Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   περιεργη συμπεριφορά χρυσοψαρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=97502)

antegeia7 18-06-17 15:35

περιεργη συμπεριφορά χρυσοψαρου
 
Χαιρετίζω την παρεα ελπιζω παιδια ολοι να ειστε καλα. ολα καλα με το ενυδρείο μου ευχαριστώ πολυ για κάθε συμβουλη. Ολα καλα μεχρι τις τελευταιες μερες. Ενα χρυσοψαρο κομετ που εχω σχεδον 4 χρονια φερεται πολυ ανήσυχα. Πολυ παραξενη συμπερηφορα σαν ανεμελες κ ανισορροπίες κινησεις με παροδικες κατακόρυφες αναδυσεις κ παλι καταδυσεις. αναπνες αργες κ βαθιες Επιισης καθετε ακινητο ενιοτε σαν άγαλμα κ χαμηλα. Δε μπορω να πω με ακριβεια αν ειναι πρισμενα τα ματια κατα αλλα η οψη ειναι νορμαλ. Παραρηρισα σύμπτωμα δυσκοιλιοτητας ( μακρια κοπρανα που κρέμονται σα κλωστη κ το εχω νηστικό 2 μέρες τωρα). Καμια αλλαγη συμπεριφοράς στα αλλα ψαρακια. Επι την ευκαιρια το πρόβλημάμε την αλγη δεν υποχωρησε ποτε, βελτιώθηκε μεν αλλα δεν εξαφανίστηκε.
Παρακατω το ενυδρειο:

1.ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΤΟΥ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ: commet 1 περίπου 4 ετων
2. ΤΥΠΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ(ΑΠΛΟ,ΦΥΤΕΜΕΝΟ,ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΤΑΠΗΤΑ ΑΛΓΩΝ): απλο
3. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 200λιτρα
4. ΧΡΟΝΟΣ ΣΥΝΕΧΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 3.5 χρονια
5. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 18
6. ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ): 2 commet 1 shunbunkin 1 black Moore 1 fantail 1 ryukin
7. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΘΥΣΜΟΣ):
8. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): οπως η εκαστοτε τωρα 18 βαθνοι
9. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:25%/βδομαδα
10. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πριν μια ωρα
11. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: flakes μια φορα



ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1.PH 7.3
2.KH:
3.GH: 11
4.ΝΗ3 (αμμωνια): 0
5.ΝΟ2(νιτρώδη):0
6.ΝΟ3(νιτρικά):17
ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ
ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΣΧΟΝΤΟΣ-ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): οχι
2.ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
3.ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: περιπου 1 εβδομαδα
4.ΜΗΚΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ(ΧΩΡΙΣ ΟΥΡΑ) : 15 εκ
5.ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: φυσιολογικη, ισως ματια ελαφρως πρισμενα
6.ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ : οπως αναφερθηκε
7.ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογια αλλα σαν μκρια κλωστη που κρεμετε απο τον πρωκτο. Νηστικό 2 μερες
8.ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): βαθιες κ αργες
9.ΧΡΩΜΑ ΒΡΑΓΧΙΩΝ: φυσιολογικα
10.ΤΡΕΦΕΤΑΙ(ΝΑΙ/ΟΧΙ): ναι
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

stanisalus18 18-06-17 22:10

Καλησπέρα. Οι μετρήσεις του νερού του ενυδρείου με τι γίνονται?

tsala 18-06-17 22:24

φωτο , βιντεο?

antegeia7 19-06-17 02:18

Καλημέρα φωτο δεν ανεβαίνει με τιποτα ποσο μαλον βιντεο. Δοκιμαζω συμπίεση.
Μετρησεις με κιτς.

antegeia7 19-06-17 02:29

3 Συνημμένο(α)
Ok ολα καλα συμπιεστηκαν. Παιδια μπορειτε να δωσετε και λιγο βαση σε αυτες τις ασπρες βουλες στο πτερυγιο? Δεν το εχω ξαναδει. Βεβαια σημερα εχουν σχεδον εξαφανηστει.
Σ.Σ. η Φωτο ειναι τεσσαρων ημερων σημερα.

antegeia7 19-06-17 02:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1014621)
φωτο , βιντεο?

