Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Πλατανοφυλλα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93573)

11panos04 10-09-16 21:05

Πλατανοφυλλα
 
Ψαχνοντας σ ενα παλιο θεμα,ειδα οτι μπορει να χρησιμοποιηθουν,αλλα δεν καταλαβα τί πρεπει να γινει,μεχρι να ειναι ενταξει να μπουν στο ενυδρειο.Τα βρισκεις ξερα,πεσμενα κατω,τα παιρνεις και τα βαζεις;;;Πρεπει να τα βρασεις για καποιο διαστημα και να βουλιαζουν πριν τα βαλεις;;;Πώς;Επισης υπαρχουν κι αλλα δεντρα, τα φυλλα των οποιων κάνουν;;;Πρεπει παντα πεσμενα και μονο ξεραμενα πεσσμενα να παιρνουμε;

Φιλικα

Undertaker 10-09-16 21:09

Πρέπει να είναι πεσμένα, ξερά εντελώς και τα πλένεις πολύ καλά. Καλό θα είναι να ειναι απο καθαρό μέρος και όχι καμιά πλατεία πολυσύχναστη κτλ. Το βράσιμο, αν κι εγώ το έκανα, περιττό είναι αν τα πλύνεις καλά. Σε τι ενυδρείο θα μπουν;

Kostas G. 10-09-16 21:44

Όπως τα είπε ο Πάνος. Πρέπει να είναι φύλλα που ξεράθηκαν και έπεσαν μόνα τους, όχι χλωρά αποξηραμένα. Και όχι βράσιμο. Προσέχεις μόνο να μην έχουν κοτσιλιές/ακαθαρσίες για να μην υπάρχει κίνδυνος παρασίτων.

11panos04 10-09-16 23:20

Μονομαχο

tsala 11-09-16 01:20

μακρυα απο την πολη οσο ειναι αυτο δυνατο..
οχι βρασιμο.. ξεπλυμα και μεσα... πρεπει να ειναι εντελως ξεραμενα.

delta66 11-09-16 02:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 963680)
μακρυα απο την πολη οσο ειναι αυτο δυνατο..

Μακρυα και απο αγροτικες περιοχες οπου ψεκαζουν φυτοφαρμακα.
Απο δασακια, παρκα ειναι ΟΚ.

tsala 11-09-16 03:29

+φωνω κι απο αυτα.. το ειπα για λιγοτερο καυσαεριο..
πχ εξω απ την πολη απο κανενα ποταμακι θα ναι καλυτερα..

11panos04 13-09-16 00:20

Δε θελουν βρασιμο;;;Νομιζα οτι το βρασιμο βοηθα να καθαριστουν απο τυχον μικροοργανισμους.Τί αλλα φυλλα προτεινετε για τον ιδιο σκοπο;

kgf12345 13-09-16 00:49

βρασιμο οχι.ξεπλυμα να φυγουν οι σκονες και μεσα.
κιαλλα θες?:D
μπορεις να βαλεις μπανανια,πλατανο,μανολια,καστανια,καταπα.υπαρχουν κιαλλα αλλα νομιζω δεν εχει νοημα να τα γραψουμε ολα εδω τωρα.

απο ολα αυτα,προτιμησε καταπα,πλατανο,μπανανια,μανολια,καστανια(με αυτη τη σειρα).
τα καταπα ειναι τα καλυτερα και βιοτοπικα σωστα.
ο πλατανος ειναι καλος,και εκτος απο ουσιες που περιεχει(οπως τα περισσοτερα φυλα),φαινονται ομορφα και κρατανε και αρκετα.
η μπανανια ειναι επισης καλη και βιοτοπικα δεν ειναι και πολυ λαθος,αν βρεις.επισης δεν χρωματιζει πολυ το νερο.
η μανολια ειναι πολυ καλη,αλλα τα φυλα ενδεχεται να βγαλουν μυκητα οπως τα ξυλα.καθαριζουν μονα τους και θα κρατησουν για πολυ,αλλα θα αργησουν να βουλιαξουν.
η καστανια καλη,αλλα τα φυλλα της δεν κρατανε πολυ στο νερο.κανα δυο βδομαδες.
υπαρχουν κιαλλα που κανουν,αλλα θελει λιγο προσοχη.
πχ μπορεις να βαλεις και φοινικα,αλλα θελουν κοψιμο οι ακρες τους μην τρυπηθει κανα ψαρι κλπ.

κοιτα για καταπα,και μεχρι να βρεις καταπα βαλε πλατανο.

11panos04 13-09-16 07:51

Εγινε:smt023 .

Να φανταστω τα χωνω αναμεσα στο υποστρωμα για να μην επιπλευσουν...ή μπορω να τα μουλιασω πριν για να κατσουν.

Undertaker 13-09-16 07:52

σε δυο τρεις μερες θα κάτσουν μόνα τους

no_name 13-09-16 08:17

Καλημέρα,

αν τα βράσεις θα κάτσουν αμέσως, αλλά θα λιώσουν πιο γρήγορα,
αν τα αφήσεις να κάτσουν μόνα τους θα "ζήσουν" περισσότερο.

Μπορείς να βάλεις και φύλλα από βελανιδιά

11panos04 13-09-16 12:23

Βοηθαν καθολου να πεσει το ph;;;Ειδα καπου οτι τα πλατανοφυλλα δεν το κατεβαζουν

no_name 13-09-16 12:46

Χρώμα δίνουν περισσότερο, το pH πέφτει λίγο με τα καταπα

11panos04 16-09-16 10:47

Αυτα δε μπορεις να τα βουτηξεις σε κανα διαλυμα,να καθαρισουν λιγο αν εχουν τπτ μικροοργανισμους κλπ;;;Και μετα να τα βαλεις σε ενυδρειο.Γιατι με φαινεται παραξενο,να μιλαμε για παραμετρους,για ελεγχους με υγρα τεστ κλπ,τοσους ελεγχους πριν μπουν ψαρια,και στα φυλλα απλως μ ενα ξεπλυμα με κρυο νερο να μπαινουν μεσα.

Φιλικα

Κλεόβουλος 16-09-16 10:51

Μπορείς να κάνεις απολύμανση σ' ένα ελαφρύ διάλυμα υπερμαγγανικού κάλιου
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....3&d=1254166667

kgf12345 16-09-16 11:38

μπορεις να κανεις απολυμανση αν θες,με τον τροπο που σου ειπε ο κλεοβουλος,αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα μεινουν καθαρα οταν μπουν στο ενυδρειο.
υπαρχουν ηδη παθογονοι οργανισμοι στο νερο του ενυδρειου.
με τα τεστ που κανεις στο νερο δεν μετρας μικροβια,μετρας τα παραγωγα της αμμωνιας και τις παραμετρους νερου σε σκληροτητες και ph.
δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Κλεόβουλος 16-09-16 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 964836)
υπαρχουν ηδη παθογονοι οργανισμοι στο νερο του ενυδρειου.

σωστό αλλά
με την απολύμανση δεν εισάγεις άλλα παθογόνα τα οποία δεν υπάρχουν στο ενυδρείο.
Είναι καλό να γίνεται σαν πρόληψη αν και τα παθογόνα θα αναπτυχθούν μόνο όταν βρουν κατάλληλες συνθήκες (κακές για τα ψάρια) ;)

kgf12345 16-09-16 13:37

σωστο και αυτο:)
αλλα,νομιζω πως αν τα φυλλα δεν παρθουν απο μερος οπου εχουν αμεση επαφη με γλυκο νερο(ποταμι-λιμνη κλπ) ο κινδυνος ειναι αμελητεος.
αν κανω λαθος διορθωστε με:)
προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα με φυλλα κλπ που μαζεψα εξω.
στη χειροτερη περιπτωση οταν δεν ημουν σιγουρος,τα απλωνα στον ηλιο κανα δυο μερες γυριζωντας τα:)

11panos04 23-09-16 11:07

1 Συνημμένο(α)
Καλημερα.Εβαλα δυο πλατανοφυλλα χθες,αλλα βλεπω οτι σημερα σκουρυναν,δλδ το καφε εκανε σημεια πιο σκουρα.Ειναι φυσικο ή ν ανησυχω;;;

Επισης,και για να μην ανοιγω νεο θεμα για το παραμικρο,αυτη τη στιγμη εχω υποστρωμα για φυτεμα(πηρα τελικα), μια λαμπα στους 6500 κελβιν που φωτιζει το ενυδρειακι(30 λιτρα ειναι ολο) με χρονιδιαοπτη 7 ωρες καθε μερα, και υγρο λιπασματακι.Μπορω να βαλω κανενα ευκολο φυτο αν υπαρχει,εκτος ανουμπια;;;Εχω ηδη μοσσ δεμενη σε ξυλα και φαινεται να τα πηγαινει καλα.Ηθελα κανενα ακομα φυτο για να βαλω ενα μονομαχο μεσα.Εχω ηδη ενα αγκιστρους καπου στα 5 εκατοστα,ο οποιος βοηθα με το καθαρισμα των ξυλων,αργοτερα αν δω οτι μεγαλωνει εχω να τον δωσω σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Φιλικα

kgf12345 23-09-16 11:11

για τα φυλλα ειναι φυσικο.καποια στιγμη θα μαυρισουν ολοκληρα.
τα αλλαζεις οταν αρχισουν να λειωνουν.

