενα θαλλασινο reef.

Επειδη ομως εχω ενα 250 λ με 2 αγγελοψαρα (τα οποια θα χαρισω - οποιος θελει τα παιρνει με π.μ) με εχει πιασει μουρλα να ξεκινησω ξανα την παλια μου καψουρα τα δισκακια(εχω ξανακρατησει για 3 χρονια αλλα μετακομισα και τα χαρισα).

Τωρα σκεφτομαι να βαλω 4-6 ισομεγεθη 6-8 εκ.

το ενυδρειο τρεχει 7 χρονια.

το περιββαλον αποτελειτε αποκληστικα απο ξυλα,αλλα θα μπουν και αλλα μεγαλα κοματια για να εχουν να κρυβονται(αν θελει καποιος να δωσει πμ με φωτο το κομματι)

απο φυτα θα μπει μονο κερατοφυλλο(αν εχει καποιος να μου δωσει, ευπροσδεκτος - ας στειλει πμ)

Υπαρχει co2 ριακτοραςμε μπουκαλα και κοντρολλερ

UV η οποια ειναι κλειστη χρονια(θα ανοιχτει με τα δισκακια μου)

Το φιλτρο που τρεχει τωρα ειναι ενα μικρο fluval 230, (ειχα και ενα μεγαλυτερο αλλα εσπασε και δεν φτιαχνεται),

Ερωτηση 1η: επειδη θα κανω εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 10% (μαζι με το reefaki) χρειαζεται να παρω και αλλο ή με καλυπτει?

Ερωτηση 2η: αν παρω θελω κατι οικονομικο και βρηκα αυτο http://www.petcumulu...roduct&pid=2174 ,ειναι καλο και αθορυβο, να το χτυπησω?

Ερωτηση 3η: Η φιλτρανση μου βασιζεται σε πορωδες μακαρονι, ζεολιθο, και σφουγγαρι μπλε αλλα και υαλοβαμβακα για τα χοντρα.

Να βαλω και κατι αλλο?

Ερωτηση πολυ κρισημη 4ή: Τι ειδος δισκακια να βαλω (εχω μουρλα με τους blue royal) ωστε να μην πλακωνονται?

Επισης να αναφερω οτι μπερδευω γλυκο νερο βρυσης με Α.Ο.

Το ph μου ειναι ηδη 6,8 -6,9

Θερμοκρασια 28-29

ΚΗ εχω χρονια να μετρησω

Αμμωνια 0

νιτρικα 0

Ολες οι παρατηρησεις ευπροσδεκτες.

Chris82 15-01-13 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 726621)


Ερωτηση 1η: επειδη θα κανω εβδομαδιαιες αλλαγες νερου 10% (μαζι με το reefaki) χρειαζεται να παρω και αλλο ή με καλυπτει?
Θα χρειαστείς και άλλο μεγάλο φίλτρο ούτως η άλλος και σίγουρα μεγαλύτερες και συχνότερες αλλαγές νερού

Ερωτηση 2η: αν παρω θελω κατι οικονομικο και βρηκα αυτο http://www.petcumulu...roduct&pid=2174 ,ειναι καλο και αθορυβο, να το χτυπησω?
δεν μου εμφανίζει κάτι το λίνκ

Ερωτηση 3η: Η φιλτρανση μου βασιζεται σε πορωδες μακαρονι, ζεολιθο, και σφουγγαρι μπλε αλλα και υαλοβαμβακα για τα χοντρα.

Να βαλω και κατι αλλο?

Ερωτηση πολυ κρισημη 4ή: Τι ειδος δισκακια να βαλω (εχω μουρλα με τους blue royal) ωστε να μην πλακωνονται?
όλα τα δισκάκια εκτροφής είναι το ίδιο απλά αλλάζουν τα χρώματα.
Το ξύλο δεν θα το γλυτώσεις ιδικά σε αυτά τα λίτρα


Επισης να αναφερω οτι μπερδευω γλυκο νερο βρυσης με Α.Ο.

Το ph μου ειναι ηδη 6,8 -6,9

Θερμοκρασια 28-29

ΚΗ εχω χρονια να μετρησω

Αμμωνια 0

νιτρικα 0 ???

Ολες οι παρατηρησεις ευπροσδεκτες.

Προτείνω να αρχίσεις πάλι να μετρας,καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.

harris samos 16-01-13 01:07

εχεις λιγα λιτρα για δισκους μη το κανεις

nikolaosbouk 16-01-13 01:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chris82 (Μήνυμα 726738)
Προτείνω να αρχίσεις πάλι να μετρας,καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.

to link για το φιλτρο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 726755)
εχεις λιγα λιτρα για δισκους μη το κανεις

Χαρη παλια ειχα 3 10 ποντους και ηταν μια χαρα. Τωρα λεω 4 για αρχη και μπορει να μεινω εκει και αν βαλω κατι αλλο θα ειναι καμια 10αρια νεον για το χρωμα τους.