θα προσπαθησω να ανεβασω κ βιντεο μολοις σχολασω.

SOCRATIS 19-06-17 07:38

Νομίζω ότι είναι,τα στίγματα που εμφανίζουν τα αρσενικά χρυασόψαρα,την αναπαρωγική περίοδο.

Maverick 19-06-17 10:04

1 Συνημμένο(α)
Αν μιλάς γι αυτά στο κυκλάκι στην φωτο, θα συμφωνήσω με τον Σωκράτη. Πολύ πιθανό να βγάλει τέτοια και στα βραγχιακά επικαλύμματα.

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1497859466

Λογικά θα έχει και στα 2 πλευρικά πτερύγια, σωστά;

tsala 19-06-17 10:29

στιγματα που εμφανιζουν τα αρσενικα ειναι.
εμενα δεν μου αρεσει το σχημα του ομως... σαν να μην εχει φυσιολογικη αναπτυξη.
το ψαρι το ειχες σε γυαλα παλαιοτερα?

Τάκης 19-06-17 11:02

θα ήταν καλύτερα να δούμε σε βίντεο τη κίνηση του,
και εμένα η στάση του στη φωτογραφία δεν μου αρέσει,
δείχνει σαν να είναι το ψάρι υποτονικό.
Για τα στίγματα θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά .
Εχεις παρατηρήσει αν υπάρχει κυνηγητό με θηλυκά ;

Dimitra_ 19-06-17 12:47

Δεν νομιζω οτι εννοεί αυτά τα στίγματα.... Αλλά αυτα στο σωμα του...

tsala 19-06-17 13:20

στο σωμα δεν εχει τιποτα, λειπουν καποια λεπια, θα βγουν, δεν τρεχει κατι.

stanisalus18 19-06-17 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 (Μήνυμα 1014641)
Μετρησεις με κιτς.

Με στικς ή με υγρά? Στην φόρμα έβαλες το ναι στις σταγόνες.

Υπάρχει κάποιο φίλτρο στο ενυδρείο? Το νερό δεν φαίνεται καθαρό στην τρίτη φωτογραφία :confused:

antegeia7 20-06-17 09:54

Σορρυ που άργησα παιδια και σας ευχαριστώ πολύ ολους.
Εχουμε κ λεμε:
Μετρησεις με σταγόνες στο pet shop συγκεκριμένα ανα 10 μερες με 2 εβδομαδες το πολυ.
Για τα στιγματα ναι αυτα εννοώ. Θενκς. Τωρα παιδια ποια ειναι θυληκα θα σας γελασω. Πως ξεχωριζουν? Μπορει να εζω 4 χρονια ενυδρειο αλλα ακομα αρχαριος ειμαι😁

Το νερο ειναι καθαρο κ μαλιστα φρεσκοαλαγμενο. Ισως λογο φωτισμού φαίνεται θολο.
Εχω ενα θεμα με την αλγη αλλα οπως ειπαμε κνπαλαιοτερα εμαθα να ζω μ αυτην. Μου ανεβαίνουν τα φωσφορικα επισης.

Οσον αφορα το ψαρακι ζει 3.5 χρονια μαζι μου κ ναι ο προηγουνενος ιδιοκτητης το ειχε σε γυαλα. Το πηρα πολυ μικεο 4 με 5 εκ.
Ναι ειναι υποτονικο το ψαρακι κ δεν εχει καμια σχεση με το ποσο ζωηρο ηταν.
Προσπαθω για βιντεο παιδια. Επανέρχομαι
-------------------------
Παντως ρε φιλε τσαλα ενα δικιο το χεις. Εχει σταματησει η ανάπτυξηεδω κ μήνες.

Maverick 20-06-17 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 (Μήνυμα 1014739)
Για τα στιγματα ναι αυτα εννοώ. Θενκς. Τωρα παιδια ποια ειναι θυληκα θα σας γελασω. Πως ξεχωριζουν?

