Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αρχαριος βοηθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67455)

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 17-12-12 23:15

Αρχαριος βοηθεια
 
Καλησπερα σε ολους παιδια. Εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρα και θελω να ρωτησω κατι, σε καθε αλλαγη νερου προσθετω βελτιωτικο νερου με βαση αυτο που εκανα αλλαγη και βακτηρια με βαση το συνολικο ποσο των λιτρων, ισχυει?:smt009Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.

exelix 17-12-12 23:46

Εάν πρώτα βάζεις το νερό της αλλαγής σε ένα κουβά και εκεί μέσα ρίχνεις το αντιχλώριο -αν τέτοιο εννοείς λέγοντας βελτιωτικό- τότε θα το υπολογίζεις βάσει των λίτρων της αλλαγής. Εάν ρίχνεις το νερό κατευθείαν στο ενυδρείο τότε να ρίχνεις από πριν για όλα τα λίτρα.

Τα βακτήρια μπορείς να μην τα ξαναχρησιμοποιήσεις.

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 17-12-12 23:51

Ριχνω λιγο λιγο το νερο , περιπου το 1/3 κανω αλλαγη, και μου ειπαν οτι πρεπει να ριχνω το βελτιωτικο στο τελος περιπου της διαδικασιας για το ποσο της αλλαγης και οχι για το συνολικο ογκο του νερου του ενυδρειου.Κατι δεν καταλαβαινω μαλλον αλλα σορυ ειμαι νεος στο αθλημα.

Nick74 18-12-12 06:03

το θεμα των σωστων αλλαγων ειναι ισως το σημαντικοτερο θεμα στο χομπυ μας και λαθος τροπος αλλαγων μπορει να προκαλεσει πολυ σοβαροτερα προβληματα κι απο τις λαθος συνθηκες κι απο οτιδηποτε.
Τα πλεον σημαντικα ειναι το νερο που μπαινει να μην εχει διαφορα συνθηκων απο αυτο που ειναι μεσα στο ενυδρειο (θερμοκρασιας, σκληροτητας, ph). και να ειναι χημικα οσο καθαροτερο γινεται (και αν γινετεται και μικροβιολογικα).
Ο καλυτερος τροπος ειναι να ειναι φιλτραρισμενο απο ενα καλο φιλτρο βρυσης και να εχει "παλιωσει" απο ωρες εως μερες (ετσι δε χρειαζεται επι πλεον χημικα οπως "βελτιωτικα" κτλ). Επισεις μην βαζεις "βακτηρια" (που μονο βακτηρια δεν εχουν), δε γνωριζουμε καν τι περιεχουν αυτα τα μπουκαλακια

kgf12345 19-12-12 06:14

τα βακτηρια υποθετω τα βαζεις σε καθε αλλαγη γιατι ειναι αστρωτο ακομα το φιλτρο,η στο ειπε καποιος να το κανεις?πεσμας καμια λεπτομερεια για το ενυδρειο σου,ποσο καιρο λειτουργει,αν εχει ψαρια και τι ψαρια εχεις μεσα,φυτα κλπ.η βαλε και καμια φωτο καλυτερα να δουμε;)

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 19-12-12 12:42

Το ενυδρειο το εχω 3 μηνες και κατι και μου ειπαν οτι χρειαζεται μετα αοι καθε αλλαγη βακτηρια τα οποια τα συμπληρωνω με βαση τον συνολικο ογκο νερου του ενυδρειου 120 λιτρα. Ενα φιλαρακι απο εδω μεσα με χρονια εμπειρια μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητα τα βακτηρια, απλα εχω χαθει λιγο και δεν ξερω τι να κανω. Οσον αφορα τωρα τους κατοικους του εχω 8 αρλεκινους μικρους , 1 ξιφοφορο, 1 πλατυ και 1 γκουραμι dwarf.
-------------------------
Η αληθεια ειναι παντως οτι μετα απο μια αλλαγη νερου εχασα δυο ψαρακια στο παρελθον. Δεν ξερω αν φταιει αυτο απλα το αναφερω.

delta66 19-12-12 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 (Μήνυμα 719880)
Το ενυδρειο το εχω 3 μηνες και κατι και μου ειπαν οτι χρειαζεται μετα αοι καθε αλλαγη βακτηρια τα οποια τα συμπληρωνω με βαση τον συνολικο ογκο νερου του ενυδρειου 120 λιτρα. Ενα φιλαρακι απο εδω μεσα με χρονια εμπειρια μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητα τα βακτηρια, απλα εχω χαθει λιγο και δεν ξερω τι να κανω. Οσον αφορα τωρα τους κατοικους του εχω 8 αρλεκινους μικρους , 1 ξιφοφορο, 1 πλατυ και 1 γκουραμι dwarf.
-------------------------
Η αληθεια ειναι παντως οτι μετα απο μια αλλαγη νερου εχασα δυο ψαρακια στο παρελθον. Δεν ξερω αν φταιει αυτο απλα το αναφερω.


