Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αλλαγή υλικών φίλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48354)

tasos12 19-01-11 22:57

Αλλαγή υλικών φίλτρου
 
Καλησπέρα,
Έχω το 60ρι ενυδρείο της Jewel. Το φίλτρο έχει (όχι με τη σειρά που τα αναφέρω) μπλέ, πράσινο σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και άνθρακα. Αλλαγές κάνω κατά περιόδους στον υαλοβάμβακα και τον άνθρακα.
Το ενυδρείο το έχω 4-5 μήνες και το τελευταίο τρίμηνο είναι στρωμένο (εννοώ ότι οι τουλάχιστον εβδομαδιαίες μετρήσεις που κάνω, δείχνουν σταθερό pH, kH, gH, μηδενική τιμή N02, θετική τιμή Ν03 (γύρω στο 20 συνήθως) και απόλυτα μηδενική τιμή για αμμωνία ΝΗ4.)
Τα ερωτήματα μου είναι:
-Μπορώ να αλλάξω/αντικαταστήσω κάποια από τα παραπάνω υλικά φίλτρανσης με βιολογικά (πχ να προσθέσω siporax ή μακαρόνι στο φίλτρο?) ή είναι πολύ αργά τώρα που έστρωσε?
-Ποια είναι τα υλικά που μπορώ να αντικαταστήσω (μόνο ο άνθρακας, κάποια από τα σφουγγάρια?)
-Πως πρέπει να κάνω αυτή την αλλαγή με δεδομένο ότι – από ότι έχω διαβάσει - όλη η βιολογία είναι στο φίλτρο και μάλλον στα σφουγγάρια? Χρειάζεται στρώσιμο? Κάπου είχα διαβάσει ότι χρειάζεται απλά να στάξεις με το σφουγγάρι το siporax και θα πάρει τα βακτηρίδια και τους μικροοργανισμούς αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.
Έχει νόημα η σκέψη μου περί αντικατάστασης των υλικών? Δηλαδή η αλλαγή θα φέρει πλεονεκτήματα στη βιολογία του ενυδρείου μου ή απλά γράφω χαζομάρες?

Παιδιά sorry για τα πολλά ερωτήματα και το μακροσκελές post.
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Chris82 19-01-11 23:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos12 (Μήνυμα 540903)
Τα ερωτήματα μου είναι:
-Μπορώ να αλλάξω/αντικαταστήσω κάποια από τα παραπάνω υλικά φίλτρανσης με βιολογικά (πχ να προσθέσω siporax ή μακαρόνι στο φίλτρο?) ή είναι πολύ αργά τώρα που έστρωσε?φυσικα και μπορεις..ποτε δεν ειναι αργα
-Ποια είναι τα υλικά που μπορώ να αντικαταστήσω (μόνο ο άνθρακας, κάποια από τα σφουγγάρια?) αν δεν υπαρχει συγκεκριμενος λογος που εχεις τον ανθρακα στο φιλτρο βγαλτον καθως και ενα σφουγγαρι
-Πως πρέπει να κάνω αυτή την αλλαγή με δεδομένο ότι – από ότι έχω διαβάσει - όλη η βιολογία είναι στο φίλτρο και μάλλον στα σφουγγάρια?το ενα θα το αφησεις Χρειάζεται στρώσιμο?το καινουργιο βιολογικο υλικο ναι θελει στρωσιμο αλλα θα γινει γρηγορα μεσα στο στρωμενο φιλτρο Κάπου είχα διαβάσει ότι χρειάζεται απλά να στάξεις με το σφουγγάρι το siporax και θα πάρει τα βακτηρίδια και τους μικροοργανισμούς σωστα και να το κανεις με το σφουγγαρι που θα βγαλεις αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.
Έχει νόημα η σκέψη μου περί αντικατάστασης των υλικών? Δηλαδή η αλλαγή θα φέρει πλεονεκτήματα στη βιολογία του ενυδρείου μου ή απλά γράφω χαζομάρες?θα εχεις καληρερη βιολογικη φιλτρανση μετα

