Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   quiz.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41504)

Liz@ 24-06-10 18:21

quiz..
 
1 Συνημμένο(α)
οποιος μαντεψει σωστα τι βρισκεται μεσα στα σακουλακια κερδιζει... μωρα γκαπυ που εχω πολλα και δε ξερω τι να τα κανω! ;);)

bokostas 24-06-10 18:28

Μονομάχοι? και μη χειρότερα...zw

Eric 24-06-10 19:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 459166)
Μονομάχοι? και μη χειρότερα...zw

Πλακα κανεις... Αν ειναι μονομαχοι θα....zw

shalis 24-06-10 19:16

Γκαπι πρεπει να ειναι!!!!

ipertatos 24-06-10 19:19

Είναι μονομάχοι; Από πού είναι αυτή η φωτογραφία;

ΠΟΠΟ 24-06-10 19:27

παγακια ειναι εχεισ βαλει νερο σε σακουλακια που κλεινουν αεροστεγως σαν αυτα που βαζουν σκουλαρηκια
και τα χρησιμοποιεις για ψυξη του νερου στο ενυδρειο σου

harris samos 24-06-10 19:41

betta
αλλα δε θελω γκαπι δεν εχω μερος να τα βαλω ευχαριστω

Dimis 24-06-10 19:52

Bettas!
Στο pet city ηταν?

Liz@ 24-06-10 20:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 459187)
Bettas!
Στο pet city ηταν?

ακριβως!!!zwzw

δε το πιστευα οταν τα ειδα...!
Νομιζα οτι τα ποτηρακια ηταν το χειρωτερο..αλλα οπως βλεπετε υπαρχουν και χειρωτερα!!

Τα σακουλακια αν δειτε ειναι κλειστα! αναπνεουν οτι λιγοστο υπαρχει μες τα σακουλακια!:(:(:(

ηθελα να τα αγορασω ολα τα να βαλω σε ενυδρεια..

ΥΓ τα bettas ηταν τα περισσοτερα πανεμορφα χρωματα και ειδη!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 459186)
betta
αλλα δε θελω γκαπι δεν εχω μερος να τα βαλω ευχαριστω

κριμα..!

achisael 24-06-10 20:54

καλα και ποιος θα επερνε ψαρι σε σακουλακι?
δεν πανε καλα οντως... κριμα ειναι... φανταστειτε λεμε καλυτερα σε ποτηρακι..!!! τουλαχιστον αναπνεει....

exelix 24-06-10 21:01

Μήπως απλά μόλις παρέλαβαν από Μαλαισία και έχουν ξεκινήσει και καλά την προσαρμογή; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα τα είχαν έτσι μόνιμα... αλήθεια!

Γιώργος Κ 24-06-10 21:03

Δυστηχως οπου και να ειναι ετσι κανουν τις εισαγωγες ... :(

Liz@ 24-06-10 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 459205)
Μήπως απλά μόλις παρέλαβαν από Μαλαισία και έχουν ξεκινήσει και καλά την προσαρμογή; Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα τα είχαν έτσι μόνιμα... αλήθεια!

τι να σου πω....οταν μπηκα στο μαγαζι τα ειδα ετσι...αλλου μονομαχους δεν ειδα...

AQUA PURA 24-06-10 21:05

Δεν ξέρω αν τα κρατάνε εκεί μέσα στο pet city…αλλά με αυτό τον τρόπο εισάγονται στα μαγαζιά από τους προμηθευτές από ότι είχα δει στο εξωτερικό (Iταλία, Αγγλία κλπ..)και σε κάποια μαγαζιά στην Ελλάδα…επίσης με αυτό τον τρόπο κάνουν την προσαρμογή 100% …ανήθικο όπως και να χει …..κρίμα....:(

Πάνος 24-06-10 21:06

αν πατε σε παραλαβη πετ να δειτε πως ειναι συσκευασμενα τα ψαρια οταν ανοιγονται οι κουτες...θα παθετε πλακα.
σε τετοια σακουλακια ακομη και μικρα τροφεους...και εχουν παντα αρκετες απωλειες.

ipertatos 24-06-10 22:02

Μήπως τελικά φταίμε εμείς που τα αγοράζουμε και αυξάνουμε τη ζήτηση;

Γιώργος Κ 24-06-10 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ipertatos (Μήνυμα 459221)
Μήπως τελικά φταίμε εμείς που τα αγοράζουμε και αυξάνουμε τη ζήτηση;

Προφανως!! Εδω και καιρο παιρνω ψαρια απο αναπαραγωγες χομπιστων αρα τηρω τη ιδια ενσταση στη παρατηρηση σου!! ;)

Sir George 25-06-10 07:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 459211)
αν πατε σε παραλαβη πετ να δειτε πως ειναι συσκευασμενα τα ψαρια οταν ανοιγονται οι κουτες...θα παθετε πλακα.
σε τετοια σακουλακια ακομη και μικρα τροφεους...και εχουν παντα αρκετες απωλειες.

