Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Το νέο μου γαριδοενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65881)

Alex_Salonica 20-10-12 16:26

Το νέο μου γαριδοενυδρείο
 
Είναι πλέον έτοιμο να στηθεί και να φιλοξενήσει τα ζωντανά που βέβαια δεν έχω ακόμα αποφασίσει ποια θα είναι.

Σίγουρα θα γίνει φυτεμένο με εύκολα φυτά(μοςς, κρυκπτοκορίνες, java fern και ότι άλλο μπορέσω να βρω από κλαδέματα) και σίγουρα δεν θα βάλω CRS αφού δεν έχω δυστυχώς το χρόνο αλλά ούτε και την οικονομική άνεση για να μπορέσω να στησω το ενυδρείο όπως θα έπρεπε για το συγκεκριμένο είδος που απ ότι φαίνεται θα μου μείνει απωθημένο :D

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps5325097c.jpg

platy 20-10-12 16:29

μαματο:D ποιας εταιρίας ειναι?? λιτρα?80?...μαμώ τα γαριδάδικα γίνεται...!!! καλη επιτυχία !!

και το τουμπερλεκάκι το σκαλιστό κατω δεξια..!! χαχαχαχ βαλτο και αυτο μεσα χαχα

Κουραμπιές 20-10-12 16:54

βαλε και μια φωτο πριν τον καθαρισμο αλεξανδρε. :D:D:D καλη αρχη σου ευχομαι.

bloskas 20-10-12 17:03

για 120 το κοβω! αντε αντε! :D και εγω ετοιμαζω γαριδες!

Γιαννης Μ5 20-10-12 17:07

Μπραβο Αλεξανδρε,μια χαρα θα περασουν οτι και αν βαλεις στο ενυδρειο το οποιο το κοβω ή 140 λιτρα ή 200.:D

Alex_Salonica 20-10-12 20:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 704866)
μαματο:D ποιας εταιρίας ειναι?? λιτρα?80?...μαμώ τα γαριδάδικα γίνεται...!!! καλη επιτυχία !!

και το τουμπερλεκάκι το σκαλιστό κατω δεξια..!! χαχαχαχ βαλτο και αυτο μεσα χαχα

Το ενυδρείο είναι της Aquatlantis.. ε πρόσθεσε μερικά λίτρα ακόμα πέρα από τα 80 :D Ευχαριστώ!
Το τουμπερλέκι είναι βιοτοπικό δεν ταιριάζει :p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 704873)
βαλε και μια φωτο πριν τον καθαρισμο αλεξανδρε. :D:D:D καλη αρχη σου ευχομαι.

Πραγματικά δε θα θέλατε να το δείτε πως ήταν πριν τον καθαρισμό αφού έμεινε χωρίς νερό για 2 εβδομάδες και ξεράθηκαν ότι άλγες είχε πάνω του!
Ευχαριστώ Σπύρο

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 704876)
για 120 το κοβω! αντε αντε! :D και εγω ετοιμαζω γαριδες!

Ε πρόσθεσε κι εσύ μερικά λίτρα ακόμα :D
Με το καλό οι γαρίδες σου!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 704877)
Μπραβο Αλεξανδρε,μια χαρα θα περασουν οτι και αν βαλεις στο ενυδρειο το οποιο το κοβω ή 140 λιτρα ή 200.:D

Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100χ40χ50 δηλαδη 200 λίτρα. ε.. ότι πρέπει για γαριδάδικο :smt044:smt044

Κουραμπιές 20-10-12 20:27

Εγω δεν μιλησα για λιτρα θα ηταν cheat μιας και το ειδα απο κοντα. Αγνωριστο το εκανες γιαυτο το ειπα να το ανεβασεις να φανει η δουλεια εκανες στον καθαρισμο. Εμενα μουφυγε η μαγκια παντως. :D:D:D

nicpapa 20-10-12 20:47

Ωραίος , τι γαρίδες σκεφτεσαι να βάλεις?

Alex_Salonica 22-10-12 11:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 704983)
Ωραίος , τι γαρίδες σκεφτεσαι να βάλεις?

Θα ήθελα να βάλω CRS αλλά δεν μπορώ
Θα ήθελα να βάλω sulawesi αλλά δεν μπορώ
Θα ήθελα να βάλω Blue tiger αλλά δεν μπορώ

Μάλλον προς tiger το βλέπω με κάνα δύο bamboo και από ψαράκια ένα κοπαδάκι oto και φυσικά iriatherina werneri

αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει θα εξαρτηθεί από το παζάρι με τον Γερμανό και το πόσο καλές τιμές θα μου κάνει

Αυτή τι στιγμή είμαι ακόμα στο hardscape.
Από υπόστρωμα έχω καταλήξει σε αυτό http://fish.aquaristic.net/Aquaclay-Ground-soil.html με μίξη από λίγο Seachem Flourite.
Πέτρες λάβα και μερικές ρίζες θα ολοκληρώσουν το hardscape.