Κουραμπιές 16-01-13 03:22

Εχουν αρκετη πρωτεινη τα νεον για να αναπτυχθουν σωστα οι δισκοι βαλτα. :D αν και καλο θα ηταν να μεινεις με τα αγγελοψαρα, αν το κανεις και τα δωσεις ενδιαφερομαι να ξερεις.

harmasn 16-01-13 03:24

οι Δισκοι απο οσο ξερω ειναι κοπαδοψαρο και θελουν 6 τουλαχιστον

basillis 16-01-13 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 726801)
οι Δισκοι απο οσο ξερω ειναι κοπαδοψαρο και θελουν 6 τουλαχιστον

Έτσι ακριβώς.
Είναι λίγα τα λίτρα σου για τον "βασιλια"!;)

delta66 16-01-13 13:26

Κι επειδη θα δει οτι καποιοι εχουν βαλει δισκους σε τετοιο ενυδρειο, και θα πει "αυτοι πως το εκαναν? θα το κανω κι εγω", θα πρεπει να ρωτησει τι συντηρηση, στησιμο, ελεγχους κλπ κανουν, για να μπορουν να τους διατηρουν χωρις προβληματα (αν εχουν καταφερει να μην εχουν προβληματα).

harris samos 17-01-13 10:09

ειχα 6 σε 360 λιτρα 5 εκ τους αγωρασα αλλα για να τους μεγαλωσω σωστα εκανα αλαγες νερου καθε μερα η μερα παρα μερα ειχα απελπηστει να κανω σκουπα βηθου πολυ βρωμιαρικα ψαρια και με τη μοσχαροκαρδια κλπ τρωφες που ταιζα αναιβενανε τα νιτρικα στο θεο με 3 φιλτρα γεματα βιολογια 2 2217 και ενα 2213 γεματα σιποραχ βεβαια ταιζα 5-7 φωρες τη μερα

τα ψαρια μεγαλονανε αψογα με ελαχηστα προβληματα αλλα πολυ δουλεια

harmasn 17-01-13 13:58

εσυ δεν το χαιροσουνα το ενυδρειο σου....και ουτε και τα ψαρια σου πιστευω αφου καθε τρεις και λιγο ηταν το χερι σου μεσα με σκουπες κτλπ....
εχουν που εχουν δυσκολια οι δισκοι, και με αυτα που πρεπει να κανει ο φιλος σε ενυδρειο που ειναι και μικροτερο απο το δικο σου θα απιβδησει!!!!

delta66 17-01-13 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 727099)
εσυ δεν το χαιροσουνα το ενυδρειο σου....

Δεν ισχυει για ολους.
Εχω φιλο που ειναι μαζοχας (χημικος) και ειχε 10 δισκους σε κυβο 200 λιτρα barebottom και 50 λιτρα sump, αλλα εκανε μερα παρα μερα αλλαγη με προφιλτραρισμενο νερο απο τριδιπλους ανθρακες, ειχε ενα τονο χημικα, πurigen και δεν συμμαζευεται, και ηταν με τα μπουκαλακια των τεστ στο χερι.
Παρολαυτα ειχε προβληματα, εχασε ψαρια κλπ

harmasn 17-01-13 14:25

Για να τα κανει οοοολα αυτα ηθελε χρονο και κουραγιο μπραβο του εγω δεν θα ειχα τις αντοχες παντως και θα μου πεθαινανε πολυ συντομα...

delta66 17-01-13 15:01

Ουτε αυτος αντεξε τελικα. Τα εδωσε ολα και εστησε θαλλασινο.
Περισσοτερα εξοδα και τεστ, αλλα δεν εχει τις αλλαγες νερου

exelix 17-01-13 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 727134)
Ουτε αυτος αντεξε τελικα. Τα εδωσε ολα και εστησε θαλλασινο.
Περισσοτερα εξοδα και τεστ, αλλα δεν εχει τις αλλαγες νερου


Ψύχραιμη απόφαση!:p:p:p

Τώρα θα βγάλει το άχτι του με τις χημείες!:D

harris samos 17-01-13 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harmasn (Μήνυμα 727099)
εσυ δεν το χαιροσουνα το ενυδρειο σου....και ουτε και τα ψαρια σου πιστευω αφου καθε τρεις και λιγο ηταν το χερι σου μεσα με σκουπες κτλπ....
εχουν που εχουν δυσκολια οι δισκοι, και με αυτα που πρεπει να κανει ο φιλος σε ενυδρειο που ειναι και μικροτερο απο το δικο σου θα απιβδησει!!!!