το εχω δει 2 φορες και ψιλοφρικαρα, ειδικα την πρωτη... και οντως υπαρχουν απωλειες, πως ειναι δυνατον να μην υπαρχουν αλλωστε... :/

ipertatos 25-06-10 07:43

Και να φανταστείς ότι από την πρώτη στιγμή που είδα μια τέτοια "λίμνη" σε pet shop -ήμουν 15 χρονών τότε- έλεγα στον πατέρα μου να μου φτιάξει μια ίδια... Τι να πω, εγώ τον δικό μου τον έχω σε 20L και το νιώθω στριμωγμένο το ζωντανο!

kokos125 25-06-10 08:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 459222)
Προφανως!! Εδω και καιρο παιρνω ψαρια απο αναπαραγωγες χομπιστων αρα τηρω τη ιδια ενσταση στη παρατηρηση σου!! ;)

Τον τελευταιο καιρο αυτο κανω και αυτο θα συνεχισω να κανω.Δεν παιζει να ξαναδωσω λεφτα σε πετ για ψαρια!

Liz@ 25-06-10 08:57

δυστηχως στα περισσοτερα πετ οι συνθηκες ειναι αθλιες..σε ενα αλλο στην ομονοια (μικρο οχι αλυσιδα) εψαχνα να βρω apple snail και μεσα στα ενυδρεια του ειχε αρκετα ψαρακια ψοφια και δε τα ειχε βγαλει καν εξω απο τα ενυδρεια, επισης νεροχελωνακια πολυ μικρα ψοφια...

και τον ρωτησαμε γιατι ψοφανε και η απαντηση ηταν "οτι ζει πεθαινει!!"
πηρα το apple snail και μετα απο 2 εβδομαδες μου ψοφησε..το κελυφος ειχε μια μικρη τρυπα την οποια δεν την ειχα δει οταν το αγορασα:( αλλα κακως αγορασα!!!

AQUA PURA 25-06-10 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liz@ (Μήνυμα 459369)
δυστηχως στα περισσοτερα πετ οι συνθηκες ειναι αθλιες..σε ενα αλλο στην ομονοια (μικρο οχι αλυσιδα) εψαχνα να βρω apple snail και μεσα στα ενυδρεια του ειχε αρκετα ψαρακια ψοφια και δε τα ειχε βγαλει καν εξω απο τα ενυδρεια, επισης νεροχελωνακια πολυ μικρα ψοφια...

και τον ρωτησαμε γιατι ψοφανε και η απαντηση ηταν "οτι ζει πεθαινει!!"
πηρα το apple snail και μετα απο 2 εβδομαδες μου ψοφησε..το κελυφος ειχε μια μικρη τρυπα την οποια δεν την ειχα δει οταν το αγορασα:( αλλα κακως αγορασα!!!



Αγαπητή liza έιναι πολλά αυτά που έχεις να ακούσεις από κάποια pet shop…:( αλλά η τρύπα στο κέλυφος του apple sn. δημιουργήθηκε όταν πέθανε . Το σαλιγκάρι κλείνεται μέσα στο κέλυφος του και σιγά σιγά αποσυντίθεται …σε μικρά ενυδρεία δημιουργεί προβλήματα όπως αμμωνία…το σαλιγκαράκι οταν το πήρες ήταν ζωηρό η ήταν κλεισμένο στο κέλυφος του?

Liz@ 25-06-10 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 459394)
[/COLOR]

Αγαπητή liza έιναι πολλά αυτά που έχεις να ακούσεις από κάποια pet shop…:( αλλά η τρύπα στο κέλυφος του apple sn. δημιουργήθηκε όταν πέθανε . Το σαλιγκάρι κλείνεται μέσα στο κέλυφος του και σιγά σιγά αποσυντίθεται …σε μικρά ενυδρεία δημιουργεί προβλήματα όπως αμμωνία…το σαλιγκαράκι οταν το πήρες ήταν ζωηρό η ήταν κλεισμένο στο κέλυφος του?

και ομως ειχε μια μικρη τρυπουλα στην ακρη (στην κορυφη) στο κελυφος και το παρατηρησα 3 μερες πριν το βρω πεθαμενο.
Το σαλιγκαρι μεχρι και την προηγουμενη περπαταγε και εβγαινε για φαγητο το βραδυ κανονικοτατα..

Dimis 25-06-10 14:31

Παντως αυτο που ειδες στο pet city με τους μονομαχους ηταν παραλαβη ημερας και τους εκαναν προσαρμογη στα ενυδρεια με τα φυτα.
Μετα τα βαζουν σε ορθια σταντ με κυβους 15x15 cm που καθε κυβος ειναι χωρισμενος διαγωνια για να χωραει 2 ατομα.
Τα μονα μαγαζια που κρατουν αξιοπρεπως τους μονομαχους,που εχω δει εγω,ειναι το waterinn και ο Μανθος (www.starfishaquariums.gr).

Liz@ 25-06-10 14:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 459493)
Παντως αυτο που ειδες στο pet city με τους μονομαχους ηταν παραλαβη ημερας και τους εκαναν προσαρμογη στα ενυδρεια με τα φυτα.
Μετα τα βαζουν σε ορθια σταντ με κυβους 15x15 cm που καθε κυβος ειναι χωρισμενος διαγωνια για να χωραει 2 ατομα.
Τα μονα μαγαζια που κρατουν αξιοπρεπως τους μονομαχους,που εχω δει εγω,ειναι το waterinn και ο Μανθος (www.starfishaquariums.gr).

μακαρι να ειναι ετσι...παντως λεω να ξαναπερασω μια βολτα για να δω τι παιζει..αν και δεν αλλαζει κατι, καθε μαγαζι κανει τα δικα του!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02207 seconds with 11 queries