Από φίλτρανση δεν μπορώ δυστυχώς να χρησιμοποιήσω Undergravel λόγω φυτών οπότε θα δουλέψει το biobox που έχει γεμάτο siporax με μια αντλία eheim 600l/h που στην αρχή θα υποστηριχθεί και με ένα Eheim 2073.

Θερμοστάτης 200watt
Φωτισμός 2χ30watt

Το θέμα της ψύξης με απασχολεί ακόμα και είναι ουσιαστικά ο καταλύτης αφού αποκλείω το chiller και τη λύση με ανεμιστηράκια, δηλαδή ότι επιλέξω από φυτά και ζωντανά θα πρέπει να αντέχουν σε θερμοκρασίες που μπορεί να φτάσουν και τους 30C το καλοκαίρι.

Κουραμπιές 22-10-12 11:29

Νομιζα undergravel δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ουτως η αλλως αν εχεις γαριδες στο ενυδρειο. Κανω λαθος? Το σπιτι φαινεται πολυ δροσερο Αλεξανδρε λες το καλοκαιρι να βαρεσει τετοιες θερμοκρασιες εκει?? Πολυ περιεργο ψαρι αυτο το iriatherina werneri....περιμενα να δω καμια αθερινα. :D :D

Alex_Salonica 22-10-12 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 705548)
Νομιζα undergravel δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ουτως η αλλως αν εχεις γαριδες στο ενυδρειο. Κανω λαθος? Το σπιτι φαινεται πολυ δροσερο Αλεξανδρε λες το καλοκαιρι να βαρεσει τετοιες θερμοκρασιες εκει?? Πολυ περιεργο ψαρι αυτο το iriatherina werneri....περιμενα να δω καμια αθερινα. :D :D

Κάνεις λάθος, για τις γαρίδες είναι το ιδανικό, για τα φυτά(με ρίζες) είναι ακατάλληλο.

Το σπίτι γενικά είναι δροσερό αλλά το καλοκαίρι με τους καύσωνες τα 30άρια είναι δεδομένα.

Κουραμπιές 22-10-12 12:26

Α οκ πασο :) :)

philorian 22-10-12 12:28

πολυ ομορφο θα γινει και αν βρεις και αυτο το ψαρακι θα γινει τελειο.και γω ψαχνομαι για γαριδες οποτε δες τι θα πει ο γερμανος και πες μου!

nicpapa 23-10-12 00:04

sulawesi μιας και τις αναιφερες τι εχεις δοκιμασει? Απο τι ξερω θελουν ph 8-8..5 και μαλακο νερο.
Τωρα οι tiger δεν με ενθουσιασαν ποτε... εκτος αν συνδιασεις με καποιο ειδος neocaridina...
Το νερο θα ειναι φτιαχτο ? Η απο την βρυση ?

Alex_Salonica 23-10-12 00:19

Είχα sulawesi τις cardinal αλλά δεν κατάφερα να κάνω αναπαραγωγή. Θέλουν PH 7,5 με 8 και μαλακό νερό.
Θα χρησιμοποιήσω νερό βρύσης δεν είμαι για Α/Ο αυτό το διάστημα.
Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται να διατηρήσει sulawesi με μια οσμωση και ένα ειδικό trace που βγάλανε ειδικά για sulawesi μπορεί δημιουργήσει το κατάλληλο νερό.

Ακόμα δεν έχω καταλήξει, θα δείξει

Κλεόβουλος 23-10-12 07:06

Αλεξ αγνώριστο το έκανες το ενυδρείο :)
Με το καλό και τα ζωντανάαααα...

snakepanos 23-10-12 08:10

Αντε αντε επιτελούς,,με το καλο περιμενουμε και αλλες φωτο.

bloskas 14-11-12 17:35

πως παει αλεξ το ενυδρειο?!:cool:

Alex_Salonica 14-11-12 19:10

Φεεεεεεετα.. :)

Εδώ και 2 βδομάδες είμαι άρρωστος οπότε είναι σε αναμονή και το ενυδρείο. Άσε που δεν βρήκα και λάβα πέτρες και περιμένω νέα παραλαβή

Alex_Salonica 01-12-12 18:21

Σήμερα βρήκα επιτέλους λίγο ελεύθερο χρόνο και έστησα το hardscape! :)

Η επιρροή από Αφρική είναι εμφανής και το νταμαροποίησα λίγο! :D
Βέβαια επέλεξα λάβα πέτρες που είναι πορώδες και ότι καλύτερο για τις γαριδούλες, έ όταν μπουν και τα φυτά πιστεύω θα δείξει καλύτερα.

