Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ενυδρείο μόνο με φυτά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15692)

pani 20-02-07 18:18

Ενυδρείο μόνο με φυτά
 
Καλησπέρα,
Θα ήθελα τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας για ένα ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων με φυτά μονο.
Σκέφτομαι ένα ενυδρείο να το αφήσω να εργάζεται μονο και μόνο για να έχω φυτά.
Αυτό το ενυδρείο εχει θερμοστάτη έχει φίλτρα εχει λάμπες προς το παρών στεγάζει καποια φιλαράκια τα οποια θα δώσω.
Αντι να το σβήσω και να το καταργήσω σκέφτηκα να το αφήσω σε λειτουργία μονο και μονο για τα φυτά που αφαιρώ απο το μεγάλο.
Στη πραγματικότητα δεν θέλω να με απασχολεί και αυτο επι καθημερινής και εβδομαδιαίας βάσεως.
Αν αυτό ειναι εφικτό τότε θα παραμείνει σε λειτουργία διαφορετικά θα καταργηθεί και θα πάει στη αποθήκη.
Αυτά και περιμένω τις απαντήσεις σας.

dimitrisgiannoulakis 20-02-07 21:52

Γεια σου Pani, φτιάχνω και εγώ φυτεμένο και έχω ‘ψαχτεί’ αρκετά. Υπάρχουν πολλά άρθρα για φυτεμένα χαμηλών απαιτήσεων. Βέβαια το να βάζεις φυτά από το μεγάλο θα σε περιορίζει και στο τι θα έχεις στο μεγάλο. Οπότε αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να σκεφτείς!!

smoof 21-02-07 12:36

Pani νομιζω οτι θα εχεις 2 βασικα προβληματα. Το πρωτο ειναι αυτο που σου ειπε ο Δημητρης και το 2ο οτι κατι θα πρεπει να ταιζεις οποτε θα ασχολησαι μαζι του καθημερινα ή σε περιπτωση αυτομ.ταιστρας εβδομαδιαια.

pani 21-02-07 21:45

Φίλοι μου ψαράκια δεν θα έχει ουτε και θα με απασχολεί η διαταξη των φυτών και το είδος τους απλά θα ευρίσκεται σε λειτουργία με ότι περισσεψει απο το μεγάλο ενυδρείο. Βασικά εκεινο που θέλω να μάθω ειναι αν χρειάζεται εβδομαδιαία αλλαγή του νερού. Θα είναι ας πουμε παραμελειμένο. Δεν με απασχολεί ουτε ο πολλαπλασιασμος των φυτών του ούτε και η όλη εμφάνηση του. Θέλω η ενασχόληση μου μαζί του να είναι η λιγότερη που μπορεί να είναι . Αν αυτό ειναι εφιχτό τοτε θα το διατηρήσω διαφορετικά θα σταματήσω τη λειτουργία του και θα πάει στη αποθήκη δυστυχώς και αυτό θα το κάνω με μεγάλη στεναχώρια.

Kostas G. 22-02-07 12:15

Μπορεί άνετα να γίνει αυτό που λες...Αλλαγές νερού εβδομαδιαίες δεν χρειάζονται φυσικά και επίσης και να αμελήσεις να αλλάξεις το νερό μια φορά το μήνα δεν θα γίνει και τίποτα το ιδιαίτερο...
Για τάισμα σου ειπώθηκε επειδή τα λιπάσματα για ενυδρεια δεν περιέχουν άζωτο,όμως αυτό λύνεται πιο απλά με το να προσθέτεις λιπάσμα αζώτου και καλίου για να τα κρατάς σε καλά για τα φυτά επίπεδα...
Με άλλα λόγια αυτό που θέλεις να κάνεις θα δουλέψει μια χαρά και θα θέλει ελάχιστη φροντίδα;)

Carebean pirate 22-02-07 16:14

Ωραία..., θα μας δίνεις και κανένα φυτό περίσσευμα έτσι...??:smt047 :smt047

Κρίμα να καταργηθεί το ενυδρείο...!!θα έχει σύστημα για αυτόματο κλείσιμο και άνοιγμα των λαμπών...?

Apostolis 22-02-07 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Carebean pirate (Μήνυμα 156406)
θα έχει σύστημα για αυτόματο κλείσιμο και άνοιγμα των λαμπών...?

Ε... αν και είναι λίγο ΔΥΣΚΟΛΟ να γίνει, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο... :smt036

pani 23-02-07 11:05

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συμβουλές σας, θα το δοκιμάσω και βλέπουμε μελλοντικά την εξέλιξη του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01376 seconds with 11 queries