καλη επιτυχια :)

giannisaek 19-01-11 23:32

Καλησπέρα Τάσο μπορείς να βγάλεις τον άνθρακα τώρα που δεν σου χρειάζεται και να βάλεις

sera siporax mini

ή
sera siporax 15 mm

ή
EHEIM Substrat Pro

tasos12 21-01-11 22:55

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Όμως, έχω μερικά ερωτήματα ακόμα και θέλω να σιγουρευτώ:
Στην επόμενη αλλαγή,
1. Απλά βγάζω το ένα από τα δύο σφουγγάρια (έχει σημασία ποιό?) και τον άνθρακα
2. Στύβω το σφουγγάρι, καταβρέχω καλά το siporax ή μακαρόνι για να πάρει τα βακτηρίδια και τη βιολογία και τα αντικαθιστώ.
3. Η σειρά που θα τα βάλω? Απο κάτω (βυθό) προς τα πάνω: Σφουγγάρι, siporax, υαλοβάμβακας.
4. Το siporax σε τι ποσότητα? Όταν λέει η συσκευασία ότι η βιολογική επιφάνεια του είναι 450 m2 ανά λίτρο, εγώ θέλω από το κουτί της συσκευασίας του ενός λίτρου τα 60/450στα για το 60λιτρο ενυδρείο μου? :confused::confused:
5. Το siporax η το μακαρόνι, θέλουν αλλαγή, ξέπλυμα στο νερό του ενυδρείου όπως τα σφουγγάρια, πρέπει να ξερω κάτι άλλο για τη συντήρησή τους?
Μετά καθημερινές μετρήσεις σα να ξανάστρωνα το ενυδρείο.

Σωστά τα έχω καταλάβει τα βήματα ή χάνω κάτι?

Ευχαριστώ και πάλι

Chris82 21-01-11 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasos12 (Μήνυμα 542348)


1. Απλά βγάζω το ένα από τα δύο σφουγγάρια (έχει σημασία ποιό?) και τον άνθρακα :smt023
2. Στύβω το σφουγγάρι, καταβρέχω καλά το siporax ή μακαρόνι για να πάρει τα βακτηρίδια και τη βιολογία και τα αντικαθιστώ.
θα βαλεις καταρχην το βιολογικο υλικο σε διχτακι για να το δουλευεις καλητερα.Θα το βαλεις στο φιλτρο και εκει θα στυψεις το σφουγγαρι
3. Η σειρά που θα τα βάλω? Απο κάτω (βυθό) προς τα πάνω: Σφουγγάρι, siporax, υαλοβάμβακας.:smt023
4. Το siporax σε τι ποσότητα? Όταν λέει η συσκευασία ότι η βιολογική επιφάνεια του είναι 450 m2 ανά λίτρο, εγώ θέλω από το κουτί της συσκευασίας του ενός λίτρου τα 60/450στα για το 60λιτρο ενυδρείο μου?
Αυτο εχει περισσοτερο να κανει με την ποσοτητα και το ειδος των ψαριων που φιλοξενεις.Παντος οσο περισσοτερο μπορεις να βαλεις τοσο το καλητερο
5. Το siporax η το μακαρόνι, θέλουν αλλαγή, ξέπλυμα στο νερό του ενυδρείου όπως τα σφουγγάρια, πρέπει να ξερω κάτι άλλο για τη συντήρησή τους?
Αλλαγη καποια στιγμη ναι, τωρα για το ξεπλυμα δεν το θεωρω απαραιτητο εκτος απο το σφουγγαρι που ισως σου κοψει και τη ροη του φιλτρου
Μετά καθημερινές μετρήσεις σα να ξανάστρωνα το ενυδρείο.:smt023

Καλα κανεις και ρωτας!;)

giannisaek 22-01-11 03:20

Τάσο αλλαγή το siporax δεν το κάνουμε ποτέ, αυτό με τον χρόνο τρίβεται και χάνει τον όγκο που είχε αρχικά, το μόνο που κάνουμε αν συμβεί αυτό είναι να το συμπληρώσουμε με καινούριο siporax. Αν δεις ότι μετά από έξι μήνες και πάνω το siporax έχει γεμίσει με λάσπη (μούργα) τότε το πλένεις με νερό ενυδρείου, το μόνο που κάνεις μετά από χρόνια για να το φρεσκάρεις δηλαδή να καθαρίσουν οι πόροι του και να γίνει σαν καινούριο, είναι να βράσεις αρχικά όχι όλο το siporax αλλά το μισό, και μετά από δύο μήνες το άλλο μισό.
Πάντως να ξέρεις στο φίλτρο αν δεν μειωθεί αισθητά η ροή του δεν το πειράζουμε. Κοιτάμε να καθαρίσουμε μόνο τις σωληνώσεις του εάν είναι εξωτερικό και τα σφουγγάρια του, και ποτέ την βιολογία του, αυτή μόνο αν μπουκώσει από λάσπη.
Στο ερώτημά σου ποιο σφουγγάρι από τα δύο να αλλάξεις, η απάντησή μου είναι να αλλάξεις το πράσινο στύβοντάς το στο siporax και να κρατήσεις το μπλε. Επίσης να βγάλεις και τον άνθρακα.

tasos12 23-01-11 00:19

OK παιδιά, είσαστε πολύ σαφείς.
Tnxs!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries