Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Προσθηκη λαμπας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6507)

Lary80 19-10-04 14:52

Προσθηκη λαμπας
 
Γεια σας, εχω ενα ενυδρειο 100 Λ. το οποιο διαθετει μονο μια 25w λαμπα. Υπαρχει τροπος να προσθεσω ακομα μια? Στο καπακι δεν υπαρχει χωρος για αλλη λαμπα.

profitia 19-10-04 16:07

Θες να μου πεις περισσότερες λεπτομέρειες για το καπάκι σου; Καλό θα ήταν αν μπορούσες να το έστελνες σε φωτογραφία. Πατέντες σίγουρα γίνονται, να φανταστείς στο δικό μου που είχε εργοστασιακό καπάκι, με πολύ λίγο χώρο έχω χωρέσει 5 λάμπες.

Lary80 19-10-04 16:28

Ετσι ειναι...

Lary80 19-10-04 16:29

και...

profitia 19-10-04 16:53

Απ' ότι βλέπω χωράνε δύο λάμπες ακόμη.
Εγώ έχω ανοίξει μικρές τρύπες στο καπάκι, από όπου πέρασα σύρμα και κρέμασα τις λάμπες .Starter και μετασχηματιστές τα έβγαλα έξω για να αποφύγω και την παραγόμενη θερμότητα. Οι λάμπες μαζί με τους μετασχηματιστες,τα ακροφύσια και τα starters στοιχίζουν περίπου 12 ευρώ η μία.
Αν δεν ξέρεις τη συνδεσμολογία πες να σου στείλω σχεδιάγραμμα, είναι πολύ εύκολο πάντως.

ksaderfos 04-11-04 01:11

στηλε κανα σχεδιαγραμμα ρε profitia θα ηταν πολη χρισιμο
ευχαριστω

ahar 04-11-04 02:00

απο οτι βλεπω η λαμπα σου είνια μαλλον Τ5 (λεπτη). για ελενξε το... γιατι τότε θες αλλου τύπου μετασχηματιστη...

Πρεπει να το γραφει απανω στα στοιχέια της

profitia 11-11-04 15:13

Ανεβάζω και το σχεδιάγραμμα. Με αυτόν τον τρόπο σύνδεσης χρειαζόμαστε για κάθε λάμπα στάρτερ και μετασχηματιστή. Υπάρχει περίπτωση και σύνδεσης σε σειρά, με έναν μετασχηματιστή και ν λάμπες, αλλά δεν θα το συνιστούσα (χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει).

nkarvounis 12-11-04 10:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από profitia
Υπάρχει περίπτωση και σύνδεσης σε σειρά, με έναν μετασχηματιστή και ν λάμπες, αλλά δεν θα το συνιστούσα (χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει).

Δουλευει, ο μετασχηματιστής όμως θα πρέπει να είναι = ή > απο τα συνολικά watt των λαμπών

profitia 12-11-04 14:34

Δεν θα το συνιστούσα επειδή λόγω του είδους της σύνδεσης αν καεί ο μετασχηματιστής(δύσκολο) ή το στάρτερ μιάς λάμπας ί μια λάμπα, το σύστημα σταματά να δουλεύει, θεωρητικά δηλαδή δεν ανάβει καμμιά λάμπα. Από την άλλη έχει το πλεονέκτημα ότι έχουμε λιγότερα καλώδια και μετασχηματιστές, και το κόστος είναι κατά τι μικρότερο. Απλώς αν έχεις φυτεμένο ενυδρείο και φύγεις διακοπές δε διακινδυνεύεις εύκολα το να μείνει το σύστημα 15 μέρες χωρίς φως επειδή κάηκε ένα στάρτερ.

dim 12-11-04 17:49

παιδιά απο ακροφύσια τι βάζετε και πώς? είναι λιγάκι επικίνδυνα τα πράματα. μετασχηματιστής υπάρχει αλλα το ρεύμα είναι 220. εγώ έβαλα τις λάμπες που βλέπετε παρακάτω αλλα επειδή δεν χωράνε στο ύψος και επειδή το καλοκαίρι θα ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία θέλω να χωρίσω τις λάμπες απο τα έρμα.

dman 12-11-04 19:14

Υπαρχει και ηλεκτρονικος μετασχηματιστης που δεν χρειαζεται σταρτερ και μπορεις να βαλεις δυο λαμπες.

cbr929 14-11-04 11:26

Μηπως γνωριζει καπιος να μου πει απο που μπορω να προμηθευτω ηλεκτρονικο σταρτερ και ντουι για Τ5 λαμπες?