προσεξε με τα φωτα κ τα λιπασματα σε τοσα λιτρα μη γεμισεις αλγες.

11panos04 23-09-16 12:12

Ναι.τα προσεχω.Λιπασμα βαζω αλλωστε τη μιση απ την προτεινομενη δοση μιας και μου ειπαν η μοσσ δεν εχει απαιτησεις.Εχω και τον αγκιστράκο μεσα που καθαριζει το βραδυ τα ξυλα και βοηθα κι αυτος.Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι πιθανοτατα αν οχι σιγουρα ο μπαγάσας θα την πεσει στα πλατανοφυλλα οπως ειναι ξερα και θα τα εξαφανισει σε χρονο dt.Ακομα δεν τα πλησιασε γτ επιπλεουν...Δεν εχω co2 κι αναρωτιεμαι αν θα μπορουσε κανενα φυτακι ακομα, εκτος ανουμπια, να ζησει στο ενυδρειο και ποια θα προτεινατε.

Φιλικα

kgf12345 23-09-16 12:16

java fern σιγουρα.ας τα φαει ο ancistrus τα φυλλα δεν πειραζει,καλο θα του κανουν.ξαναριχνεις.κανα ξυλο εχειςστο ενυδρειο?
βασικα δεν θα τον ειχα μεσα εκει αλλα τεσπα.αν ειναι καποιο μικρο ειδος δεν ειναι μεγαλο προβλημα.

11panos04 23-09-16 12:19

Τα ξυλλα που εχω δεμενη τη μοσσ πανω.Ενας αλμπινάκος ειναι.τί ρατσα τωρα...δε ξερω.παντα νομιζα ογι τα αγκιστρους ειναι μια ρατσα απλως εχουν μεταλλαξεις.

Ωχ...μολις ειδα τη τζαβα φερν...ειναι πλατυφυλλο σωστα;...Θα την κατασπαραξει ο ανκιστρος...Ειχα κατι πλατυφυλλα στο παρελθος και μου τ αφησαν μονο με τα κεντρικα νευρα.Σ οποιον το λεγα μου λεγε αποκλειεται κι οτι κι αυτοι ειχαν αγκιστρους σε φυτεμενα ενυδρεια,αλλα τα ματια μου ξερουν τί ειδαν...Ασχετα που το ταιζα ταμπλετες κ αγγουρακι κλπ.Αλλο αγκιστρακι εκεινο τοτε αλλο αυτο τωρα...αλλα λεω μηπως...

kgf12345 23-09-16 12:27

βαλε κ καμια φωτο απτο ψαρι.

11panos04 23-09-16 12:35

Προς το παρον ει αι τ ανασκελα κατω απ ενα ξυλο.Αμα τον πετυχω εκτος θα βαλω

tsala 23-09-16 12:47

Ancistrus c.f. cirrhosus θα ναι...δεν χρειαζεται φωτο:D εκτος αν εχεις κανενα πλεκο αλμπινο:smt108
Τα πλατανοφυλλα εχεις δεν εχεις αγκιστρακια ,λιωνουν σιγα σιγα ,μεχρι που διαλυονται και φαινονται τα νευρα του φυλλου...
Θα τα πιπιλανε , αλλα δεν λιωνουν απ την μια μερα στην αλλη.
Τα ancistrus δεν τρωνε υγιει φυτα και επισης το ψαρι δεν κανει για τετοιο ενυδρειο..
Θα ελεγα ενα με 60cm μηκος min , πως ειναι οκ για ενα ζευγαρι .. Τα ψαρια φτανουν 10-12 cm.

kgf12345 23-09-16 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 966357)
Ancistrus c.f. cirrhosus θα ναι...δεν χρειαζεται φωτο:D εκτος αν εχεις κανενα πλεκο αλμπινο:smt108

γιαυτο το λεω:D

11panos04 23-09-16 13:48

Δεν ειναι πλεκο.Τα πηρα απο παιδι που ειχε ζευγαρι αγκιστρους εβγαλε γεννα κ μ εδωσε τρια.ενα μαυρο κ δυο αλμπινο.κι αυτο ηδη εχει μουστακια στο πλαι.

Πειτε,θα χω προβλημα που δεν εχω co2;Πειτε κανενα φυτακι ακομα για μονομαχο να χω υποψιν μου αν βρω σε κανα μαγαζι.

Φιλικα

delta66 24-09-16 16:50

Το ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο ουτε για ενα ψαρι (ποσο μαλλον για τρια που οταν μεγαλωσουν θα αρχισει πιθανως και το ξυλο για τους χώρους)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02196 seconds with 11 queries