νομιζεις φιλε μου ξερεις τη να κανεις σκουπα και να ποιανεις τους δισκους με τα χερια για να τους βαλεις παραπερα αστο τα ψαρια ειχαν εξηκιοθει με τα χερια μου εποιανα 20 ρι δισκο με το χερι σε 700 λιτρα χωρις κοπο

αλλα για να το καταφερω αυτο τα ταιζα με τα χερια δε τα τρομαζα και τους ειχα παντα καθαρο νερο ουτε φαρμακα ουτε τιποτα εκτος απο μερικες αποπαρασιτοσεις που επρεπε να γινουν

basillis 18-01-13 00:02

Χόμπι είναι, οτι μας ξεκουράζει.
Τώρα αν ο άλλος θέλει να κάνει κάθε μέρα αλλαγή και να είναι συνεχώς πανω απο το ενυδρείο, και αυτό τον ξεκουράζει, "περί ορέξεως κολοκυθόπιττα".;)

mathaios81 18-01-13 01:46

Κυριοι να ξερετε οτι ο βασιλιας δεν ειναι δυστροπος, εχει μονο λιγες απαιτησεις, θελει το χαρεμι του για να ειναι αρχηγος,και μεγαλο παλατι,και καλο φαι
αλλα και παλι αν το παλατι ειναι μικρο, απαιτει καλυτερο σερβις και συστηματικοτητα στην καθαριοτητα και στο φρεσκο νερακι

nikolaosbouk 29-01-13 00:52

Παιδια θα το ξαναπω, στο ιδιο ενυδρειο που θα στησω και τωρα ειχα πριν 7 χρονια 4 δισκους 8-10 ποντους με 2 φιλτα fluval 203 - 304 ,φουλ βιολογια ενα προφιλτρο eheim, κερατοφυλλο και ανουμπιεςγια νιτρικα, καμια 8 ροδοστομα, uv λαμπα 9w, co2 πληρες με μπουκαλα, κυκλος φωτος με αυγη και χαραμα αλλα και moonlight, και τα ψαρακια φαινοντουσαν πολυ ευτυχισμενα αφου ετρωγαν απο τα χερια μου. Απλα καποια στιγμη τα εδωσα λογω μετακομισης σε αλλη πολη.

harris samos 31-01-13 18:01

co2 σε δισκους και ηταν και ευτηχησμενα χλωμο :rolleyes:

nikolaosbouk 31-01-13 18:45

γιατι το λες αυτο? Ειχα ph controller και κρατουσα με αυτον τον τροπο το ph χαμηλα, αλλα ειχα και αναπτυξη παραλληλα.

vasilis4x4 31-01-13 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk (Μήνυμα 730616)
Παιδια θα το ξαναπω, στο ιδιο ενυδρειο που θα στησω και τωρα ειχα πριν 7 χρονια 4 δισκους 8-10 ποντους με 2 φιλτα fluval 203 - 304 ,φουλ βιολογια ενα προφιλτρο eheim, κερατοφυλλο και ανουμπιεςγια νιτρικα, καμια 8 ροδοστομα, uv λαμπα 9w, co2 πληρες με μπουκαλα, κυκλος φωτος με αυγη και χαραμα αλλα και moonlight, και τα ψαρακια φαινοντουσαν πολυ ευτυχισμενα αφου ετρωγαν απο τα χερια μου. Απλα καποια στιγμη τα εδωσα λογω μετακομισης σε αλλη πολη.

Οσες φορες και να το ξαναπεις, το λαθος που ειχες κανεις πριν 7 χρονια θελεις να το επαναλαβεις;:smt003

ΧρήστοςΠ 02-02-13 05:46

με 10% αλλαγες σε δισκους σε 250 λιτρα απλα θα χασεις τα λεφτα σου τον χρονο σου και τα ψαρια σου .... ειναι πολυ καλα λιτρα για αλλαγες καθημερινες και μεγαλωμα για κανα 6μηνο... Πιστευω οτι ηταν να σου πουμε στο ειπαμε .. οτι θες κανε απο εδω και περα δικο σου ενυδρειο ειναι;)

nikolaosbouk 03-02-13 01:12

Ευχαριστω παιδια για τις γνωμες σας.

Γιώργος Κ 03-02-13 06:58

Γιατί δε βάζεις ένα ζευγάρι δίσκων (διαπιστωμένο)?
Βεβαια με τις γεννες θα χρειαστεις και αλλα ενυδρεια!!! :D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02162 seconds with 11 queries