Κυρίως από αυτά τα άσπρα στίγματα (προεξοχές), τα αρσενικά βγάζουν τέτοια στα πλευρικά πτερύγια και στο κεφάλι κατά την αναπαραγωγή. Επίσης τα αρσενικα συνήθως έχουν λίγο πιο χοντρή πρώτη άκανθα στα πλευρικά πτερύγια (αυτή που έχει τα πολλά στίγματα πάνω) σε σχέση με τα θηλυκά. Δες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90253

Fishermen1234 20-06-17 20:03

Τα στίγματα στα πτερύγια μη σε ανησυχούν έχουν όλα τα αρσενικά μου στα πτερύγια τους και είναι από αναπαραγωγική περίοδο. Τα υπόλοιπα στο σώμα επίσης είναι φυσιολογικά, είναι λέπια που έχουν ασπρισει είτε αποσπασθεί, και δεν είναι κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Απλά καμία φορά λέπια φεύγουν από κακές συνθήκες νερού. Όχι πάντα όμως... Καμιά φορά

christoschor 21-06-17 15:51

Λοιπον φιλη εχουμε και λεμε. Πρωτον, θεωρω οτι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα σου. Επισης το ελαχιστο μηκος για comet θα πρεπει να ειναι 1.20. Αυτο που πρεπει να σε ανησυχει ειναι οτι το ψαρι ειναι νωχελικο και οτι δεν αναπτυσεται. Τι μηκος εχει? Γιατι σε τετοια ηλικια θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 20-25 εκατοστα εφοσον ζουσε σε καλες συνθηκες. Εισαι σιγουρη για τα τεστ? Γιατι 17 νιτρικα δεν ξερω κανενα τρστ να μετραει. Συνηθως εχουν δεικτη για 5, 10, 20, 30, 40 και παει λεγοντας.

antegeia7 25-06-17 12:13

Προσπαθω να ανεβασω βιντεο. Αντε να δω. Λοιπον εχπυ ε κνλεμε. Τα νιτριλα ετσι ακριβως μου τα εδωσε το πετ σοπ νομιζω οπως τα λες τα εβγαλε κ πηρε περιπου την μεση τιμη. 25 εκ δεν με την καμια. Αδελφε οσο εχω το ψαρακι το περοιποιουμε οσο καλυτερα μπορω. Προηγουμένως δηλ 3.5 χρονια πριν δεν μπορω να γνωριζω κ πολλα ξερω ητανε σε πολυ μικρο ενυδρείο ισως κ γυαλα.
Σημερα που μιλαμε ξαφνικα βρισκεται σε συγχηση εδω κ μερες. Τι μπορει να φταει ρε παιδια κ τι μπορουμε να κανουμε?
Οσο γιαβτα λιτρα εχω σκοπο να το αλλαξω συντομα και να παρω 400 λιτρα.

antegeia7 26-06-17 14:56

Καμια συμβουλη ρε παιδια? Τιποτα? Εχω τημ εντυπωση οτι πλεον δε τρωει κ ολας. Κακο σημαδι. Αν εχετε δει διαβητικο σοκ καπως ετσι κινείται

Τάκης 26-06-17 14:58

αν δεν δούμε κάποια φωτογραφία ή ακόμα καλύτερα κάποιο βίντεο δεν είναι εύκολο να βοηθήσουμε.
Προσπάθησε να τραβήξεις κάποιο καθαρό βίντεο ,
ανέβασε το στο youtube και βάλε εδώ το link.
Πρώτα από όλα όμως κάνεις καθημερινές αλλαγές,
το φρέσκο νερό είναι το καλύτερο φάρμακο

Fishermen1234 27-06-17 09:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 (Μήνυμα 1015514)
Καμια συμβουλη ρε παιδια? Τιποτα? Εχω τημ εντυπωση οτι πλεον δε τρωει κ ολας. Κακο σημαδι. Αν εχετε δει διαβητικο σοκ καπως ετσι κινείται