γαυρος 14-11-04 12:01

clemens κατευθειαν πανω στη λαμπα και στεγανοποιηση με....
1.m&ms καραμελλιτσες. τρωμε το περιεχομενο και κοβουμε στη μεση το περισσεμα δηλαδη το πλαστικο περί-βλημα :D , που ταιριαζει κοστουμι στη λαμπα. φυσικα το τρυπαμε απο πισω και περναμε τα καλωδια αλλα αφηνουμε μεσα τα ακροφυσια .....αν θελουμε και λιιιιγο σιλικονιτσα κι ετοιμο το σοροπι.
2.δευτερη λυση αλλα σε πιο φαρδια γραμμη :D , ειναι το κουτακι απο τα φιλμακια (φωτογραφικα). εδω θελει οπως και δηποτε σιλικονη για να στανιαρει το κολπο.
ηλεκτρονικους μετασχηματιστες εχω ακουσει (που δεν θελουν σταρτερ), ,αλλα ηλεκτρονικο σταρτερ.... :roll: :roll:

Vlachos Stamatis 14-11-04 15:25

Ακούστε, ηλεκτρονικούς μετασχηματιστές (το στάρτερ το έχουν μέσα τους) μπορεί να βρει κανείς σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό.
Πλεονεκτούν στο ότι δεν ζεσταίνονται, ανάβουν αμέσως οι λάμπες χωρίς τρεμόπαιγμα, και δίνουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής στις λάμπες.
Η παγίδα είναι το κόστος τους! Υπερβολικά μεγάλο σε αντίθεση με τους συμβατικούς! 25€ >> 3€ για να πάρετε μια ιδέα!

Εγώ πάντως έναν έβαλα για δυο λάμπες, τον επόμενο τον σκέφτομαι ακόμα….

cbr929 15-11-04 03:00

Υπαρχουν απλοι μετασχηματιστες για λαμπες Τ5?

Akis 13-04-05 14:01

Κινέζικα ηλεκτρονικά μπάλαστ για λάμπες Τ5 έχει ο Στεφάνου στην Κλαθμώνος με 3,5 euro το μπάλαστ για 58W λάμπα. Επίσης υπάρχει της ΟSRAM με 18 euro για την Τ5 39W στον Σκαγιάκο στον Πειραιά.

Ξέρει κανείς που υπάρχουν αδιάβροχα ντουι για Τ5 (για να μην το ρίξουμε στις σοκολάτες M&M)

Ακης

torm 18-04-05 15:29

Ηλεκτρονικά μπάλαστ έχει και το Ηλεκτρον στον Πειραια (στην Κολοκοτρώνη λίγο πριν συναντήσει τη Μπουμπουλίνας αν θυμάμαι καλά) με 6 ευρώ (το 25αρι μπάλαστ). Πιθανώς να έχει και αδιάβροχα ντουί χωρίς να είμαι σίγουρος όμως

mikenuke 01-09-05 14:16

Προκειται να προσθεσω 2 λαμπες στο ενυδρειο μου το οποιο ειναι μαρκας juwel.
θα χρησιμοποιησω αυτα τα ακροφυσια:
http://www.aquaristic.net/AQ78552807...der/123200.jpg
Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Επειδη δεν θελω να τα βιδωσω για να μην φαινεται ασχημα το καπακι απο εξω, πιστευετε οτι θα αντεξει η κολληση με σιλικονη ενυδρειακης χρησης?

koulio 01-09-05 16:10

πιστευω πως οχι ... μην ξεχνας οτι και με τις θερμοκρασιες απο τις λαμπες μπορει να ξεκολλησει η σιλικονη .

george hmmy 01-09-05 16:24

Και εγώ ψηφίζω βίδα και το πολύ βάψε τα κεφάλια μαύρα να μη φαίνοντα απέξω. Μαύρο δεν είναι το καπάκι?

mikenuke 01-09-05 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Και εγώ ψηφίζω βίδα και το πολύ βάψε τα κεφάλια μαύρα να μη φαίνοντα απέξω. Μαύρο δεν είναι το καπάκι?

ναι μαυρο ειναι.μαλλον εκει θα καταληξω και ισως ψαξω να βρω καλυματα για τα κεφαλια.

Pritanis 02-09-05 18:26

Logo φιλαρακι τα κολλαει ολα αθανατα....... Αλλα που μυαλο :smt073ποιος το χασε για να το βρεις εσυ:smt066.... Σε περιμενω το βραδυ να παρεις τα πραματα σου....ΝΑ δεις και με την ευκαιρια κανενα πραγματικο ενυδρειο:smt002....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01909 seconds with 11 queries