Σίγουρα στη πορεία όσον αφορά το aquascape θα γίνουν διάφορες μικροαλλαγές.

Το ενυδρείο θα γεμίσει με νερό όσμωσης αύριο και θα προστεθεί Sulawesi mineral salt αφού θέλω να έχω τις ιδανικές συνθήκες και δεν θέλω να το ρισκάρω με νερό βρύσης.
Ο στόχος είναι PH8 με ανθρακική σκληρότητα 4-5.

Ορίστε το αρχικό αποτέλεσμα
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...8-dsc_0120.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...8-dsc_0118.jpg

freediver 01-12-12 18:38

ΠΟΛΥ όμορφο! Και αυτή η ρίζα... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Savou 01-12-12 18:41

Τελειο!!
Η ριζα ειναι απιστευτη!!!

paco 01-12-12 18:54

πραγματι ομορφη η ριζα
μπαινοντας και η πρασιναδα θα δειξει περισσοτερο
θα μου κολουσε περισσοτερο εμφανισιακα και πρακτικα (μεγαλυτερο ευρως κυκλοφοριας) να εβαζες το εσωτερικο φιλτρο δεξια η αριστερα του ενυδρειου

Κλεόβουλος 01-12-12 19:24

Άντε Γαριδο-Κράτορα προχώρα! :)

Andros 01-12-12 19:30

Αμα του αλλου πιανουν τα χερια του κανει μαγικα πραγματα...

Μαγεια Αλεξανδρε!!

Alex_Salonica 01-12-12 19:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από freediver (Μήνυμα 716105)
ΠΟΛΥ όμορφο! Και αυτή η ρίζα... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Savou (Μήνυμα 716106)
Τελειο!!
Η ριζα ειναι απιστευτη!!!

Σας ευχαριστώ! :p κι εμένα μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη ρίζα

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 716110)
πραγματι ομορφη η ριζα
μπαινοντας και η πρασιναδα θα δειξει περισσοτερο
θα μου κολουσε περισσοτερο εμφανισιακα και πρακτικα (μεγαλυτερο ευρως κυκλοφοριας) να εβαζες το εσωτερικο φιλτρο δεξια η αριστερα του ενυδρειου

Που είσαι ρε Μπίλλυ; :p
Το φίλτρο εκεί ήταν από την μάνα του και δεν μπήκα στην διαδικασία να το αλλάξω, εξάλλου για κυκλοφορία και επιπλέον φίλτρανση θα μπει κι ένα EHEIM 2073

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 716118)
Άντε Γαριδο-Κράτορα προχώρα! :)

Ακάθεκτος! :D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 716123)
Αμα του αλλου πιανουν τα χερια του κανει μαγικα πραγματα...

Μαγεια Αλεξανδρε!!

Σ ευχαριστώ Άνδρο! :)

exelix 01-12-12 20:21

Κάτι μου θυμίζει, μωρέ κάτι μου θυμίζει...:rolleyes:
http://equator.web.fc2.com/indonesia...anaomatano.htm

Μου αρέσει πολύ! Το πήρες απόφαση τελικά να φέρεις από εξωτερικό;

Alex_Salonica 01-12-12 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 716150)
Κάτι μου θυμίζει, μωρέ κάτι μου θυμίζει...:rolleyes:
http://equator.web.fc2.com/indonesia...anaomatano.htm

Μου αρέσει πολύ! Το πήρες απόφαση τελικά να φέρεις από εξωτερικό;

Έτσι λέω... :rolleyes:

nikolakis94 01-12-12 21:20

Πολυ ωραιο το στησιμο.Μ αρεσε πολυ η ριζα.

Ερωτηση:Την ριζα απο που την πηρες?(Στειλε π.μ αν θελεις για να μην κανουμε και διαφημιση.)

snakepanos 01-12-12 21:30

Ωραιο το ενυδρειο σου αλεξ,,και η ριζα ολα τα λεφτα ,,,αν δεν κανω λαθος την πηρες απο εκει που σε εστηλα εγω ,,γιατι κατι μου θυμηζει αυτη η ριζα.
Θα τα πουμε αυριο απο κοντα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02469 seconds with 11 queries