Δεν κανει κακο να βαζεις βακτηρια (αφοσον ηδη τα εχεις κιολας).
Σε νεα ενυδρεια, ιδιως σε χερια αρχαριων, δεν κανουν καθολου κακο. Το αντιθετο.
Βαζε μεχρι να τελειωσουν.
Αυτη ειναι η αποψη μου.

Τα ψαρια τα εχασες απο αλλη αιτια, οχι απο τα βακτηρια.
Καποια στιγμη που θα αποκτησεις εμπειρια και θα εχεις διαβασει αρκετα, θα καταλαβεις και μονος σου ποιο λαθος μπορει να ειχες κανει και τα εχασες.

Κρατα τωρα προληπτικα τις ρουτινες των αρχαριων (αλλαγη καθε εβδομαδα με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αργη εισαγωγη του, και αντιχλωριο) και μετρησεις (αμμωνια μηδεν, νιτρωδη μηδεν, νιτρικα μεχρι 20ppm) και ολα θα πανε καλα μεχρι να μελετησεις και τα παραιτερω.

Η συνθεση σου δεν ειναι ιδανικη (εχεις ψαρια σκληρου και μαλακου νερου μαζι).
Κρατα τα ψαρια που μπορεις να τους δωσεις το νερο που μπορεις (προφανως σκληρο αφου δεν ξερεις να επεξεργαζεσαι το νερο ακομα)
Πλατυ και ξιφοφοροι μαζι δεν πρεπει να μπαινουν γιατι υβριδιζουν.
Και θελουν και σωστο αριθμο αρσενικο θηλυκων (3 θηλυκα για καθε ενα αρσενικο)

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 20-12-12 23:25

Απο οτι καταλαβαινω εχω κανει βλακεια βαζοντας τα πλατυ μαζι με τον ξιφοφορο. Εχει να πρετεινει κανεις τον ξιφοφορο με τα αρλεκινακια πως μπορω να τα συνδυασω για να βγαλω τα πλατυ?

Nick74 20-12-12 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΙΟΣ 34 (Μήνυμα 720248)
Απο οτι καταλαβαινω εχω κανει βλακεια βαζοντας τα πλατυ μαζι με τον ξιφοφορο. Εχει να πρετεινει κανεις τον ξιφοφορο με τα αρλεκινακια πως μπορω να τα συνδυασω για να βγαλω τα πλατυ?


τα αρλεκινακια μαλλον δεν ειναι για χερια αρχαριων αφου θελουν ειδικες προετοιμασιες νερου για να μαλακωσει και να οξυνθει.
Τα πλατυ και οι ξιφοφοροι ζουν στα ιδια νερα, αλλα ο Σπυρος σου εγραψε οτι δεν κανει να μπαινουν μαζι γιατι υβριδιζουν (τα υβριδια βεβαια που θα γεννηθουν ειναι στειρα, οποτε δεν αποτελουν ειδος, αλλα οσο να ναι ειναι κριμα να ταλαιπωρουνται εχοντας ισως προβληματικη ζωη)

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 20-12-12 23:41

Επομενως βγαζω τα πλατυ και στη θεση τους τι?

Nick74 20-12-12 23:42

γιατι θεωρεις κακο το να κρατησεις ενα μονο ειδος? :confused:

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 20-12-12 23:46

Το ειχα καπως αλλιως στο μυαλο μου, ενα κοπαδι γυρω στα 10 και καναδυο ειδη ακομα συνολο γυρω στα 18 ψαρακια πανω κατω. Λαθος?
-------------------------
Ηλιθιες ερωτησεις αλλα ειπαμε ασχετος ειμαι αλλα τα σεβομαι και δεν θελω να κανω βλακειες

Nick74 20-12-12 23:56

Το "κοινωνικο ενυδρειο" δεν ειναι λαθος αλλα με τα ζωοτοκα ειναι καπως πιο δυσκολο, γιατι τα περισσοτερα ειδη υβριδιζουν ευκολα μεταξυ τους

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 21-12-12 00:00

Ειπα να αποφυγω ψαρια επιθετικα γιατι θα τα εκανα μπαχαλο επειδη ειμαι νεος στο χωρο. Τα βρισκω λιγο σκουρα ομως και με το κοινωνικο ενυδρειο. HELP

tsala 21-12-12 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 720270)
Το "κοινωνικο ενυδρειο" δεν ειναι λαθος αλλα με τα ζωοτοκα ειναι καπως πιο δυσκολο, γιατι τα περισσοτερα ειδη υβριδιζουν ευκολα μεταξυ τους

αν θες ζωοτοκα (στο προτεινω , επειδη εισαι αρχαριος) μπορεις να βαλεις
πλατυ,μολλυ,γκαπυ μαζι, ή ξιφοφορους,μολλυ,εντλερ , σε οποιους συνδυασμους τελος παντων θελεις...
Δεν μπορεις ομως να βαλεις ξιφοφορους μαζι με πλατυ και γκαπυ μαζι με εντλερ.
Ετσι θα εχεις αρκετα ψαρακια που εχουν τις ιδιες αναγκες νερου...

ΣΤΕΛΙΟΣ 34 21-12-12 00:10

Eυχαριστω ευχαριστω ευχαριστω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01758 seconds with 11 queries