Πρέπει όμως να στειλεις βίντεο σε μας. Ανέβασε το στο you tube και βάλε λικν εδώ. Αλλιώς δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το βοηθήσουμε...

antegeia7 02-07-17 16:23

Καλησπερα παιδια.
ΣΟΣ. Το OH επεσε αρκετα. Ειμαι στο 6 με 6.4.
Σορρυ ππυ αργω λιγο η διαφορα η ωρας κ λιγο το υψηλο φορρο εργασιας. Αλλα βλεπψ καθηνερινα τονφορουμ.
Στα υπολοιπα φωσφορικα κοντα στο 2
ΝΟ3 10 NH3 μηδεν νιτρωδη μηδεν
Πως ανεβαζω το oh χωρις buffer ? Στο πετ σοπ θεωρουν πως μπορει να εχει βακτηριο το ψαρακι
-------------------------
ΣΣΣΣΣΟΟΟΟΙΙΟΣ.....
σοβαρη παρενέργεια
Με κάποιον μαγικο τρόπο το ψαράκι μπηκε μεσα σε ενα πηθαρι που ειχα στο ενυδρειπ και ειχε διπλωθει. Αναβαζω φωρο να δειτε. Μετα βιας το εβγαλα αλλα η κατασταση πλεον επιδεινώθηκε. Γανισε πληγές πειτε νου παιδια. Αλλατι κ μελαφιξ?

antegeia7 02-07-17 16:57

ΣΟΣ
 
6 Συνημμένο(α)
Σε Συνέχεια του προηγουνεβου παρακαλω δειτε φωτο

Τάκης 02-07-17 18:22

ναι. αλατι και μελαφιξ
βγαλε αυτα τα ψευτικα διακοσμητικά

Fishermen1234 02-07-17 19:17

Ωχ θεέ μου 😵. Να το βάλεις το πιθάρι. Τώρα, ότι είπε ο Τάκης🔝

antegeia7 03-07-17 01:28

Τα εβγακα ολα νεχρι να δω τι μελι γεννεσθε. Πραγνατηκαβτο ψαρακι κανει οτι μπορει για να αυτοκτονήσει.
Πρεπει να μπηκε με ποκυ ζορι εκει μεσα. Στα θετικα ενγαλε τη νυχτα που δεν ρο περιμενα. Ξεκινησα μελαφιξ κ αλατι 100mg ( 200l νερου).
Μια παρατήρησή που ειδα εχθες. Τρελανετε μολις ανανω το φως.
Φαγητο μηδεν εδω κ μερες. Αρακα με την καμια δε υρωει. Το σκορδο πως το διαλύω
-------------------------
Δωστε λιγο βαση κ στη προσφατες μετρησεις παιδια. Εχω ανεβασει κ φωτο. Κανια συμβουλη για το ph? δεν θελω να βαλω buffer

Τάκης 03-07-17 06:59

πες μας τι τιμές έχει το ph σου

Dimitra_ 03-07-17 08:02

Κ. Τάκη 6 - 6,4

Τάκης 03-07-17 09:07

Τοσο χαμηλό ;
Μήπως να βάλεις λίγο αραγωνίτη στο βυθό ;
Μπορείς να μετρήσεις το νερό της βρύσης ;
Να γεμίσεις ένα ποτήρι νερό,
να το αφήσεις μια νύχτα, και το πρωί το μετράς,
όχι αμέσως από τη βρύση, να μείνει κάποιες ώρες να φύγουν τα αέρια που έχει το νερό στο δίκτυο και ειδικά το CO2

antegeia7 03-07-17 09:47

Ναι αδελφε κ δε ξερω γιατι. Το κάναμε κ αυτο που λες μετρήσαμε νερο βρυσης κ το παιδι στ pet shop το κανει τακτικά. 7 ειναι. Αραγονιτης τψρα δυσκολα. Τι κες προχωρησω με την ευκολη λυση τπυ buffer λογο της καταστασης?
Παντως επιβιωσε ακομα κ τωρα.
-------------------------
Και αν δεις το αρχικο ποστ ητανε 7.5. Επεσε πολυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02226 seconds with 11 queries